Рішення № 102876947, 21.01.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.01.2022
Номер справи
300/4425/21
Номер документу
102876947
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" січня 2022 р. справа № 300/4425/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Боршовського Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Кутської селищної ради про визнання протиправним та скасувати рішення № 11 від 24.02.2021 та зобов`язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в інтересах ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Кутської селищної ради (далі – відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення № 11 від 24.02.2021 та зобов`язати Кутську селищну раду включити ОСОБА_1 до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути Косівського району Івано-Франківської області як внутрішньо переміщену особу.

Позовні вимоги мотивовано тим, що ОСОБА_1 звернулася із заявою від 09.02.2021 про включення її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область, як внутрішньо переміщеної особи. За результатом розгляду заяви позивача від 09.02.2021 виконкомом Кутської селищної ради прийнято рішення № 11 від 24.02.2021, яким відмовлено ОСОБА_1 у включенні її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі ОСОБА_3 у зв`язку з відсутністю соціального житла в селищі та відповідного реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область. Позивач вважає протиправним рішення № 11 від 24.02.2021, оскільки частиною другою статті 10 Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» гарантовано внутрішньо переміщеним особам право на взяття на соціальний квартирний облік. Згідно з довідкою від 23.02.2018 № 99 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 27.08.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору за подання до Івано-Франківського окружного адміністративного суду цього позову.

17.11.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив Кутської селищної ради від 16.11.2021 № 2208/07-22 на позовну заяву. У відзиві відповідач заперечує проти задоволення позову. Представник відповідача вказав, що 09.02.2021 ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про включення її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область, як внутрішньо переміщену особу. До заяви від 09.02.2021 позивач долучила лише довідку від 23.02.2018 № 99 про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщену особу та витяг з електронної обліково-статистичної картки дитини від 22.02.2018 про перебування в період з 2010-2017 на обліку в ССД Старобешівської РДА, як дитини, позбавленої батьківського піклування. Будь-яких інших відомостей та документів до заяви позивач не додала. Представник відповідача зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 682 «Деякі питання реалізації Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» передбачено обов`язкові вимоги до заяви про взяття на соціальний квартирний облік та перелік документів, які додаються до такої заяви. Таким чином, для розгляду питання про взяття на соціальний квартирний облік ОСОБА_1 подала неповний пакет документів, а саме: відсутні копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України заявниці та всіх членів її сім`ї; відсутня копія документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків; відсутні копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї; відсутня довідка про доходи ОСОБА_1 та членів її сім`ї за попередній рік. Окрім цього, представник відповідача зазначив, що виконавчим комітетом Кутської селищної ради не ведеться облік житлового фонду у зв`язку з відсутністю на території громади будь-якого соціального житла, що підтверджується рішенням відповідача від 13.05.2021 № 6-6/2021 «Про затвердження Переліку об`єктів комунальної власності Кутської селищної територіальної громади». Представник відповідача просить суд відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою від 24.11.2021 суд витребував в Кутської селищної ради належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 від 09.02.2021 про взяття її на квартирний облік з усіма долученими до неї додатками.

02.12.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшла відповідь на відзив. Так, представник позивача вказав на безпідставність доводів відповідача про подання ОСОБА_1 разом із заявою від 09.02.2021 про взяття на соціальний квартирний облік неповного пакету документів, оскільки рішення № 11 від 24.02.2021 не містить таких підстав для відмови позивачу у включенні її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі ОСОБА_3 . Натомість, підставою для відмови вказано відсутність соціального житла в селищі та відповідного реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область.

03.12.2021 на виконання вимог ухвали від 24.11.2021 про витребування доказів Кутська селищна рада через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надала належним чином засвідчені копії: заяви ОСОБА_1 від 09.02.2021 про взяття на квартирний облік; витягу електронної обліково-статистичної картки дитини від 22.02.2018 про перебування ОСОБА_1 в період з 2010-2017 на обліку в ССД Старобешівської РДА, як дитини, позбавленої батьківського піклування; довідки від 23.02.2018 № 99 про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщену особу.

