
Копія
Справа № 326/2106/21
Провадження № 2-а/326/1/2022
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2022 року м. Приморськ
Приморський районний суд Запорізької області в складі:
головуючого судді Каряки Д.О.,
при секретарі Кузякіної К.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Управління патрульної поліції в Херсонській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом в якому просить: 1) скасувати постанову серії ЕАО № 4961606 від 28.10.2021 про накладення на нього адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі у вигляді штрафу в сумі 510 грн. за порушення ч. 1 ст. 132-1 КУпАП; 2) провадження по справі відносно нього закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 132-1 КУпАП; 3) стягнути з Департаменту патрульної поліції сплачений судовий збір у сумі 454 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 28.10.2021 відносно нього Інспектором УПП в Херсонській області Ковальчук М.П. винесена постанова про накладення на нього адміністративного стягнення по справі про адміністративне порушення Серія ЕАО № 4961606, якою на нього накладено штраф у розмірі 510 грн. на підставі ч. 1 ст. 132-1 КУпАП. Розгляд справи відбувся за місцем затримання транспортного засобу для зважування 28.10.2021 о 16.30 годині на трасі М14 203 км 500 м Білозерського району Херсонської області. Винесена постанова обґрунтована тим, що він (водій автомобіля MAN TGS 21.440, реєстраційний номер НОМЕР_1 , причіп NW3, реєстраційний номер НОМЕР_2 ) перевозив великоваговий вантаж маса якого склала на строєну вісь 22400 кг без відповідного узгодження з органами національної поліції, чим порушив п. 22.5 ПДР - порушення ПДР по перевезенню небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами. Разом з тим, відповідач виніс оскаржувану постанову, але будь-якої підготовки до розгляду справи не було, як і не було оголошення посадової особи, яка розглядає справу, особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, не були вирішені клопотання, не були дослідженні докази, не були заслухані особи, які беруть участь у розгляді справи. Ним було складено клопотання про перенос розгляду адміністративної справи за місцем його мешкання, у зв`язку з тим, що на той час адвокат не мав змоги прибути на місце розгляду справи, а також через епідемічну ситуацію в країні. Дане клопотання було відхилено інспектором взводу 1 роти 2 батальйону УПП в Херсонській області лейтенантом поліції Євгеном Шевченко. Інспектором не вжито жодних дій щодо надання водію-йому можливості реалізувати своє право на отримання правової допомоги. На підставі вищевикладеного, вважає, що відбулося грубе порушення вимог ст.ст.268, 278, 279 КУпАП. При цьому, підставою для притягнення тієї чи іншої особи до адміністративної відповідальності є вчинення адміністративного правопорушення. Вважає що вказані правила дорожнього руху ним не порушувалися відповідно до наступного. Графа 7 оскаржуваної постанови навпроти надпису «До постанови додаються» є абсолютно порожньою. Тобто жодних доказів на підтвердження зазначених у постанові обставин у Інспектора на час винесення адмін. постанови не було. Також, зазначив, що інспектор поліції некомпетентний у знанні законодавства у сфері забезпечення безпеки у сфері дорожнього руху, а саме: маса строєної осі транспортного засобу, виходячи із квитанції, на яку посилався Інспектор при винесенні постанови, становить 22,4 т (22400 кг). Тобто перевантаження становить 0,4 т, тобто 1,8 %. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 %. З наведеного вбачається, що перевищення встановлених законодавством навантажень становило 1,8 %, тобто за вказане перевищення відповідно до ч. 1 ст. 132-1 КУпАП не передбачено накладання будь яких штрафів.
Представник відповідача - Управління патрульної поліції в Херсонській області у відзиві на адміністративний позов вказує, що вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню з огляду на наступне: - по перше: оскаржувана постанова винесена не за перевищення габаритних та/або вагових параметрів, а за порушення правил проїзду великогабаритних і великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами; - по-друге: поліція діє виключно на підставі у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; - по-третє: висновок позивача стосовно винесення постанови за місцем його вчинення, а саме за місцезнаходженням УПП в Херсонській області є хибним. Спірна постанова складена у межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а не за фактичним місцем знаходження УПП в Херсонській області; - по-четверте: дана постанова винесена з дотриманням вимог чинного законодавства, під час винесення постанови, позивач був ознайомлений зі своїми правами, факт наявності правопорушення - порушення вимог п. 22.5 ПДР, за що згідно ч. 1 ст. 132-1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність. З огляду на викладене, відсутні підстави для задоволення адміністративного позову та скасування постанови. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.31-32).
В судове засідання сторони не з`явились, позивач надав суду заяву про розгляд справи без його участі, вимоги підтримує в повному обсязі просить їх задовольнити (а.с.24).
В судове засідання представники відповідачів не з`явилися, додатково на вимогу суду надали відеозапис (а.с.41).
