Рішення № 102914782, 02.02.2022, Білоцерківський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
02.02.2022
Номер справи
357/13524/21
Номер документу
102914782
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 357/13524/21

2/357/55/22

Категорія 43

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 лютого 2022 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі: головуючого судді - Бондаренко О.В., при секретарі - Вангородській О.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради до ОСОБА_1 , про витребування безпідставно отриманих активів (грошових коштів), -

В С Т А Н О В И В :

11.11.2021 представник позивача, за довіреністю у справі - Яременко Олена Володимирівна, звернулася до суду з вказаним позовом, шляхом направлення в електронній формі через систему «Електронний суд», мотивуючи тим, що відповідач ОСОБА_1 перебуває на обліку у УСЗН Білоцерківської міської ради, є отримувачем державної допомоги на дітей одиноким матерям. Право на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям встановлюється Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». 16.01.2019 відповідач звернулась до управління із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім`ї. В декларації відповідач зазначила, що отримує заробітну плату, допомогу при народженні дитини, допомогу на дітей одиноким матерям, чоловік доходів не має, інших доходів сім`я не має. Особистим підписом в заяві відповідач підтвердила, що усвідомлює наслідки подання неповних чи недостовірних відомостей і що її було повідомлено про обов`язок повідомляти органи соціального захисту населення про зміни обставин, які можуть вплинути на отримання допомоги, компенсацій та пільг, а також повідомлено про обов`язок повернення надміру нарахованих коштів після настання таких обставин. На підставі наданих документів рішенням від 21.01.2019 управлінням відповідачці було призначено державну допомогу на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1888,21 грн. щомісячно. Діючи у відповідності до вищенаведених положень управлінням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог та 10.05.2019 від Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області отримано відповідь з даними про доходи отримувачів державних соціальних допомог. Так, в ході звірки було виявлено, що відповідачем не задекларовані доходи чоловіка у вигляді заробітної плати та виплат відповідно до умов цивільно-правових договорів за третій та четвертий квартали 2018 року від ТОВ «Білоцерківрозоптторг» в сумі 24 545,45 грн., ТОВ «Старбудконтракт» в сумі 44 720,50 грн., ФОП ОСОБА_2 в сумі 46 583,85 грн. Для з`ясування усіх обставин управлінням 31.01.2020 були направлені запити до ТОВ «Білоцерківрозоптторг», ТОВ «Старбудконтракт», ФОП ОСОБА_2 щодо надання інформації про доходи чоловіка відповідача, ОСОБА_3 . Листом від 07.02.2020 №5 ФОП ОСОБА_2 повідомлено, що ОСОБА_3 дійсно працював у неї за договором цивільно-правового характеру з 03.12.2018 по 31.12.2018 та отримав дохід в сумі 46 583,85 грн. Листом від 12.02.2020 №2 ТОВ «Старбудконтракт» повідомлено, що ОСОБА_3 дійсно працював за договором цивільно-правового характеру з 15.10.2018 по 23.11.2018 та отримав дохід в сумі 44 720,50 грн. Листом від 12.02.2020 №7 ТОВ «Білоцерківрозоптторг» повідомлено, що ОСОБА_3 дійсно працював з 06.08.2018 по 05.11.2018 та отримав дохід в сумі 24 545,45 грн. З наданих відомостей чітко зрозуміло, що відповідачкою в декларації не вказано доходи її чоловіка ОСОБА_3 , отримані від ТОВ «Білоцерківрозоптторг», ТОВ «Старбудконтракт», ФОП ОСОБА_2 в загальній сумі 115 849,80 грн. За виявленими обставинами спеціалістами управління 28.02.2020 було складено акт №190 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги. На підставі акту №190 від 28.02.2020 начальнику управління було подано службову записку начальника відділу соціальних допомог від 16.03.2020 про необхідність проведення перерахунку надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям відповідачу з 01.01.2019 по 30.06.2019. З урахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про майновий стан відповідачки, 17.03.2020 управлінням було прийнято рішення про перерахунок державної допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019, згідно з яким відповідач права на отримання допомоги не має. Відповідачу було направлено повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям від 31.03.2020 №3831 та розрахунок надміру виплаченої державної допомоги від 23.03.2020. Також, відповідачу було направлено лист від 10.04.2020 №4161, в якому відповідача проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів. Враховуючи заяву відповідачки, 02.06.2020 було складено графік погашення надміру отриманих коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 11329,26 грн., встановивши графік з червня 2020 по травень 2021, який підписано сторонами. В липні та листопаді 2020 року відповідачем до бюджету було повернуто кошти на загальну суму 4 750,00 грн. Не зважаючи на визнання своїми діями факту неправомірного отримання соціальних допомог, відповідач вже протягом тривалого часу порушує графік погашення та на даний час ще не здійснила повернення надміру виплачених коштів згідно графіку в повному обсязі. Враховуючи відсутність будь-якої реакції управлінням відповідачу було повторно направлено претензію від 24.03.2021 №2833 щодо повернення надміру отриманої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 6579,26 грн., однак, жодних дій стосовно повернення надміру отриманої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям відповідач не вчинила. В зв`язку з вище викладеним позивач просить у судовому порядку стягнути з відповідача на свою користь надміру виплачену державну допомогу на дітей одиноким матерям у розмірі 6579,26 грн. та судові витрати у справі у розмірі 2270,00 грн.

