Рішення № 102926845, 14.01.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.01.2022
Номер справи
560/14935/21
Номер документу
102926845
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ВІЙСЬКОВА ЧАСТИНА А 0409
Державний герб України

Справа № 560/14935/21

РІШЕННЯ

іменем України

14 січня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини А 0409 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в Хмельницький окружний адміністративний суд з позовною заявою до військової частини А 0409, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Військової частини 0409 щодо ненарахування та невиплати позивачеві грошової компенсації за відпустку, як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2017 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби - 10.03.2017, індексацію грошового забезпечення з 10.03.2014 по 10.03.2017 з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, а саме січня 2008 року та компенсацію за неотримане речове майно;

- зобов`язати Військову частину 0409 нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2017 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби - 10.03.2017, індексацію грошового забезпечення з 10.03.2014 по 10.03.2017 з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, а саме січня 2008 року та компенсацію за неотримане речове майно.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 04.11.2021 позовну заяву ОСОБА_1 , залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - 10 днів з дня вручення йому ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.11.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини А 0409 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - повернуто позивачеві в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Військової частини 0409 щодо ненарахування та невиплати позивачеві компенсації за неотримане речове майно та зобов`язання Військової частини А 0409 нарахувати та виплатити компенсацію за неотримане речове майно.

Ухвалою від 30.11.2021 Хмельницьким окружним адміністративним судом відкрито провадження у справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.11.2021 роз`єднано в окремі провадження позовні вимоги ОСОБА_1 у справі №560/14935/21, а саме:

1. позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини А 0409 щодо ненарахування та невиплати позивачеві грошової компенсації за відпустку, як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2017 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби - 10.03.2017 та зобов`язання Військової частини 0409 нарахувати та виплатити грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за період з 2015 по 2017 рік, виходячи з грошового забезпечення станом на день звільнення з військової служби - 10.03.2017, присвоївши зазначеній справі новий номер;

2. позовні вимоги ОСОБА_1 до Військової частини А 0409 щодо ненарахування та невиплати позивачеві індексації грошового забезпечення з 10.03.2014 по 10.03.2017 з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, а саме січня 2008 року та зобов`язання Військової частини А 0409 нарахувати та невиплатити позивачеві індексацію грошового забезпечення з 10.03.2014 по 10.03.2017 з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, а саме січня 2008 року, залишено у провадженні адміністративної справи №560/14935/21.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що невиплата індексації грошового забезпечення є протиправною та порушує його права.

Відповідач 16.12.2021 подав відзив на позовну заяву, у якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що до 01.01.2016 Військовою частиною А 0409 індексація грошового забезпечення нараховувалась та виплачувалась щомісячно. За період з 01.01.2016 по 10.03.2017 відповідачем надано довідку про індексацію грошового забезпечення, відповідно до якої індексація грошового забезпечення за вказаний період відповідачем не нараховувалась та не виплачувалась.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.

Старшого солдата контрактної служби ОСОБА_1 звільнено наказом командира 30 окремої механізованої бригади від 10.03.2017 №39-рс з військової служби у запас.

Відповідно до витягу з наказу командира військової частини-польова пошта В2731 від 10.03.2017 №63, з 10.03.2017 позивача виключено зі списків особового складу частини.

Позивач звернувся до військової частини А0409 із заявою про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 10.03.2014 по 10.03.2017.

Відповідач листом №6501 від 07.10.2021 повідомив позивача, що індексація за період з січня 2016 по березень 2017 відповідно до норм та правил, визначених Порядком №1078 становить 0,00 щомісячно.

Вважаючи, що відповідач протиправно не виплатив індексацію грошового забезпечення з 10.03.2014 по 10.03.2017, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03.07.1991 №1282-XII (далі - Закон № 1282-XII), індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з ст. 2 Закону №1282-XII, індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, в тому числі оплата праці (грошове забезпечення).

Статтею 4 Закону № 1282-XII передбачено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.3 ст.9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" № 2011-XII від 20.12.1991 (далі - Закон №2011-XII) грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення і поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників визначено Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок №1078).

Згідно з абз 4-5 п. 1-1 Порядку №1078, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 р. - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 р. N 491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.

Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, зокрема, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Оплата праці, у тому числі працюючим пенсіонерам, грошове забезпечення, розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, допомога по безробіттю, що надається залежно від страхового стажу у відсотках середньої заробітної плати, стипендії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.

Відповідно до абз. 1-2 п. 5 Порядку № 1078, у разі підвищення тарифних ставок (окладів), стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначених у пункті 2 цього Порядку, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.

