Рішення № 102928841, 03.02.2022, Солом'янський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
760/10584/21
Номер документу
102928841
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №760/10584/21

2-а/760/1052/22

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2022 року Солом`янський районний суд м. Києва у складі:

головуючого судді Оксюти Т.Г.

при секретарі Горупа В.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до інспектора Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції сержанта поліції Кміть Ростислава Ярославовича, третя особа: Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції, про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача та просив скасувати постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності Серія ЕАН №4045012 від 10.04.2021 за ч. 6 ст. 121 КУпАП, яка винесена інспектором УПП у місті Києві ДПП сержантом поліції Кміть Р.Я.; провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 10.04.2021 інспектором УПП у місті Києві ДПП сержантом поліції Кміть Р.Я. винесена постанова Серія ЕАН №4045012 про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення в сумі 850,00 грн.

У постанові зазначено, що позивач порушив п.2.9.в. ПДР (керування водієм транспортним засобом з неосвітленим номерним знаком).

Вважає, що висновок інспектора патрульної поліції про те, що позивачем скоєне адміністративне правопорушення є недоведеним належними доказами. Інспектор патрульної поліції підійшов до автомобіля, який не знаходився в русі, а стояв припаркований. На місці знаходився позивач, який повідомив, що не керував транспортним засобом, і сам автомобіль йому не належить. Однак інспектор патрульної поліції проігнорував пояснення позивача та склав у відношенні позивача постанову про накладення адміністративного стягнення.

Крім того, до постанови не було долучено доказів вчинення позивачем порушення Правил дорожнього руху.

На підставі викладеного просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Солом`янського районного суду м. Києва від 30.04.2021 у справі відкрито спрощене позовне провадження.

У встановлений судом строк від відповідача інспектора УПП у місті Києві Кміть Р.Я. відзив на позовну заяву не надійшов.

20.05.2021 від представника третьої особи - Управління патрульної поліції у м. Києві надійшов відзив на позовну заяву у якому представник УПП заперечив проти задоволення позову, просив відмовити. У відзиві пояснив, що 10.04.2021 о 02 год. 44 хв. патрулюючи Деснянський район по вул. Хоткевича, 1 Б, працівниками поліції було виявлено транспортний засіб FORD SIERA д.н. НОМЕР_1 , який рухався без підсвіти номеру в темну пору доби. Після зупинки транспортного засобу водій почав себе зухвало поводити, його поведінка не відповідала обстановці. Поліцейські запропонували водієві пройти тест на освідування стану на наркотичне сп`яніння, на що водій відмовився, тому у відношенні позивача було складено протокол за порушення п. 2.5 ПДР України. Позивача було попереджено, що відносно нього також буде розглядатись адміністративна справа, щодо відсутності підсвітки номерного знаку на автомобілі. Водієві було запропоновано надати пояснення, щодо вчиненого ним адміністративного правопорушення, на що він чітко погодився з тим, що в нього дійсно відсутня підсвітка номерного знаку, що було зафіксовано на відеозапис. Інспектор роз`яснив водієві права та надав матеріали для підпису. Під час розгляду справи про адміністративне правопорушення інспектор патрульної поліції своєчасно відреагував на адміністративне правопорушення, встановив причини та умови що сприяли вчиненню даного порушення у відповідності до ст. 245 КУпАП, виконав умови підготовки адміністративної справи до розгляду, що передбачені ст. 278 КУпАП, повідомив позивача про його права, які передбачені ст. 268 КупАП. Інспектор патрульної поліції під час розгляду справи про адміністративне правопорушення діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, КУпАП та іншими нормативно-правовими актами. На підставі зазначеного просив відмовити у задоволенні позову.

04.06.2021 від представника позивача надійшли пояснення у яких представник зазначив, що на відеозаписі зафіксовано, що позивач погодився підписати постанову за ч. 6 ст. 121 КупАП, а не погодився з наявністю правопорушення. Крім того зазначив, що в момент здійснення відеозапису номерного знаку автомобіля, двигун автомобіля не працював, усі прибори були вимкнені. За таких обставин, відеозапис не є належним доказом щодо відсутності підсвітки номерного знаку.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження учасники справи в судове засідання не викликались.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку про задоволення позову з наступних підстав.

