Рішення № 102825612, 17.01.2022, Господарський суд Одеської області

Дата ухвалення
17.01.2022
Номер справи
916/2779/21
Номер документу
102825612
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"17" січня 2022 р.м. Одеса Справа № 916/2779/21

Господарський суд Одеської області у складі судді Бездолі Д.О.,

секретар судового засідання Овчар А.С.

розглянувши справу за позовом: Державного багатопрофільного підприємства “Урожай” (Французький бульвар, 10, м. Одеса, 65044)

до відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

про визнання договору недійсним,

за участю представників учасників справи:

від позивача: ОСОБА_2 ;від відповідача: не з`явився.

ВСТАНОВИВ:

Державне багатопрофільне підприємство “Урожай” звернулось до Господарського суду Одеської області з позовною заявою до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , в якій просить суд визнати недійсним укладений між сторонами договір аутсорсингу від 08.07.2020 №15 з відшкодування витрат на утримання нерухомого майна, що належить до державної власності, та комунальних послуг, з додатками №1, №2, №2/1.

Позиції учасників справи

В обґрунтування підстав позову позивач посилається на те, що спірний договір має ознаки удаваного правочину, його зміст не відповідає вимогам законодавства, сторонами не дотримано визначеної законом форми правочину, при цьому у позивача відсутні повноваження на укладення договору, який передбачає передачу у платне користування нерухомого майна державної власності.

Відповідач позовні вимоги позивача визнав в повному обсязі, зазначивши про це у заяві від 12.12.2021, яка подана до суду 13.12.2021 (вх. ГСОО №33486/21) (а.с.160-162, т.1). У вказаній заяві відповідач також просив суд розглянути справу за його відсутності.

Під час розгляду справи по суті у судовому засіданні представник позивача позовні вимоги повністю підтримав та просив суд їх задовольнити.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 17.09.2021 позовну заяву Державного багатопрофільного підприємства “Урожай” було прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі №916/2779/21; ухвалено розглядати справу за правилами загального позовного провадження з викликом учасників справи; призначено підготовче засідання на "11" жовтня 2021 о 10:30.

Протокольною ухвалою від 11.10.2021 судом було відкладеного підготовче засідання на 25 жовтня 2021 о 15:00, а 25.10.2021 – на 08 листопада 2021 о 12:00. 08 листопада 2021 судом у судовому засіданні протокольною ухвалою було продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів та відкладено підготовче засідання на 22 листопада 2021 о 14:00. У судовому засідання 22 листопада 2021 судом протокольною ухвалою було відкладено підготовче засідання на 06 грудня 2021 о 11:00. 06 грудня 2021 у судовому засіданні судом було проголошено протокольну ухвалу про відкладення підготовчого засідання на 13 грудня 2021 о 17:00. У судовому засіданні 13 грудня 2021 судом протокольною ухвалою було відкладено підготовче засідання на 16 грудня 2021 о 17:30.

16 грудня 2021 судом у судовому засіданні протокольною ухвалою було закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 17 грудня 2021 об 11:00.

У судовому засіданні 17 грудня 2021 судом протокольною ухвалою було оголошено перерву в судовому засіданні до 17 січня 2022 об 11:00.

У судовому засіданні 17.01.2022 судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Обставини справи

Згідно з Статутом Державного багатопрофільного підприємства «Урожай», затвердженого наказом Фонду Державного майна України від 22.02.2021 №235 (а.с.74-85, т.1), останнє є державним унітарним підприємством, що діє як державне комерційне підприємство, засноване на державній власності та належить до сфери управління Фонду державного майна України.

Зі змісту інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованої станом на 09.11.2021 (а.с.86-87, т.1), вбачається, що у позивача на праві господарського відання, яке зареєстроване 02.12.2016, перебуває об`єкт нерухомого майна – нежитлові будівлі, реєстраційний номер об`єкта: 1723766151101, які розташовані за адресою: АДРЕСА_2 . Згідно з цією ж інформаційною довідкою вказаний об`єкт на праві власності належить державі в особі Міністерства аграрної політики та продовольства України. На підтвердження обставини перебування у розпорядженні позивача вищевказаного об`єкта, останнім додатково подано суду: витяги з Єдиного реєстру об`єктів державної власності щодо державного майна, які є додатками №№ 1, 3 до листа Фонду державного майна України від 27.11.2018 №10-15-21228 (а.с.88-90, т.1); технічний паспорт на об`єкт нерухомого майна, складений станом на 07.10.2020, за замовленням позивача (а.с.91-108, т.1).