13.12.2021судом відкрито провадження у справі та призначено розгляд в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідно ч.8 ст. 128, п.5 ч.6 ст.272 ЦПК України відповідачу будо направлено ухвалу про відкриття провадження у справі та позовну заяву з додатками до неї за зареєстрованою у встановленому порядку адресою місця проживання, згідно відомостей відділу обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання ЦМУ ДМС в м. Києві та Київській області (а.с. 17), та роз`яснено право подати відзив на позовну заяву і всі наявні докази, що підтверджують заперечення проти позову протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення копії ухвали суду про відкриття провадження у справі.

Відповідач - ОСОБА_1 отримала ухвалу про відкриття провадження у справі та позов з додатками 20.12.2021 (а.с. 91), однак у встановлений строк відзив на позов до суду не подала.

Крім того, клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, а тому відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Одним із принципів цивільного судочинства є диспозитивність, який полягає у тому, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявленою нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим кодексом випадках. Учасник справи, розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд (ст. 13 ЦПК України).

Ст. 12 ЦПК України передбачено, що учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом та кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Судом встановлено, що 16.01.2019 ОСОБА_1 звернулась до органу праці та соціального захисту населення Білоцерківської міської ради із заявою №85 про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім`ї, що підтверджується матеріалами копією заяви (а.с. 20-23), з якої вбачається, що вона у шлюбі не перебувала та з особою від якої має дитину не проживає.

З поданої декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги (а.с.24-25), вбачається, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за даною адресою з нею проживає син ОСОБА_4 , донька ОСОБА_5 , чоловік ОСОБА_3 . За період з 01.07.2018 по 01.01.2019 отримує заробітну плату, державну допомогу при народженні дитини, допомогу на дітей одиноким матерям, чоловік доходів не має, інших доходів сім`я не має, пільгами не користуються, у власності квартири, транспортних засобів та земельних ділянок не має, додаткових джерел для існування за період з 01.07.2018 по 01.01.2019 не має.

Як вбачається з розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення державної допомоги (а.с. 27), сукупний дохід сім`ї за 6 місяців становить 3331,02 грн., сукупний середньомісячний дохід сім`ї становить 555,17 грн. та складається із заробітної плати.

21.01.2019 Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради винесло рішення про призначення допомоги сім`ям з дітьми (а.с. 26), з якого вбачається, що на підставі наданих документів Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради призначило ОСОБА_1 державну допомогу одиноким матерям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 в розмірі 1888,21 грн.

10.05.2019 від Білоцерківської об`єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Київській області Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради було отримано відповідь на запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог (а.с. 28), з якої вбачається, що відповідачем не задекларовані доходи чоловіка у вигляді заробітної плати та виплат відповідно до умов цивільно-правових договорів за третій та четвертий квартали 2018 року від ТОВ «Білоцерківрозоптторг» в сумі 24 545,45 грн., ТОВ «Старбудконтракт» в сумі 44 720,50 грн., ФОП ОСОБА_2 в сумі 46 583,85 грн..

31.01.2020 Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради були направлені запити до ТОВ «Білоцерківрозоптторг», ТОВ «Старбудконтракт», ФОП ОСОБА_2 щодо надання інформації про доходи чоловіка відповідача, ОСОБА_3 (а.с. 29, 30, 31).

07.02.2020 УСЗН отримано лист вих. №5 ФОП ОСОБА_2 (а.с. 32-39), з якого вбачається, що ОСОБА_3 дійсно працював у ФОП ОСОБА_2 за договором цивільно-правового характеру з 03.12.2018 по 31.12.2018 та отримав дохід в сумі 46 583,85 грн.