09.12.2021 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшло заперечення Кутської селищної ради від 06.12.2021 № 2556/07-22 на відповідь представника позивача на відзив. Так, представник відповідача зазначив, що для взяття на соціальний квартирний облік заявнику необхідно подати до заяви повний перелік документів, визначений постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 682 «Деякі питання реалізації Закону України «Про житловий фонд соціального призначення». ОСОБА_1 не надала відповідачу повного пакету документів. Таким чином, твердження представника позивача про надання документів у повному обсязі не відповідають дійсності.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке:

ОСОБА_1 згідно довідки від 23.02.2018 № 99 взята на облік як внутрішньо переміщена особа. Зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 12).

09.02.2021 ОСОБА_1 звернулась до Виконавчого комітету Кутської селищної ради із заявою про включення її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область. До вказаної заяви позивач долучила такі документи: копію витягу електронної обліково-статистичної картки дитини від 22.02.2018 про перебування в період з 2010-2017 на обліку в ССД Старобешівської РДА, як дитини, позбавленої батьківського піклування; копію довідки від 23.02.2018 № 99 про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщену особу.

За результатом розгляду заяви позивача від 09.02.2021 виконавчий комітет Кутської селищної ради прийняв рішення № 11 від 24.02.2021 «Про розгляд заяв та відношень», яким відмовив ОСОБА_1 у включенні її до реєстру осіб, які перебувають на квартирному обліку в селищі ОСОБА_3 у зв`язку з відсутністю соціального житла в селищі та відповідного реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область.

Вважаючи протиправним рішення № 11 від 24.02.2021, представник позивача звернувся з цим позовом до суду, в якому просить скасувати таке рішення № 11 від 24.02.2021 та зобов`язати Кутську селищну раду включити ОСОБА_1 до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути Косівського району Івано-Франківської області як внутрішньо переміщену особу.

Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права:

Відповідно до статті 47 Конституції України кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.

Правові, організаційні та соціальні засади державної політики щодо забезпечення конституційного права соціально незахищених верств населення України на отримання житла, визначені Законом України «Про житловий фонд соціального призначення» від 12.01.2006 № 3334-IV (далі – Закон № 3334-IV).

Згідно з статтею 1 Закону № 3334-IV соціальний квартирний облік – це облік громадян України, які користуються правом на соціальне житло і перебувають у черзі на його отримання.

Частиною третьою статті 2 Закону № 3334-IV визначено, що соціальне житло надається органами місцевого самоврядування.

Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 3334-IV житловий фонд соціального призначення формується органами місцевого самоврядування шляхом: 1) будівництва нового житла; 2) реконструкції існуючих жилих будинків, а також переобладнання нежилих будинків у жилі; 3) отримання житла, переданого в дар органам місцевого самоврядування українськими та іноземними юридичними та фізичними особами, міжнародними громадськими організаціями; 4) передачі в комунальну власність житла, вилученого на підставі судових рішень або визнаного в установленому законом порядку безхазяйним або відумерлим; 5) передачі забудовниками місцевим радам частки жилої площі в новозбудованих будинках на підставах, передбачених законодавством; 6) передачі з державної в комунальну власність соціального житла, побудованого за рахунок коштів державного бюджету; 7) використання на договірних засадах приватного житлового фонду; 8) набуття права власності на житло на інших підставах, не заборонених законом.

