
Справа № 560/11371/21
РІШЕННЯ
іменем України
14 січня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про протиправним та скасування рішення від 18 лютого 2021 року № 1258/03-16 про відмову у переведенні на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу». Також просить зобов`язати відповідача зарахувати до стажу державної служби періоди роботи з 09.06.1994 по 31.03.2000 в органах державної податкової служби та призначити з 11.02.2021 року пенсію по інвалідності відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідках Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 11 лютого 2021 року № 27-а і № 27.
Посилається на те, що перебуває на пенсії, призначеній за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». У лютому 2021 вона звернулась до Головного управління з заявою про переведення на пенсію по інвалідності державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», додавши довідки про складові заробітної плати за займаною посадою, видані за місцем колишньої роботи. Головним управлінням було відмовлено у переведенні позивачки на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" у зв`язку з тим, що нормами закону не передбачене призначення даного виду пенсії. Також вважає, що їй протиправно не зараховано до стажу державної служби період роботи в органах Державної податкової служби з 09.06.1994 по 31.03.2000.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що права на переведення на бажану пенсію позивачка не має, оскільки Законом України "Про державну службу " від 10.12.2015 такий вид пенсії не передбачений. Зазначає, що періоди роботи в органах Державної податкової служби на посадах, у період перебування на яких присвоювались персональні чи спеціальні звання, не зараховуються до стажу роботи на державній службі. Вважає, що відмова у задоволенні заяви позивачки вчинена відповідно до вимог чинного законодавства.
Дослідивши обставини справи і перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 16 грудня 2019 отримує пенсію по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", перебуваючи на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
05 лютого 2021 року позивач звільнена з посади начальника відділу фінансів Чемеровецької районної державної адміністрації відповідно до п. 1 ч.1 ст. 40 КЗпП України та п.1 ч.1 ст. 87 Закону України «Про державну службу». Станом на момент звільнення з посади державної служби їй була встановлена 2 група інвалідності.
11.02.2021 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про переведення з пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону №1058-ІV, на пенсію по інвалідності згідно з Законом України «Про державну службу» (з урахуванням довідок про заробітну плату, виданих відділом фінансів Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області від 11 лютого 2021 року № 27-а і № 27)
Рішенням Головного управління від 18.02.2021 №1258/03-16 позивачці відмовлено у переведенні на цей вид пенсії з огляду на те, що Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 такий вид пенсії не передбачений. Про відмову повідомлено листом від 02.03.2021 року.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Статтею 46 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII у частині 2 зазначено, що до стажу державної служби зараховується, зокрема, час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання.
Як видно з відомостей трудової книжки ОСОБА_1 (серії НОМЕР_1 ) позивачка з 09.06.1994 року призначена на посаду державного податкового інспектора відділу аудиту фізичних осіб управління аудиту Державної податкової інспекції по Чемеровецькому району. Також їй присвоєне спеціальне звання "Інспектор податкової служби третього рангу", прийнято Присягу державного службовця.
У подальшому вона працювала на різних посадах в органах Податкової служби безперервно до 31.03.2000 року.
Відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII. Згідно з пунктом 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Отже, в даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 № 283.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби. Крім цього, згідно з п.342.4 ст.342 Податкового кодексу України посадові особи контролюючих органів є державними службовцями. Відповідно до ст. 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу». При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Таким чином, посадові особи Державної податкової служби, яким присвоєні спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження служби в податкових органах повинен зараховуватись до стажу державної служби, який дає право на пенсію.
Зважаючи на це, період роботи позивачки в органах Державної податкової служби з 09.06.1994 по 31.03.2000 повинен бути зарахований їй до стажу державної служби. Отже, слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби період роботи позивачки в органах Державної податкової служби з 09.06.1994 по 31.03.2000.
Відповідно до п. 2 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон № 3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п. 10 і 12 цього розділу.
Пунктами 10, 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст.25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону № 3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Таким чином, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст.37 Закону №3723-XII.
Частиною 1 ст.37 Закону №3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст.26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз.1 ч.1 ст.28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Згідно з ч.9 ст.37 Закону № 3723-XII пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Судом встановлено, що страховий стаж позивачки на державній службі, на якій вона продовжувала перебувати станом на 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889), обіймаючи посаду державної служби, з урахуванням періоду роботи в органах Державної податкової служби з 09.06.1994 по 31.03.2000, становить понад 10 років, що доводиться відомостями трудової книжки та іншими матеріалами справи. Так, у періоди 2001 - 2011 років та з 2013 по 05.02.2021 позивачка постійно працювала на різних посадах державної служби в структурних підрозділах Чемеровецької районної державної адміністрації Хмельницької області.
Під час перебування на державній службі позивач отримала інвалідність ІІ групи, що підтверджується випискою з акту огляду МСЕК, і перед зверненням за призначенням пенсії працювала на посаді, віднесеній до посад державної служби. Вказані обставини відповідач не спростував і протилежне судом не встановлено.
Отже, з урахуванням періоду державної служби, обчисленого відповідачем та спірного періоду, стаж державної служби позивачки на день набрання чинності Законом № 889-VІІІ становив більше ніж 10 років.
Як зазначено Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13.02.2019 року у зразковій справі №822/524/18, право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII пов`язане лише з певним стажем роботи особи на посаді державного службовця, визначеним згідно з п. 10, 12 «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 889-VIII, у той час як додаткових умов для призначення пенсії у вказаних пунктах «Прикінцевих та перехідних положень» Закону № 889-VIII не встановлено.
Зважаючи на це, суд відхиляє покликання відповідача на неможливість переведення ОСОБА_1 на обраний нею вид пенсії, а також висновок про те, що позивачка набуде право на пенсію державного службовця лише за умови досягнення нею пенсійного віку та наявності стажу державної служби не менше 20 років, оскільки ця норма не поширюється на інвалідів І та ІІ груп, які вже отримують пенсію по інвалідності. Відповідачем не доведено наявності законних перешкод для реалізації позивачкою права вибору виду пенсії.
Відповідно до ст. 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Оскільки позивач із заявою про переведення на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу" звернулась 11.02.2021, нарахування та виплата пенсії повинна проводитись з дня звернення з відповідною заявою.
Зважаючи на це, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, підлягають задоволенню. З метою ефективного захисту порушених прав суд вважає необхідним скасувати спірне рішення, яким відмовлено у переведенні на інший вид пенсії, зобов`язати відповідача зарахувати вищезазначений трудовий стаж до стажу державної служби та вирішити питання призначення, нарахування/перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 11.02.2021 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу».
Враховуючи те, що відповідач не довів правомірності підстав відмови та обґрунтованості своїх дій, позов підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 18.02.2021 №1258/03-16 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи з 09.06.1994 по 31.03.2000 на посадах в органах Державної податкової служби відповідно до записів трудової книжки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області перевести (вирішити питання переведення) ОСОБА_1 з 11 лютого 2021 року на отримання пенсії державного службовця (по інвалідності) відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 № 3723-ХІІ «Про державну службу»,
здійснивши перерахунок і виплату пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідках про заробітну плату, виданих Чемеровецькою районною державною адміністрацією Хмельницької області (від 11 лютого 2021 року № 27-а і № 27) з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 14 січня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 ) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,м. Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя І.С. Козачок