
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" січня 2022 р. справа № 300/3464/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Коломийської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Коломийської міської ради про:
визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невидачі позивачу акта про право власності на земельну ділянку в с. Грушів, Коломийського району, Івано-Франківської області;
зобов`язання відповідача за власні кошти замовити виготовлення: технічної документації меж земельної ділянки, акта на право власності на землю, та зареєструвати даний акт у Міськрайонному управлінні у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області і видати оригінал акта позивачу.
Позовні вимоги мотивовані тим, що Корницька сільська рада, правонаступником якої є відповідач допустила протиправну бездіяльність щодо невидачі позивачу акта про право власності на земельну ділянку в с. Грушів, Коломийського району, Івано-Франківської області. Аргументовано, що враховуючи рекомендації Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області, позивачу необхідно розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру та здійснити державну реєстрацію речового права на земельну ділянку, в порядку визначеному чинним законодавством України. Однак, позивач не має фінансової можливості розробити технічну документацію з метою внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру та здійснити державну реєстрацію речового права на земельну ділянку, та не повинен нести матеріальних втрат за протиправну бездіяльність Корницької сільської ради, правонаступником якої є відповідач, щодо невидачі позивачу акта про право власності на земельну ділянку.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 13.09.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 28.01.2022 відмовлено в задоволенні клопотання позивача про зміну позовних вимог та заміну відповідача у даній справі.
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 23.09.2021. У відзиві представник відповідача зазначив, що з 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку не видаються, всі незаповнені бланки, які зберігалися в районних відділах земельних ресурсів вилучено, заповнити та видати дублікат державного акту неможливо. Водночас аргументовано, що до компетенції відповідача не відноситься вирішення питань щодо замовлення за власні кошти технічної документації на право власності фізичної особи на земельну ділянку та державної реєстрації речового права фізичної особи на земельну ділянку, а обов`язок щодо належного оформлення документів про право власності на земельну ділянку покладається на власників земельних ділянок. На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
У 2018 році ОСОБА_1 було надано архівну копію акту на право приватної власності на землю серії ІV-ІФ №043360, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю від 27.11.2002 за №318, відповідно до якого 30.03.2000 позивачу передано у приватну власність для ведення селянського (фермерського) господарства земельну ділянку площею 2,0000 га, яка розташована на території с. Грушів Корницької сільської ради. В акті відсутній підпис інженер-землевпорядника (а.с.45).
За результатом розгляду заяви позивача від 15.04.2019 Корницька сільська рада відповіддю №171/02-24 від 24.04.2019 повідомила, що на даний час до компетенції сільської ради не входить видача Державних актів на право приватної власності на землю чи їх дублікатів. Державні акти на право приватної власності на землю чи їх дублікати в сільській раді не зберігаються. Для отримання дубліката державного акта на право приватної власності на землю рекомендувала звернутися в управління Держгеокадастру в Коломийському районі (а.с.43).
На звернення позивача щодо видачі державного акту на право власності на землю Міськрайонне управління у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області відповіддю №О-5/0-0.191-6/144-20 від 03.07.2020 повідомило, що у 2018 році позивачу було надано архівну копію державного акту на право приватної власності на земельну ділянку, яка розташована на території Корницької сільської ради, с. Грушів, зареєстровану на громадянина ОСОБА_1 , серія НОМЕР_1 за №318 від 27.11.2002, із цільовим використанням - для ведення селянського (фермерського) господарства, площею - 2,0000 га на підставі рішення 10 сесії 3 демократичного скликання Коломийської районної ради від 30.03.2000. Однак у вказаному державному акті відсутній підпис інженер-землевпорядника. Зазначено, що відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", постанови Кабінету Міністрів України від №1051 17.10.2012 "Про затвердження Порядку ведення Державного земельного кадастру", статті 126 Земельного кодексу України право власності, користування земельними ділянками оформляється згідно Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень". Видача державних актів на право власності на земельну ділянку та їх дублікатів не передбачено, а отже видати позивачу державний акт на право власності на землю неможливо (а.с.44).
На звернення позивача щодо надання примірника державного акта на право власності на земельну ділянку, Державне підприємство "Центр державною земельного кадастру" відповіддю №0-5/122 від 02.12.2020, посилаючись на пункти 2.9 (із змінами, внесеними згідно з Наказами Держкомзему №17) та 4.2 Інструкції, затвердженої наказом Держкомзему від 04.09.1999 №43, повідомило, що Державне підприємство "Центр державною земельного кадастру" не зберігало примірників державних актів на право власності на земельні ділянки, тому не може видати позивачу примірник державного акта на право власності на земельну ділянку. Зазначено, що станом на дату видачі державного акта на право власності на землю серія ІV-ІФ №043360 від 27.11.2002 відповідно до пункту 3.1 Інструкції, затвердженої наказом Держкомзему від 04.09.1999 №43 державні акти видавались міськими, селищними, сільськими радами (а.с.46).
