
Справа № 683/3619/21
2/683/273/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2022 року м. Старокостянтинів
Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області
в складі: головуючого – судді Лугового О.М.,
з участю секретаря Градомської Д.Р.
розглянувши в м. Старокостянтинів в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу №683/3619/21, 2/683/273/2022 за позовом ОСОБА_1 до військової частини А4009 про визнання незаконним і скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
03 грудня 2021 року ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до військової частини А4009, в якому просив: визнати незаконним та скасувати протокольне рішення житлової комісії військової частини А 4009 Міністерства оборони України за № 11 від 18 квітня 2019 року в частині зняття його з квартирного обліку у військовій частині А 4009 Міністерства оборони України; визнати незаконним та скасувати наказ командира військової частини А 4009 від 18 квітня 2019 року «Про оголошення рішення житлової комісії військової частини А 4009 від 18 квітня 2019 року» № 108-АГД; зобов`язати житлову комісію військової частини А 4009 Міністерства оборони України поновити його на обліку військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, в загальній черзі за тим же номером у списку станом на 18 квітня 2019 року зі збереженням часу перебування на обліку з 25 лютого 2005 року.
В обґрунтування позову посилається на те, що наказом командира військової частини А 4009 від 07 вересня 2018 року №195 його було звільнено з військової служби у запас за пп. «к» п.2 ч.5 ст. 26 ЗУ «Про військовий обов`язок і військову службу» та виключено зі списків особового складу військової частини А4009, усіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Старокостянтинівського об`єднаного міського військового комісаріату.
Станом на момент звільнення позивача його вислуга років у Збройних Силах України складає в календарному обчислені 25 років 3 місяці, пільгова вислуга – 1 рік 05 місяців.
ОСОБА_1 вказує, що на підставі рапорту його 25 лютого 2005 року було зараховано на квартирний облік у військовій частині А 4009, що підтверджується витягом з протоколу № 11 від 18 квітня 2019 року засідання житлової комісії військової частини А4009, однак рішенням засідання житлової комісії військової частини А 4009 від 18 квітня 2019 року, яке оформлено протоколом №11, його було знято з квартирного обліку. Підставою для прийняття такого рішення слугував п.19 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України №380 від 31 липня 2018 року.
Позивач вважає своє зняття з квартирного обліку незаконним, таким, що порушує його конституційні права, оскільки він у 2005 році був правомірно зарахований на квартирний облік, а тому зняття його з цього обліку суперечить Конституції України, Житловому кодексу. Разом з тим, пунктом 19 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої Наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380, на яку посилається відповідач в оспорюваному рішенні житлової комісії, не врегульовано питання зняття військовослужбовців з квартирного обліку, які звільнені в запас, оскільки вказані норми регулюються пунктом 21 цієї інструкції.
Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 03 грудня 2021 року прийнято справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Відповідач 28 грудня 2021 року подав до суду відзив на позов, в якому просив відмовити у задоволені позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною першою статті 15 ЦК України, визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
На підставі рапорту ОСОБА_1 25 лютого 2005 року було зараховано на квартирний облік для отримання житлового приміщення в загальному порядку, що підтверджується витягом з протоколу № 11 від 18 квітня 2019 року засідання житлової комісії військової частини А4009.
Згідно з витягу з наказу командира військової частини А4009 від 07.09.2018 №195 ОСОБА_1 , звільнено з військової служби у запас за пп. «к» п.2 ч.5 ст.26 (у зв`язку із закінчення закінченням строку контракту) Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу», виключено зі списків особового складу військової частини А4009, усіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Старокостянтинівського об`єднаного міського військового комісаріату. Згідно з цим наказом вислуга років у Збройних Силах України ОСОБА_1 становить календарна – 25 років 03 місяці, пільгова 1 рік 05 місяців.
Відповідно до рішення житлової комісії військової частини А4009 від 18 квітня 2019 року, яке оформлено протоколом №11, та витягу з наказу командира військової частини А 4009 від 18 квітня 2019 року, ОСОБА_1 зарахованого на квартирний облік
25 лютого 2005 року, знято з квартирного обліку, на підставі пункту 19 розділу VI Інструкції з організації забезпечення військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей жилими приміщеннями, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 липня 2018 року №380 (далі - Інструкція).
