
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"20" січня 2022 р. справа № 300/1007/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Біньковської Н.В.,
за участю: секретаря судового засідання - Біланчина В.І.,
представника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області - Федоляк Ю.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду заяву від 16.12.2021 про накладення штрафу та становлення нового строку подання звіту в порядку здійснення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до їх вчинення, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 28.04.2021 звернувся до суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, відповідно до змісту якої просить суд зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення суду від 28.12.2020, у випадку неподання звіту встановити новий строк та накласти на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області штраф, визначений статтею 382 КАС України.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.05.2021, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 08.09.2021, встановлено судовий контроль за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області подати Івано-Франківському окружному адміністративному суду не пізніше одного місяця з дня набрання цією ухвалою законної сили звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20.
25.06.2021 Головним управлінням пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надано суду звіт про виконання рішення суду від 28.12.2020 №0900-0802-7/21559 від 18.06.2021.
26.07.2021 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області штрафу визначеного статтею 382 КАС України за невиконання рішення суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20 та про зобов`язання подати у встановлений судом строк новий звіт про виконання вказаного рішення.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 19.10.2021 в задоволенні заяви ОСОБА_1 від 26.07.2021 в частині накладення штрафу відмовлено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області новий строк подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20 в місячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили.
22.11.2021 Головним управлінням пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надано суду звіт про виконання рішення суду від 28.12.2020 №0900-0802-7/42881 від 16.11.2021. У звіті зазначено, що боржником вчинено всі дії, які спрямовані на фактичне виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду в частині нарахування пенсії, однак відсутність бюджетних призначень на виплату пенсій донарахованих за рішенням суду, не може вказувати про наявність протиправних дій суб`єкта владних повноважень, які порушують права та законні інтереси позивача в межах справи №300/1007/20. Стверджує, що пенсійний орган не ухиляється від виконання судового рішення. Причиною невиконання вказаного судового рішення є те, що його виконання включено до реєстру судових рішень, виконання судових рішень здійснюється за окремою бюджетною програмою, а тому виплата сум, донарахованих сум на виконання судових рішень, може бути здійснена за наявності відповідного цільового фінансування з державного бюджету України та не залежить від Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області. Зазначає, що іншого механізму виконання судових рішень не існує. Зауважує, що кошти, які нараховані та підлягають виплаті стягувачу на підставі рішення від 28.12.2020 будуть виплачені у порядку черговості за наявності відповідного фінансування. Стверджує. що остання виплата по погашенню заборгованості за рішеннями судів проводилася 22.06.2021 з датою надходження до управління в період з 01.11.2019 по 11.11.2019.
16.12.2021 на адресу суду від ОСОБА_1 надійшла заява про накладення на керівника Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області штрафу визначеного статтею 382 КАС України за систематичне невиконання рішення суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20 та про зобов`язання подати у встановлений судом строк новий звіт про виконання вказаного рішення. В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що в порушення вимог ухвали суду від 19.10.2021 станом на 16.12.2021 вже вкотре рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 боржником не виконано, кошти не перераховано. Вважає, що покликання органу пенсійного фонду на відсутність коштів не може бути підставою для порушення права заявника на отримання встановленої судовим рішенням пенсії, а також не може бути підставою для визнання причини невиплати такої пенсії поважною і такою, що базується на нормах права. Відсутність відповідальності керівника Головного управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області за невиконання рішення суду створює підстави для свавілля з боку органів державної влади, оскільки дає підстави в подальшому постійно уникати виконання рішень суду покликаючись на начебто відсутність коштів на виконання рішення суду.
Головне управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області надало суду заперечення на заяву від 16.12.2021, в якій не погоджується із доводами заявника з підстав аналогічних звіту про виконання рішення суду від 28.12.2020 №0900-0802-7/42881 від 16.11.2021.
Заявник в судове засідання не з`явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового засідання, подав суду клопотання про розгляд заяви без його участі.
Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в судовому засіданні стосовно задоволення заяви заперечила з підстав, наведених у звіті про виконання рішення суду від 16.11.2021. Додатково зазначила, що заборгованість за рішенням суду від 28.12.2020 буде виплачена в порядку черговості, за наявності відповідного фінансового забезпечення за окремою бюджетною програмою, кошти на погашення заборгованості для виконання вказаного рішення до боржника ще не надходили.
Заслухавши пояснення представника боржника, розглянувши подану заяву від 16.12.2021, дослідивши в сукупності наявні у матеріалах справи письмові докази, судом встановлено наступне.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у цій справі №300/1007/20, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 10.03.2021, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови у проведенні перерахунку та виплати ОСОБА_1 за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 пенсії по інвалідності як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю, визначених статтями 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію по інвалідності з 01.01.2014 по 02.08.2014 у відповідності до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю з 01.01.2014 по 02.08.2014 у відповідності до статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням раніше сплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 набрало законної сили 10.03.2021.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання.