Повноваження органів місцевого самоврядування визначені статтею 9 Закону № 3334-IV. Так, органи місцевого самоврядування відповідно до закону:

1) створюють за рахунок коштів місцевих бюджетів, інших джерел фінансування житловий фонд соціального призначення;

2) здійснюють управління житловим фондом соціального призначення, організовують його належне обслуговування та ремонт, упорядкування та утримання прибудинкових територій;

3) здійснюють контроль за використанням соціального житла за призначенням, визначають виконавця житлових та комунальних послуг у порядку, встановленому законом, вживають заходів щодо забезпечення збереження житлового фонду соціального призначення незалежно від форми власності;

4) встановлюють плату за соціальне житло відповідно до статті 28 цього Закону;

5) приймають рішення про проведення реконструкції, капітального ремонту, переобладнання нежилих будинків у жилі або знесення непридатних для проживання жилих будинків з житлового фонду соціального призначення;

6) забезпечують пристосування жилих будинків до потреб осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю, які мешкають у них, шляхом обладнання спеціальними засобами і пристосуваннями під`їздів, сходових клітин та житла, займаного особами з інвалідністю чи сім`ями, в яких є особи з інвалідністю та/або діти з інвалідністю;

7) ведуть облік громадян, які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, приймають рішення про надання цим громадянам соціального житла на підставах і в порядку, визначених законом;

8) ведуть щорічний моніторинг сукупного доходу громадян, які перебувають на соціальному квартирному обліку або вже отримали таке житло;

9) укладають та розривають договори найму соціального житла;

10) затверджують у межах своїх повноважень місцеві програми розвитку соціального житла, здійснюють контроль за їх виконанням;

11) здійснюють інші повноваження у цій сфері відповідно до закону.

Підстави виникнення у громадянина права взяття на соціальний квартирний облік визначені статтею 10 Закону № 3334-IV.

Так, відповідно до частини першої статті 10 Закону № 3334-IV соціальний квартирний облік здійснюється відповідними органами місцевого самоврядування за місцем проживання громадян (для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, які досягли 16 років, осіб із числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, - за місцем походження або проживання дітей такої категорії до встановлення опіки, піклування, влаштування в прийомні сім`ї, дитячі будинки сімейного типу, заклади для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування; для внутрішньо переміщених осіб - за місцем перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб; для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, після досягнення ними 16 років, а також осіб з їх числа, місцем походження яких є населені пункти тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, територія населених пунктів на лінії зіткнення, тимчасово окупована територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя та які не перебувають на обліку внутрішньо переміщених осіб, - за місцем фактичного проживання на території населених пунктів України, крім тимчасово окупованих територій та територій населених пунктів на лінії зіткнення), які мають право на отримання квартир, садибних (одноквартирних) жилих будинків із житлового фонду соціального призначення, після набуття ними повної цивільної дієздатності відповідно до закону.

Так, вказана норма згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту житлових прав дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа» від 16.12.2020 № 1095-ІХ введена в дію з 31.03.2021.

Таким чином, до 31.03.2021 соціальний квартирний облік здійснювався відповідними органами місцевого самоврядування для внутрішньо переміщених осіб - за місцем перебування на обліку в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до довідки від 23.02.2018 № 99 ОСОБА_1 взята на облік як внутрішньо переміщена особа. Зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 . Фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 (а.с. 12).

Згідно з частиною другою статті 10 Закону № 3334-IV правом взяття на соціальний квартирний облік користуються громадяни України:

а) для яких таке житло є єдиним місцем проживання або які мають право на поліпшення житлових умов відповідно до закону;

б) середньомісячний сукупний дохід яких за попередній рік з розрахунку на одну особу в сумі менший від величини опосередкованої вартості найму житла в даному населеному пункті та прожиткового мінімуму, встановленого законодавством;

в) внутрішньо переміщені особи, які не мають іншого житла для проживання на підконтрольній українській владі території або житло яких зруйновано (знищене) або пошкоджене до стану, непридатного для проживання, внаслідок проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

Відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону № 3334-IV надання громадянам житла з житлового фонду соціального призначення здійснюється за рішенням відповідного органу місцевого самоврядування. Таке рішення є підставою для укладення відповідного договору найму соціального житла.

