Рішення № 102877210, 26.01.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.01.2022
Номер справи
300/2438/21
Номер документу
102877210
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" січня 2022 р. справа № 300/2438/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Остап`юка С.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування припису за №216/019-21-ДК/0165Пр/03/01/-21 від 20.04.2021, -

ВСТАНОВИВ:

27.05.2021 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування припису за №216/019-21-ДК/0165Пр/03/01/-21 від 20.04.2021.

01.06.2021 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

Позивач заявлені позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач протиправно, за відсутності підстав на проведення перевірки, без повідомлення та присутності власника земельної ділянки, без виклику позивача для надання пояснень з питань, пов`язаних з виявленими порушеннями, на підставі самостійно встановлених обставин про використання позивачем земельної ділянки, площею 0,3515 га, кадастровий номер 2610100000:03:002:0236 не за цільовим призначенням, виніс припис за №216/019-21-ДК/0165Пр/03/01/-21 від 20.04.2021 про усунення порушення вимог земельного законодавства, який не містить конкретної вимоги для його виконання.

Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, просив в задоволенні позову відмовити на тих підставах, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області за № 216-ДК від 05.03.2021 «Про внесення змін до наказу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 11.02.2021 №154-ДК» здійснено державний контроль за дотриманням позивачем вимог земельного законодавства та здійснено обстеження земельної ділянки, площею 0,3515 га, кадастровий номер 2610100000:03:002:0236. За результатами обстеження встановлено використання позивачем цієї земельної ділянки не за цільовим призначенням - в комерційних цілях шляхом здачі її в оренду під магазин та кафетерій. Позивач належним чином викликався для надання пояснень щодо виявлених порушень, однак, за викликом не прибув. Вважає припис за №216/019-21-ДК/0165Пр/03/01/-21 від 20.04.2021 про усунення порушення вимог земельного законодавства правомірним.

На адресу позивача, що зазначена ним в позовній заяві, суд направив рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштове відправлення - ухвалу про відкриття провадження у справі від 01.06.2021, яке повернулося на адресу суду з відміткою відділу поштового зв`язку «за закінченням терміну зберігання». Згідно з частиною 1 статті 131 Кодексу адміністративного судочинства України учасники судового процесу зобов`язані під час провадження у справі повідомляти суд про зміну місця проживання (перебування, знаходження), роботи, служби. Відповідно до частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заявах по суті справи, встановив наступне.

Суд встановив, що згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, земельна ділянка, площею 0,3515 га, кадастровий номер 2610100000:03:002:0236 належить позивачу та знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних, і допоміжних будівель та споруд підприємств, переробної, машинобудівної та іншої промисловості для обслуговування виробничих будівель і споруд (а.с.59).

Вищевказане цільове призначення цієї земельної ділянки також внесено до відомостей Державного земельного кадастру (а.с.26).

11.02.2021 Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області видало наказ «Про здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охорони земель усіх категорій та форм власності» за № 154-ДК для здійснення державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охорони земель усіх категорій та форм власності, родючості ґрунтів шляхом проведення перевірки під час використання земельних ділянок приватної форми власності (кадастровий номер: 2610100000:03:002:0234, 2610100000:03:002:0235, 2610100000:03:002:0236), цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних, і допоміжних будівель та споруд підприємств, переробної, машинобудівної та іншої промисловості для обслуговування виробничих будівель і споруд, які знаходяться на території міста Івано-Франківська Івано-Франківської міської територіальної громади.

05.03.2021 Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області видало наказ за № 216-ДК «Про внесення змін до наказу Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 11.02.2021 №154-ДК».

19.03.2021 посадовою особою Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області проведено обстеження земельної ділянки, площею 0,3515 га, кадастровий номер 2610100000:03:002:0236, яку в частині 0,0818 га позивач використовує не за цільовим призначенням. За результатами чого складено акт обстеження за № 216/0/92-21-ДК/245АО/10/01/-21 (а. с. 26).

Висновками цього акта встановлено, що земельна ділянка приватної форми власності, власник - ОСОБА_1 , кадастровий номер 2610100000:03:002:0236, площею 0,3515 га, належить до земель промисловості, цільове призначення - для розміщення та експлуатації основних, підсобних, і допоміжних будівель та споруд підприємств, переробної, машинобудівної та іншої промисловості для обслуговування виробничих будівель і споруд за адресою: АДРЕСА_1 , капітальна будівля 0,0818 га використовується не за цільовим призначенням, використовується в комерційних цілях шляхом здачі її в оренду під магазин та кафетерій.

Також, 19.03.2021 посадовою особою відповідача складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки за № 216/0/92-21-ДК/211/АП/09/01/-21 (а. с. 27).

Повідомленням про виклик для надання пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства від 25.05.2021 за № 216/092-21ДК/0122/04/01/-21, від 31.03.2021 за № 216/092-21ДК/0129/04/01/-21 позивач викликаний до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області для надання пояснень у зв`язку із здійсненням заходів державного контролю за дотриманням вимог земельного законодавства, використанням та охорони земель усіх категорій та форм власності (а. с. 28, 29), які направлялися позивачу рекомендованою поштовою кореспонденцією (а. с. 35, 36).

На час та дату, визначену у вказаних повідомленнях позивача до відповідача не з`явився.

06.04.2021 посадовою особою відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення за № 216/0/92-21-ДК/0147П/07/01/-21.

20.04.2021 відповідач прийняв поставу про накладення адміністративного стягнення за № 216/0/92-21-ДК/0150/По/08/01/-21, якою позивача визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.

