Рішення № 102860407, 28.01.2022, Миронівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
28.01.2022
Номер справи
371/1133/21
Номер документу
102860407
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

28.01.2022 Єдиний унікальний № 371/1133/21

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2022 року м. Миронівка

ЄУН 371/1133/21

Провадження № 2-о/371/1/22

Миронівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Капшук Л.О.,

за участі секретаря судових засідань Сахненко О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті,

В С Т А Н О В И В :

Короткий зміст позовних вимог

Заявник звернулася до суду із вказаною заявою, посилаючись на ті обставини, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у місті Донецьк Донецької області України померла її тітка ОСОБА_2 .

Після смерті тітки їй було видано довідку про причини смерті № 4776 від 24 жовтня 2020 року відділом судово-медичної експертизи трупів Республіканського бюро судово-медичної експертизи Міністерства охорони здоров`яДонецької Народної Республіки.

На підставі вказаного документа, Кіровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки було видано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 26 жовтня 2020 року.

Місто Донецьк Донецької області розташоване на тимчасово окупованій території України, тому вказаний документ про смерть є недійсним і не створює правових наслідків.

Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану не можливо, оскільки факт смерті мав місце на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, який може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті. Отримані заявником документи не входять до переліку документів, які є підставою для проведення державної реєстрації смерті згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» та не відповідають формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2016 № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження і смерті» зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за № 1 150/3024.

У зв`язку з вказаним, вона має перешкоди у реєстрації смерті тітки, тому просила встановити факт смерті ОСОБА_2 на окупованій території.

Процесуальні дії у справі, заяви, клопотання учасників справи

Ухвалою судді Миронівського районного суду Київської області від 17 грудня 2021 року відкрито провадження в справі.

Заявник до суду не з`явилася, в поданій до суду заяві просить розглядати справу у її відсутності, вимоги за заявою підтримує.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з`явився. Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про розгляд справи повідомлений належно.

Фактичні обставини справи

23 жовтня 2020 року на тимчасово окупованій території України в місті Донецьк Донецької області померОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка міста Донецьк Донецької області.

Заявник є племінницею померлої ОСОБА_2 , отже, є особою, яка наділена повноваженнями на звернення до суду із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території.

Родинні відносини з померлою підтверджені даними доданих до заяви : паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 , виданого Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 14 квітня 1999 року, свідоцтва про народження ОСОБА_3 серії НОМЕР_3 від 17 жовтня 1953 року, відповідно до даних якого батьками являються ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ; довідки № 221/03-83 від 23 березня 2005 року про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища, свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_4 , відповідно до якого після розірвання шлюбу між ОСОБА_6 та ОСОБА_1 за дружиною залишено прізвище « ОСОБА_8 »; свідоцтва про народження ОСОБА_2 , батьками якої являлися ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , серії НОМЕР_5 від 19 вересня 1953 року; свідоцтва про народження ОСОБА_4 , батьками якого являлися ОСОБА_9 та ОСОБА_10 , серії НОМЕР_8 від 18 січня 1948 року.

Встановлено, що зареєстрованим місцем проживання заявника ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .

Заявником до заяви додано свідоцтво про смерть серії НОМЕР_1 від 26 жовтня 2020 року, видане Кіровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки; довідка про причини смерті (додаток до форми № 106/у № 4776 від 24 жовтня 2020 року).

Після смерті тітки інших документів заявник не отримувала.

Мотиви суду та застосовані норми права

Суд, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи, дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Згідно з частиною 1 статті 317 ЦПК України, яка встановлює особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.

Згідно статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.

Вказаний Закон визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб.

Відповідно до положень статті 9 Закону державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами є недійсним і не створює правових наслідків.

Як передбачено частиною 1 статті 18 вказаного Закону, громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Пунктом 1 Постанови Верховної Ради України № 254-19 від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» тимчасово окупованими територіями визнано окремі райони, міста, селища і села Донецької та Луганської областей, в яких відповідно до Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» запроваджується особливий порядок місцевого самоврядування, до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, російських окупаційних військ, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України та відновлення повного контролю України за державним кордоном України.

Кабінет Міністрів України затвердив перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження. По Донецькій області це Донецьк, Докучаєвськ, Горлівка, Єнакієве (крім передмістя - Вуглегірська), Макіївка, Жданівка, Кіровське, Сніжне, Торез, Харцизьк, Шахтарськ (увесь район), Ясинувата, Зугрес і села Новоазовського, Старобешівського та Амвросіївського районів. По Луганській області в цей перелік увійшли наступні міста: Луганськ, Алчевськ, Антрацит, Брянка, Кіровське, Красний Луч, Первомайськ, Ровеньки, Краснодон, Свердловськ, Стаханов, а також усі населені пункти Антрацитівського, Краснодонського, Лутугинського, Перевальського, Свердловського та Слов`яносербського районів.

Згідно з пунктом 13 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд встановлює факт смерті особи за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце у певний час та за певних обставин.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_2 померла на тимчасово окупованій внаслідок збройної агресії Російської Федерації території.

Реєстрація смерті ОСОБА_2 в органах реєстрації актів цивільного стану здійснювалася на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Свідоцтво про смерть ОСОБА_2 видано Кіровським відділом ЗАГС Донецького міського управління юстиції Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, тобто органом на тимчасово окупованій території, діяльність якого вважається незаконною, оскільки він створений у порядку, не передбаченому законом України.

Заявник, маючи документ про його смерть, виданий установою, яка діє на тимчасово окупованій території, має перешкоди у реєстрації смерті тітки, оскільки такий документ не створює правових наслідків.

Висновки за результатами розгляду

Відповідно до статті 315 ЦПК України, пункту 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» в порядку окремого провадження судами розглядаються справи про встановлення фактів, якщо згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто, від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Факт, за встановленням якого звернулася заявник, має юридичне значення.

Встановлення факту смерті необхідне заявнику для реєстрації смерті тітки ОСОБА_2 на території України, отримання свідоцтва про смерть.

Зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для задоволення заяви про встановлення факту смерті особи на окупованій території України.

Відповідно до положень частини 4 статті 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Згідно частини 5 вказаної статті, копія судового рішення видається учасникам справи, негайно після проголошення такого рішення або невідкладно надсилається судом до органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем ухвалення рішення для державної реєстрації народження або смерті особи.

Відповідно до статті 430 ЦПК України суд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 13, 18, 76-81, 263-265, 293, 315-319 ЦПК України, суд

У Х В А Л И В :

Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про встановлення факту смерті, задовольнити повністю.

Встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженки міста Донецьк Донецької області, на тимчасово окупованій території України в місті ДонецькДонецької області 23 жовтня 2020 року.

Рішення підлягає негайному виконанню.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , паспорт серії НОМЕР_6 , виданий Кіровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 14 квітня 1999 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_7 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Миронівський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану в Обухівському районі Київської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), код ЄДРПОУ 23567436, адреса місцезнаходження: Київська область, місто Миронівка, вулиця Соборності, будинок 58а.

Суддя підпис Л.О. Капшук

Згідно з оригіналом

Суддя Л.О. Капшук