08.07.2020 між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (Сторона 1) та Державним багатопрофільним підприємством “Урожай” (Сторона 2) був укладений договір з таким найменуванням: аутсорсингу з відшкодування витрат на утримання нерухомого майна, що належить до державної власності, та комунальних послуг за №15 (а.с.9-16, т.1; далі – договір).

Згідно з п.п.1.1., 1.2. договору для підвищення ефективності роботи компаній за рахунок передачі (організації, стороні по договору) не тільки деяких функцій, але і бізнес-процесів з метою оптимізації всіх видів ресурсів і концентрації зусиль на основному виді діяльності, сторони уклали цей договір про господарську діяльність, без створення юридичної особи, з метою ведення господарської діяльності у м. Одеса та зобов`язуються погоджено робити необхідні фактичні юридичні дії. Перелік переданих функцій та бізнес-процесів (надалі перелік функцій) викладено в Додатку № 1, який є невід`ємною частиною договору. Сторони договору зобов`язуються прийняти на себе обов`язки робити необхідні дії в інтересах сторони - партнера по договору, переданні по цьому договору непрофільні функції, згідно переліку функцій, для досягнення поставленої мети протягом року (або, за згодою сторін, на більший чи менший термін).

Відповідно до п.1.3 договору за надання таких послуг по цьому договору сторони - проводять фінансові розрахунки по винагороді за виконаний об`єм робіт в розмірі, в порядку і строки, які обумовлені в додатках до цього договору.

Згідно з п. 2.1., 2.2. договору Сторона 2 зобов`язується надати Стороні 1 послуги відповідно до умов договору, а Сторона 1 зобов`язалась оплачувати послуги Стороні 2 в порядку, строки та на умовах цього договору, а також підписувати своєчасно акти про надання послуг Стороною 2.

Пунктом 3.1.1 договору передбачено, що сторони договору мають право рівною мірою, незалежно від внеску брати участь у керуванні справами для досягнення мети. Також сторони мають право отримувати винагороду за надання послуг за цим договором (п/п 3.1.4.2.).

Згідно з п.п.3.5., 3.6., 3.7., 3.8. договору доходи, отримані за рахунок або в результаті діяльності, надходять на рахунок Сторони 1, за підсумками розподіляються пропорційно внеску між сторонами. За згодою учасників договору ведення справ з метою господарської діяльності доручається Стороні 1 згідно цього договору. Сторона 1 вправі здійснювати всі необхідні угоди і укладати договори з метою господарської діяльності на підставі доручення, яку сторона 2 зобов`язується видати протягом 10 днів з дня підписання цього договору. Сторона 1 вправі розпоряджатись майном, що надійшло на його рахунок з метою господарської діяльності.

Відповідно до п.п.4.1., 4.2. договору Сторона 1 виготовляє та реалізує продукцію, що є результатом діяльності. Всі доходи, що отримуються за даним договором у результаті діяльності, надходять на рахунок Сторони 1 та використовуються, в першу чергу, на відшкодування матеріальних затрат.

За умовами п.7.1. договору він укладений на строк один рік, після закінчення якого діяльність припиняється з розподілом доходів і витрат пропорційно вкладу. Дострокове припинення договору можливе тільки на підставі чинного законодавства України.

Додатком № 1 до договору від 08.07.2020 (а.с.12, т.1; далі – Додаток №1) сторонами погоджено передання непрофільних функцій.

Відповідно до п.1.1. Додатку №1 Сторона 1 приймає на себе зобов`язання з метою виробництва на власних потужностях харчової продукції замовникам та проведення фінансових розрахунків між нею та покупцями продукції, а також ведення іншої діяльності, яка не суперечить чинному законодавству.

