
Справа № 354/707/17
Провадження № 2/354/75/22
У Х В А Л А
27 січня 2022 року м. Яремче
Яремчанський міський суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді Ваврійчук Т.Л.
за участю секретаря судового засідання Кулик В.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Яремче цивільну справу за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача – ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Ворохтянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про приведення до попереднього стану самочинно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 ,-
в с т а н о в и в:
Державна архітектурно-будівельна інспекція України у листопаді 2017 року звернулася до суду із позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про приведення до попереднього стану самочинно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 та повернення у попередній стан приміщення загального користування площею 9,9 кв.м.
Ухвалою Яремчанського міського суду Івано-Франківської області від 20 грудня 2017 року відкрито провадження у вказаній справі та призначено її до судового розгляду за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 26 квітня 2018 року до участі у вказаній справі залучено в якості третіх осіб, які не заявляються самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідачів-Ворохтянську селищну раду.
Згідно розпорядження керівника апарату Яремчанського міського суду Івано-Франківської області № 229 від 02 квітня 2020 року та протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 квітня 2020 року у зв`язку із закінченням повноважень попереднього складу суду(закінчення терміну відрядження судді Польської М.В.) вказану справу передано у провадження судді Ваврійчук Т.Л.
Ухвалою суду від 11 листопада 2020 року відмовлено у задоволенні клопотання позивача про зупинення провадження у справі до завершення ліквідаційної процедури Державної архітектурно-будівельної інспекції України та залучення її правонаступників.
Ухвалою суду від 20 травня 2021 року відмовлено у задоволенні клопотання третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача ОСОБА_4 , ОСОБА_3 про зупинення провадження у справі до розгляду Верховним Судом касаційної скарги на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2018 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25 лютого 2019 року у адміністративній справі №809/1073/18 за позовом ОСОБА_4 , ОСОБА_3 до Державної архітектурно-будівельної інспекції України про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії та призначено справу до судового розгляду по суті.
Представник позивача у судові засідання, призначені на 23 червня 2021 року, 17 вересня 2021 року, 10 листопада 2021 року, 24 грудня 2021 року, 27 січня 2022 року не з`явився, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час розгляду справи належно повідомлявся.
Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Ворохтянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області надійшло клопотання про розгляд справи у відсутності представника третьої особи.
Інші учасники судового розгляду у судове засідання не з`явились, не повідомивши причин неявки, хоча про день та час розгляду справи належно повідомлялись.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
13 березня 2020 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову №218 «Про ліквідацію Державної архітектурно-будівельної інспекції та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України», відповідно до п.1 якої постановлено ліквідувати Державну архітектурно-будівельну інспекцію, утворити Державну сервісну службу містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій.
Відповідно до п.1 постанови Кабінету Міністрів України №219 від 13 березня 2020 року «Про оптимізацію органів державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду» утворено Державну інспекцію містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України №960 від 15 вересня 2021 «Питання Державної інспекції архітектури та містобудування» встановлено погодитися з пропозицією Міністерства розвитку громад та територій про можливість здійснення Державною інспекцією архітектури та містобудування повноважень і виконання функцій з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Згідно п.1 постанови Кабінету Міністрів України №1340 від 23 грудня 2020 року постановлено утворити Державну інспекцію архітектури та містобудування України як центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку громад та територій і який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.
Відповідно до абзацу 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів №671 від 19 серпня 2015року «Деякі питання діяльності органів державного архітектурно-будівельного контролю» зі змінами внесеними згідно постанови Кабінету Міністрів України №958 від 15 вересня 2021 року, органи державного архітектурно-будівельного контролю є правонаступниками прав та обов`язків Державної архітектурно-будівельної інспекції щодо здійснення повноважень відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» та продовжують здійснювати повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю після початку здійснення відповідних повноважень та виконання відповідних функцій Державною інспекцією архітектури та містобудування.
Відповідно до пункту 1 Примірного Положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №671 від 19 серпня 2015 року, орган державного архітектурно-будівельного контролю утворюється як структурний підрозділ Київської та Севастопольської міськдержадміністрації та як виконавчий орган сільської, селищної, міської ради (далі - орган держархбудконтролю). Орган держархбудконтролю з питань здійснення повноважень, передбачених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», є підконтрольним ДІАМ.
Пунктом 3 Положення про Державну інспекцію архітектури та містобудування України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1340 від 23 грудня 2020 року визначено, що основним завданням ДІАМ є реалізація державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду, а саме:
-підготовка та внесення на розгляд Міністра пропозицій щодо забезпечення формування державної політики з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду;
-здійснення в межах повноважень, визначених законом, державного архітектурно-будівельного контролю за дотриманням замовниками, підприємствами, що надають технічні умови щодо інженерного забезпечення об`єкта будівництва, архітекторами та іншими проектувальниками, підрядниками, експертами, експертними організаціями та відповідальними виконавцями робіт, інженерами-консультантами, власниками будівель та лінійних споруд вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт;
-здійснення державного архітектурно-будівельного нагляду за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил територіальними органами ДІАМ, уповноваженими органами містобудування та архітектури, структурними підрозділами Київської та Севастопольської міських держадміністрацій та виконавчими органами сільських, селищних, міських рад з питань державного архітектурно-будівельного контролю, іншими органами, що здійснюють контроль у сфері містобудівної діяльності (далі - об`єкти нагляду), під час провадження ними містобудівної діяльності;
-ліцензування видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, та здійснення контролю за додержанням суб`єктами господарювання ліцензійних умов провадження видів господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками;
-виконання дозвільних та реєстраційних функцій у будівництві у визначених законодавством випадках.
Із системного аналізу наведених положень законодавства, вбачається що ДІАМ та його структурні підрозділи є правонаступниками ДАБІ та її структурних підрозділів відповідно.
Верховний Суд у своїй постанові від 21 квітня 2021 року у справі №429/3281/13-а зазначив, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів. Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12.06.2018 у справі № 2а-23895/09/1270.
За приписами ст.104 ЦК України юридична особа припиняється у результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Частиною першою ст.55 ЦПК України передбачено, що у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії судового процесу, усі дії, вчинені в цивільному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку він замінив.
Таким чином, суд приходи до висновку, що Державна інспекція архітектури та містобудування України (код ЄДРПОУ 44245840, місцезнаходження: м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26) є правонаступником прав та обов`язків Державної архітектурно-будівельної інспекції України (код ЄДРПОУ 3471912, місцезнаходження: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, буд. 26), а томунаявні підстави для заміни первісного позивача у вказаній справі.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 55, 258-261, 293, 294, п.28 ч.2 ст.353, ст.354 ЦПК України, суд,-
п о с т а н о в и в:
Залучити до участі у цивільній справі за позовом Державної архітектурно-будівельної інспекції України до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача – ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача – Ворохтянської селищної ради Надвірнянського району Івано-Франківської області про приведення до попереднього стану самочинно реконструйованої квартири АДРЕСА_1 в якості правонаступника первісного позивача Державної архітектурно-будівельної інспекції України - Державну інспекцію архітектури та містобудування України (01133, бульвар Л. Українки, 26 м. Київ, ЄДРПОУ: 44245840).
Копію ухвали направити учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України за посиланням: http://yr.if.court.gov.ua.
Учасники справи мають право подати апеляційну скаргу на ухвалу суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення до Івано-Франківського апеляційного суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали або у разі розгляду справи(вирішення питання) без повідомлення(виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не була вручені у день його(її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на ухвалу суду – якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали суду складено 01 лютого 2022 року.
Головуючий суддя: Т. Л. Ваврійчук