
Справа № 361/3930/21
Провадження № 2/361/2785/21
06.12.2021
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
06 грудня 2021 року Броварський міськрайонний суд Київської області у складі:
головуючої судді Радзівіл А.Г.
за участю секретаря Латчук Д.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Бровари цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених з коштів за призначеною житловою субсидією,
В С Т А Н О В И В:
У травні 2021 року позивач звернувся до суду із вищевказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача ОСОБА_1 надміру виплачені кошти за призначеною житловою субсидією в сумі 7097,68 грн., які підлягають поверненню позивачу та судові витрати.
Позов обґрунтовує тим, що умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового пали затвердженим постановою Кабінету Міністрів України ?Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на опла житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідко пічного побутового палива? від 21.10.1995р. №848.
Відповіно до підпункту 6 пункту 13 Положення № 848 громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
28 лютого 2018 року, громадянка ОСОБА_1 , звернулася до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області особисто з заявою про призначення житлової субсидії за №409/1 та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, та відповідно перебувала на обліку в Управлінні, як отримувач житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
При прийнятті заяви про призначення житлової субсидії працівниками Управління було роз`яснено права Відповідачу та повідомлено про обов`язок повідомляти достовірні дані про зміну складу осіб, зареєстрованих за адресою, за якою надається субсидія, що підтверджується її підписами на заяві про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
На підставі даної заяви Управлінням було призначено житлову субсидію з лютого місяця 2018 року відповідно до пункту 14 Положення №848. Надалі субсидія призначалась відповідачу автоматично, без повторного звернення відповідача, як домогосподарству, яке отримувало субсидію у попередньому періоді.
На підставі направлених Управлінням запитів у 2019 році до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Броварської міської ради Київської області встановлено, що з 29.03.2018 року за адресою відповідача змінився склад сім`ї, а саме, було зареєстровано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ..
Проте, в порушення пункту 14 Положення №848, відповідач про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні осіб, Управління не повідомляла.
02.08.2019 року на адресу ОСОБА_1 за №01-12/653 направлено повідомлення про припинення надання та повернення житлової субсидії за період з квітня 2018 року по червень 2019 року в сумі 7853,33 грн..
Для складання договору про повернення коштів в добровільному порядку Відповідачка з`явилася до Управління і 25.09.2019 року особисто підписал договір №27 про повернення коштів, яким зобов`язалася в 6-ти місячний термін після підписання договору сплатити суму надміру виплаченої житлової субсидії за період з квітня 2018 року по червень 2019 року. Тобто, фактично Відповідачка визнала свою провину.
Відповідачем було здійснено дві оплати на рахунок Управління, що підтверджено банківськими виписками по рахунку 28.11.2019 року на суму 295,59 грн. та 496,06 грн.
До цього часу відповідач більше не вчинила жодних дій для повернен надміру отриманої державної допомоги для оплати житлово комунальних послуг. У зв`язку з чим Управління змушене звернутися до суду з позовною заявою про стягнення надміру виплаченої суми житлової субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
Згідно до розрахунку у справі № 36300 надміру отриманої субсидії оплату житлово комунальних послуг за особовою справою ОСОБА_1 за період з квітня 2018 року по червень 2019 року загальна сума надмірно отриманої відповідачем субсидії, на отримання якої вона не мала права, відповідно до вимог чинного законодавства України, складає 7853,33 грн.
03 червня 2021 року ухвалою судді Броварського міськрайонного суду Київської області Радзівіл А.Г. прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом за правилами спрощеного позовного провадження. Призначено судовий розгляд на 22 вересня 2021 року.
В судове засідання, будучи належним чином повідомленою, представник позивача не з`явилась, подала заяву про розгляд справи у її відсутність, в заяві позов підтримала та просила задовольнити.
Відповідач, будучи належним чином повідомленою, в судове засідання не з`явилась, про причини неявки суд не повідомила.
За змістом ч. 4 ст. 223, ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час і місце розгляду справи, повторно у судове засідання не з`явився без поважних причин або без повідомлення причин неявки, не подав відзив на позов, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив такі обставини та відповідні їм правовідносини, і дійшов таких висновків.
28 лютого 2018 року, громадянка ОСОБА_1 , звернулася до Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області особисто з заявою про призначення житлової субсидії за №409/1 та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, та відповідно перебувала на обліку в Управлінні, як отримувач житлової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (а.с. 6).
При прийнятті заяви про призначення житлової субсидії працівниками Управління було роз`яснено права Відповідачу та повідомлено про обов`язок повідомляти достовірні дані про зміну складу осіб, зареєстрованих за адресою, за якою надається субсидія, що підтверджується її підписами на заяві про призначення житлової субсидії та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії.
На підставі даної заяви Управлінням було призначено житлову субсидію з лютого місяця 2018 року відповідно до пункту 14 Положення №848. Надалі субсидія призначалась відповідачу автоматично, без повторного звернення відповідача, як домогосподарству, яке отримувало субсидію у попередньому періоді.
На підставі направлених Управлінням запитів у 2019 році до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Броварської міської ради Київської області встановлено, що з 29.03.2018 року за адресою Відповідача змінився склад сім`ї, а саме, було зареєстровано ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 10).