Порядок взяття громадян на соціальний квартирний облік визначений статтею 13 Закону № 3334-IV. Так, згідно з частиною першою статті 13 Закону № 3334-IV взяття громадян на соціальний квартирний облік здійснюється за рішенням органу місцевого самоврядування на підставі їх письмової заяви.

Як встановлено судом, 09.02.2021 ОСОБА_1 звернулася до Виконавчого комітету Кутської селищної ради із заявою про включення її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область. До вказаної заяви позивач долучила такі документи: копію витягу електронної обліково-статистичної картки дитини від 22.02.2018 про перебування в період з 2010-2017 на обліку в ССД Старобешівської РДА, як дитини, позбавленої батьківського піклування; копію довідки від 23.02.2018 № 99 про взяття ОСОБА_1 на облік як внутрішньо переміщену особу (а.с. 12).

Отже, в даному випадку спірне рішення прийнято виконавчим комітетом Кутської селищної ради. Згідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань та офіційного сайту Кутської селищної ради (https://kuty-rada.gov.ua) виконавчий комітет Кутської селищної ради не має статусу юридичної особи та є виконавчим органом Кутської селищної ради.

Частиною третьою статті 13 Закону № 3334-IV визначено, що до заяви про взяття на соціальний квартирний облік додаються документи, які підтверджують обґрунтованість визнання у встановленому порядку громадянина малозабезпеченим та таким, що потребує надання соціального житла. Вичерпний перелік таких документів встановлюється органом місцевого самоврядування, який здійснює взяття на соціальний квартирний облік.

Внутрішньо переміщена особа до заяви про взяття на соціальний квартирний облік, крім зазначених документів, додає копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та копії довідок про взяття на такий облік членів її сім`ї.

Таким чином, з огляду на зміст частини третьої статті 13 Закону № 3334-IV саме орган місцевого самоврядування, який здійснює взяття на соціальний квартирний облік, встановлює вичерпний перелік документів, які необхідно додати до заяви про взяття на соціальний квартирний облік.

Відповідно до частини четвертої статті 13 Закону № 3334-IV громадянинові, який подав заяву про взяття на соціальний квартирний облік, відповідним органом місцевого самоврядування, що здійснює взяття на соціальний квартирний облік, видається розписка в одержанні документів з обов`язковим зазначенням їх переліку та дати їхнього отримання.

Згідно з частиною п`ятою статті 13 Закону № 3334-IV рішення про взяття на соціальний квартирний облік або про відмову у взятті на такий облік приймається органом місцевого самоврядування, що здійснює взяття на облік, за результатами розгляду заяви та інших представлених відповідно до частини третьої цієї статті документів не пізніше тридцяти робочих днів від дня подання зазначених документів у даний орган.

В спірному випадку, за результатом розгляду заяви позивача від 09.02.2021 виконавчий комітет Кутської селищної ради прийняв рішення № 11 від 24.02.2021 «Про розгляд заяв та відношень», яким відмовив ОСОБА_1 у включенні її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути з такої підстави: через відсутність соціального житла в селищі та відповідного реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область (а.с. 7).

Порядок ведення органом місцевого самоврядування соціального квартирного обліку громадян визначений статтею 16 Закону № 3334-IV.

Так, частиною першою статті 16 Закону № 3334-IV встановлено, що списки громадян для отримання соціального житла в порядку загальної черги, першочергово або позачергово розміщуються окремо та підлягають оприлюдненню.

Відповідно до частини другої статті 16 Закону № 3334-IV поряд із списками, зазначеними у частині першій цієї статті, розміщується порядок надання соціального житла.

Таким чином, з огляду на зміст частини третьої статті 13 та частини другої статті 16 Закону № 3334-IV, визначено, що орган місцевого самоврядування повинен прийняти Порядок надання соціального житла, який має передбачати перелік документів для взяття на соціальний квартирний облік.

Відповідач такого Порядку суду не надав.