За умовами п.1.2. Додатку №1 Сторона 1 делегує Стороні 2 функції:

1.2.1. По утриманню приміщень в належному стані де знаходяться виробничі потужності;

1.2.2. Забезпечення безперебійного постачання електроенергії;

1.2.3. Забезпечення безперебійного постачання водо забезпечення та водовідведення в приміщення, що використовуються для ведення господарської діяльності, а також забезпечення функціювання цих систем в належному стані;

1.2.4. Вивіз відходів виробництва;

1.2.5. Організація та здійснення охорони;

1.2.6. Участь в логістиці бізнес процесів;

1.2.7. Надання додаткового обладнання.

Відповідно до п.1.3 Додатку № 1 Сторона 2 приймає на себе зобов`язання:

1.3.1. По утриманню приміщень в належному стані де знаходяться потужності;

1.3.2. Забезпечення безперебійного постачання електроенергії;

1.3.3. Забезпечення безперебійного постачання водо забезпечення та водовідведення в приміщення, що використовуються для ведення господарської діяльності, а також забезпечення функціювання цих систем в належному стані;

1.3.4. Вивіз відходів виробництва;

1.3.5. Організація та здійснення охорони;

1.3.6. Участь в логістиці бізнес процесів;

1.3.7. Надання додаткового обладнання.

За умовами п.1.4. Додатку №1 Сторона 2 делегує Стороні 1 зобов`язання по виробництву харчової продукції та проведення фінансових розрахунків між нею та замовниками, а також проведення взаєморозрахунків між сторонами.

Далі, між сторонами був укладений Додаток №2 до договору (а.с.13-16, т.1; далі – Додаток №2).

Відповідно до п.п.1.1., 1.2., 1.3. Додатку №2 Сторона 2 передає, а Сторона 1 приймає в строкове користування державне нерухоме приміщення (далі - приміщення), за даними Єдиного реєстру об`єктів державної власності, площею 55,0 кв.м., розміщене за адресою: м. Одеса, Площа Старосінна, 1, Інв. № 1001 літ. Б., 1 поверх, що перебуває на балансі ДБП “Урожай” (далі - балансоутримувач). Приміщення передаються в користування з метою ведення господарської діяльності з виробництва харчової продукції на власних потужностях, транспортування продукції замовникам та проведення фінансових розрахунків між нею та покупцями продукції, а також ведення іншої діяльності, яка не суперечить чинному законодавству. Стан приміщення на момент укладення додатку № 2 до договору визначається в акті приймання - передавання за узгодженням балансоутримувача.

Пунктами 2.1, 2.2. Додатку № 2 передбачено, що Сторона 1 вступає у строкове користування приміщенням у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього додатку № 2 до договору та акту приймання - передавання приміщення. Передача приміщення в користування не тягне за собою виникнення у Сторони 1 права власності на це приміщення. Власником приміщення залишається держава, а Сторона 1 користується ним протягом строку зазначеного у договорі.

Відповідно до п.п.3.1., 3.2., 3.3. Додатку № 2 плата за користування визначається на підставі калькуляції. Нарахування ПДВ на суму плати не здійснюється. Розмір плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни калькуляції, істотної зміни стану об`єкта користування з незалежних від сторін причин та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.

Згідно з п.3.4. Додатку №2 перерахування плати здійснюються Стороною 1 самостійно до 10 числа місяця, наступного за звітним періодом.

Пунктом 3.7. Додатку № 2 передбачено, що перерахування плати за електричну енергію Сторона 1 здійснює у формі попередньої оплати у розмірі вартості обсягу споживання електричної енергії за місяць. Перерахування плати згідно договору аутсорсингу Сторона 1 здійснює у формі попередньої оплати усереднено у розмірі вартості за місяць з відшкодуванням витрат на утримання нерухомого майна, що належить до державної власності.

Відповідно до п.3.8. Додатку № 2 у разі припинення (розірвання) додатку № 2 до договору Сторона 1 сплачує плату до дня повернення приміщення за актом приймання-передачі включно. Закінчення строку дії додатку до договору користування не звільняє Сторону1 від обов`язку сплатити заборгованість, якщо така виникла, у повному обсязі, ураховуючи санкції.

