Ухвала суду № 102933179, 03.02.2022, Яготинський районний суд Київської області

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
2-а-2376/11
Номер документу
102933179
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а-2376/11

Провадження 6-а/382/1/22

У Х В А Л А

Іменем України

"03" лютого 2022 р. м. Яготин

Яготинський районний суд Київської області у складі:

головуючого судді Нарольського М. М.,

за участю: секретаря Жукової Л. Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Управління праці та соціального захисту населення Яготинської державної адміністрації, Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, Бориспільська районна державна адміністрація Київської області про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 2-а-2376/11 за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Яготинської державної адміністрації щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення,

ВСТАНОВИВ:

До Яготинського районного суду Київської області надійшла заява ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження, відповідно до вимог якої заявник просить замінити Управління праці та соціального захисту населення Яготинської державної адміністрації його правонаступником – Управлінням соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області.

Заявник посилається на те, що він отримав дублікат виконавчого листа № 2-а-2376/11, виданий Яготинським районним судом Київської області 04.11.2020 року, який подав на примусове виконання до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Із відповіді Яготинського відділу соціального захисту населення від 24.05.2021 року заявник дізнався, що відділ є структурним підрозділом Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області (08301, Київська область м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, код ЄДРПОУ 03193778). Діяльність боржника припинена на підставі Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-ХІ «Про утворення та ліквідацію районів» та постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 року № 1321 «Про затвердження Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов`язків районних державних адміністрацій, що припиняються».

12.01.2022 до суду надійшли заперечення Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, відповідно до яких останнє просило відмовити у задоволенні заяви, посилаючись на те, що це управління не є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації; справу розглядати без участі свого представника.

17.01.2022 до суду надійшли уточнення заяви про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником, відповідно до якої заявник просить замінити боржника у виконавчому провадженні з виконання дубліката виконавчого листа у справі № 2-а-2376/11, виданого Яготинським районним судом Київської області 04.11.2020 року, з Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193608) на правонаступника – Бориспільську районну державну адміністрацію Київської області (код ЄДРПОУ 24209740).

В судове засідання 03.02.2022 з`явився представник заявника, який підтримав вимоги уточненої заяви. Представник Бориспільської районної державної адміністрації Київської області в судове засідання не з`явився, про час і місце судового розгляду повідомлені належним чином.

Заслухавши пояснення представника заявника, розглянувши матеріали заяви про заміну сторони виконавчого провадження, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення, виходячи із такого.

За приписами статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.

За змістом частини 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

У статті 1 Закону України від 2 червня 2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі - Закон № 1404-VIII) виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусового виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) вважається сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Сторонами у виконавчому провадженні згідно із частинами першою та другою статті 15 Закону № 1404-VIII є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.

У разі вибуття однієї зі сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов`язковими тією мірою, якою вони були б обов`язковими для сторони, яку правонаступник замінив (абзац перший частини п`ятої статті 15 Закону № 1404-VIII).

Частиною першою статті 379 КАС України передбачено: у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

З наведеного нормативного визначення слідує, що виконавче провадження є однією зі стадій судового провадження, яка його завершує. Ця стадія розпочинається з набранням судовим рішенням законної сили або за інших умов, установлених законом. Сторони судового провадження на стадії виконавчого провадження набувають відповідної процесуальної якості, користуються правами та несуть певні обов`язки, зумовлені статусом сторони. За законом на стадії виконавчого провадження можлива заміна сторони виконавчого провадження. Така заміна є прийнятною, зокрема, у правовідносинах, що допускають правонаступництво. При цьому законодавством установлено головну умову, за якої обов`язки боржника може бути перекладено на іншу особу, - це вибуття сторони виконавчого провадження.

За приписами статті 52 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

З огляду на зміст наведеної норми процесуальне правонаступництво передбачено не лише у зв`язку зі смертю (оголошенням померлою) фізичної особи та реорганізацією суб`єкта господарювання, а й в інших передбачених законом випадках, у тому числі в разі заміни кредитора або боржника в зобов`язанні. Процесуальне правонаступництво в розумінні статті 52 КАС України допускається на будь-якій стадії судового процесу, включаючи стадію виконання судового рішення.

Судом встановлено, що ухвалою від 04.11.2020 року Яготинський районний суд Київської області у справі № 2-а-2376/11 поновив ОСОБА_1 строк пред`явлення виконавчого листа до виконання та видав дублікат виконавчого листа, згідно якого зобов`язано Управління праці та соціального захисту населення Яготинської державної адміністрації виплатити ОСОБА_1 щорічну допомогу на оздоровлення відповідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за 2010 рік у розмірі 4 800 грн та виплачувати ОСОБА_1 в подальшому щорічну допомогу на оздоровлення відповідно ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі п`яти мінімальних заробітних плат на момент виплати.