12.02.2020 УСЗН отримано лист вих. №2 ТОВ «Старбудконтракт» (а.с. 40-50), з якого вбачається, що ОСОБА_3 дійсно працював у ТОВ «Старбудконтракт» за договором цивільно-правового характеру з 15.10.2018 по 23.11.2018 та отримав дохід в сумі 44 720,50 грн.

12.02.2020 УСЗН отримано лист вих. №7ТОВ «Білоцерківрозоптторг» (а.с. 51, 52), з якого вбачається, що ОСОБА_3 дійсно працював у ТОВ «Білоцерківрозоптторг» на посаді покрівельника з 06.08.2018 по 05.11.2018 та отримав дохід в сумі 24 545,45 грн.

Як вбачається із матеріалів справи, у зв`язку з виявленими обставинами, позивачем 28.02.2020 було складено акт №190 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, наданої заявниками для призначення соціальної допомоги (а.с. 53-55), в якому зазначено, що керуючись інформацією наданою Білоцерківською об`єднаною державною податковою інспекцією головного управління ДФС у Київській області, проведена перевірка правильності та повноти інформації, наданої на призначення соціальної допомоги заявником ОСОБА_1 та встановлено, що заявник не задекларувала доходи свого чоловіка ОСОБА_3 в сумі 115849,80 грн. за період 01.07.2018 по 31.12.2018.

16.03.2020, на підставі акту №190 від 28.02.2020, начальнику УСЗН було подано службову записку начальника відділу соціальних допомог про необхідність проведення перерахунку надміру виплачених коштів державної допомоги на дітей одиноким матерям ОСОБА_1 з 01.01.2019 по 30.06.2019.

17.03.2020 Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, з урахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про майновий стан відповідача, було прийнято рішення про перерахунок державної допомоги на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2019 по 30.06.2019 (а.с. 57, 58), згідно з яким відповідач права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям не має.

31.03.2020 управлінням відповідачу направлено повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям №3831 та розрахунок надміру виплаченої державної допомоги від 23.03.2020 (а.с. 59,60). Також, відповідачу було направлено лист від 10.04.2020 №4161, в якому ОСОБА_1 проінформовано про можливість укладення графіку погашення надміру отриманих коштів.

02.06.2020 враховуючи заяву ОСОБА_1 , УСЗН було складено графік погашення надміру отриманих коштів державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 11329,26 грн. з червня 2020 по травень 2021, який підписано сторонами (а.с. 62-67).В липні та листопаді 2020 року відповідачем до бюджету було повернуто кошти на загальну суму 4 750,00 грн..

Управлінням соціального захисту населення Білоцерківської міської радивідповідачу було двічі направлено претензію від 05.03.2021 №2235 та від 24.03.2021 №2833 щодо повернення надміру отриманої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям в сумі 6579,26 грн. (а.с. 68-71), однак, жодних дій стосовно повернення надміру отриманої державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям відповідач ОСОБА_1 не вчинила.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Право на отримання державної допомоги на дітей одиноким матерям встановлюється Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми».

Умови надання допомоги визначаються Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751.

У відповідності до статті 1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та пункту 2 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 р. №1751, громадяни України, в сім`ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Допомога призначається і виплачується громадянам України; іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають в Україні

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» відповідно до цього Закону призначаються такі види державної допомоги сім`ям з дітьми як зокрема допомога на дітей одиноким матерям.

Відповідно до ст. 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини. Якщо одинока мати, одинокий усиновлювач, мати (батько) у разі смерті одного з батьків зареєстрували шлюб, то за ними зберігається право на отримання допомоги на дітей, які народилися чи були усиновлені до шлюбу, якщо такі діти не були усиновлені чоловіком (дружиною). Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» та п. 34Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2001 №1751 допомога на дітей одиноким матерям, надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Згідно п. 34. Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2001 №1751 середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім`ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 632.

До складу сім`ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, включаються чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (в тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем, якщо такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім`єю і мають спільних дітей. При цьому діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей, включаються до складу сім`ї незалежно від реєстрації місця проживання чи місця перебування. Особи, які перебувають на повному державному утриманні, до складу сім`ї не включаються.Склад сім`ї особи, яка звертається за призначенням допомоги на дітей одиноким матерям, визначається на дату звернення за її призначенням.