За результатом розгляду звернення позивача від 29.03.2021, Коломийська міська рада відповіддю №О/541 від 28.04.2021 повідомила, що вирішення даного питання не входить до компетенції Коломийської міської ради. Зазначила, що відповідно до статті 15-1 Земельного кодексу України розпорядження землями державної власності належить до повноважень центрального органу виконавчої впали, що реалізує державну політику сфері земельних відносин. Рекомендувала для вирішення порушеного позивачем питання по суті звернутися в Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (а.с.40-42).
На звернення позивача щодо надання державного акта на право власності на землю Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області відповіддю №О-118/0-324/6-21 від 07.06.2021 повідомило, що за інформацією наданою міськрайонним управлінням у Коломийському районі та м. Коломия позивачу передано у приватну власність земельну ділянку площею 2,0000 га для ведення селянського (фермерського) господарство, яка розташована на території с. Грушів Корницької сільської ради на підставі державного акту на право приватної власності на землю серією ІV-ІФ №043360, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю від 27.11.2002 за №318. З 2013 року державні акти на право власності на земельну ділянку вже не видаються, всі незаповнені бланки в районних відділах земельних ресурсів вилучено, а отже, заповнити та видати дублікат державного акта неможливо. Рекомендовано позивачу розробити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру та здійснити державну реєстрацію речового права на земельну ділянку, в порядку визначеному чинним законодавством України (а.с.11, 12).
На переконання позивача нездійснення відповідачем видачі позивачу акта про право власності на земельну ділянку в с. Грушів, Коломийського району, Івано-Франківської області є протиправною, тому позивач просить суд зобов`язати відповідача за власні кошти замовити виготовлення: технічної документації меж земельної ділянки, акта на право власності на землю, та зареєструвати даний акт у Міськрайонному управлінні у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області і видати оригінал акта позивачу.
З урахуванням наведеного, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 2.9 Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю, право власності на землю і право постійного користування землею, договорів на право тимчасового користування землею (в тому числі на умовах оренди) та договорів оренди землі", затвердженої наказом Держкомзему України №43 від 04.05.1999 (чинної на час видачі державного акту на право приватної власності на землю серією ІV-ІФ №043360, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю від 27.11.2002 за №318) (надалі - Інструкція №43 від 04.05.1999) заповнення державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею покладається на Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України, регіональні, районні та міські центри державного земельного кадастру та їх структурні підрозділи і інші землевпорядні підприємства та організації. Усі записи мають бути зроблені державною мовою, чітко і розбірливо, виправлення не допускаються. Заповнення вказаних документів здійснюється з використанням комп`ютерної техніки.
Державний акт на право власності на землю або на право постійного користування землею складається у двох примірниках, підписується сільським, селищним, міським головою або головою відповідної державної адміністрації і скріплюється відповідною гербовою печаткою. Сторінку державного акта з зображенням плану земельної ділянки підписує начальник районного (міського) відділу (управління) земельних ресурсів Держкомзему України (пункт 2.14. Інструкції №43 від 04.05.1999).
Порядок видачі державних актів та реєстрації державних актів і договорів був врегульований розділом 3 Інструкції, затвердженої наказом Держкомзему від 04.09.1999 №43.
Відповідно до пункту 3.1 Інструкції, затвердженої наказом Держкомзему від 04.09.1999 №43 державні акти на право приватної власності на землю, право колективної власності на землю або на право постійного користування землею видаються міськими, селищними, сільськими радами.
Порядок зберігання державних актів визначений розділом 4 Інструкції, затвердженої наказом Держкомзему від 04.09.1999 №43.
Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 Інструкції, затвердженої наказом Держкомзему від 04.09.1999 №43, власники земельних ділянок, землекористувачі та орендарі зберігають видані їм державні акти і договори як документи періодичного використання. Другий примірник державного акта або договору, а також книги їх реєстрації зберігаються у вогнетривких шафах у приміщеннях відповідних рад чи державних адміністрацій або за їх дорученням - у приміщеннях районних (міських) відділів (управлінь) земельних ресурсів Держкомзему України.
