
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 січня 2022 року ЛуцькСправа № 140/8428/21
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Волдінера Ф.А.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради про визнання незаконним та скасування припису,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради про визнання незаконним та скасування припису, складеного 10 серпня 2021 року старшим інспектором муніципальної варти Луцької міської ради Богонос Н.В.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 10 серпня 2021 року приблизно о 20 год 00 хв до квартири, де проживає позивач, прибув інспектор Департаменту МВ Богонос Н.В., та склав припис, копію якого після оформлення вручив позивачу.
Припис від 10 серпня 2021 року позивач вважає незаконним, оскільки він складений в порушення підпункту 14.1.2 Правил благоустрою м. Луцька, адже у ньому не вказані причини та умови, які виявив інспектор 10 серпня 2021 року, які могли бути порушенням благоустрою м. Луцька, ні того, у чому полягало неналежне утримання та якого об`єкту благоустрою зі сторони позивача, або ж який саме об`єкт благоустрою та якої прилеглої пішохідної доріжки засмічено сміттям. У приписі вказано лише про те, що позивач начебто повинна здійснити прибирання пішохідної доріжки між двома будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .
Позивач зауважує, що між будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 взагалі відсутня пішохідна доріжка як елемент благоустрою, а влаштовувати пішохідну доріжку через подвір`я власного будинку не узгоджується із Правилами благоустрою в м. Луцьку.
Разом з тим, зазначає, що 29 травня 2021 року земельна комісія Луцької міської ради погодила межі земельної ділянки щодо будинку АДРЕСА_1 для гр. ОСОБА_2 з порушенням встановленого порядку, а відтак пішохідна доріжка між будинками АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 відсутня взагалі.
Позивач просить припис, складений інспектором Департаменту МВ Богоносом Н.В. 10 серпня 2021 року, визнати незаконним та скасувати.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2021 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Копія ухвали від 25 серпня 2021 року про відкриття провадження в адміністративній справі була вручена відповідачу 31 серпня 2021 року, про що свідчить відмітка у розносній книзі.
Згідно із частиною шостою статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Відповідач пред`явлені позовні вимоги не оспорив, відзив на позов та клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін не подав, а тому суд вважає можливим розглянути справу за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що 10 серпня 2021 року інспектор Департаменту МВ Богонос Н.В. склав припис № 3683, у якому встановлено порушення ОСОБА_1 підпункту 2.5.5.1.1 Правил благоустрою м. Луцька та запропоновано усунути порушення шляхом прибирання сміття з пішохідної доріжки між будинками 33-35 до 11 серпня 2021 року; старший інспектор Департаменту МВ Богонос припис залишив (а. с. 4).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Відповідно до преамбули Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06 вересня 2005 року № 2807-IV (далі - Закон № 2807-IV) цей Закон визначає правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою населених пунктів і спрямований на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.
Пунктом 1 частини першої статті 1 Закону № 2807-IV передбачено, що у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні: благоустрій населених пунктів - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля; територія - сукупність земельних ділянок, які використовуються для розміщення об`єктів благоустрою населених пунктів: парків, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, шляхів, площ, майданів, набережних, прибудинкових територій, пляжів, кладовищ, рекреаційних, оздоровчих, навчальних, спортивних, історико-культурних об`єктів, об`єктів промисловості, комунально-складських та інших об`єктів у межах населеного пункту; утримання в належному стані території - використання її за призначенням відповідно до генерального плану населеного пункту, іншої містобудівної документації, правил благоустрою території населеного пункту, а також санітарне очищення території, її озеленення, збереження та відновлення об`єктів благоустрою.
За правилами частини першої статті 10 Закону № 2807-IV до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: 1) затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; 2) затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; 3) створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); 4) визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об`єктів благоустрою.
Згідно із частиною другою статті 17 Закону № 2807-IV громадяни у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані: 1) утримувати в належному стані об`єкти благоустрою (їх частини), що перебувають у їх власності або користуванні, а також визначену правилами благоустрою території населеного пункту прилеглу до цих об`єктів територію; 2) дотримуватися правил благоустрою території населених пунктів; 3) не порушувати права і законні інтереси інших суб`єктів благоустрою населених пунктів; 4) відшкодовувати в установленому порядку збитки, завдані порушенням законодавства з питань благоустрою населених пунктів; 5) допускати на об`єкти благоустрою, що перебувають у їх власності або користуванні, аварійно-рятувальні та інші служби для здійснення заходів щодо запобігання і ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру.
Відповідно до частини першої статті 34 Закону № 2807-IV Правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства. У разі якщо відповідною сільською, селищною, міською радою не прийнято рішення про затвердження Правил, застосовуються Типові правила. Орган місцевого самоврядування забезпечує вільний доступ населення до затверджених Правил.
Частиною другою статті 34 Закону № 2807-IV визначено, що Правила включають: 1) порядок здійснення благоустрою та утримання територій об`єктів благоустрою; 2) вимоги до впорядкування територій підприємств, установ, організацій; 3) вимоги до утримання зелених насаджень на об`єктах благоустрою - територіях загального користування; 4) вимоги до утримання будівель і споруд інженерного захисту території; 5) вимоги до санітарного очищення території; 6) розміри меж прилеглої до підприємств, установ та організацій території у числовому значенні; 7) порядок розміщення малих архітектурних форм; 8) порядок здійснення самоврядного контролю у сфері благоустрою населених пунктів; 9) інші вимоги, передбачені цим та іншими законами.
Згідно із частиною першою статті 38 Закону № 2807-IV контроль у сфері благоустрою населених пунктів спрямований на забезпечення дотримання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та підпорядкування, а також громадянами, у тому числі іноземцями та особами без громадянства, вимог цього Закону, Правил благоустрою території населеного пункту та інших нормативно-правових актів.