Встановлено, що 10.04.2021 інспектором УПП у місті Києві ДПП сержантом поліції Кміть Р.Я. винесена постанова Серія ЕАН №4045012 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 121 КУпАП та накладено на позивача адміністративне стягнення в сумі 850,00 грн.

У постанові зазначено, що позивач порушив п.2.9.в. ПДР (керування водієм транспортним засобом з неосвітленим номерним знаком).

Відповідно до ст. 222 Кодексу України про адміністративні правопорушення розгляд справ про правопорушення, передбачені ч. 6 ст. 121 цього Кодексу, покладено на органи внутрішніх справ (Національна поліція).

Згідно ст. 254 КпАП України, про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

Відповідно до ст. 283 КпАП України, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі.

Статтею ст. 251 КпАП України передбачено, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Разом з тим, положення даної статті вказують на те, що ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Відповідно до ч.1 ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Як вбачається з постанови про адміністративне правопорушення, інспектором УПП у місті Києві ДПП Кміть Р.Я. при винесені постанови не було наведено доказів, на яких ґрунтується його висновок про скоєння позивачем адміністративного правопорушення.

П. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року №14 Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті встановлено, що зміст постанови має відповідати вимогам, передбаченим статтями 283 та 284 КУпАП. У ній, зокрема, потрібно навести докази, на яких ґрунтується висновок про вчинення адміністративного правопорушення, та зазначити мотиви відхилення інших доказів, на які посилався правопорушник, чи висловлених останнім доводів.

Наданий представником УПП у м. Києві відеозапис також не містить доказів, на яких ґрунтується висновок інспектора патрульної поліції про скоєння позивачем адміністративного правопорушення. З відеозапису вбачається, що автомобіль FORD SIERA д.н. НОМЕР_1 не перебував у русі, двигун автомобіля не працював, усі прибори були вимкнені. Таким чином, зазначений відеозапис не може бути доказом відсутності підсвітки номерного знаку на автомобілі FORD SIERA д.н. НОМЕР_1 .

Відповідно до ст. 33 КпАП України, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.

Виходячи з тексту постанови, обставини, визначені у ст. 33 КУпАП інспектором УПП у місті Києві ДПП Кміть Р.Я. не досліджувались, а отже - до уваги не брались.

Викладене свідчить про порушення прав позивача на справедливий та неупереджений розгляд справи про притягнення його до адміністративної відповідальності.

Таким чином, при винесенні постанови від 10.04.2021 посадова особа - інспектор УПП у місті Києві ДПП Кміть Р.Я. припустився порушень порядку притягнення особи до адміністративної відповідальності.

За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність підстав для скасування постанови інспектора Серія ЕАН №4045012 від 10.04.2021.

Разом з тим, відповідно до норм КАС України, суд не наділений повноваженнями закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення. Вказані процесуальні дії відносяться до компетенції органу, який розглянув справу. Судом має досліджуватись лише питання законності постанови посадової особи про притягнення до адміністративної відповідальності.

Вказаний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 15.05.2019 року у справі №200/14811/16-а.

Таким чином вимога позивача про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення задоволенню не підлягає.

Згідно ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

З огляду на положення статей 132, 139 КАС України, з урахуванням сплати позивачем судового збору за подання даного позову до суду та часткового задоволення позовних вимог на користь останнього підлягають відшкодуванню понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 454,00 грн.

Керуючись статтями 33, 121, 222, 251, 254, 268, 280, 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтями 2, 3, 5, 47, 72-78, 132, 139, 192, 193, 194, 229, 241- 244, 246, 250, 257, 263, 286, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Скасувати постанову Серія ЕАН №4045012 від 10.04.2021 у справі про адміністративне правопорушення, винесену інспектором Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції сержантом поліції Кміть Ростиславом Ярославовичем, якою ОСОБА_1 визнано винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 121 КУпАП та накладено стягнення у вигляді штрафу в сумі 850,00 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з суб`єкта владних повноважень Управління патрульної поліції в м. Києві (код ЄРДПОУ 40108646, місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 454,00 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного протягом десяти днів з дня проголошення рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 ;

Відповідач: Інспектор Управління патрульної поліції у місті Києві Департаменту патрульної поліції сержант поліції Кміть Ростислав Ярославович, місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9;

Третя особа: Управління патрульної поліції в м. Києві, код ЄРДПОУ 40108646, місцезнаходження за адресою: м. Київ, вул. Народного Ополчення, 9.

Суддя