
Справа № 462/7959/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2022 року м. Львів
Залізничний районний суд м. Львова в складі
головуючої судді - Мруць І.С.
за участю секретаря судового засідання - Тимощук І.І.,
справа №462/7959/21
Учасники справи:
позивач - Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради.,
відповідач - ОСОБА_1 ,
розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів державних допомог, виплачених надміру,
встановив:
позивач 12 листопада 2021 року звернувся до суду з позовом, в якому просить стягнути з відповідача кошти, надміру виплачені за призначеною державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім`ям у розмірі 16864,74 грн.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що за заявою відповідача від 24.01.2019 року Залізничним відділом соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради їй було призначено допомогу як малозабезпеченій сім`ї та допомога на дітей одиноким матерям на період з 01.01.2019 року до 30.06.2019 року. В результаті проведеної перевірки, проведеної спеціалістами Залізничного відділ соціального захисту, встановлено, що ОСОБА_1 свідомо подала неправдиву/ неповну інформацію про доходи свого чоловіка ОСОБА_2 . А саме при призначенні вищевказаних допомог нею не було повідомлено про те, що її чоловік працював у ТзОВ «Довіра Гарант» у жовтні-грудні 2018 року та отримував заробітну плату у розмірі 11000,00 грн., що вплинуло на розмір виплати державних соціальних допомог. Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів у вигляді державних соціальних допомог на суму 16864.74 грн. Оскільки ОСОБА_1 в добровільному порядку відмовляється повернути кошти державної допомоги, виплачені надміру, просить позов задовольнити.
Ухвалою Залізничного районного суду м. Львова від 24.11.2021 року відкрито провадження у справі, розгляд справи вирішено проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін. Відповідачу встановлено п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач, отримавши 30.12.2021 року копію ухвали про відкриття провадження, копію позовної заяви з додатками та пам`ятку про права та обов`язки, що підтверджується рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення, у встановлений судом строк не надала до суду відзив на позовну заяву, а тому суд на підставі ч. 8 ст. 178 ЦПК України вирішує справу за наявними матеріалами.
У матеріалах справи відсутні клопотання сторін про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи наведене, відповідно до ч.8 ст.178 ЦПК України та ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши справу в порядку спрощеного провадження, без повідомлення сторін, вивчивши зібрані у справі докази, з`ясувавши дійсні обставини справи, суд дійшов наступних висновків.
Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Статтями 12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що24.01.2019 року ОСОБА_1 звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявою про призначення допомоги малозабезпеченій сім`ї та допомоги на дітей одиноким матерям (а.с.4). Разом із заявою ОСОБА_1 подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій в розділі ІІ Доходи членів сім?ї або зареєстрованих у житловому приміщенні, зазначила, що ОСОБА_1 отримує соціальні виплати, ОСОБА_3 отримує пенсію по інвалідності.(а.с.5).
Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім?ї від 11.02.2019 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу у розмірі 2352, 46 грн. щомісячно у період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року (а.с.6), що підтверджується повідомленням №704 від 11.02.2019 року (а.с.7). Рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 11.02.2019 року ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу у розмірі 604,84 грн. щомісячно у період з 01.01.2019 року по 30.06.2019 року (а.с.8).
Відповідно до Акту про переведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 27.06.2019 р. встановлено помилку в розрахунку соціальної допомоги призначеної у відповідності з заявою від 24.01.2019 року, внаслідок чого переплачена допомога у розмірі 14114.76 грн. за період з 01.01.2019 р. по 30.06.2019р. (а.с.19).
Згідно Акту про переведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 27.06.2019 р., встановлено помилку в розрахунку соціальної допомоги призначеної у відповідності з заявою від 24.01.2019 року, в наслідок чого переплачена допомога у розмірі 2749,98 грн. за період з 01.01.2019 р. по 30.06.2019р. (а.с.20)
Згідно копії розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім`ї для призначення державної соціальної допомоги від 26.06.2019 року, ОСОБА_2 у період протягом 6 місяців отримував пенсію в розмірі 8757 грн, заробітну плату в розмірі 11000 грн. (а.с.16-17)
Виходячи із змісту повідомлення №260306-7019 від 17.07.2019 року, повідомлення №260606-7070 від 17.07.2019 року, та повідомлення №260306-8066 від 30.10.2020 року позивач надсилав на адресу відповідача листи про добровільне повернення ним коштів позивачу, однак такі залишилися без належного реагування (а.с.21-23).
Відповідно до п.48, 49 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року №1751, органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім`ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органам соціального захисту населення про зміну всіх обставин, які впливають на виплату такої допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо). Якщо отримувачам державної допомоги сім`ям з дітьми, якими подано документи із свідомо неправдивими відомостями, не подано відомостей про зміни у складі сім`ї, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату допомоги, було надміру виплачено суми допомоги, органи соціального захисту населення. У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку. Органи соціального захисту населення мають право перевіряти матеріальне та майнове становище сімей з дітьми.
Частиною 1 ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» (в редакції станом на 2018 рік), розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до п.25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Згідно з п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин), якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення , зокрема, визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї.
Виходячи з наведеного, враховуючи, що відповідачем подано недостовірні дані про її доходи, у зв`язку з чим відповідачу було надміру виплачені кошти за призначеною державною соціальною допомогою, як малозабезпеченій сім`ї, в розмірі 16864,74 грн., суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до вимог ст.141 ЦПК України, сплачений позивачем судовий збір в розмірі 2270 грн. підлягає стягненню з відповідача на користь позивача (а.с.24).
Керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 81, 82, 89, 264, 265, 268, 274, 275, 279ЦПК України, суд
ухвалив:
позов Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення коштів державних допомог, виплачених надміру - задоволити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради16 864 (шістнадцять тисяч вісімсот шістдесят чотири) гривні 74 копійки коштів надміру виплачених за призначеною державною соціальною допомогою, як малозабезпеченій сім`ї.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь Залізничного відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради- 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень сплаченого судового збору.
Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів учасниками справи до Львівського апеляційного суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови.
Учасники справи:
Позивач: Залізничний відділ соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (місцезнаходження - м.Львів, вул. Виговського, буд.34, ЄДРПОУ -26094903);
Відповідач: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання - АДРЕСА_1 , паспорт серія НОМЕР_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ).
Судове рішення складено 31 січня 2022 року.
Суддя: І.С. Мруць