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, суд розглядає справу за відсутності сторін, без технічної фіксації судового процесу.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Постановою Серія ЕАО № 4961606 від 28.10.2021 інспектором Управління патрульної поліції в Херсонській області Ковальчук М.П. накладено на водія ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 510 грн., за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 132-1 КУпАП, а саме: 28.10.2021 о 16.08 годині на М14 203 км 500 м Білозерського району Херсонської області керуючи ТЗ MAN TGS 21.440 НОМЕР_1 ТОВ, перевозив великоваговий вантаж маса якого склала на 3, 4, 5 строєну вісь 22400 згідно квитанції 228202 без відповідного узгодження з органами національної поліції напівпричеп АА0668ХК БК5164, чим порушив п. 22.5 ПДР - порушення по перевезенню небезпечних вантажів, правил проїзду великогабаритних і великовагових ТЗ автомобільними дорогами, вулицями або залізничними переїздами (а.с.8).
Вказані заміри зазначені в квитанції № 228202 від 28.10.2021 (державний номер автомобіля НОМЕР_1 , ось 1 - 6700, ось 2 - 11100, ось 3 - 7700, ось 4 - 7450, ось 5 - 7250. Разом 40200. Тип ТЗ 5) на підставі якої притягнуто позивача до адміністративної відповідальності на порушення вимог п.п. 22.5 ПДР (а.с.34).
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги» рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Згідно ч. 2 ст. 29 Закону України «Про дорожній рух» з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року № 30 транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.
Згідно п. 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, Рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Згідно п. 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.
Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.
Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2007 року № 879 затверджений Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (надалі - Порядок № 879).
Відповідно до пп. 2, 3, 4 п. 2 Порядку № 879 вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології; великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2 відсотки; габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів; пересувний пункт габаритно-вагового контролю (далі - пересувний пункт) - спеціальний транспортний засіб, обладнаний вимірювальною і зважувальною технікою для здійснення контролю. Ділянка дороги на відстані 100 метрів до пересувного пункту, 50 метрів за пересувним пунктом та узбіччя дороги за напрямком руху, де розташовано пункт, вважаються його межами. Місце здійснення габаритно-вагового контролю позначається відповідними тимчасовими дорожніми знаками.
Згідно п. 28 Порядку № 879 плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.
Методику розрахунку плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу залежно від маси такого транспортного засобу, навантаження на вісь (осі), габаритів та протяжності маршруту визначено пунктом 30 Порядку № 879.
Відповідно до п. 11 Порядку № 879 місце та режим роботи пересувного пункту встановлюється Укртрансбезпекою за погодженням з уповноваженим підрозділом Національної поліції. Забороняється експлуатація пересувних пунктів у темну пору доби, крім випадків, коли такий пункт розташовано на освітлених ділянках автомобільних доріг, у морських, річкових портах, вантажних терміналах, місцях формування вантажопотоків.
Пунктом 12, 13 Порядку № 879 передбачено, що вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.
Відповідно до п. 18 Порядку № 879 за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.
Як вже зазначено вище, за результатами здійснення габаритно-вагового контролю «Херсон облавтодор» було видано квитанцію № 228202 від 28.10.2021 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, якою зафіксовано наступне: повна маса, тонн: 40,200, навантаження на осі, тон: ось 1 - 6,700, ось 2 - 11,100, ось 3 - 7,700, ось 4 - 7,450, ось 5 - 7,250 (а.с.34).
Отже, «Херсон облавтодор» встановлено, при повній масі вантажу 40,2 т, фактичне навантаження на строєну вісь становить - 22400 кг, при нормативно допустимій - 22000 кг, що у відсотковому співвідношенні складає 1,79 % та не перевищує нормативно допустиме навантаження.
Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, перевищення вагових параметрів з урахуванням 2% похибки, є допустимим.
Крім того, в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази в розумінні ст. 251 КУпАП про те, що саме позивач 28.10.2021 о 16.08 годині на М14 203 км 500 м Білозерського району Херсонської області керував ТЗ MAN TGS 21.440 НОМЕР_1 ТОВ та перевозив великоваговий вантаж. З відеозапису, який був наданий відповідачами по справі, вбачається тільки розгляд адміністративної справи про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП.
За таких обставин суд вважає, що постанова серія ЕАО № 4961606 від 28.10.2021 про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, якою позивача притягнено до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 132-1 КУпАП винесена без достатніх для того підстав, тому вона є незаконною та підлягає скасуванню, а провадження у справі закриттю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі вказаного, суд вважає необхідним стягнути з Департаменту патрульної поліції на користь позивача понесені ним витрати по сплаті судового збору за даним позовом в сумі 454 грн. (а.с.18).
На підставі ст. 33 Закону України «Про автомобільні дороги», ст. 29 Закону України «Про дорожній рух», керуючись ст.ст. 139, 229, 241-246, 251, 255, 286, 293, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції, Управління патрульної поліції в Херсонській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - задовольнити.
Скасувати постанову інспектора Управління патрульної поліції в Херсонській області Ковальчук Марини Павлівни про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі Серія ЕАО ЕАО № 4961606 від 28.10.2021 про застосування до ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в сумі 510 грн. за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 132-1 КУпАП, а провадження у справі про адміністративне правопорушення закрити.
Стягнути з Департаменту патрульної поліції, адреса місцезнаходження: м. Київ, вул. Федора Ернста, буд. 3 (ідентифікаційний код юридичної особи 40108646), за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати в розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн.
Копію рішення направити сторонам відповідно до ст. 251 КАС України.
Рішення може бути оскаржено протягом 10 днів до третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя Д.О. Каряка
Згідно з оригіналом: суддя Д.О. Каряка
21.01.22