
02.02.2022 227/279/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02.02.2022 м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області в складі:
головуючого судді Хоменко Д.Є.,
за участі секретаря судового засідання Савіної І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду м. Добропілля, цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Добропільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків); Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області, про встановлення факту смерті, -
ВСТАНОВИВ:
01.02.2022р. ОСОБА_1 (далі за текстом також - заявник) звернулась до суду з даною заявою, в обґрунтування якої зазначила, що вона є дружиною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . У чоловіка заявниці є бабуся ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка ІНФОРМАЦІЯ_3 померла в м. Дебальцеве Донецької області. Для отримання свідоцтва про смерть ОСОБА_3 заявниця зверталась до Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), але отримала усну відмову у зв`язку з тим, що для реєстрації смерті пред`явлено документ, форма якого не відповідає формі, яка визначена наказом МОЗ України №545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» від 08.08.2006 року, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за №1150/13024. Встановлення факту смерті заявниці необхідно для отримання відповідного свідоцтва про смерть померлої особи і реалізації спадкових прав. Просить встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Дебальцеве Донецької області, Україна.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилась, але надала заяву в якій просила розглянути справу у її відсутність та задовольнити заявлені вимоги, викладені обставини підтверджує, інших клопотань не має.
Представник заінтересованої особи, Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), в судове засідання не з`явився. Від начальника відділу надійшла заява №132/13/22/22 від 02.02.2022 року, про розгляд справи без участі представника відділу.
Представник заінтересованої особи, Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області, в судове засідання не з`явився, належним чином був повідомлений про місце, день та час розгляду справи.
Згідно ст. 223 ЦПК України, неявка в судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.
Таким чином, на підставі ч.2 ст.247 ЦПК України, суд вважає за можливе розглянути справу без фіксування судового засідання технічними засобами у відсутності сторін на підставі доказів, які є в матеріалах справи.
Суд, розглянувши справу у межах заявлених вимог, дослідивши письмові документальні докази, представлені в обґрунтування заяви, вважає, що подана заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Судом встановлено, що заявниця ОСОБА_1 є дружиною гр. ОСОБА_2 , про що в матеріалах справи мається відповідна копія свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 , виданого 26.08.2021 року Покровським міським відділом державної РАЦС Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), актовий запис №353 (а.с.8).
Заявниця вказала, що у її чоловіка є бабуся ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Дебальцеве Донецької області.
На підтвердження родинних відносин чоловіка заявниці ОСОБА_2 та ОСОБА_3 до заяви про встановлення факту смерті було надано копію свідоцтва про народження на ім`я ОСОБА_2 (а.с.10), копію паспорта його матері - ОСОБА_4 (а.с.11-13) та довідку про її шлюб, де дошлюбне її прізвище зазначено як « ОСОБА_3 » (а.с.15), а також копію свідоцтва про народження на ім`я ОСОБА_4 де її матір`ю зазначена ОСОБА_3 (а.с.14).
Таким чином в судовому засіданні достеменно встановлено, що ОСОБА_3 є рідною бабусею чоловіка заявниці - ОСОБА_2 .
З копії свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , виданого 11.11.2021 року відділом ЗАГС Дебальцевського міського управління юстиції Міністерства юстиції так званої «донецької народної республіки», актовий запис №405 (а.с.20) та лікарського свідоцтва про смерть №217 від 11.11.2021 року (а.с.18, 19), вбачається фіксування смерті гр. ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Дебальцеве.
Відповідно до копії довідки про причину смерті №217 від 11.11.2021 року вбачається, що смерть ОСОБА_3 наступила з причини ішемічного інсульту у лівій гемісфері головного мозку при гіпертонічній хворобі (а.с.18).
Вказані копія свідоцтва про смерть, копія лікарського свідоцтва про смерть та копія довідки про причину смерті видані закладами, які розташовані на тимчасово неконтрольованій органами державної влади України території.
Також в матеріалах справи мається копія свідоцтва про захоронення, яке видано державною корпорацією «Ритуал», з якого вбачається, що 13.12.2021 року на цвинтарі №2 в м. Дебальцеве на вул. Колхозна було поховано померлу ОСОБА_3 (а.с.21).
Крім того в судовому засіданні було досліджено договір-замовлення на організацію та проведення захоронення гр. ОСОБА_3 та акт прийому-передачі наданих послуг на захоронення №393/225 від 13.11.2021 року (а.с.22, 23).
З повідомлення начальника Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) №132/13/22/22 від 02.02.2022 року вбачається, що актовий запис про смерть ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в архіві відділу не виявлено, також перевірку проведено у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, суд виходить з наступного.
Пунктом 8 ч.1 ст.315 ЦПК України встановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про реєстрацію актів цивільного стану» Державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою, або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час.
За приписами ч.1 ст.294 ЦПК України, під час розгляду справ окремого провадження суд зобов`язаний роз`яснити особам, які беруть участь у справі, їх права та обов`язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об`єктивного з`ясування обставин справи.
Відповідно до частин 2, 3 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
З огляду на наведену норму закону, надані заявником копії: свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 , лікарського свідоцтва про смерть та довідки про причину смерті, не відповідають формі, визначеній Наказом Міністерства охорони здоров`я України «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження та смерті» від 08.08.2006 року №545, тому є недійсними та не створюють правових наслідків, оскільки видані на тимчасово неконтрольованій органами державної влади України території, визначеній Верховною Радою України.
Положеннями ст.ст.3, 8, 9 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Втім, згідно консультативному висновку «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» від 21 червня 1971 року Міжнародного суду ООН документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
Суд приймає до уваги і практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до ст.17 Закону України від 23.02.2006 року №3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» має застосовуватися при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду справ проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), проти Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі "Cyprus v. Turkey", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, органами реєстрації актів цивільного стану, закладами охорони здоров`я), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом із іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Згідно ч.3 ст.2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18 січня 2018 року, діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв`язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.
З урахуванням викладеного, оцінивши усі зібрані по справі докази, які у їх сукупності підтверджують факт смерті, приймаючи до уваги наявність об`єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту смерті та з метою захисту прав і свобод заявника, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви про встановлення факту смерті, оскільки в даному випадку це єдиний спосіб зареєструвати факт смерті та отримати свідоцтво про смерть, виданого державним органом України.
Згідно ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Рішення про встановлення факту, що має юридичне значення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для органів, які реєструють такі факти або оформлюють права, що виникають у зв`язку із встановленим судом фактом.
В разі встановлення у судовому порядку факту реєстрації акту громадянського стану орган державної реєстрації актів громадянського стану провадить відповідний запис на підставі рішення суду.
Встановлення даного факту, що має юридичне значення, необхідно заявнику для державної реєстрації смерті гр. ОСОБА_3 та отримання відповідного свідоцтва про смерть державного зразка.
На підставі викладеного, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту смерті ОСОБА_3 , що надасть можливість заявнику отримати свідоцтво про смерть видане відповідним державним органом України.
У порядку ст. 317 ЦПК України, рішення суду підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», ст. ст.12, 81, 263-265, 293, 317, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Добропільський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків); Головне управління Пенсійного фонду України Донецької області, про встановлення факту смерті - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки села Попівка Миргородського району Полтавської області, громадянки України, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 в місті Дебальцеве Донецької області, Україна.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію судового рішення направити заявнику та до Добропільського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Покровському районі Донецької області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) для державної реєстрації смерті особи.
Апеляційна скарга подається до безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня оголошення рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його оголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Надруковано в нарадчій кімнаті у одному примірнику.
Суддя Д.Є. Хоменко