Згідно з п.п.5.1., 5.2., 5.9., 5.10. Додатку № 2 Сторона1 зобов`язана: використовувати приміщення відповідно до його призначення та умов цього додатку №2 до Договору; своєчасно та у повному обсязі сплачувати плату Стороні 2 (у платіжних дорученнях, які оформлює Сторона 1, вказується “Призначення платежу” за зразком, який надає Сторона 2 листом при укладенні Додатку № 2 до договору); здійснювати витрати, пов`язані з утриманням приміщення. Протягом 15 робочих днів після підписання цього Додатку № 2 укласти з Стороною 2 додатки до договору про відшкодування витрат на утримання приміщення та надання комунальних послуг; нести відповідальність за дотримання правил експлуатації інженерних мереж, пожежної безпеки і санітарії в приміщеннях згідно із законодавством.

За умовами п.п.7.1., 7.2. Додатку №2 Сторона 2 зобов`язується: передати Стороні 1 в користування приміщення згідно із цим Додатком № 2 до договору за актом приймання-передавання приміщення, який підписується одночасно з цим Додатком № 2 до Договору; не вчиняти дій, які б перешкоджали Стороні 1 користуватися приміщеннями на умовах Додатку № 2 до Договору.

Відповідно до п.п.10.1., 10.4. Додатку № 2 він укладений строком на один рік та діє з 08 липня 2020 року до 09 липня 2021 року включно. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну цього Додатку №2 до договору після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, додаток №2 вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені цим Додатком №2, з урахуванням змін у законодавстві на дату продовження цього Додатку №2.

До Додатку №2 сторонами був укладений Додаток №2/1 (а.с.17, т.1), яким сторони визначили приміщення, загальною площею 55,0 кв.м., яке надане у користування ФОП ОСОБА_3 відповідно до умов п.2.1.1. Додатку №2, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_2 .

Матеріали справи не містять доказів виконання сторонами договору після його укладення.

09.08.2021 позивач направив на адресу відповідача повідомлення від 06.08.2021 №3/08/21 (а.с.18-19, т.1), в якому просив: проінформувати позивача про хід реалізації договору аутсорсингу від 08.07.2020 №15; надати інформацію щодо підсумків господарської діяльності; надати підтверджуючу документацію щодо отриманого прибутку від господарської діяльності відповідно до умов договору. Відповідь відповідача на вказане повідомлення в матеріалах справи відсутня.

Як зазначає позивач, фактично за спірним договором позивачем відповідачу було передане у користування вищевказане приміщення, інших дій щодо послуг і спільної діяльності не вчинялось. При цьому відповідач позов позивача визнав повністю, подавши до суду відповідну письмову заяву.

Законодавство, застосоване судом до спірних відносин

Згідно з ч.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки, зокрема, з договорів та інших правочинів.

Відповідно до ч.1 ст.202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Згідно з ч.1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

За умовами ч.1 ст. 203 ЦК України зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.

Статтею 235 ЦК України визначено, що удаваним є правочин, який вчинено сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили. Якщо буде встановлено, що правочин був вчинений сторонами для приховання іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

Згідно з ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов`язковими відповідно до актів цивільного законодавства. Сторони мають право укласти договір, в якому містяться елементи різних договорів (змішаний договір). До відносин сторін у змішаному договорі застосовуються у відповідних частинах положення актів цивільного законодавства про договори, елементи яких містяться у змішаному договорі, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті змішаного договору.

Відповідно до ч.1 ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Частиною 1 стаття 901 ЦК України передбачено, що за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.

Статтею 1130 Цивільного кодексу України визначено, що за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов`язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові. Спільна діяльність може здійснюватися на основі об`єднання вкладів учасників (просте товариство) або без об`єднання вкладів учасників.

Відповідно до ст. 1131 ЦК України договір про спільну діяльність укладається у письмовій формі. Умови договору про спільну діяльність, у тому числі координація спільних дій учасників або ведення їхніх спільних справ, правовий статус виділеного для спільної діяльності майна, покриття витрат та збитків учасників, їх участь у результатах спільних дій та інші умови визначаються за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом про окремі види спільної діяльності.