Згідно до розрахунку у справі № 36300 надміру отриманої субсидії оплату житлово комунальних послуг за особовою справою ОСОБА_1 за період з квітня 2018 року по червень 2019 року загальна сума надмірно отриманої відповідачем субсидії, на отримання якої вона не мала права, відповідно до вимог чинного законодавства України, складає 7853,33 грн. (а.с. 11).
02.08.2019 року на адресу ОСОБА_1 за №01-12/653 направлено повідомлення про припинення надання та повернення житлової субсидії за період з квітня 2018 року по червень 2019 року в сумі 7853,33 грн. (а.с. 12).
25 вересня 2019 року відповідачка особисто підписал договір № 27 про повернення коштів, яким зобов`язалася в 6-ти місячний термін після підписання договору сплатити суму надміру виплаченої житлової субсидії за період з квітня 2018 року по червень 2019 року. (а.с. 13).
Відповідачем було здійснено дві оплати на рахунок Управління, що підтверджено банківськими виписками по рахунку 28.11.2019 року на суму 295,59 грн. та 496,06 грн. (а.с.14).
Отримання житлової субсидії на оплату спожитих житлово-комунальних послуг в Україні врегульовано Положенням про порядок призначення житлових субсидій затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 848 від 21 жовтня 1995 року.
Згідно з пунктом 2 Положення №848 право на отримання адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, а також субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива поширюється на громадян, які проживають у житлових приміщеннях (будинках), в частині оплати ними користування житлом; утримання житла; управління багатоквартирним будинком, комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутово палива.
Відповідно до пунку 3 Положення № 848 призначення субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві і Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських районних у містах (у разі їх створення) рад.
Пунктом 7 положення № 848 визначено, що субсидія розраховуєтьа виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу. Кількість зазначених осіб визначається на початок місяця, з якого призначається субсидія.
За правилами пункту 13 Положення №848 для призначення субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом або іншим документом подає структурному підрозділу з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації (орендарі - за місцем проживання): заяву про призначення житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за встановленими формами; довідки про доходи - у разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі зазначення в декларації інших отриманих доходів, інформація про які відсутня у ДФС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування, та неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення з зазначенням їх розміру; договір найму (оренди) житла (за наявності).
Відповіно до підпункту 6 пункту 13 Положення №848 громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.
Пунктом 14 Положення № 848 передбачено, що громадянин, якому призначено субсидію, зобов`язаний протягом місяця поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (орендар про осіб, які фактично проживають), їх соціального статусу, переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання, підприємств виробників/виконавців житлово-комунальних послуг, закінчення строку реєстрації місця перебування, купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, шляхом подання відповідних документів.
Відповідно пункту 20 Положення №848 сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.
Надання раніше призначеної субсидії припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. У разі коли громадянин добровільно не повернув надмірно виплачену суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Пунктами 1, 2 Порядку повернення коштів надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого, наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.1997 року № 39/283/90/5, передбачено, що повернення бюджетних асигнувань, надміру перерахованих за призначеними субсидіями, проводиться у випадках, зокрема, виявлення подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями про доходи та майновий стан усіх зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, приховання заробітку чи іншого доходу, подання фальшивих документів. В разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів:
- припиняють надання субсидії; повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів;
- подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни);
- повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії.
Згідно ч. 1 ст. 261 ЦК України перебіг позовної давності, за змістом, починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення свого права, або про особу, яка його порушила, в даному випадку управлінням соціального захисту населення Броварської міської ради Київської області довідалось про порушення у травні 2019 року. Таким чином, строк звернення до суду не пропущено.
Відповідно ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов`язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (статті 1215 Цивільного кодексу України).
Таким чином, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі недобросовісності з боку набувача.
Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з відповідача надмірно виплаченої житлової субсидії у розмірі - 7097 грн. 68 коп., з огляду на порушення відповідачем вимог Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.
При розгляді даної справи по суті встановлено, що 28 лютого 2018 року, на момент звернення відповідача до позивача із заявою про призначення житлової субсидії відповідачем подано довідку із зазначенням однієї особи зареєстрованої у житловому приміщенні: квартирі АДРЕСА_1 . Разом з тим, станом на 29 березня 2018 року склад осіб, зареєстрованих у вищевказаному житловому приміщенні змінився, при цьому відповідач про зміну складу не повідомила.
Виходячи із змісту пункту 16 Положення громадянин, якому призначена субсидія повинен повідомити про зміну складу осіб, вказаного обов`язку ОСОБА_1 не виконано.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про задоволення даного позову з підстав його обґрунтованості.
Відповідно до статті 141 ЦПК України стягненню із відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі - 2270 грн. 00 коп.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 259, 263-265, 280 ЦПК України, суд-
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області надміру виплачені кошти за призначеною житловою субсидією в сумі 7097 грн. 68 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Броварської міської ради Броварського району Київської області сплачений судовий збір в розмірі 2270 грн. 00 коп.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Радзівіл А.Г.