Рішення № 102876691, 18.01.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.01.2022
Номер справи
300/7805/21
Номер документу
102876691
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" січня 2022 р. справа № 300/7805/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася в суд із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.

Позовні вимоги ОСОБА_1 мотивовані тим, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 в справі №300/791/21, яке набрало законної сили 08.09.2021, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області перевести її на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу". Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на виконання судового рішення призначаючи пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" протиправно не застосувало довідки №1-21/338/53 та №1-21/339/53 від 23.11.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця. Як наслідок, слід зобов`язати пенсійний орган здійснити нарахування та виплату пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу" з врахуванням довідок №1-21/338/53 та №1-21/339/53 від 23.11.2020 відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 в справі №300/791/21.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що судовим рішенням від 12.04.2021 в справі №300/791/21 встановлено наявність в неї права на переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу". Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не було враховано довідки №1-21/338/53 та №1-21/339/53 від 23.11.2020 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, оскільки, як зазначено пенсійним органом, зобов`язання, щодо зарахування заробітної плати для обчислення пенсії як державному службовцю у вказаному рішенні відсутні. Вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують її право на пенсійне забезпечення.

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, відповідно до якого проти позову заперечив. При цьому зазначив, що на виконання рішення суду від 12.04.2021 в справі №300/791/21 позивача з 10.12.2020 переведено на пенсію державного службовця. При цьому, судові рішення виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених зобов`язань. У випадках, коли такі зобов`язання не визначають окремий порядок проведення перерахунку пенсій, перерахунок здійснюється з урахуванням чинного законодавства. В рішенні від 12.04.2021 по справі №300/791/21, зобов`язання щодо зарахування довідок про склад заробітної плати для обчислення пенсії як державному службовцю у вказаному рішенні відсутні. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснено розрахунок пенсії ОСОБА_1 за вищевказаним рішенням суду без обчислення заробітної плати починаючи з 10.12.2020, що призвело до зменшення заробітної плати. У зв`язку із цим, позивача було переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно ухвали Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 дану позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10.12.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Відповідно до частини 3 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, розгляд яких проводився за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), заявами по суті справи є позов та відзив.

Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення її учасників (у письмовому провадженні), дослідивши письмові докази, зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 в справі №300/791/21, яке набрало законної сили 08.09.2021, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області №17 від 17.12.2020 про відмову в переведенні ОСОБА_1 з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу". Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державної служби періоди роботи головного спеціаліста юридично-організаційного відділу Тисменицької районної ради з 03.03.2003 по 01.03.2004, головного спеціаліста загального відділу виконавчого апарату Тисменицької районної ради з 01.03.2004 по 01.01.2007, консультанта загального відділу Тисменицької районної ради з 01.01.2007 по 21.02.2011, головного спеціаліста відділу організаційно-правової роботи Тисменицької районної ради з 21.02.2011 по 11.11.2011, головного спеціаліста відділу документального забезпечення та контролю виконавчого апарату Тисменицької районної ради з 11.11.2011 по 21.07.2020 та перевести ОСОБА_1 з 10.12.2020 на пенсію державного службовця відповідно до Закону України "Про державну службу" (а.с. 5 - 10).

З рішення відповідача №092850007028 від 15.09.2021 про перерахунок пенсії позивача випливає, що в розрахунок заробітної плати державного службовця внесено нулі, а розмір пенсії з 10.12.2020 по 30.06.2021 склав 1769 грн., з 01.07.2021 по 30.11.2021 - 1854 грн., з 01.12.2021 - 1934 грн. (а.с.123 - 124).

Як вбачається з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 28.10.2021 на виконання вказаного судового рішення позивачу здійснено розрахунок її пенсії без врахування складових заробітної плати, оскільки судом не вирішувалося питання застосування цих довідок. Такий розрахунок призвів до зменшення розміру її пенсії у зв`язку із чим, відповідачем переведено ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (а.с.23 - 24).

Не погоджуючись з діями та рішенням відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

За приписами частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Таким чином, право особи на отримання пенсії, як складової права на соціальний захист, є її конституційним правом.

Умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року, передбачені розділом ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ.

Відповідно до пункту 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України №889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України "Про державну службу" №3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Згідно із пунктами 10, 12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01 травня 2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 1 травня 2016 на держслужбі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із частиною 1 статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ від 16 грудня 1993 року на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Отже, після 1 травня 2016 року (дати набрання чинності Законом України "Про державну службу" №889-VІІІ від 10 грудня 2015 року) право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-ХІІ зберігають лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VІІІ та мають передбачені частиною 9 статті 37 Закону №3723-ХІІ страховий стаж і стаж державної служби.

Як встановлено в судовому рішенні від 12.04.2021 під час розгляду справи за №300/791/21, в позивача наявний страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Стаж позивача на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби загалом становить понад 10 років, при цьому позивач працювала на посадах державної служби станом на день набрання чинності Законом №889-VІІІ у зв`язку з чим позивач має право на переведення з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".

Відповідно до частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

В Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 визначено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (пункт 4 Порядку).

Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики (пункт 5 Порядку).

Отже, при призначенні пенсії позивачу повинні враховуватися подана нею заява та додані до неї документи.

Як слідує з матеріалів справи, позивачем разом з заявою про призначення (перерахунок) пенсії відповідачу надавалися довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.08.2020 №1-21/339/53 від 23.11.2020, а також довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 1-21/338/53 від 23.11.2020 (а.с. 12- 16, 17 - 18, 98 - 99, 100 - 104).

Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області всупереч вимогам статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-XII, здійснило переведення позивача на пенсію за віком без урахування заробітної плати, зазначеної в довідці станом на 01.08.2020 №1-21/339/53 від 23.11.2020, та в довідці №1-21/338/53 від 23.11.2020.

За таких обставин в суду наявні правові підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо перерахунку з 10.12.2020 пенсії позивача за віком згідно Закону України "Про державну службу" без урахування заробітної плати, зазначеної в довідці станом на 01.08.2020 №1-21/339/53 від 23.11.2020, та в довідці №1-21/338/53 від 23.11.2020.

З метою запобігання порушення права позивача на належну їй пенсію, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав, суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 10.12.2020, відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 в справі №300/791/21, врахувавши при перерахунку довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.08.2020 №1-21/339/53 від 23.11.2020, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 1-21/338/53 від 23.11.2020.

Підсумовуючи наведене вище суд вважає, що позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії підлягає до задоволення.

Враховуючи приписи ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на користь ОСОБА_1 908 грн. сплачених судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо перерахунку з 10.12.2020 пенсії ОСОБА_1 за віком згідно Закону України "Про державну службу" без урахування заробітної плати, зазначеної в довідці станом на 01.08.2020 №1-21/339/53 від 23.11.2020, та в довідці №1-21/338/53 від 23.11.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. Січових Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ) провести перерахунок ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) пенсії за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" з 10.12.2020, відповідно до рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.04.2021 по справі №300/791/21, врахувавши при перерахунку довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) станом на 01.08.2020 №1-21/339/53 від 23.11.2020, а також довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) № 1-21/338/53 від 23.11.2020 та провести виплату пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул.Січових Стрільців,15, м.Івано-Франківськ) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.