
Справа № 352/2537/21
Провадження № 3/352/146/22
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28.01.2022м. Івано-Франківськ
Суддя Тисменицького районного суду Івано-Франківської області Хоминець М.М.
з участю секретаря Гундич Г.В.
адвоката Михалевича М.М.
розглянувши матеріали, які надійшли від відділення поліції № 1 (м. Тисмениця) Івано-Франківського РУП ГУНП в Івано-Франківській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , працюючого водієм ТОВ «Віта-Авто», за ч.4 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
в с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 здійснював переміщення пального транспортним засобом, не зазначеним в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне у таких транспортних засобах, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч 4 ст.164 КУпАП, за наступних обставин:
26.11.2021 о 12 год. 55 хв. у с. Старі Кривотули Тисменицької ТГ Івано-Франківського району Івано-Франківської області ОСОБА_1 здійснював переміщення пального, а саме палива дизельного в кількості 6916 л, 6296 л, 5909 л та бензину А92 у кількості 6010 л, транспортним засобом марки «SCANIA» номерний знак НОМЕР_1 , без зазначення операції в акцизних накладних Єдиного реєстру акцизних накладних, передбачених пп. 231.6 п. 231 Податкового кодексу України.
Адвокат Михалевич М.М., який згідно ордеру на надання правової допомоги представляє інтереси ОСОБА_1 , у судовому засіданні вказав на те, що відповідальність за ч.4 ст.164 КУпАП передбачена для суб`єктів господарювання за переміщення пального транспортними засобами з порушенням нормативно-правових актів. Однак, в даному випадку такий суб`єкт відсутній, оскільки ОСОБА_1 працює водієм на підприємстві і є найманим працівником, не являється особою, яка здійснює підприємницьку діяльність, а відомості щодо керівника суб`єкта господарювання у протоколі про адміністративне правопорушення відсутні. Вважає, що у протоколі відсутня об`єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП. Посилався на те, що відповідно до вимог ст.29 КУпАП конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника. Вважає, що вимоги п.228.3 ст.228 ПКУ, яким передбачено, що за матеріалами відповідних контролюючих органів судом виноситься постанова про вилучення пального і транспортних засобів в дохід держави, не суперечать вимогам ст.29 КУпАП щодо неможливості нонфіскації майна, яке не належить на праві власності особі, щодо якої складено протокол. Просив закрити провадження у справі за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши пояснення адвоката Михалевича М.М., дослідивши матеріали справи, суддя приходить до висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП, виходячи з наступного.
Відповідно до змісту ст.245 КУпАП завданням судді при розгляді справи про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно вимог ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності та іншими засобами.
Вимогами ст.280 КУпАП передбачено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП, доводиться матеріалами справи про адміністративне правопорушення, зокрема:
- даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 787049 від 26.11.2021 р. (а.с.1);
- даними фототаблиці до протоколу (а.с.76);
- письмовим поясненням ОСОБА_1 (а.с.2);
- товарно-транспортними накладними на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 26.11.2021 р. № ВРС0097582 на паливо дизельне в кількості 6916 л, 6296 л (а.с.12) та № ВРС0097583 на паливо дизельне в кількості 5909 л і бензин автомобільний А-92 у кількості 6010 л (а.с.3);
- відповіддю ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 26.11.2021 р. за № 12782/5/09-19-09-02-17 (а.с.20);
- рапортом працівника поліції (а.с.80-81).
Відповідно до ч.4 ст.164 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
Таким чином, відповідальність за ч.4 ст.164 КУпАП передбачена за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами з порушенням певних нормативно-правових актів.
Пунктом 14.1.6-1 ст.14 ПКУ передбачено, що акцизний склад пересувний - транспортний засіб (автомобільний, залізничний, морський, річковий, повітряний, магістральний трубопровід), на якому переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий на митній території України.
Транспортний засіб набуває статусу акцизного складу пересувного протягом періоду його використання для: а) переміщення в ньому митною територією України пального або спирту етилового, що реалізується (крім пального або спирту етилового, що переміщується митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України).
Згідно п. 230.1.5 ст.230 ПКУ транспортні засоби, що набули статусу акцизних складів пересувних, а також транспортні засоби, що використовуються суб`єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, створення та ведення якого забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне або спирт етиловий, здійснюється автоматично на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, або на підставі заявок на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального або спирту етилового, або на підставі митних декларацій при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України. Такі заявки подаються суб`єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизних складів, до переміщення митною територією України у транспортних засобах, які не є акцизними складами пересувними, власного пального або спирту етилового для потреб власного споживання чи промислової переробки. Форма заявки на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Такі заявки у формі електронних документів надсилаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Відповідно до абз. 3 п. 231.6 ст.231 ПКУ реєстрація в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється: першого примірника акцизної накладної при реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу - у день складання такої акцизної накладної, але не пізніше здійснення операції з реалізації пального або спирту етилового з акцизного складу.
