Рішення № 102876432, 11.01.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
300/5097/21
Номер документу
102876432
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" січня 2022 р. справа № 300/5097/21

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Григорука О.Б.,

при секретарі Королевич О.В.,

за участю: представника позивача - Капак В.М., представника відповідача - Дем`янчука Я.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" до Надвірнянської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Надвірнаводоканал" звернулося до суду з адміністративним позовом до Надвірнянської міської ради про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення про відшкодування різниці в тарифах на водопостачання та водовідведення для населення, визначених рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №25 від 24.02.2021, за рахунок коштів бюджету Надвірнянської міської ради та зобов`язання відповідача прийняти рішення про внесення змін в рішення виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №25 від 24.02.2021 в частині зазначення джерел для відшкодування різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення для населення, а саме за рахунок коштів бюджету Надвірнянської міської ради.

Позовні вимоги мотивує тим, що рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №25 від 24.02.2021 затверджено тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для населення, які нижчі від економічно обґрунтованих, при цьому вказаним рішенням протиправно не передбачено джерел для відшкодування різниці в тарифах для населення за рахунок коштів бюджету Надвірнянської міської ради. 11.03.2021 позивач звернувся до Надвірнянської міської ради з листом, в якому просив невідкладно внести зміни в рішення виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №25 від 24.02.2021, в частині зазначення джерел для відшкодування різниці в тарифах для населення за рахунок коштів бюджету Надвірнянської міської ради. Однак, відповіддю від 09.04.2021, яка надійшла на адресу позивача 12.08.2021 було відмовлено у внесенні змін. Вважає таку бездіяльність протиправною та просить суд зобов`язати Надвірнянську міську раду прийняти рішення про внесення змін до рішення виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №25 від 24.02.2021.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.09.2021 відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач правом подання відзиву на адміністративний позов скористався, який надійшов на адресу суду 28.10.2021 (а.с. 32-34). Згідно відзиву відповідач позовні вимоги не визнав та зазначив, що питання встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для КП «Надвірнаводоканал» Надвірнянською міською радою та її виконавчим комітетом здійснювалось у відповідності до норм Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про ціни та ціноутворення» та постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 №869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги» та вказав на відсутність підстав для внесення змін до рішення. В задоволенні позовних вимог просить відмовити.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.11.2021 за результатами розгляду клопотання Надвірнянської міської ради призначено судовий розгляд справи із повідомленням (викликом) сторін (а.с. 42).

08.11.2021 на адресу суду надійшла відповідь на відзив (а.с. 51-53).

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Комунальне підприємство «Надвірнаводоканал» зареєстроване як юридична особа з 19.04.2006, код ЄДРПОУ 34231999.

Рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради від 24 лютого 2021 року №25, встановлено з 01.03.2021 Комунальному підприємству «Надвірнаводоканал» тарифи для населення, бюджетних установ та інших споживачів, що надаються КП «Надвірнаводоканал».

11.03.2021 позивач звернувся до голови Надвірнянської міської ради з листом, в якому просив невідкладно внести зміни в рішення №25 виконавчого комітету Надвірнянської міської ради від 24.02.2021 в частині зазначення джерел для відшкодування різниці в тарифах на водопостачання та водовідведення для населення за рахунок коштів бюджету Надвірнянської міської ради.

Надвірнянською міською радою листом від 09.04.2021 повідомлено, що лист відповідача від 11.03.2021 про внесення змін до рішення №25 від 24.02.2021 розглянуто протокольно профільними депутатськими комісіями з питань житлово-комунального господарства, транспорту, благоустрою і екології та з питань планування бюджету, майна і власності, якими не підтримано клопотання КП «Надвірнаводоканал» і не надано висновків та рекомендацій на внесення змін у вказане вище рішення виконавчого комітету.

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Повноваження органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг визначені статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 № 1875-IV (в редакції, чинний на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 1875-IV).

Так, положеннями пунктів 1-3 частини першої статті 7 Закону № 1875-IV визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: 1) затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм; 2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; 3) затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням.

Відповідно до частини другої статті 31 Закону № 1875-IV, виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.

Разом з тим, частиною третьою статті 31 Закону № 1875-IV встановлено, що органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Згідно з частиною сьомою статті 31 Закону №1875-IV, центральні органи виконавчої влади несуть відповідальність за наслідки встановлення або регулювання цін/тарифів, що змінюються ними відповідно до їхніх повноважень.