З огляду на зміст відзиву на позов, суд розуміє, що Порядок надання соціального житла, який має передбачати перелік документів для взяття на соціальний квартирний облік, відповідачем чи його виконавчим комітетом в порушення вказаних вище вимог закону не прийнято. Отже, відповідач, окрім ведення списків громадян для отримання соціального житла та їх оприлюднення, також повинен прийняти Порядок надання соціального житла.

Водночас, Порядок взяття громадян на соціальний квартирний облік, їх перебування на такому обліку та зняття з нього, затверджений постановою постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання реалізації Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» від 23.07.2008 № 682 (далі – Порядок № 682).

Відповідно до пункту 2 Порядку № 682 у заяві про взяття громадянина на облік зазначаються відомості про характеристику житлового приміщення, в якому проживають громадянин, який подає заяву, та члени його сім`ї (загальна та житлова площа квартири/приміщення, кількість кімнат у квартирі, а також документи, що підтверджують право на проживання в житловому приміщенні, або інформацію про фактичне місце проживання/перебування у разі, коли заява про взяття на облік подається внутрішньо переміщеною особою).

До заяви про взяття громадянина на облік додаються такі документи:

довідки про реєстрацію місця проживання громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї за формою згідно з додатком 13 до Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 2 березня 2016 № 207, зареєстрованих у квартирі (будинку), житловому приміщенні в гуртожитку, кімнаті у комунальній квартирі, які проживають разом з ним і бажають стати на облік разом з ним (крім внутрішньо переміщених осіб, які замість зазначеної довідки подають довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, передбаченої Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 № 509, та бездомних осіб, які замість зазначеної довідки подають довідку про прийняття на обслуговування в заклад для бездомних осіб згідно з додатком 9;

копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї (для осіб, які не досягли 14 років, - копії свідоцтв про народження), які проживають разом з ним, з пред`явленням оригіналів таких документів;

копії одного з передбачених Податковим кодексом України документа з даними про реєстраційний номер облікової картки платника податків громадянина, який подає заяву, та всіх членів його сім`ї, які проживають разом з ним (крім випадків, коли через свої релігійні переконання особи відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) і бажають стати на облік, з пред`явленням оригіналів;

копії документів, виданих органами державної реєстрації актів цивільного стану або судом, що підтверджують родинні відносини між членами сім`ї (свідоцтва про народження, свідоцтва про шлюб, свідоцтва про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян), з пред`явленням оригіналів;

копії документів, що підтверджують право громадянина, який подає заяву, та членів його сім`ї на надання пільг під час взяття на облік;

довідки про доходи громадянина, який подає заяву, та членів його сім`ї за попередній рік.

Для дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, та осіб з їх числа під час визначення середньомісячного сукупного доходу не враховуються соціальна стипендія, пенсія у зв`язку з втратою годувальника та аліменти на утримання дитини;

відомості про вартість майна, що перебуває у власності громадянина, який подає заяву, та членів його сім`ї на момент взяття на соціальний квартирний облік (крім вартості майнових прав чи прав власності на нерухоме майно, розміщене на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, в населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення (розмежування), а також на майно, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення (розмежування).

До заяви про взяття на облік, крім зазначених документів, у разі наявності у громадянина, який подає заяву, або членів його сім`ї житла, яке зруйноване або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктах, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктах, що розташовані на лінії зіткнення (розмежування), додається копія акта обстеження технічного стану житлового приміщення (будинку, квартири), складеного комісією, утвореною районною, районною у місті держадміністрацією, військово-цивільною адміністрацією, виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі утворення) ради, виконавчим органом ради об`єднаної територіальної громади, за формою згідно з додатком до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 (Офіційний вісник України, 2014 р., № 80, ст. 2271; 2015 р., № 70, ст. 2312; 2018 р., № 3, ст. 122), з пред`явленням оригіналу.