Як встановлено, у 2018 році ОСОБА_1 було надано архівну копію акту на право приватної власності на землю серії ІV-ІФ №043360, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю від 27.11.2002 за №318, відповідно до якого 30.03.2000 позивачу передано у приватну власність для ведення селянського (фермерського) господарства земельну ділянку площею 2,0000 га, яка розташована на території с. Грушів Корницької сільської ради. У вказаному державному акті відсутній підпис інженер-землевпорядника (а.с.44, 45).
За результатом розгляду заяви позивача від 15.04.2019 Корницька сільська рада відповіддю №171/02-24 від 24.04.2019 повідомила, що на даний час до компетенції сільської ради не входить видача Державних актів на право приватної власності на землю чи їх дублікатів. Державні акти на право приватної власності на землю чи їх дублікати в сільській раді не зберігаються. Для отримання дубліката державного акта на право приватної власності на землю рекомендувала звернутися в управління Держгеокадастру в Коломийському районі (а.с.43).
Також, на звернення позивача від 29.03.2021, Коломийська міська рада відповіддю №О/541 від 28.04.2021 повідомила, що вирішення даного питання не входить до компетенції Коломийської міської ради. Зазначила, що відповідно до статті 15-1 Земельного кодексу України розпорядження землями державної власності належить до повноважень центрального органу виконавчої впали, що реалізує державну політику сфері земельних відносин. Рекомендувала для вирішення порушеного позивачем питання по суті звернутися в Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (а.с.40-42).
Відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України 03.07.2013 №404 визнано таким, що втратив чинність наказ Державного комітету України по земельних ресурсах від 4 травня 1999 року №43 "Про затвердження Інструкції про порядок складання, видачі, реєстрації і зберігання державних актів на право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою та договорів оренди землі".
Земельне законодавство включає Земельний кодекс України, інші нормативно-правові акти у галузі земельних відносин. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель (стаття 4 Земельного кодексу України).
Статтею 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" заявником, серед інших є: власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло, перейшло чи припинилося речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав; орган місцевого самоврядування - у разі взяття на облік безхазяйного нерухомого майна.
Пунктом 81-1 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1127 від 25.12.2015, державна реєстрація прав на земельні ділянки, речові права на які набуто до 1 січня 2013 р., проводиться у порядку, передбаченому статтею 29 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", якою передбачено, що державна реєстрація права власності на земельну ділянку, набутого та оформленого в установленому порядку до 1 січня 2013 року, проводиться за умови наявності відповідних відомостей в Державному земельному кадастрі.
Відповідно до вимог пунктів 9, 10 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державний земельний кадастр" до 1 січня 2013 року державна реєстрація земельних ділянок, які передаються у власність із земель державної чи комунальної власності, здійснюється з видачею державних актів на право власності на земельні ділянки.
Реєстрація державних актів на право власності здійснюється у книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі. Документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними.
Згідно пункту 2 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про Державний земельний кадастр" земельні ділянки, право власності (користування) на які виникло до 2004 року, вважаються сформованими незалежно від присвоєння їм кадастрового номера.
У разі якщо відомості про зазначені земельні ділянки не внесені до Державного реєстру земель, їх державна реєстрація здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) або комплексного плану просторового розвитку території територіальної громади, генерального плану населеного пункту, детального плану території за заявою їх власників (користувачів земельної ділянки державної чи комунальної власності) або особи, яка подала заяву про визнання спадщини відумерлою, якщо така справа прийнята до провадження судом, або органу місцевого самоврядування, що затвердив комплексний план просторового розвитку території територіальної громади, генеральний план населеного пункту, детальний план території.
Згідно частини 3 статті 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельних ділянок, серед інших, здійснюється за заявою: власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи; органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності).
З огляду на наведене, тільки за заявою власника земельної ділянки здійснюється розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) з метою внесення відомостей про земельну ділянку до Державного земельного кадастру та державна реєстрація речового права на земельну ділянку, в порядку визначеному чинним законодавством України. При цьому, орган місцевого самоврядування не наділений такими повноваженнями.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, тому слід відмовити в задоволенні позову ОСОБА_1 до Коломийської міської ради про: визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невидачі позивачу акта про право власності на земельну ділянку в с. Грушів, Коломийського району, Івано-Франківської області; зобов`язання відповідача за власні кошти замовити виготовлення: технічної документації меж земельної ділянки, акта на право власності на землю, та зареєструвати даний акт у Міськрайонному управлінні у Коломийському районі та м. Коломиї Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області і видати оригінал акта позивачу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Коломийської міської ради (код ЄДРПОУ 04054334, вул. М.Грушевського, 1, м. Коломия, Івано-Франківська область, 78203) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.