Щодо позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Надвірнянської міської ради щодо неприйняття рішення про відшкодування різниці в тарифах на водопостачання та водовідведення для населення, визначених рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №25 від 24.02.2021, за рахунок коштів бюджету Надвірнянської міської ради суд зазначає наступне.

Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема згідно підпункту 2 пункту «а» частини першої вказаної статті - це встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на теплову енергію (у тому числі її виробництво, транспортування та постачання), тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, на інші комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

У відповідності до пункту 15 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до повноважень міської ради віднесено скасування актів виконавчих органів ради, які не відповідають Конституції чи законам України, іншим актам законодавства, рішенням відповідної ради, прийнятим у межах її повноважень. При цьому такі повноваження реалізуються у спосіб та порядку встановленому законом.

Інших норм, які б зобов`язували орган місцевого самоврядування за заявою третіх осіб внести зміни до рішення виконавчого комітету органу місцевого самоврядування на прийнятого реалізацію повноважень визначених пунктом 15 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вказаний закон не містить.

Враховуючи зазначене, за результатами звернення позивача із листом відповідача від 11.03.2021 про внесення змін до рішення №25 від 24.02.2021 у відповідача не виник обов`язок вносити зміни до рішення виконавчого комітету Надвірнянської міської ради.

Окрім цього, відповідачем на лист позивача надано відповідь про результати його розгляду (а.с. 20).

За таких обставин, судом не встановлено протиправної бездіяльності відповідача у спірних правовідносинах.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання відповідача прийняти рішення про внесення змін в рішення виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №25 від 24.02.2021 в частині зазначення джерел для відшкодування різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення для населення, а саме за рахунок коштів бюджету Надвірнянської міської ради суд зазначає наступне.

Під час розгляду справи судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №142 від 21 грудня 2021 року встановлено з 01.01.2022 тарифи для населення та бюджетних установ та інших споживачів на централізоване водопостачання та водовідведення. При цьому вказаним рішенням тарифи на централізоване водопостачання та водовідведення введені в дію 01.03.2021 комунальному підприємству «Надвірнаводоканал» втратили чинність з 01.01.2022.

При цьому твердження представника позивача про необхідність внесення таких змін у попереднє рішення, зумовлене необхідністю в подальшому відшкодування втрат позивача протягом дії рішення №25 від 24.02.2021 є необґрунтованим, оскільки у випадку наявності спору щодо відшкодування втрат підприємств, що пов`язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, належним способом захисту порушеного права є заявлення вимог про відшкодування понесених втрат підприємством.

При цьому, позивач обираючи спосіб захисту порушених прав шляхом зобов`язання органу місцевого самоврядування внести зміни до рішення виконавчого комітету цього органу обрав неналежний спосіб захисту, який не відповідає критеріям ефективності та не призведе до захисту порушених прав.

Суд зазначає, що враховуючи відсутність протиправної бездіяльності за результатами звернення позивача із листом відповідача від 11.03.2021 про внесення змін до рішення №25 від 24.02.2021 та відсутність обов`язку у відповідача вносити зміни до рішення виконавчого комітету Надвірнянської міської ради такі вимоги також не підлягають задоволенню.

Суд зазначає, що положеннями частини дев`ятої статті 31 Закону № 1875-IV врегульовано, що спори щодо формування та затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги, а також відшкодування втрат підприємств, що пов`язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, вирішуються в судовому порядку.

При цьому у випадку наявності спору щодо затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги позивач не позбавлений права у період чинності такого рішення оскаржити його. Доказів оскарження рішення №25 від 24.02.2021 суду не надано, і в даному процесі не заявлено, як і вимог щодо відшкодування понесених втрат підприємством.

Враховуючи наведене суд вважає заявлені позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову Комунального підприємства "Надвірнаводоканал" (код ЄДРПОУ 34231999, вул. Комунальна, 3, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78405) до Надвірнянської міської ради (код ЄДРПОУ 04054257, вул. Г.Мазепи, 29, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78401) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не прийняття рішення про відшкодування різниці в тарифах на водопостачання та водовідведення для населення, визначених рішенням виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №25 від 24.02.2021, за рахунок коштів бюджету Надвірнянської міської ради та зобов`язання відповідача прийняти рішення про внесення змін в рішення виконавчого комітету Надвірнянської міської ради №25 від 24.02.2021 в частині зазначення джерел для відшкодування різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення для населення, а саме за рахунок коштів бюджету Надвірнянської міської ради - відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.

Рішення складене в повному обсязі 17.01.2022.