Таким чином, місяць, в якому відбулося підвищення оплати праці (суми її постійних складових), є базовим при проведенні індексації.

Пунктом 6 Порядку № 1078 встановлено, що виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, а саме: підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв`язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

У рішенні Конституційного Суду України від 15 жовтня 2013 року у справі № 9-рп/2013 за конституційним зверненням громадянина ОСОБА_2 щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 233 Кодексу законів про працю України зазначено, що індексація заробітної плати як складова належної працівникові заробітної плати спрямована на забезпечення реальної заробітної плати з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності заробітної плати у зв`язку з інфляційними процесами та зростанням споживчих цін на товари та послуги. Тому системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов`язковому нарахуванню і виплаті.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 19.07.2019 у справі №240/4911/18, від 07.08.2019 у справі № 825/694/17, від 23.10.2019 у справі №825/1832/17.

Суд також зазначає, що реалізація особою права, що пов`язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних, чинних на час виникнення спірних правовідносин, нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.12.2018 у справі №825/874/17.

Отже, недостатність бюджетного фінансування відповідача жодним чином не впливає на наявність обов`язку щодо нарахування індексації грошового забезпечення позивачу, що передбачено Законами, які чинні.

Цей висновок суду не спростовують роз`яснення Міністерства соціальної політики України, оскільки військова частина має керуватися та діяти відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та Порядку №1078, котрі мають вищу юридичну силу, ніж вказані роз`яснення, і вони не заперечують право позивача на індексацію.

Задовольняючи адміністративний позов частково та зобов`язуючи Військову частину А 0409 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 10.03.2014 по 10.03.2017, суд виходить з наступного.

Ухвалою суду від 30.11.2021 суд витребовував у відповідача довідку про індексацію грошового забезпечення позивача.

До відзиву на позовну заяву відповідачем надано довідку про індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 10.03.2017. За період з 10.03.2014 по 01.01.2016 відповідачем довідку не надано. У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що за попередні періоди індексація виплачена, проте доказів нарахування та виплати індексації за період з 10.03.2014 по 01.01.2016 суду не надає.

Судом враховано, що відповідач не виконав вимоги суду в повному обсязі та не надав в повному обсязі докази, що витребовувалися судом ухвалою від 30.11.2021.

Про неможливість подання вказаних документів, відповідно до вимог ч. 7 ст. 80 КАС України, відповідач суду не повідомив, хоча ухвалою суду був повідомлений про необхідність вказаних дій.

Відповідно до ч. 9 ст. 80 КАС України у разі неподання суб`єктом владних повноважень витребуваних судом доказів без поважних причин або без повідомлення причин суд, залежно від того, яке ці докази мають значення, може визнати обставину, для з`ясування якої витребовувався доказ, або відмовити у її визнанні, або розглянути справу за наявними в ній доказами, а у разі неподання доказів позивачем - також залишити позовну заяву без розгляду.

Суд також звертає увагу, що й у відповіді на звернення позивача, відповідач листом тимчасово виконуючого обов`язки командира військової частини А0409 від №6501 від 07.10.2021 надав відповідь позивачу, однак жодних конкретних даних, щодо результату розгляду заяви позивача також не надав.

Оскільки відповідач не виконав вимоги ухвали та не надав довідку про індексацію грошового забезпечення позивача за період з 10.03.2014 по 10.03.2017, з метою недопущення порушення прав позивача та строків розгляду адміністративної справи, суд вважає належним способом захисту зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 10 березня 2014 року по 10 березня 2017 року.

При цьому, питання визначення базового місяця, наявності факту перевищення індексом споживчих цін порогу індексації у взаємозв`язку з розміром грошового забезпечення, що має виплачуватись позивачу, належить до компетенції відповідача при нарахуванні таких сум. Тому позовні вимоги позивача в частині зобов`язання відповідача встановити базовий місять для обчислення індексації не підлягають задоволенню. Позовні вимоги у цій частині є передчасними та направлені на захист ще не порушеного права, що суперечить статті 5 КАС України, тоді як судовий захист може надаватися лише порушеним правам.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, з урахуванням правових позицій Верховного Суду та встановлених обставин у справі, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити частково.

Оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору, судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Військової частини А 0409 щодо невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 10 березня 2014 року по 10 березня 2017 року.

Зобов`язати Військову частину А 0409 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 10 березня 2014 року по 10 березня 2017 року, згідно з Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

У решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Військова частина А 0409 (вул. Леваневського, 2, м. Новоград-Волинський, Житомирська область, 11703 , код ЄДРПОУ - 07962707)

Головуючий суддя О.О. Михайлов