В поданій заяві заявник зазначає, що дублікат виконавчого листа він подав на примусове виконання до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Київській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ). Однак, із відповіді Яготинського відділу соціального захисту населення від 24.05.2021 року заявник дізнався, що відділ є структурним підрозділом Управління соціального захисту населення Бориспільської районної державної адміністрації Київської області (08301, Київська область м. Бориспіль, вул. Головатого, 4, код ЄДРПОУ 03193778).

В подальшому, заявник посилався на те, що саме Бориспільська районна державна адміністрація Київської області є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2012 року № 887 затверджено Типове положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації.

Відповідно до розпорядження Київської обласної державної адміністрації від 21.12.2012 року № 560 «Про упорядкування структури Київської обласної державної адміністрації» головне управління праці та соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації в департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації (п. 3.5).

На виконання цього розпорядження Управління праці та соціального захисту населення Яготинської державної адміністрації перейменовано на Управління соціального захисту населення Яготинської державної адміністрації.

Відповідно до п. п. 10 п. 1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 № 807-IX «Про утворення та ліквідацію районів» (далі – Постанова №807-IX), у Київській області утворено, зокрема, Бориспільський район (з адміністративним центром у місті Бориспіль) у складі територій Бориспільської міської, Вороньківської сільської, Гірської сільської, Дівичківської сільської, Золочівської сільської, Переяславської міської, Пристоличної сільської, Студениківської сільської, Ташанської сільської, Циблівської сільської, Яготинської міської територіальних громад, затверджених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, п. п. 10 п. 3 Постанови № 807-IX ліквідовано у Київській області: Баришівський, Білоцерківський, Богуславський, Бориспільський, Бородянський, Броварський, Васильківський, Вишгородський, Володарський, Згурівський, Іванківський, Кагарлицький, Києво-Святошинський, Макарівський, Миронівський, Обухівський, Переяслав-Хмельницький, Поліський, Рокитнянський, Сквирський, Ставищенський, Таращанський, Тетіївський, Фастівський, Яготинський райони.

За змістом Переліку районних державних адміністрацій, що реорганізуються шляхом приєднання до районних державних адміністрацій, розташованих в адміністративних центрах районів, утворених Постановою № 807-IX, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 № 1635-р, Яготинська райдержадміністрація реорганізується шляхом приєднання до Бориспільської райдержадміністрації Київської області.

Згідно розпорядження Яготинської районної державної адміністрації від 11.01.2021 року № 06 «Про реорганізацію структурних підрозділів зі статусом юридичної особи публічного права Яготинської районної державної адміністрації Київської області» управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області (код ЄДРПОУ 03193608) реорганізовано шляхом приєднання до Бориспільської районної державної адміністрації.

Розпорядженням Бориспільської районної державної адміністрації Київської області від 21.07.2021 № 204 «Про правонаступництво Бориспільської районної державної адміністрації Київської області щодо майна, прав та обов`язків управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області» прийнято майно, права та обов`язки управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області як юридичної особи, що реорганізована шляхом приєднання до Бориспільської районної державної адміністрації Київської області, відповідно до передавального акту, затвердженого розпорядженням голови комісії з реорганізації Яготинської районної державної адміністрації Київської області від 08.07.2021 № 13 «Про затвердження передавального акту управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області».

Пунктом 2 цього розпорядження передбачено вважати Бориспільську районну державну адміністрацію Київської області правонаступником управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації Київської області

Згідно з ч. 4 ст. 87 Цивільного кодексу України юридична особа вважається створеною з дня її державної реєстрації.

Частиною першою ст. 104 Цивільного кодексу України встановлено, що юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Згідно із ч. 1 ст. 10 цього Закону якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.

Згідно з даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 22.07.2021 внесено запис № 1003511120022000215 щодо припинення юридичної особи - Управління соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації внаслідок її реорганізації.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 08.12.2021 року у справі № 9901/348/19 зазначила, що публічне правонаступництво органів державної влади є окремим, особливим видом правонаступництва, під таким терміном розуміється перехід в установлених законом випадках прав та обов`язків одного суб`єкта права іншому. При цьому обов`язок щодо відновлення порушених прав особи покладається на орган, компетентний відновити такі права. Такий підхід про перехід до правонаступника обов`язку відновити порушене право відповідає принципу верховенства права, оскільки метою правосуддя є ефективне поновлення порушених прав, свобод і законних інтересів.