Згідно з частиною 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі також - КАС України), судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.
Статтею 370 КАС України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
З метою забезпечення виконання судового рішення ст.382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з частиною 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина 2 статті 382 КАС України).
Судом встановлено, що на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 ОСОБА_1 перераховано пенсію по інвалідності з 01.01.2014 по 02.08.2014 у відповідності до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 6 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров`ю з 01.01.2014 по 02.08.2014 у відповідності до статті 50 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, встановленого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням сплачених сум, що підтверджується розпорядженням від 17.03.2021 №3178395 (т. 1 а.с.222). Також пенсійним органом здійснено розрахунок доплати за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 в розмірі 34996,06 грн., який обліковується як "відкладений борг" (т.1 а.с.223).
Однак, рішення суду від 28.12.2020 в частині виплати ОСОБА_1 перерахованої пенсії за період з 01.01.2014 по 02.08.2014 в сумі 34996,06 грн., на час розгляду заяви пенсійним органом не виконано, відтак, поданий Головним управлінням пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звіт про виконання рішення суду від 16.11.2021 №0900-0802-7/42881 не підтверджує виконання рішення суду у повному обсязі.
Водночас, стосовно наявності правових підстав для накладення штрафу на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області за невиконання судового рішення, суд зазначає наступне.
У відповідності до статті 73 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов`язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Згідно із статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» фінансування витрат, пов`язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
Відповідно до частини 1 статті 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Виконання рішень суду про зобов`язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження», з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов`язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення (ст.7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»).
Частиною 1 статті 23 Бюджетного кодексу України визначено, що будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.
Приписами пунктів 20 та 29 частини 1 статті 116 Бюджетного кодексу України передбачено, що взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України та здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням всупереч цьому Кодексу чи закону про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Зі змісту постанови Кабінету Міністрів «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2021 рік» від 17.02.2021 №126 слідує, що останнім на 2021 за окремою бюджетною програмою передбачено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду.
Як зазначає позивач, та підтверджує відповідними доказами, на 2021 рік сума виділених коштів для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету, становила 5566004,20 грн. Станом на 01.07.2021 зазначені кошти виплачені в повному обсязі. Остання виплата по погашенню заборгованості за рішеннями судів проводилась 22 червня 2021 року з датою надходження таких рішень до управління в період з 01.11.2019 по 11.11.2019 року. Станом на 20.01.2022 кошти для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету по бюджетній програмі за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами та дефіциту коштів Пенсійного фонду» не виділялось. Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2022 рік після його затвердження (т.3 а.с.8, 9, 49).
Згідно витягу з реєстру рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, рішення суду від 28.12.2020 у цій справі знаходиться за реєстраційним номером 87680.
Накладення на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу є мірою покарання, а тому можливість суду накласти такий штраф може бути реалізована лише за умови встановлення судом обставин, які свідчать про умисне невиконання рішення суду, недобросовісність у діях суб`єкта владних повноважень, які свідчать про ухилення останнього від виконання рішення суду.
Суд зауважує, що виділення коштів із Державного бюджету та бюджету Пенсійного фонду України на фінансування вказаних платежів не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України, що дає підстави для висновку про відсутність в діях керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ознак вини та умислу.
Право суду визначити новий строк для подання звіту або накласти штраф на відповідача, встановлено законом для забезпечення виконання рішення суду у випадку відсутності фактичного відновлення порушеного права, а передбачені заходи впливу застосовуються судом з урахуванням дій та/або бездіяльності відповідача - суб`єкта владних повноважень.
Враховуючи часткове виконання рішення суду, відсутність доказів умисного невиконання рішення суду боржником в особі керівника Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, суд вважає, що станом на дату розгляду поданої заяви відсутні підстави для накладення штрафу на керівника Головного управління пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, відтак у задоволенні заяви ОСОБА_1 від 16.12.2021 в частині накладення штрафу слід відмовити.
З огляду на викладене, враховуючи, що поданий Головним управлінням пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звіт про виконання рішення суду від 28.12.2020 по справі № 300/1007/20 не підтверджує виконання рішення суду у повному обсязі, суд вважає за необхідне встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області новий строк подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20 та зобов`язати орган пенсійного фонду подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20 в строк до 01.07.2022.
Керуючись статтями 382, 248, 250, 256, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви ОСОБА_1 від 16.12.2021 в частині накладення штрафу відмовити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області новий строк подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20 та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 28.12.2020 у справі №300/1007/20 в строк до 01.07.2022.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, встановлені статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства.
Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.
Ухвала складена в повному обсязі 25.01.2022.