За змістом статті 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у володіння та користування майно для здійснення господарської діяльності. За договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або єдиний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ). Об`єктом оренди можуть бути: державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як єдині майнові комплекси, тобто господарські об`єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об`єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання; нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення); інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належить суб`єктам господарювання. До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Статтею 284 ГК України визначено, що істотними умовами договору оренди є: об`єкт оренди (склад і вартість майна з урахуванням її індексації); строк, на який укладається договір оренди; орендна плата з урахуванням її індексації; порядок використання амортизаційних відрахувань; відновлення орендованого майна та умови його повернення або викупу. Оцінка об`єкта оренди здійснюється за відновною вартістю, крім об`єктів оренди державної та комунальної власності, оцінка яких здійснюється за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України. Умови договору оренди зберігають свою силу на весь строк дії договору, а також у разі якщо після його укладення законодавством встановлено правила, що погіршують становище орендаря. Реорганізація орендодавця не є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди. Строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Закон України «Про оренду державного та комунального майна» (тут і далі в редакції, чинній станом на 08.07.2020; далі – Закон) регулює: правові, економічні та організаційні відносини, пов`язані з передачею в оренду майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим, а також передачею права на експлуатацію такого майна; майнові відносини між орендодавцями та орендарями щодо господарського використання майна, що перебуває в державній та комунальній власності, майна, що належить Автономній Республіці Крим.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону орендодавцями є, зокрема, балансоутримувачі - щодо: нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 400 квадратних метрів на одного балансоутримувача, якщо менший розмір площі не встановлено рішенням представницького органу місцевого самоврядування - щодо об`єктів комунальної власності або галузевими особливостями оренди майна; нерухомого майна для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів - на строк, що не перевищує п`яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб`єктам виборчого процесу для проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії; нерухомого майна для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів - на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що здійснює діяльність з організування конгресів і торговельних виставок; іншого окремого індивідуально визначеного майна.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону етапність передачі в оренду державного та комунального майна передбачає: прийняття рішення щодо наміру передачі майна в оренду; внесення інформації про потенційний об`єкт оренди до ЕТС; прийняття рішення про включення потенційного об`єкта оренди до одного із Переліків; опублікування інформації про потенційний об`єкт оренди, щодо якого прийнято рішення про включення до одного з Переліків, в ЕТС; розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду; проведення аукціону на право оренди майна або передача об`єкта в оренду без проведення аукціону, укладення та публікація в ЕТС договору оренди.

Відповідно до ч.2 ст.5 Закону порядок передачі в оренду державного та комунального майна, включаючи особливості передачі його в оренду (далі - Порядок передачі майна в оренду) визначається Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері реалізації майна (майнових прав, інших активів) або прав на нього на конкурентних засадах у формі аукціонів, у тому числі електронних аукціонів, та здійснює контроль за її реалізацією. Особливості передачі в оренду комунального майна, передбачені цим Законом, додатково можуть визначатися рішенням представницьких органів місцевого самоврядування з урахуванням вимог і обмежень, передбачених цим Законом і Порядком передачі майна в оренду.

Частиною 1 статті 8 Закону передбачено, що вартістю об`єкта оренди для цілей визначення стартової орендної плати є його балансова вартість станом на останнє число місяця, який передує даті визначення стартової орендної плати.

Відповідно до ст.9 Закону стартова орендна плата за об`єкт оренди визначається згідно з Порядком передачі майна в оренду. Забороняється передавати державне або комунальне майно в безоплатне користування або позичку. Строк договору оренди не може становити менше п`яти років, крім випадків, визначених Порядком передачі майна в оренду.

Згідно з ч.1 ст.12 Закону орендодавець оприлюднює в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду на аукціоні в таких випадках та у такі строки: протягом 20 робочих днів з дати включення об`єкта оренди до Переліку першого типу, якщо включення такого об`єкта до Переліку відбулося за заявою потенційного орендаря згідно з частиною другою статті 6 цього Закону; протягом 20 робочих днів з дати подання потенційним орендарем заяви на оренду майна згідно з частиною першою статті 11 цього Закону; у будь-який час після включення об`єкта оренди до Переліку першого типу, якщо включення такого об`єкта до Переліку відбулося за власною ініціативою (ініціативою балансоутримувача, уповноваженого органу управління або орендодавця) і щодо якого відсутня заява на оренду майна, передбачена частиною першою статті 11 цього Закону.