Відповідно до п. 35 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2001 №1751 для призначення допомоги на дітей одиноким матерям подаються такі документи: 1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики; 2) декларація про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - декларація); 3) довідка про доходи у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня в ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо та згідно із законодавством не може бути отримана за відповідним запитом органу соціального захисту населення. У разі неможливості підтвердження таких доходів довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; 4) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської ради, із зазначенням підстави для внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або виданий компетентним органом іноземної держави документ про народження, в якому відсутні відомості про батька, за умови легалізації такого документа в установленому законодавством порядку; 5) копія свідоцтва про народження дитини.

Пунктом 36 вказаного Порядку передбачено, що допомога виплачується протягом шести календарних місяців.Виплата допомоги на дітей одиноким матерям також припиняється: якщо сім`єю подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру, або встановлено фактичну зайнятість особи, що приносить дохід (винагороду), без оформлення, реєстрації в установленому законодавством порядку, - з місяця, що настає за місяцем, у якому виявлено порушення. В такому разі на наступний строк допомогу на дітей одиноким матерям може бути призначено не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Пунктом 48 вказаного Порядку передбачено, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

Пунктом 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2001 №1751 визначено, що особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення: визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють отримувачу державної допомоги сім`ям з дітьми про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення. Органи соціального захисту населення мають право перевіряти матеріальне та майнове становище сімей з дітьми.

Для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми на запит органу соціального захисту населення у п`ятиденний строк з дня його отримання подаються, зокрема, відомості про доходи осіб та сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування - Пенсійним фондом України (у порядку, встановленому Пенсійним фондом України та Мінсоцполітики); відомості про доходи осіб з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків - ДПС (у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном).

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та безоплатно отримувати у строк до 10 календарних днів від підприємств, установ, організацій інформацію, необхідну для призначення державної допомоги сім`ям з дітьми та проведення перевірок достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за її призначенням.

Також, відповідно до ст. 22Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми» одержувачі державної допомоги зобов`язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім`ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

Відповідно до п. 1 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, затвердженого Наказом Міністерство праці та соціальної політики України, МФ України, Міністерство юстиції України від 14.12.2005, повернення бюджетних коштів, надміру перерахованих (виплачених) за призначеною соціальною допомогою, проводиться органами праці та соціального захисту населення у випадку: - виявлення подання громадянами свідомо фальшивих документів, документів із неправильними відомостями або приховування достовірних даних про доходи, майновий стан та інші обставини, що впливають на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру; - виявлення помилки у розрахунку розміру призначеної соціальної допомоги; - виявлення неправильних відомостей про доходи, майновий стан тощо, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, наданих юридичними особами або фізичними особами -суб`єктами підприємницької діяльності.

Відповідно до п. 2. вищевказаного Порядку у разі виявлення при перевірках достовірності та повноти інформації про доходи та майновий стан подання громадянами свідомо документів і з недостовірними відомостями органи праці та соціального захисту населення вживають такі заходи: - припиняють надання соціальної допомоги з місяця виявлення порушення і позбавляють права на призначення державної соціальної допомоги на наступний термін; - визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення, залежно від матеріального стану сім`ї, - повідомляють рекомендованим листом одержувача допомоги про припинення надання соціальної допомоги, обсяги надміру виплачених коштів та строки їх повернення, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

Крім того, згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Згідно з положеннями ч. ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Частиною 1 ст. 1213 ЦК України визначено, що особа, набувач зобов`язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.

Згідно вимог ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Відповідач відзив з відповідними доказами із запереченнями проти позову та в спростування доводів позивача до суду не подала.

Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про стягнення надміру виплачених сум допомоги малозабезпеченим сім`ям є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Згідно ст. 141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача стягуються судові витрати в розмірі сплаченого судового збору - 2 270 грн. 00 коп.

Керуючись ст. 1212, 1213 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.12.2001 №1751, ст. 4, 12, 13, 76-81, 141, 258-259, 265, 268, 274-279, 354-355 ЦПК України, суд, -

У Х В А Л И В :

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради (код ЄДРПОУ 03193643, місцезнаходження: Київська область, м. Біла Церква, вул. Ярослава Мудрого, 2) до ОСОБА_1 (дата народження: ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_2 ), про витребування безпідставно отриманих активів (грошових коштів), задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради надміру виплачену державну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 6579,26 грн. (шість тисяч п`ятсот сімдесят дев`ять гривень 26 копійок).

Стягнути з ОСОБА_1 користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради судові витрати в розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено 02.02.2022.

СуддяО. В. Бондаренко