У спорах, які виникають з публічних правовідносин, де оскаржуються рішення (дії, бездіяльність) державного органу, пов`язані зі здійсненням функції від імені держави, стороною є сама держава в особі того чи іншого уповноваженого органу. Функції держави, які реалізовувалися ліквідованим органом, не можуть бути припинені та підлягають передачі іншим державним органам, за винятком того випадку, коли держава відмовляється від таких функцій взагалі.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постановах від 13.03.2019 року (справа № 524/4478/17) та від 20.02.2019 року (справа № 826/16659/15).

Отже, правонаступництво у сфері управлінської діяльності органів державної влади (публічне правонаступництво) передбачає повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) іншому або внаслідок припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у постанові від 12.06.2018 року у справі № 2а-23895/09/1270.

У такому разі також відбувається вибуття суб`єкта владних повноважень із публічних правовідносин.

Особливістю адміністративного (публічного) правонаступництва є те, що подія переходу прав та обов`язків, що відбувається із суб`єктами владних повноважень, сама собою повинна бути публічною та врегульованою нормами адміністративного права.

При цьому можна виділити дві форми адміністративного (публічного) правонаступництва: 1) фактичне (або компетенційне адміністративне правонаступництво), тобто таке, де вирішуються питання передачі фактичних повноважень від одного до іншого органу, посадової особи (або повноважень за компетенцією) та 2) процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво.

Фактичне (компетенційне) адміністративне (публічне) правонаступництво - це врегульовані нормами адміністративного права умови та порядок передання адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень (суб`єкта публічної адміністрації) до іншого, який набуває певні владні повноваження внаслідок ліквідації органу чи посади суб`єкта владних повноважень, припинення первісного суб`єкта, або внаслідок повного чи часткового припинення компетенції органу публічної адміністрації чи припинення повноважень посадової особи.

Процесуальне адміністративне (публічне) правонаступництво - це унормована можливість заміни адміністративним судом (на будь-якій стадії процесу судового розгляду справи в суді першої, апеляційної та касаційної інстанцій (крім випадків перегляду справи за винятковими чи нововиявленими обставинами)) сторони чи третьої особи іншим суб`єктом, коли права та обов`язки суб`єкта владних повноважень перейшли від сторони (в адміністративній справі) до іншого суб`єкта владних повноважень, а також можливість суб`єкта публічної адміністрації (правонаступника) вступити в судовий процес як сторона чи третя особа.

При визначенні процесуального адміністративного (публічного) правонаступництва суд повинен виходити з того, хто є правонаступником у спірних правовідносинах, і враховувати таке: якщо під час розгляду адміністративної справи буде встановлено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, рішення, дії чи бездіяльність яких оскаржуються, припинили свою діяльність, то суд повинен залучити до участі у справі їхніх правонаступників.

У разі ж відсутності правонаступників суд повинен залучити до участі у справі орган, до компетенції якого належить ухвалення рішення про усунення порушень прав, свобод чи інтересів позивача. У разі зменшення обсягу компетенції суб`єкта владних повноважень, не пов`язаного з припиненням його діяльності, до участі у справі як другого відповідача суд залучає іншого суб`єкта владних повноважень, до компетенції якого передані або належать функції чи повноваження щодо вирішення питання про відновлення порушених прав, свобод чи інтересів позивача.

Отже, підставою для переходу адміністративної компетенції від одного суб`єкта владних повноважень до іншого (набуття адміністративної компетенції) є події, що відбулися із суб`єктом владних повноважень.

Згідно з пунктом 51 рішення Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) від 13 січня 2011 року у справі «Чуйкіна проти України» (Chuykina v. Ukraine) (заява № 28924/04) ліквідація державної установи без правонаступництва не може звільнити державу від необхідності виконання рішення щодо ліквідованого органу. У цій справі Суд також зазначив, що «інший висновок дозволить державі використовувати такий підхід, щоб уникати сплати боргів своїх органів, особливо беручи до уваги те, що потреби, які змінюються, змушують державу часто змінювати свою організаційну структуру, включаючи формування нових органів та ліквідацію старих».

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що Бориспільська районна державна адміністрація Київської області є правонаступником Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації, у зв`язку з чим є підстави для заміни сторони виконавчого провадження.

Керуючись ст. ст. 52, 241, 243, 248, 256, 293-295, 297, 372, 379 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про заміну сторони виконавчого провадження задовольнити.

Замінити боржника у виконавчому провадженні з виконання дубліката виконавчого листа у справі № 2-а-2376/11, виданого Яготинським районним судом Київської області 04.11.2020 року, з Управління праці та соціального захисту населення Яготинської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193608) на правонаступника – Бориспільську районну державну адміністрацію Київської області (код ЄДРПОУ 24209740).

Ухвала суду може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її постановлення.

Учасник справи, якому ухвала не була вручена в день її постановлення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення відповідної ухвали.

Суддя Нарольський М. М.