За умовами ч.1 ст.13 Закону об`єкти державної та комунальної власності передаються в оренду за результатами проведення аукціону виключно в ЕТС, у тому числі аукціону, предметом якого є право на продовження договору оренди об`єкта згідно із статтею 18 цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.15 Закону право на отримання в оренду державного та комунального майна без проведення аукціону мають: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, інші установи і організації, діяльність яких фінансується за рахунок державного або місцевих бюджетів; релігійні організації для забезпечення проведення релігійних обрядів та церемоній; Пенсійний фонд України та його органи; дипломатичні представництва, консульські установи іноземних держав, представництва міжнародних міжурядових організацій в Україні для виконання функцій дипломатичного представництва, консульських і статутних функцій міжнародних міжурядових організацій.

Згідно з ч.2 ст.15 Закону право на отримання в оренду державного та комунального майна, що не міститься в Переліку першого типу, без проведення аукціону також мають: музеї; державні та комунальні підприємства, установи, організації у сфері культури і мистецтв чи громадські організації у сфері культури і мистецтв (у тому числі національні творчі спілки або їх члени під творчі майстерні); заклади освіти всіх форм власності, що мають ліцензію на провадження освітньої діяльності; громадські організації ветеранів для розміщення реабілітаційних установ для ветеранів; реабілітаційні установи для осіб з інвалідністю та дітей з інвалідністю для розміщення таких реабілітаційних установ; державні та комунальні спеціалізовані підприємства, установи та заклади соціального обслуговування, що надають соціальні послуги відповідно до Закону України "Про соціальні послуги"; державні видавництва і підприємства книгорозповсюдження; вітчизняні видавництва та підприємства книгорозповсюдження, що забезпечують підготовку, випуск та (чи) розповсюдження не менш як 50 відсотків книжкової продукції державною мовою (за винятком видань рекламного та еротичного характеру); народні депутати України і депутати місцевих рад для розміщення громадської приймальні; потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує п`яти календарних днів протягом шести місяців, а також щодо майна, яке передається суб`єктам виборчого процесу з метою проведення публічних заходів (зборів, дебатів, дискусій) під час та на період виборчої кампанії; потенційні орендарі для організації та проведення науково-практичних, культурних, мистецьких, громадських, суспільних та політичних заходів на строк, що не перевищує 30 календарних днів протягом одного року щодо кожного орендаря, якщо балансоутримувачем є державне або комунальне підприємство, установа, організація, що здійснює діяльність з організації конгресів і торговельних виставок.

За змістом ч.ч.1-4 ст.13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Згідно з ч.1 ст.75 ГПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованих підстав вважати їх недостовірними або визнаними у зв`язку з примусом. Обставини, які визнаються учасниками справи, можуть бути зазначені в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Позиція суду

Предметом позову у цій справі є вимоги позивача про визнання недійсним укладеного між сторонами договору від 08.07.2020 №15 разом з додатками №1, №2, №2/1.

У позовній заяві позивач посилається на те, що укладений між ним та відповідачем вищевказаний договір, разом з додатками №1, 2, 2/1, має ознаки удаваного правочину, оскільки, об`єднавши фактично в спірному договорі декілька правочинів, укладення договору було спрямовано на передання відповідачу в платне користування нерухомого майна, що належить до державної власності, без дотримання порядку, визначеного законодавством.

Так, за удаваним правочином сторони умисно оформлюють один правочин, але між ними насправді встановлюються інші правовідносини. У такій ситуації існують два правочини: один - удаваний, а інший - той, який сторони дійсно мали на увазі. Таким чином, удаваний правочин своєю формою приховує реальний правочин.

У постанові від 15.06.2018 у справі №916/933/17 Верховний Суд у складі колегії суддів об`єднаної палати Касаційного господарського суду відзначив, що встановивши під час розгляду справи, що правочин вчинено з метою приховати інший правочин, суд на підставі статті 235 ЦК України має визнати, що сторонами вчинено саме цей правочин, та вирішити спір із застосуванням норм, що регулюють цей правочин. Якщо правочин, який насправді вчинено, суперечить закону, суд ухвалює рішення про встановлення його нікчемності або про визнання його недійсним.