Відповідно до ч.1 ст.12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує військовослужбовців жилими приміщеннями або за їх бажанням грошовою компенсацією за належне їм для отримання жиле приміщення на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надаються жилі приміщення для постійного проживання або за їх бажанням грошова компенсація за належне їм для отримання жиле приміщення. Такі жилі приміщення або грошова компенсація надаються їм один раз протягом усього часу проходження військової служби за умови, що ними не було використано право на безоплатну приватизацію житла.
Отже, зазначеним законом держава взяла на себе обов`язок забезпечення військовослужбовців жилими приміщеннями, і зокрема, військовослужбовців, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, на підставах, у межах норм і відповідно до вимог, встановлених Житловим кодексом Української РСР, іншими законами, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст.37 ЖК Української РСР громадяни, які потребують поліпшення житлових умов та залишили роботу на підприємствах, в установах та організаціях у зв`язку з виходом на пенсію беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.
Порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, згідно зі ст.38 ЖК Української РСР встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.
Радою Міністрів УРСР і Укрпрофради 11.12.1984 року №470 були затверджені Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР.
Згідно з п.10 цих Правил громадяни, які залишили роботу на підприємствах, в установах, організаціях, що здійснюють квартирний облік, у зв`язку з виходом на пенсію, беруться на облік нарівні з робітниками і службовцями даного підприємства, установи, організації.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України №1081 від 03 серпня 2006 року затверджено Порядок забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, який визначає механізм забезпечення житловими приміщеннями військовослужбовців - осіб офіцерського, старшинського і сержантського, рядового складу (крім військовослужбовців строкової служби) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів спеціального призначення та Держспецтрансслужби, Держспецзв`язку, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, у тому числі звільнених в запас або у відставку, що залишилися перебувати на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, у військових частинах, закладах, установах та організаціях (далі - військові частини) після звільнення (далі - військовослужбовці) та членів їх сімей (п.1 Порядку в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з п.3 даного Порядку в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, військовослужбовцям, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та членам їх сімей надається житло для постійного проживання.
Крім того, даний Порядок передбачає і випадки, коли військовослужбовці знімаються з обліку, а саме у разі: 1) поліпшення житлових умов, внаслідок чого відпала потреба в наданні житла; 2) засудження військовослужбовця до позбавлення волі на строк понад шість місяців, крім умовного засудження; 3) звільнення з військової служби за службовою невідповідністю у зв`язку з систематичним невиконанням умов контракту військовослужбовцем; 4) подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на облік; 5) в інших випадках, передбачених законодавством (п. 30 Порядку в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Системний аналіз зазначених норм права свідчить про те, що військовослужбовці, які мають вислугу на військовій службі 20 років і більше, та члени їх сімей мають право на отримання житла, а отже і на залишення на обліку до отримання ними житла, в тому числі і в разі звільнення в запас чи відставку, крім випадків, передбачених п.30 Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081
ОСОБА_1 має вислугу на військовій службі в календарному обчислені 25 років 3 місяці та перебував на квартирному обліку у військовій частині А4009 з 25 лютого 2005 року до 18 квітня 2019 року. За цей період житлом за рахунок Міністерства оборони він не забезпечувався. Звільнений позивач в запас на підставі пп.«а» п.2 ч.5 ст.26 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» як особа, яка проходила службу за контрактом, дію якого продовжено понад встановлені строки на період до закінчення особливого періоду або до оголошення демобілізації, та яка вислужила не менше 18 місяців з дати продовження дії контракту, якщо вона не висловила бажання продовжувати військову службу під час особливого періоду, є учасником бойових дій, має необхідну вислугу років, що дає право на пенсійне забезпечення. А отже, з урахуванням положень викладеного вище законодавства підстави для зняття позивача з квартирного обліку були відсутні.
Аналогічні правові позиції викладені постановах Верховного Суду: від 17 березня 2020 року у справі № 487/5835/17, від 01 квітня 2020 року у справі № 638/5769/18, від 08 квітня 2020 року у справі № 683/2197/18 та від 19 травня 2020 року у справі № 683/2198/18, від 24 вересня 2021 року у справі № 748/303/20
Відповідно до частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Посилання представника відповідача саме на п.19 розділу VI Інструкції як на підставу зняття позивача з квартирної черги не заслуговують на увагу з наступних підстав.
