
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/11048/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом керівника Камінь-Каширської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області до Прилісненської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Керівник Камінь-Каширської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області звернувся з позовом до Прилісненської сільської ради про визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у невжитті заходів з організації проведення робіт із винесення меж ботанічної пам`ятки природи загальнодержавного значення “Болітце” та закріплення їх в натурі (на місцевості) та зобов`язання Прилісненську сільську раду забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж ботанічної пам`ятки природи загальнодержавного значення “Болітце” та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Камінь - Каширською окружною прокуратурою в ході вивчення стану додержання законів при використанні об`єктів та територій природно - заповідного фонду на території Камінь - Каширського району виявлено факти порушень законодавства у галузі охорони та використання об`єктів природно-заповідного фонду.
Зокрема, Державною екологічною інспекцією у Волинській області 28.06.2019 проведено перевірку вимог природоохоронного законодавства на території Прилісненської сільської ради. Актом даної перевірки, окрім іншого, встановлено, що в межах землекористування територіальної громади є природно - заповідний об`єкт - «Болітце», який був під охороною сільської ради, що увійшла до складу Прилісненської об`єднаної територіальної громади. По вказаному об`єкту у органу місцевого самоврядування відсутні картографічні матеріали та кадастрові карти.
На виконання виявлених в ході перевірки порушень, 28.06.2019 Державною екологічною інспекцією у Волинській області внесено припис №000624 голові Прилісненської сільської ради, в пунктом 4 якого зобов`язано орган місцевого самоврядування вжити заходів до забезпечення взяття під охорону і виготовлення необхідної документації природно - заповідних об`єктів, що перебували під охороною сільських рад, які увійшли до складу Прилісненської ОТГ.
Таким чином, упродовж більше тринадцяти років Карасинською сільською радою та з 23.12.2016, уже п`ять років, її правонаступником - Прилісненською сільською радою не вжито заходів щодо винесення меж пам`ятки природи загальнодержавного значення «Болітце» та не закріплено його межі в натурі (на місцевості), що в свою чергу унеможливлює належне використання та зберігання даного об`єкту природно - заповідного фонду, у зв`язку із чим існує ймовірність використання даної території не за цільовим призначенням, оскільки межі заказника не відомо де починаються та невідомо де закінчуються, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру.
Враховуючи викладене, бездіяльність Прилісненської сільської ради щодо невжиття заходів по винесенню меж ботанічної пам`ятки природи загальнодержавного значення «Болітце» та не закріплення її меж в натурі (на місцевості) є протиправною, а тому орган місцевого самоврядування необхідно зобов`язати вжити заходів по винесенню меж заказника та закріпити його межі в натурі (на місцевості).
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 11.10.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідачем відзиву на позовну заяву у визначений судом строк не подано.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що Державною екологічною інспекцією у Волинській області 26.10.2016 проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства на території Карасинської сільської ради (правонаступником якої є Прилісненська сільська рада). За результатами даної перевірки голові Карасинської сільської ради 26.10.2016 внесено припис №000129, яким зобов`язано орган місцевого самоврядування до 25.11.2016 встановити охоронно - межові знаки природно - заповідного об`єкту «Болітце».
Крім цього, Державною екологічною інспекцією у Волинській області за результатами даної перевірки 26.10.2016 складено протокол про адміністративне правопорушення №001309 відносно голови Карасинської сільської ради.
Також, 26.10.2016 відносно вказаної посадової особи винесено постанову №001236 за ознаками адміністративного правопорушення, передбаченого ст.82-1 Кодексу України про адміністративне правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №001309 від 26.10.2016 головою Карасинської сільської ради, як посадовою особою органу місцевого самоврядування, не забезпечено встановлення інформаційних та охоронних знаків навколо ботанічної пам`ятки природи місцевого значення «Болітце», що є порушенням ст. 27 Закону України «Про природно - заповідний фонд України» та пунктів 3.2 і 3.3 Положення про єдині державні знаки та аншлаги на територіях та об`єктах природно – заповідного фонду України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.1994 №30.
Зокрема, пунктами 3.2 та 3.3 вказаної Постанови Кабінету Міністрів України визначено, що інформаційно-охоронні знаки містять інформацію про найменування, межі, правовий статус та основні вимоги щодо охорони території (об`єкта) природно-заповідного фонду, встановлюються в місцях входу (в`їзду) на територію (об`єкт) природно-заповідного фонду. Межовий охоронний знак містить інформацію про найменування території (об`єкта) природно-заповідного фонду і встановлюється для інформування про її (його) межі.
Разом із цим, Державною екологічною інспекцією у Волинській області 28.06.2019 також проведено перевірку вимог природоохоронного законодавства на території Прилісненської сільської ради. Актом даної перевірки, окрім іншого, встановлено, що в межах землекористування територіальної громади є природно - заповідний об`єкт - «Болітце», який був під охороною сільської ради, що увійшла до складу Прилісненської об`єднаної територіальної громади. По вказаному об`єкту у органу місцевого самоврядування відсутні картографічні матеріали та кадастрові карти.
На виконання виявлених в ході перевірки порушень, 28.06.2019 Державною екологічною інспекцією у Волинській області внесено припис №000624 голові Прилісненської сільської ради, пунктом 4 якого зобов`язано орган місцевого самоврядування вжити заходів до забезпечення взяття під охорону і виготовлення необхідної документації природно - заповідних об`єктів, що перебували під охороною сільських рад, які увійшли до складу Прилісненської ОТГ.