Відповідач, повідомленням про сплату шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу від 20.04.2021 визначив заподіяну позивачем шкоду в розмірі 3 851, 61 гривень, внаслідок використання земельних ділянок не за цільовим призначення.

Також, 20.04.2021 Головне управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області винесло позивачу припис про усунення порушення вимог земельного законодавства за №216/019-21-ДК/0165Пр/03/01/-21 від 20.04.2021 (а. с. 30).

Згідно з встановленими вказаним приписом обставинами, земельна ділянка приватної власності, площею 0,3515 га, кадастровий номер 2610100000:03:002:0236, що належить позивачу використовується ним, в частині площі 0, 0818 га, не за цільовим призначенням.

Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.

Стаття 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначає повноваження центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Згідно з статтею 10 даного Закону державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель, серед іншого, мають право: безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель; давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків; складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності; викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержання від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України за № 6 від 19.0.2017, відповідно до статті 244 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статті 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», підпункту 9 пункту 4 Положення про Міністерство аграрної політики та продовольства України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 1119, затверджено Інструкцію з оформлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель матеріалів про адміністративні правопорушення (далі - Інструкція).

Ця Інструкція визначає порядок оформлення матеріалів у разі виявлення державними інспекторами у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель порушень вимог земельного законодавства, їх обліку, розгляду, а також оскарження та контролю за провадженням у справах про адміністративні правопорушення.

Відповідно до розділу II «Оформлення протоколу про адміністративне правопорушення» Інструкції у разі виявлення порушення законодавства у сфері використання та охорони земель, за яке Кодексом України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП) передбачена адміністративна відповідальність, державний інспектор складає протокол про адміністративне правопорушення (далі - протокол).

Якщо державний інспектор під час складення протоколу не може визначити час і місце розгляду справи, особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, рекомендованим листом з повідомленням про вручення направляється повідомлення про розгляд справи про адміністративні правопорушення не пізніш як за п`ять діб до дня розгляду справи.

Згідно розділу III «Розгляд справ про адміністративне правопорушення» справа розглядається у 15-денний строк з дня одержання державним інспектором, правомочним розглядати справу, протоколу про адміністративне правопорушення та інших матеріалів справи.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - допустимі напрями використання земельної ділянки відповідно до встановлених законом вимог щодо використання земель відповідної категорії та визначеного виду цільового призначення.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням - невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).

Відповідно до статті 20 Земельного кодексу України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення.

При внесенні до Державного земельного кадастру відомостей про встановлення або зміну цільового призначення земельної ділянки належність земельної ділянки до відповідної функціональної зони визначається за даними Державного земельного кадастру. Відомості про цільове призначення земельної ділянки вносяться до Державного земельного кадастру.

Класифікатор видів цільового призначення земельних ділянок, видів функціонального призначення територій та співвідношення між ними, а також правила його застосування з визначенням категорій земель та видів цільового призначення земельних ділянок, які можуть встановлюватися в межах відповідної функціональної зони, затверджуються Кабінетом Міністрів України. Зазначені класифікатор та правила використовуються для ведення Державного земельного кадастру і містобудівного кадастру. Віднесення земельних ділянок до певних категорії та виду цільового призначення земельних ділянок має відповідати класифікатору та правилам, зазначеним в абзаці першому цієї частини.

Згідно з статтею 96 Земельного кодексу України землекористувачі, серед іншого, зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.

Пунктом «ґ» частини 1 статті 211 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за такі порушення: невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням.

Актом обстеження земельної ділянки № 216/0/92-21-ДК/245АО/10/01/-21 від 19.03.2021, актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки за № 216/0/92-21-ДК/211/АП/09/01/-21, протоколом про адміністративне правопорушення за № 216/0/92-21-ДК/0147П/07/01/-21 та поставою про накладення адміністративного стягнення за № 216/0/92-21-ДК/0150/По/08/01/-21 доведено, що частина земельної ділянки площею 0,0818 га земельної ділянки, загальною площею 0,3515 га, кадастровий номер 2610100000:03:002:0236 використовується позивачем в комерційних цілях, шляхом здачі її в оренду під магазин та кафетерій, тобто не за цільовим призначенням.

Доводи позивача про невідповідність адреси місцезнаходження земельної ділянки, що зазначена в складених відповідачем документах, якими зафіксовано факт порушення цільового використання частини земельної ділянки та в оскаржуваному приписі є їх недоліком. Однак, одночасно з помилковим відображенням назви вулиці в адресі місцезнаходження земельної ділянки (замість Промислова вказано Польова) відповідач у всіх складених документах відобразив визначений Державним земельним кадастром ідентифікатор земельної ділянки за кадастровим номером, що усуває сумніви у визначеності об`єкта державного контролю за використанням і охороною земель.

Таким чином, є правомірним припис Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області про усунення порушення вимог земельного законодавства за №216/019-21-ДК/0165Пр/03/01/-21 від 20.04.2021.

Наведені позивачем в позовній заяві обґрунтування позову, як підстави для задоволення позовних вимог, не спростовують використання позивачем вказаної земельної ділянки не за цільовим призначенням.

За таких обставини, суд робить висновок про необґрунтованість заявлених позовних вимог, а тому в задоволенні позову слід відмовити.

Судові витрати, які відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України підлягають розподілу, відсутні.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області (індекс 76014, вулиця Сахарова, 34, місто Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 39767437) про визнання протиправним та скасування припису за №216/019-21-ДК/0165Пр/03/01/-21 від 20.04.2021, відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.