Рішення № 102885851, 02.12.2021, Броварський міськрайонний суд Київської області

Дата ухвалення
02.12.2021
Номер справи
361/4346/21
Номер документу
102885851
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

справа № 361/4346/21

провадження № 2/361/2854/21

02.12.2021

РІШЕННЯ

Іменем України

02 грудня 2021 року м. Бровари

Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого-судді Дутчака І.М.,за участю секретарів: Лебідя В.Ю., Панек А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених коштів за призначеною житловою субсидією,

в с т а н о в и в :

У травні 2021 року Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (далі - Управління СЗН) звернулося до суду з позовом, у якому просило стягнути з ОСОБА_1 на його користь надміру виплачені кошти за призначеною житловою субсидією в розмірі 8082 грн. 46 коп.

В обґрунтування позову зазначало, що 15 листопада 2016 року ОСОБА_1 звернулася до Управління СЗН із заявою про призначення їй житлової субсидії (далі - субсидія), надала декларацію про доходи та витрати осіб, які звернулися за призначенням за житловою субсидією. На підставі заяви та акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї прийнято рішення про призначення субсидії з листопада 2016 року по квітень 2017 року, надалі у зв`язку з відсутністю змін у сім`ї, а також тим, що відповідач ОСОБА_1 не повідомила про будь-які зміни, Управлінням СЗН самостійно здійснювалися призначення субсидії на наступні періоди по домогосподарству відповідача за адресою АДРЕСА_1 , з травня 2017 по квітень 2018 року.

У квітні 2018 за даними проведеної верифікації Міністерства фінансів України Управлінням СЗН здійснено перевірку та встановлено, що членом сім`ї відповідача на підставі договору купівлі-продажу від 02 вересня 2017 року було придбано автомобіль, вартість якого перевищує 50000 грн. про що відповідач Управлінням СЗН не повідомила.

Посилалося на те, що відповідно до підпункту 5 п. 5 Положення "Про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива" у редакції чинній на момент виникнення правовідносин, субсидія не призначається якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50000 грн.

Відповідач ОСОБА_1 вказаний факт придбання транспортного засобу Управління СЗН не повідомила.

Позивачем направлялось на адресу відповідача повідомлення про припинення надання та виплати діючої субсидії починаючи з 01 травня 2018 року та повернення житлової субсидії в розмірі 8082 грн. 46 коп. за 2017 - 2018 роки.

12 лютого 2019 року з відповідачем підписано договір про повернення коштів № 2 та ОСОБА_1 добровільно зобов`язалася повернути зазначені кошти, проте цього не зробила.

Представник позивача Мовчан В.Л. у суді позов підтримала, надала суду пояснення, аналогічні викладеному, просила суд задовольнити позов повністю.

Відповідач ОСОБА_1 у суді позов визнали, проти його задоволення не заперечувала.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 49 ЦПК України відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.

Згідно із ч. ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України відповідач може визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

З`ясувавши позицію сторін, дослідивши матеріали справи, враховуючи, що визнання відповідачем позову закону не суперечить, прав, свобод чи інтересів інших осіб не порушує, суд вважає можливим ухвалити рішення про задоволення позову з наступних підстав.

За змістом ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Згідно із п. 2 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі - Положення № 848), у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - субсидія) поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно із п. 3 Положення № 848 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, призначення, субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх створення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій та передачу їх відповідним структурним підрозділам з питань соціального захисту населення здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.

За змістом п. 13 Положення № 848 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом, подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання) заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності). Громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

Суд встановив, що у листопаді 2016 року відповідачу ОСОБА_1 на підставі її заяви про призначення житлової субсидії від 15 листопада 2016 року № 2364/2, декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 15 листопада 2016 року, та акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 29 листопада 2016 року № 334, позивачем Управлінням СЗН прийнято рішення про призначення субсидії за адресою: АДРЕСА_1 , з листопада 2016 року по квітень 2017 року та з травня 2017 року по квітень 2018 року.

Із довідки про склад сім`ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 08 листопада 2016 року № 1797Д16, декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії від 15 листопада 2016 року, та акту обстеження матеріально-побутових умов сім`ї від 29 листопада 2016 року № 334 видно, що за вказаною адресою зареєстровані відповідач ОСОБА_1 , її чоловік ОСОБА_3 та її син ОСОБА_4 .

Відповідно до договору купівлі-продажу транспортного засобу від 02 вересня 2017 року № 5788/17/001733 чоловік відповідача ОСОБА_3 придбав автомобіль марки "Mercedes-Benz" вартість якого складає 64850 грн.

Згідно із підпунктом 5 п. 5 Положення № 848 у редакції, чинній на момент виникнення правовідносин, субсидія не призначається якщо, будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв`язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов`язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

У п. 14 Положення № 848 у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, зазначено, що громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендарі - про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, виконавців житлово-комунальних послуг, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.

Відповідно до підпункту 2 п. 20 Положення № 848 у редакції чинній на момент виникнення правовідносин, надання раніше призначеної субсидії припиняється: якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Пунктами 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України від 29 грудня 1997 року № 39/283/90/5, повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках: виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів; виявлення помилки в розрахунку розміру призначеної субсидії; виявлення неправильних відомостей, виданих юридичними особами (довідки про доходи, про склад зареєстрованих осіб, про забезпеченість житловою площею та комунальними послугами) та фізичними особами-підприємцями (довідки про доходи); виявлення прихованої інформації про набуття права власності на житло (житлове приміщення) іншою особою, яка не була в ньому зареєстрована на перше число місяця, з якого призначена субсидія. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів; подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії. Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.

05 лютого 2019 року Управлінням СЗН на адресу відповідача ОСОБА_1 направлялося повідомлення за № 01-12/1132 про повернення житлової субсидії.

Із розрахунку боргу вбачається, що ОСОБА_1 повинна повернути кошти в результаті надлишково наданої житлової субсидії за період з вересня 2017 року по квітень 2018 року в розмірі 8082 грн. 42 коп.

За змістом ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Враховуючи наведене, слід дійти висновку, що субсидія в загальному розмірі 8082 грн. 46 коп. ОСОБА_1 отримана на підставі наданої нею недостовірної інформації до Управління СЗН, тобто відповідач набула їх без достатньої правової підстави, тому вона відповідач зобов`язана повернути їх у повному обсязі Управлінню СЗН.

Оцінивши досліджені у судовому засіданні докази в їх сукупності, враховуючи, що державна допомога за період з вересня 2017 року по квітень 2018 року в загальному розмірі 8082 грн. 46 грн. відповідачем ОСОБА_1 отримана незаконно, так як членом сім`ї відповідача придбаний транспортний засіб, вартість якого перевищує 50000 грн., позов визнала, визнання відповідачем позову вимогам закону не суперечить, прав, свобод чи інтересів інших осіб не порушує, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.

Також відповідно до вимог ч. 1 ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений при подачі позову судовий збір у розмірі 2270 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76, 81, 89, 141, 259, 263 - 265 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області (код ЄДРПОУ 03193637) надміру виплачені кошти за призначеною житловою субсидією в розмірі 8082 (вісім тисяч вісімдесят дві) грн. 46 коп. та судовий збір у розмірі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасники справи, які не були присутні у судовому засіданні під час ухвалення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Дутчак І. М.