Станом на час звернення до суду, докази на підтвердження виконання вказаного припису відсутні.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 Земельного кодексу України визначено, що суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади, а об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них.
Відповідно до ст.19 Земельного кодексу України, землі України за цільовим призначенням поділяються на категорії, в тому числі землі природно- заповідного та іншого природоохоронного призначення.
Згідно із ст.12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, окрім іншого, організація землеустрою та вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Статтею 43 Земельного кодексу України та ч.1 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачено, що землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
В статті 79 Земельного кодексу України зазначено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами.
Відповідно до ч.1 ст.79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Статтею 3 Закону України «Про природно-заповідний фонд» визначено, що до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об`єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища.
Згідно із ч.4 ст.7 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Частиною 3 ст.26 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» передбачено, що власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Відповідно до ст.60 цього Закону охорона територій та об`єктів природно-заповідного фонду інших категорій покладається на підприємства, установи та організації, у віданні яких вони перебувають.
Органи місцевого самоврядування, місцеві державні адміністрації, виконавчі органи місцевого самоврядування сприяють охороні й збереженню територій та об`єктів природно-заповідного фонду, виконанню покладених на них завдань.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про землеустрій» проект землеустрою - це сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обгрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом; цільове призначення земельної ділянки - використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.
Згідно із ст.2 Закону України «Про землеустрій», землеустрій забезпечує встановлення і закріплення на місцевості меж адміністративно-територіальних одиниць, територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, тощо.
Статтею 19 цього ж Закону передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у сфері землеустрою на території сіл, селищ, міст належать організація і здійснення землеустрою та вирішення інших питань у сфері землеустрою відповідно до закону.
У статті 20 Закону України «Про землеустрій» вказано, що землеустрій проводиться в обов`язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі встановлення в натурі (на місцевості) меж земель, обмежених у використанні і обмежених (обтяжених) правами інших осіб (земельні сервітути)
Підставою для здійснення землеустрою, відповідно до ст.22 Закону України «Про землеустрій» с рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо проведення робіт із землеустрою, укладені договори між юридичними чи фізичними особами (землевласниками і землекористувачами) та розробниками документації із землеустрою, судові рішення.
Згідно із ст.25 вказаного Закону одним із видів документації із землеустрою є проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів.
Відповідно до ст.26 Закону України «Про землеустрій» замовниками документації із землеустрою с органи місцевого самоврядування.
Статтею 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно - заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів розробляються з метою: а) збереження природного різноманіття ландшафтів, охорони довкілля, підтримання екологічного балансу; б) створення місць для організованого лікування та оздоровлення людей, масового відпочинку і туризму; в) створення приміських зелених зон, збереження і використання об`єктів культурної спадщини; г) проведення науково-дослідних робіт; г) встановлення меж водоохоронних зон та прибережних захисних смуг; д) визначення в натурі (на місцевості) меж охоронних зон та інших обмежень у використанні земель, встановлених законами та прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами, а також інформування про такі обмеження землевласників, землекористувачів, інших фізичних та юридичних осіб.
Отже, на Прилісненську сільську раду покладено обов`язок із вчинення дій по замовленню проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду, а саме ботанічної пам`ятки природи загальнодержавного значення «Болітце».
Відсутність встановлених меж в натурі ботанічної пам`тки природи загальнодержавного значення «Болітце» фактично унеможливлює його належну охорону, збереження в природному стані унікальних ландшафтів та реліктової рослинності. Ураховуючи привабливість вказаного природного об`єкту, лісові масиви заказника нерідко зазнають неправомірних посягань при використанні його корисних якостей.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в порушення вищезазначених вимог законодавства, відповідачем - Прилісненською сільською радою не вжито заходів щодо винесення меж пам`ятки природи загальнодержавного значення «Болітце» та не закріплено його межі в натурі (на місцевості), що в свою чергу унеможливлює належне використання та зберігання даного об`єкту природно-заповідного фонду, у зв`язку із чим існує ймовірність використання даної території не за цільовим призначенням, оскільки межі заказника не відомо де починаються та невідомо де закінчуються, земельна ділянка не внесена до Державного земельного кадастру.
Отже, з урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про задоволення позову шляхом визнання протиправною бездіяльності, яка полягає у невжитті заходів з організації проведення робіт із винесення меж ботанічної пам`ятки природи загальнодержавного значення “Болітце” та закріплення їх в натурі (на місцевості) та зобов`язання Прилісненську сільську раду забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж ботанічної пам`ятки природи загальнодержавного значення “Болітце” та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Керуючись статтями 2, 72-77, 139, 244-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Прилісненської сільської ради, яка полягає у невжитті заходів з організації проведення робіт із винесення меж ботанічної пам`ятки природи загальнодержавного значення “Болітце” та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Зобов`язати Прилісненську сільську раду забезпечити організацію проведення робіт із винесення меж ботанічної пам`ятки природи загальнодержавного значення “Болітце” та закріплення їх в натурі (на місцевості).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: Керівник Камінь-Каширської окружної прокуратури (44501, Волинська обл., м. Камінь-Каширський, вул. Воля, 7) в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області (43025, Волинська обл., м. Луцьк, вул. Степана Бандери, 20).
Відповідач: Прилісненська сільська рада (44614, Волинська обл., Камінь-Каширський р-н, с. Прилісне, вул. Сойне, 1б, код ЄДРПОУ 04334413).
Суддя Ю.Ю. Сорока