Рішення № 102926964, 12.01.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.01.2022
Номер справи
560/14550/21
Номер документу
102926964
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/14550/21

РІШЕННЯ

іменем України

12 січня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом в якому просить:

-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у проведенні обчислення пенсії ОСОБА_1 із врахуванням довідки, виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом за вих. № ХС-54156 від 25.01.2021 року у розмірі 80 % грошового забезпечення;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перерахунок та виплату основного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом за вих. № ХС-54156 від 25.01.2021 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, яке становить 19019,25 грн., у тому числі: посадовий оклад-5220 грн., оклад за військовим званням (підполковник)-1410 грн., надбавка за вислугу років (50 %)-3315 грн., надбавка за особливості проходження служби (65 % від посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років)-6464,25 грн., надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 % від посадового окладу)-783 грн., премія (35 %)-1827 грн., із розрахунку 80 % грошового забезпечення з врахуванням раніше виплачених сум.

Обгрунтовуючи позов позивач зазначає, що він є військовим пенсіонером з 2012 року та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

При призначенні позивачу пенсії її розмір був обрахований у розмірі 80 % від суми грошового забезпечення.

При перерахунку пенсії з 01.01.2018 року на підставі довідки від 10.03.2018 року № ХС-54156, виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом, пенсійний орган провів перерахунок у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.12.2020 року по справі № 560/7158/20, пенсія позивача перерахована у розмірі 80 % від суми грошового забезпечення.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.04.2021 року у справі № 560/2709/21, позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.04.2019 року на підставі довідки від 25.01.2021 року № ХС-54156, виданої Хмельницьким обласним військовим комісаріатом у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення.

27 вересня 2021 року позивач звернувся до пенсійного органу із запитом на отримання інформації щодо підстав перерахунку пенсії з 01.04.2019 року у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення замість 80 %, та листом від 05.10.2021 року № 2200-0308-8/53344 отримав відповідь, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.04.2021 року у справі № 560/2709/21 на пенсійний орган не покладено обов`язок щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 80 % від суми грошового забезпечення.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, так як при перерахунку пенсії військовослужбовцям її розмір необхідно розраховувати у відсотках які були застосовані при призначенні пенсії.

Законодавчі обмеження щодо встановлення граничного розміру пенсій за вислугу років в розмірі 70 % не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсій різні за змістом та механізмом їх проведення.

Вважаючи, що діями пенсійного органу порушенні його права та інтереси, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 01 листопада 2021 року відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позову просить відмовити.

В обгрунтування заперечень позовних вимог зазначив, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII, та згідно статті 43 цього Закону не повинен перевищувати 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Також у відзиві на позов відповідач просить розглянути справу в судовому засіданні з викликом сторін у зв`язку зі складністю справи, та з метою з`ясування всіх обставин справи.

Вирішуючи зазначене клопотання суд враховує, що частиною 6 статті 262 КАС України встановлено, що суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.

Враховуючи те, що ця справа є незначної складності, характер спірних правовідносин та предмет доказування не вимагають проведення судового засідання, тому в задоволенні клопотання необхідно відмовити.

Позивач подав до суду відповідь на відзив в якому не погодився із позицією пенсійного органу, викладеною у відзиві на позов.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року №2262-XII (далі Закон №2262-XII).

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2020 року у справі № 560/7158/20 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено, а саме:

-визнано протиправними дії Головного управління ПФУ в Хмельницькій області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80% до 70% сум грошового забезпечення;

-зобов`язано Головне управління ПФУ в Хмельницькій області здійснити з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 80% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

При вирішенні спору у вказаній справі судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримував пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ в розмірі 80 % суми грошового забезпечення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року у справі № 560/2709/21 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області задоволено частково, а саме:

-визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням видів грошового забезпечення, зазначених у оновленій довідці Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.01.2021 №ХС-54156;

-зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 25.01.2021 №ХС-54156 з врахуванням раніше виплачених сум.