За приписами частин першої - третьої статті 40 Закону № 2807-IV самоврядний контроль у сфері благоустрою населених пунктів здійснюється сільськими, селищними, міськими радами та їх виконавчими органами. Для здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів, виконанням Правил благоустрою території населеного пункту, в тому числі організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян, утримання в належному стані закріплених за підприємствами, установами, організаціями територій, сільські, селищні, міські ради можуть утворювати інспекції з благоустрою населених пунктів. Самоврядний контроль за станом благоустрою населених пунктів здійснюється шляхом: 1) проведення перевірок території; 2) розгляду звернень підприємств, установ, організацій та громадян; 3) участі в обговоренні проектів благоустрою територій населених пунктів, іншої технічної документації з питань благоустрою і внесення відповідних пропозицій на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій; 4) подання позовів до суду про відшкодування шкоди, завданої об`єктам благоустрою внаслідок порушення законодавства з питань благоустрою населених пунктів, Правил благоустрою території населеного пункту.
Рішенням Луцької міської ради від 29 липня 2009 року № 44/2 затверджені Правила благоустрою м. Луцька (оприлюднені на офіційному веб-сайті Луцької міської ради).
Підпунктом 2.5.5.1.1 Правил благоустрою м. Луцька передбачено, що на об`єктах благоустрою міста забороняється: засмічувати і забруднювати власні, прилеглі/закріплені території матеріалами, конструкціями, відходами, накопиченням снігу та криги тощо.
За приписами підпункту 4.4.2 Правил благоустрою м. Луцька межі благоустрою прилеглих/закріплених територій встановлюються (якщо інше не передбачено проектною документацією) в граничних межах підприємств, магазинів, кіосків, павільйонів, торгових точок, підприємств побуту, присадибних ділянок до прибордюрної частини доріг. При відсутності з будь-якого боку підприємства, організації, установи, споруд, інших об`єктів господарювання межі прилеглої/закріпленої території встановлюються на відстані 15 м від огорожі підприємства, установи, організації чи присадибної ділянки в т.ч. включаючи половину проїжджої частини дороги, якщо дороги гравійні, ґрунтові. Допущення засмічення, забруднення прилеглих/закріплених територій тягне за собою адміністративну відповідальність, стягнення відшкодувань (економічно-обгрунтованих витрат) на виявлення та ліквідацію порушення.
Відповідно до пункту 13.1 Правил благоустрою м. Луцька контроль за дотриманням Правил покладається на департаменти містобудування та житлово-комунального господарства Луцької міської ради, санепідстанцію м. Луцька та Луцького району, Луцький міський відділ УМВС України у Волинській області, управління Муніципальної поліції Луцької міської ради та на інші уповноважені особи, затвердженні рішенням виконавчого комітету Луцької міської ради.
Згідно із підпунктом 14.2.1 Правил благоустрою м. Луцька якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, уповноважена контролююча особа контролюючого органу зобов`язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов`язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об`єктів благоустрою. У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території. Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений. У разі відмови особи отримати припис в графі «Припис одержав» робиться про це запис.
Отже, Департамент МВ наділений повноваженнями щодо здійснення контролю за дотриманням Правил благоустрою м. Луцька, при цьому, складення припису (як офіційного документу, обов`язкового до виконання) уповноваженою особою може бути здійснено за результатами перевірки, під час якої виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою.
Разом з тим, суд звертає увагу, що в оскаржуваному приписі від 10 серпня 2021 року відсутні дані про те, що він складений за результатами перевірки. При цьому, відповідач не надав суду жодних документів (наказу, направлення, посвідчення тощо) на підтвердження самого факту проведення 10 серпня 2021 року перевірки та повноважень інспектора Богоноса Н.В. на проведення такої перевірки та складання припису.
Суд відхиляє покликання відповідача на заяву ОСОБА_3 як на підставу складення оскаржуваного припису в порядку реагування на звернення, оскільки в оскаржуваному приписі відсутнє покликання на вказане звернення, а на поданій до суду заяві відсутні також відомості (зокрема, віза керівника) про те, що розгляд цієї заяви доручено саме інспектору Департаменту МВ Богоносу Н.В.
В оскаржуваному приписі від 10 серпня 2021 року зазначено про вчинення позивачем ОСОБА_1 порушення підпункту 2.5.5.1.1 Правил благоустрою м. Луцька у вигляді здійснення засмічення прилеглої території будівельним сміттям.
Проте, на підтвердження вчинення позивачем такого порушення відповідач не надав належних та допустимих доказів.
З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що оскаржуваний припис від 10 серпня 2021 року прийнятий з порушенням підпункту 14.2.1 Правил благоустрою м. Луцька, позаяк відповідач належними та допустимими доказами не довів, що вказаний припис було складено з дотриманням встановленого порядку (за результатами перевірки) та уповноваженою на це особою, а також не довів вчинення позивачем зафіксованого приписом порушення підпункту 2.5.5.1.1 Правил благоустрою м. Луцька, у зв`язку із чим позовні вимоги про визнання припису незаконним та скасування, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, підлягають до задоволення шляхом прийняття судом рішення про визнання протиправним та скасування вказаного припису.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір в сумі 908,00 грн., сплачений квитанцією від 18 серпня 2021 року № 0.0.2235686417.1 (а. с. 17).
Керуючись статтями 139, 243 - 246, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати припис Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради від 10 серпня 2021 року № 3683.
Стягнути з Департаменту муніципальної варти Луцької міської ради за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 гривень 00 копійок (дев`ятсот вісім гривень нуль копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Департамент муніципальної варти Луцької міської ради (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Богдана Хмельницького, 17, ідентифікаційний код юридичної особи 39985748).
Суддя Ф.А. Волдінер