Відповідно до п.19 розділу VI Інструкції на обліку залишаються військовослужбовці, у тому числі, які виключені зі списків особового складу військових частин, та члени їх сімей у разі: відрядження до державних органів, підприємств, організацій, установ (у тому числі до військових прокуратур), а також державних та комунальних навчальних закладів для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі; направлення до інших держав для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки у складі національних контингентів або національного персоналу, а також закордонних дипломатичних установ України; направлення на навчання до військових навчальних закладів (на весь період навчання); направлення військовослужбовця на лікування (реабілітацію) внаслідок поранень (контузії) або через хворобу; захоплення в полон або заручником; визнання особи безвісти відсутньою (до визнання її померлою).
Ці норми є імперативними та не можуть трактуватись відповідачем як підстава для зняття позивача з квартирного обліку, оскільки вказане питання регламентоване та визначене пунктом 21 розділу VI Інструкції, згідно яким зняття військовослужбовців з обліку проводиться у разі: поліпшення житлових умов до встановлених норм забезпечення житловою площею громадян у відповідному населеному пункті; подання відомостей, що не відповідають дійсності, але стали підставою для зарахування на квартирний облік, включення до списків осіб, що мають право першочергового та позачергового одержання житлових приміщень, або неправомірних дій посадових (службових) осіб при вирішенні питання про прийняття на квартирний облік; в інших випадках, передбачених законодавством.
Фактично без внесення змін до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та Порядку забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей житловими приміщеннями, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2006 року №1081, - нормативних актів вищої юридичної сили, внаслідок іншого їх тлумачення Інструкцією звужено зміст та обсяг існуючих прав і свобод військовослужбовців.
Забезпечення військовослужбовців належним житлом за безперервну військову службу є певною соціальною допомогою, підтримкою, додатком до основних джерел існування і спрямовані на реалізацію конституційного права кожного громадянина на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48 Конституції України). Таким чином, при вступі на службу позивачу було державою гарантоване певне забезпечення і компенсації, які фінансуються із бюджету. Зупинення або звуження змісту і обсягу гарантованих конституційних соціальних прав є недопустимим і не повинні погіршувати становище особи, а тому позивач має право отримати житло з державного фонду.
Крім того, зазначені положення Інструкції суперечать нормам ЖК Української РСР, зокрема ст.37 цього Кодексу, яка передбачає право працівників, які залишили роботу (службу) на підприємствах, в установах та організаціях у зв`язку з виходом на пенсію залишатися на квартирному обліку нарівні з працюючими на цих підприємствах, в установах, організаціях громадянами.
Отже, військовослужбовець у разі звільнення з військової служби має право залишатись на квартирному обліку при наявності вислуги років, що дає право на пенсійне забезпечення.
Оскільки ОСОБА_1 незаконно знято з квартирної черги, чим порушено його право на одержання житла, тому позов підлягає задоволенню.
При поданні позову позивач був звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», а тому згідно зі ст.141 ЦПК України судовий збір у розмірі 908 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь держави.
Керуючись ст.ст. 76-80, 89, 141, 263-265 ЦПК України, суд
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Визнати незаконним та скасувати протокольне рішення житлової комісії військової частини А4009 Міністерства оборони України № 11 від 18 квітня 2019 року про зняття ОСОБА_1 з квартирного обліку у військовій частині А4009.
Визнати незаконним та скасувати Наказ командира військової частини А4009 від 18 квітня 2019 року № 108-АГД «Про оголошення рішення житлової комісії військової частини А4009 від 18 квітня 2019 року».
Зобов`язати житлову комісію військової частини А4009 Міністерства оборони України поновити ОСОБА_1 на обліку військовослужбовців, осіб звільнених з військової служби та членів їх сімей, в загальній черзі за тим же номером у списку, станом на 18 квітня 2019 року із збереженням часу перебування на обліку з 25 лютого 2005 року у військовій частині А4009.
Стягнути з військової частини А4009 на користь держави 908 грн. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів до Хмельницького апеляційного суду через Старокостянтинівський районний суд.
У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частини судового рішення, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права, свободи чи обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Позивач:ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач: військова частина А4009, місце знаходження: 31100, вул. І.Франка, м.Старокостянтинів, Хмельницької обл., код ЄДРПОУ 07902935.
Суддя