Судом встановлено, що на момент здійснення перевезення пального водієм ОСОБА_1 , а відтак після його реалізації з акцизного складу, та зупинки його працівниками поліції акцизні накладні не були зареєстровані в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а відтак транспортний засіб не був автоматично включений до Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне.
Переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, а також не зазначені у заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забороняється (абзац 3 п. 230.1.5 ст.230 ПКУ).
Представник ОСОБА_1 – адвокат Михалевич М.М. у судовому засіданні підтвердив обставину, що ОСОБА_1 перебуває на посаді водія у ТОВ «Віта-Авто», про що надав витяг з наказу за № 51/3-К від 02.07.2012 р., що саме ОСОБА_1 здійснював перевезення пального, так як це входить до його посадових обов`язків.
Крім того, обставина, що саме ОСОБА_1 здійснював перевезення пального, перебуваючи на посаді водія ТОВ «Віта-Авто», зазначена у відповідних товарно-транспортних накладних.
Відповідно до відповіді ГУ ДПС в Івано-Франківській області від 26.11.2021 р. за № 12782/5/09-19-09-02-17 інформація щодо переміщення пального транспортним засобом марки «SCANIA» номерний знак НОМЕР_1 (причіп номерний знак НОМЕР_2 ) по товарно-транспортних накладних на відпуск нафтопродуктів (нафти) від 26.11.2021 № ВРС0097582, № ВРС0097583 станом на 14 год. 45 хв. 26.11.2021 р. відсутня. При цьому, як вбачається з протоколу, датою і часом вчинення адміністративного правопорушення вказано 26.11.2021 р. о 12 год. 55 хв., тобто до реєстрації накладних.
Разом з тим, ст.20 Закону України «Про небезпечні вантажі» передбачено, що перевезення небезпечних вантажів допускається за наявності відповідно оформлених перевізних документів, перелік і порядок подання яких визначається нормативно-правовими актами, що регулюють діяльність транспорту.
У той же час, відповідно до абз.24 п.231.6 ст.231 ПКУ у разі неможливості зареєструвати акцизну накладну в Єдиному реєстрі акцизних накладних дозволяється переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами за наявності товарно-транспортної накладної, яка повинна містити інформацію з відповідної акцизної накладної, та паперового примірника акцизної накладної, підписаної особою, уповноваженою на її складання.
Відтак, водій транспортного засобу зобов`язаний був мати разом із іншими документами, що надавали йому дозвіл на здійснення перевезення пального, і паперовий примірник акцизної накладної, підписаної особою, уповноваженою на її складання, а номер акцизної накладної мав бути зазначений у ТТН.
Проте, як встановлено судом, цих умов виконано не було, однак адвокат Михалевич М.М. у судовому засіданні стверджував, що водій ОСОБА_1 мав у наявності всі документи, необхідні для здійснення перевезення. Вказані твердження спростовуються вищевказаними вимогами чинного законодавства.
Відповідно до ст.23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
При вирішенні питання щодо адміністративного стягнення, яке слід застосувати у даному випадку, суддя враховує, що відповідно до санкції ч.4 ст.164 КУпАП вчинення даного виду правопорушення тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією пального або спирту етилового та транспортних засобів.
Згідно з вимогами ст.29 КУпАП конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об`єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
У той же час, відповідно до п. 228.3 ст.228 ПКУ у разі виявлення фактів переміщення та/або зберігання пального або спирту етилового з використанням транспортних засобів, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується та/або зберігається пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, або в митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, а також фактів реалізації пального або спирту етилового з таких транспортних засобів відповідні контролюючі органи тимчасово (до винесення рішення суду) вилучають такі пальне або спирт етиловий та транспортні засоби з вільного обігу та подають відповідні матеріали до суду для винесення постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію).
Оскільки положеннями ПКУ, який є спеціальним законом у цих правовідносинах, чітко передбачено у даному випадку вилучення пального та транспортного засобу з вільного обігу та винесення судом постанови про їх вилучення в дохід держави (конфіскацію), вилучені пальне та транспортний засіб з напівпричіп-цистерною слід конфіскувати.
З урахуванням викладеного ОСОБА_1 слід визнати винним у вчиненні у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції вказаної норми, з конфіскацією пального та транспортного засобу.
На підставі наведеного, керуючись ст. 40-1, 283, 284 КУпАП, суддя -
п о с т а н о в и л а :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) грн., з конфіскацією палива дизельного в кількості 6916 л, 6296 л, 5909 л, бензину А92 у кількості 6010 л, транспортного засобу SCANIA номерний знак НОМЕР_1 із напівпричіп-цистерною номерний знак НОМЕР_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід державного бюджету в розмірі 496 (чотириста дев`яносто шість) грн. 20 грн. (стягувач - ДСА України на рахунок: отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код за ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача 820019, рахунок отримувача UА908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету 22030106).
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником або прокурором у випадках, передбачених ч.5 ст.7 цього Кодексу, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Апеляційна скарга подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд.
Суддя Марія ХОМИНЕЦЬ