Пунктом 6 Порядку № 682 визначено, що громадянинові може бути відмовлено у взятті на облік у разі подання документів:

у неповному обсязі відповідно до пункту 2 цього Порядку;

які містять виправлення;

що не підтверджують можливість визнання у встановленому порядку громадянина таким, що потребує надання соціального житла;

які містять недостовірні відомості, що встановлено відповідним органом місцевого самоврядування.

Таким чином, Порядком № 682 не передбачено такої підстави для відмови у взятті на соціальний квартирний облік як неведення реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку.

При цьому, відсутність соціального житла не звільняє орган місцевого самоврядування від обов`язку вести облік за додатками № 6 «Книга обліку громадян, що перебувають на черзі для отримання соціального житла» та № 7 «Список громадян, що користуються правом на отримання соціального житла».

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб`єкт владних повноважень зобов`язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов`язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

За вказаних обставин суд дійшов висновку, що під час розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.02.2021 про включення до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область, виконавчий комітет Кутської селищної ради прийняв рішення № 11 від 24.02.2021 про відмову позивачу у включенні її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку не на підставі закону, оскільки ні Законом України «Про житловий фонд соціального призначення», ні постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 682 «Деякі питання реалізації Закону України «Про житловий фонд соціального призначення» не передбачено такої підстави для відмови у взятті на соціальний квартирний облік як відсутність соціального житла та неведення реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку. Тобто таке рішення є протиправним щодо позивача.

Водночас, як встановлено судом вище, при прийнятті рішення № 11 від 24.02.2021 виконавчим комітетом Кутської селищної ради не досліджувалося питання щодо комплектності поданого позивачем пакету документів разом зі заявою. Такі зауваження відповідач висловив суду у відзиві на позов. Суд вказує на те, що обов`язком суду є перевірка правомірності прийнятого суб`єктом владних повноважень рішення з підстав його прийняття. В разі протиправності такого рішення – суд його скасовує. Проте, при обранні способу захисту порушеного права особи, суд не вправі перебирати на себе компетенцію такого суб`єкта владних повноважень, та досліджувати обставини, які не були предметом його оцінки. Як наслідок, немає підстав зобов`язувати суб`єкта владних повноважень прийняти рішення щодо обставин, які не були предметом оцінки при прийнятті рішення, шо скасоване судом.

Як наслідок, суд дійшов висновку, що заява ОСОБА_1 від 09.02.2021 про включення до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку, підлягає повторному розгляду відповідно до вимог Закону України «Про житловий фонд соціального призначення», постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 682 «Деякі питання реалізації Закону України «Про житловий фонд соціального призначення».

Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити частково: визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Кутської селищної ради № 11 від 24.02.2021 «Про розгляд заяв та відношень», яким відмовлено ОСОБА_1 у включенні її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область та зобов`язати виконавчий комітет Кутської селищної ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.02.2021 про включенні до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі ОСОБА_3 , як внутрішньо переміщеної особи, з врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні. В задоволенні позову в решті позовних вимог необхідно відмовити.

З огляду на те, що позивач не поніс судових витрат по сплаті судового збору, за відсутності належних доказів понесення сторонами інших судових витрат у справі, керуючись частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про те, що відсутні підстави для розподілу судових витрат у справі.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Кутської селищної ради № 11 від 24.02.2021 «Про розгляд заяв та відношень» про відмову ОСОБА_1 у включенні її до реєстру осіб, що перебувають на квартирному обліку в селищі Кути, Косівський район, Івано-Франківська область.

Зобов`язати виконавчий комітет Кутської селищної ради повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 09.02.2021, з врахуванням висновків суду, викладених у цьому рішенні.

В задоволенні решти позову відмовити.

Розподіл судових витрат не проводити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , АДРЕСА_3 .

Відповідач: Кутська селищна рада, ідентифікаційний код – 04354249, площа Вічевий майдан, 9, селище Кути, Косівський район, Івано-Франківська область, 78663.

Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.