В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Із змісту рішення вбачається, що суд відмовив в обрахуванні розміру пенсії внаслідок проведення її перерахунку в розмірі 80 % від суми грошового забезпечення за відповідною довідкою, оскільки відсутні правові підстави вважати, що при проведенні такого перерахунку пенсії відповідач змінить її відсотковий розмір від суми грошового забезпечення.

27 вересня 2021 року позивач звернувся до пенсійного органу із запитом на отримання інформації щодо правомірності перерахунку пенсії з 01.04.2019 року у розмірі 70 % від суми грошового забезпечення замість 80 %, та листом від 05.10.2021 року № 2200-0308-8/53344 отримав відповідь, що рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.04.2021 року у справі № 560/2709/21 на пенсійний орган не покладено обов`язок щодо проведення перерахунку пенсії в розмірі 80 % від суми грошового забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 13 Закону № 2262-XII (в чинній редакції) встановлено розміри пенсій за вислугу років в процентному відношенні від відповідних сум грошового забезпечення військовослужбовців, а саме: пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я, особам, звільненим зі служби в поліції на підставі пунктів 2, 3 частини першої статті 77 Закону України "Про Національну поліцію", звільненим зі служби у Службі судової охорони та звільненим зі служби у Національному антикорупційному бюро України за віком чи через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають страховий стаж 25 років і більше, з яких не менше 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, служба в органах внутрішніх справ, поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України (пункт "б" статті 12): за страховий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний повний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43);

в) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Пунктом 8) Закону України, від 08.07.2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі Закон № 3668-VI), у частині 2 статті 13 цифри "90" замінено цифрами "80".

Закон № 3668-VI набрав чинності з 01.10.2011 року.

Пунктом 23 Закону України від 27.03.2014 року № 1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" (далі Закон № 1166-VII), внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, а саме:

-у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінити цифрами "70".

Закон № 1166-VII набрав чинності з 01 квітня 2014 року.

Із змісту наведених правових норм вбачається, що в період з 01.10.2011 року по 01 квітня 2014 року обчислення пенсій військовослужбовців при їх призначенні чи проведенні перерахунків проводилося в розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 грудня 2020 року у справі № 560/7158/20 встановлено, що позивачу була призначена пенсія в розмірі 80 % відповідних сум грошового забезпечення.

На виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 14 квітня 2021 року у справі № 560/2709/21, Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області 01 липня 2021 року здійснило перерахунок пенсії за вислугу років позивачу в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення за період з 01 квітня 2019 року відповідно до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача від 25.01.2021 року № ХС-54156, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

При здійсненні перерахунку пенсійний орган керувався пунктом 23 Закону № 1166-VII), яким внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону № 2262-XII, а саме: у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "80" замінено цифрами "70".

Згідно із частиною 1 статті 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватись до правовідносин, які існували раніше.

В зв`язку з цим, при здійсненні перерахунку пенсії позивачу у відповідача були відсутні підстави для обмеження розміру пенсії 70 відсотками грошового забезпечення, згідно з частиною 2 статті 13 Закону №2262-XII, оскільки дане обмеження не стосується випадку з позивачем, оскільки пенсія позивачу не призначалась вперше, а вже була призначена.

Таким чином, при перерахунку пенсії має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Встановлення в подальшому граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення стосується порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

При перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним. За таких обставин у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії при здійсненні її перерахунку.

Аналогічна позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 по справі №240/5401/18, яке набрало законної сили і є зразковим рішенням.

Відповідно до частини 3 статті 291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Враховуючи наведене суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивач сплатив судовий збір у розмірі 908,00 гривень, тому ці витрати необхідно стягнути на його користь.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо зменшення розміру пенсії ОСОБА_1 з 80 % до 70% грошового забезпечення при проведенні перерахунку пенсії з 01.04.2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2019 року на підставі довідки від 25.01.2021 року № ХС-54156, виданої Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки у розмірі 80 % суми грошового забезпечення з врахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн., за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя В.К. Блонський