Здійснивши аналіз умов договору від 08.07.2020 №15 разом з додатками №№1, 2, 2/1, суд дійшов висновку, що цей договір містить елементи різних договорів, а саме про спільну діяльність, про надання послуг та про оренду нерухомого майна, що належить до державної форми власності.

Як встановлено судом, умови укладеного між сторонами договору від 08.07.2020 №15, з урахуванням додатків до договору №№1, 2, 2/1, визначають домовленість сторін щодо передачі позивачем у строкове платне користування відповідача об`єкту нерухомості, що перебуває у власності держави та у позивача на праві господарського віддання. При цьому обставина укладення договору саме з метою отримання нерухомого майна у тимчасове платне користування не спростовується відповідачем, а навпаки, позовні вимоги останнім визнаються в повному обсязі. Між цим, як встановлено судом, будь-яких доказів виконання сторонами договору в частині розподілу доходів від спільної діяльності за договором та/або виконання сторонами послуг за договором матеріали справи не містять.

Приймаючи до уваги зміст спірного договору та встановлені обставини справи, а також враховуючи, що відповідач позов позивача визнав в повному обсязі, суд дійшов висновку, що оскільки зміст оскаржуваного договору передбачає передачу у користування (в оренду) нерухомого майна, що перебуває у державній власності, до спірних відносин підлягає застосуванню Закон України «Про оренду державного та комунального майна».

Так, положеннями Закону передбачено, що укладенню договору оренди державного майна передує вчинення потенційним орендарем, балансоутримувачем, уповноваженим органом управління та/або орендодавцем визначених законом дій на відповідних етапах, як-то: прийняття рішення щодо наміру передачі майна в оренду; внесення інформації про потенційний об`єкт оренди до ЕТС; прийняття рішення про включення потенційного об`єкта оренди до одного переліку об`єктів першого чи другого типу; опублікування інформації про потенційний об`єкт оренди, щодо якого прийнято рішення про включення до одного з переліків, в ЕТС; розміщення в ЕТС оголошення про передачу майна в оренду; проведення аукціону на право оренди майна або передача об`єкта в оренду без проведення аукціону, якщо це передбачено законом, тощо. Водночас, як встановлено судом, доказів вчинення визначених законом дій на відповідних етапах до укладення спірного договору матеріали справи не містять, а обставина недодержання сторонами вимог Закону при укладенні договору не заперечується і самими сторонами.

Отже, оскільки спірний договір від 08.07.2020 №15 з додатками №1, №2, №2/1, який передбачає передання в оренду нерухомого майна, що належить до державної власності, суперечить вимогам Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, суд дійшов висновку про наявність достатніх підстав для визнання його недійсним.

При цьому, суд зауважує, що враховуючи площу об`єкта, яка була передана відповідачу у користування – 55,0 кв.м., позивачем не доведена обставина відсутності у позивача повноважень на укладення договору, оскільки законом передбачено, що орендодавцями, в тому числі, є балансоутримувачі – щодо нерухомого майна, загальна площа якого не перевищує 400 квадратних метрів на одного балансоутримувача, якщо менший розмір площі не встановлено рішенням представницького органу місцевого самоврядування - щодо об`єктів комунальної власності або галузевими особливостями оренди майна.

Розподіл судових витрат.

У відповідності до ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Отже, приймаючи до уваги задоволення в повному обсязі позовних вимог позивача, судовий збір в сумі 2270,00 грн слід покласти на відповідача в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 129, 231, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Визнати недійсним договір аутсорсингу від 08.07.2020 №15 з відшкодування витрат на утримання нерухомого майна, що належить до державної власності та комунальних послуг, з додатками №1, №2, №2/1, укладений між Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 та Державним багатопрофільним підприємством “Урожай”.

3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Державного багатопрофільного підприємства “Урожай” (Французький бульвар, 10, м. Одеса, 65044, код ЄДРПОУ 13908422) судовий сбір в сумі 2270 /дві тисячі двісті сімдесят/грн 00 коп.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 241 ГПК України та може бути оскаржено в апеляційному порядку до Південно-західного апеляційного господарського суду шляхом подачі апеляційної скарги у строки, визначені ст. 256 ГПК України.

Повний текст рішення складено 27 січня 2022 р.

Суддя Д.О. Бездоля