Рішення № 102926753, 17.01.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.01.2022
Номер справи
560/10569/21
Номер документу
102926753
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/10569/21

РІШЕННЯ

іменем України

17 січня 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ві Ес Ві Груп" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Ві Ес Ві Груп" звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №8070/22010901 від 22.07.2021.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржене рішення прийняте на підставі висновків відповідача щодо перевірки своєчасності подачі позивачем звіту "Про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв в оптовій мережі" форми №1-ОА (місячна) за жовтень 2020 року. Відповідач прийшов до висновку про порушення позивачем граничного строку подання звіту: звіт поданий 10.11.2020, а не 09.11.2020. Позивач вважає висновки податкового органу помилковими, оскільки саме 10 число наступного місяця є кінцевою датою подачі звіту.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що позивач зобов`язаний подавати до контролюючого органу звіт "Про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв в оптовій мережі" форми №1-ОА (місячна) до 10 числа наступного місяця. Звіт за жовтень 2020 позивач подав засобами електронного зв`язку 10.11.2020, тоді як останнім днем подачі звіту є 9 число місяця, відтак звіт поданий з порушенням встановленого чинним законодавством строку. Відповідач вважає рішення про застосування фінансових санкцій законним і обґрунтованим.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ві Ес Ві Груп» має ліцензію на право оптової торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додавання спирту) терміном дії до 11.11.2025. Згідно з ліцензією ТОВ «Ві Ес Ві Груп» набуло право здійснювати оптову торгівлю алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додавання спирту) вітчизняного та імпортного виробництва.

10.11.2020 засобами електронного зв`язку позивач подав до контролюючого органу звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за жовтень 2020 року форми №1-ОА (місячна), чого відповідач не заперечує.

У подальшому за результатами камеральної перевірки дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов`язаної з обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального, було встановлене порушення позивачем вимог частини 3 статті 16 Закону №481/95-ВР: згідно з інформаційними базами даних ДПС України суб`єктом господарювання за жовтень місяць 2020 року звіт "Про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв в оптовій мережі" форми №1-ОА (місячна) поданий 10.11.2020. За інформацією податкового органу гранична дата подачі цього звіту - 09.11.2020.

Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийняте рішення про застосування фінансових санкцій №8070/22010901 від 22.07.2021, яким згідно з абзацом 22 частини 2 статті 17 Закону України №481/95-ВР до позивача за несвоєчасне подання звіту застосована фінансова санкція у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Закон України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України.

Відповідно до положень ч.3 ст.16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР, суб`єкти господарювання (у тому числі іноземні суб`єкти господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва), які отримали ліцензії на виробництво та/або оптову торгівлю спиртом, алкогольними напоями і тютюновими виробами та здійснюють таку діяльність та/або експорт, імпорт зазначеної продукції, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом.

В свою чергу, абз.21 ч.2 ст.17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР передбачає, що за неподання чи несвоєчасне подання звіту або подання звіту з недостовірними відомостями про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати відповідні ліцензії, передбачено фінансову санкцію у розмірі 17000 гривень.

Як вже зазначено судом вище, звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою подається щомісяця до 10 числа наступного місяця. Отже дата закінчення строку в даному випадку поєднана з прийменником "до", у зв`язку з чим така прийменникова конструкція в українській мові прямо вказує на зазначення кінцевої календарної дати. Зважаючи на це, вживати після цієї дати прислівник «включно» зайве. Таким чином, кінцева дата є останнім днем строку для подання звіту.

Інакше кажучи, формулювання, наведене в частині 3 статті 16 Закону №481 щодо обов`язку суб`єкта господарювання подавати «щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» слід розцінювати як таке, що включає останнє число (десяте) граничного строку у період подання відповідної звітності.

При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України). При вирішенні спору судом враховані висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 25.04.2019 року у справі №810/2129/16 щодо аналогічних правовідносин.

З огляду на це, суд дійшов висновку, що кінцевою календарною датою подачі звітів про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів слід вважати саме 10 число місяця, наступного за звітним, що, в свою чергу, свідчить про те, що відповідний звіт за жовтень 2020 року був поданий позивачем своєчасно. З урахуванням викладеного, у діях позивача відсутнє порушення вимог Закону №481/95-ВР, відтак відсутні підстави для притягнення до відповідальності за рішенням про застосування фінансових санкцій.

Оскільки відповідач не довів протилежне, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області про застосування фінансових санкцій №8070/22010901 від 22.07.2021.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ві Ес Ві Груп" судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 17 січня 2022 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Ві Ес Ві Груп" (вул. Зарічанська, 3/1, оф. 209,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39976581) Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - ВП44070171)

Головуючий суддя І.С. Козачок