
Справа № 675/1636/21
Провадження № 2/675/141/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"19" січня 2022 р. Ізяславський районний суд Хмельницької області в складі: головуючого судді - Столковського В. І., з участю: секретаря судового засідання – Гук-Миронюк Ю. Г., позивача – ОСОБА_1 , представника позивача – адвоката Каруна В. П., розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду в м. Ізяслав цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» про захист прав споживача,
В С Т А Н О В И В :
У жовтні 2021 року ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до АТ «Оператор газорозподільної системи Хмельницькгаз», яким просить зобов`язати відповідача встановити їй за свій рахунок індивідуальний лічильник обліку природного газу у квартирі АДРЕСА_1 .
В обґрунтування позову посилається на те, що вона проживає у квартирі за зазначеною адресою, яка належить їй на праві власності. У вказаному будинку встановлено загальнобудинковий лічильник газу. Водночас рахунки на оплату спожитого газу за показниками такого приладу обліку, встановленого на весь будинок, не відповідають реальним обсягам спожитого нею газу.
04 лютого 2021 року позивач звернулася до відповідача із вимогою про встановлення в її квартирі індивідуального лічильника за рахунок коштів АТ «Оператор газорозподільної системи Хмельницькгаз», але листом від 15 лютого 2021 року їй було відмовлено.
Така відмова, на думку позивача, порушує вимоги Законів України «Про захист прав споживачів», «Про забезпечення комерційного обліку газу».
Ухвалою судді від 08 жовтня 2021 року відкрито провадження у справі, розгляд якої здійснюється у порядку загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання у даній справі.
03 листопада 2021 року до суду від АТ «Оператор газорозподільної системи Хмельницькгаз» надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач проти задоволення позову заперечує. Свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку газу» у редакції від 28 березня 2021 року суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - до 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - до 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - до 1 січня 2023 року. Оскільки позивач є споживачем, що проживає у квартирі та використовує газ для приготування їжі, на момент звернення до суду її право порушене не було, оскільки не настала кінцева дата строку для встановлення лічильника газу. Крім того, позивач відповідно до норм вказаного Закону має право встановити квартирний прилад обліку газу за свої кошти.
Також відповідач вказує, що ч. 1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку газу» (в редакції, яка діяла на момент встановлення загальнобудинкового лічильника за адресою проживання позивача) не зазначено право абонента на індивідуальний лічильник газу, мова йде про обов`язок оператора ГРМ забезпечити встановлення як індивідуальних, так і загальнобудинкових лічильників газу, що забезпечить 100 % облік спожитого газу населенням.
Зміни до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку газу», якими встановлено обов`язок суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу, встановити індивідуальні засоби обліку газу, набули чинності 19 січня 2018 року, тобто після встановлення в будинку, де проживає позивач, у грудні 2016 року загальнобудинкового лічильнику газу.
Тобто, у будинку позивача забезпечено облік природного газу відповідно до вимог вказаного Закону в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин.
Ухвалою суду від 04 листопада 2021 рокувідмовлено в задоволенні клопотання представника відповідача про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП).
Ухвалою суду від 23 грудня 2021 року закрито підготовче провадження, а справа призначена до судового розгляду по суті на 19 січня 2022 року.
У судовому засіданні позивач та її представник позовні вимоги підтримали з підстав, викладених в заявах по суті справи, просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, про причини своєї неявки суд не повідомив, заяв та клопотань не надсилав.
Суд, вислухавши доводи позивача та її представника, з`ясувавши позицію відповідача, дослідивши письмові докази у справі, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.
ОСОБА_1 проживає у квартирі АДРЕСА_1 та є споживачем природного газу для приготування їжі, АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» - оператором ГРМ.
Відповідачем у грудні 2016 року встановлено в будинку, де проживає позивач, загальнобудинковий вузол обліку газу, у зв`язку з чим останній об`єми використаного нею природного газу вираховуються згідно показань такого лічильника.
04 лютого 2021 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача із письмовою заявою, якою просила встановити за рахунок останнього в належній їй квартирі індивідуальний лічильник газу, адже вона не погоджується з нарахованими обсягами спожитого нею природного газу, вважає їх завищеними.
15 лютого 2021 року АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» надано відповідь на вказану заяву, якою повідомлено про встановлення в будинку АДРЕСА_2 загальнобудинкового лічильника газу та роз`яснено право позивача встановити індивідуальний лічильник газу за власні кошти, а фактично відмовлено в задоволенні заяви останньої.
Також у матеріалах справи наявна колективна заява мешканців будинку АДРЕСА_2 від 20 січня 2018 року про демонтаж загальнобудинкового лічильника, так як на встановлення даного лічильника жоден мешканець будинку згоди не надавав, та встановлення індивідуальних лічильників для споживачів, які використовують газ лише для приготування їжі. На вказану заявуАТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» 20 лютого 2018 року направлено відповідь, якою повідомлено про встановлення в будинку АДРЕСА_2 загальнобудинкового лічильника газу та роз`яснено право кожного із мешканців будинку встановити індивідуальний лічильник газу за власні кошти.
Вважаючи відмову відповідача неправомірною з огляду на те, що відповідно до ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» зобов`язане забезпечити встановлення індивідуального лічильника в її квартирі, позивач просить захистити її порушене право.
Зазначені обставини визнаються учасниками справи, що підтверджено позивачем у судовому засіданні та про що зазначено відповідачем у наданому суду відзиві.
Згідно із ч. 1 ст. 5 Закону України «Про захист прав споживачів» держава забезпечує споживачам захист їх прав, надає можливість вільного вибору продукції, здобуття знань і кваліфікації, необхідних для прийняття самостійних рішень під час придбання та використання продукції відповідно до їх потреб, і гарантує придбання або одержання продукції іншими законними способами в обсязі, що забезпечує рівень споживання, достатній для підтримання здоров`я і життєдіяльності.
Відповідно до п.п. 3, 4, 7 ч. 1 ст. 21 Закон України «Про захист прав споживачів» крім інших випадків порушень прав споживачів, права споживача вважаються в будь-якому разі порушеними, якщо виконавець послуги нав`язує такі умови одержання послуги, які ставлять споживача у нерівне становище порівняно з іншими споживачами, порушується принцип рівності сторін договору, ціну продукції визначено неналежним чином.
Відповідно до глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС оператор газорозподільної системи – суб`єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Правові, економічні та організаційні засади забезпечення всіх категорій споживачів вузлами обліку природного газу з метою запровадження повного комерційного (приладового) обліку природного газу визначені Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу».
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» в редакції, чинній на день звернення ОСОБА_1 до відповідача із заявою про встановлення індивідуального лічильника газу, суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території зобов`язані забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - до 01 січня 2021 року.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» щодо перегляду термінів встановлення споживачам лічильників природного газу», який набрав чинності 28 березня 2021 року, строки встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі, продовжено до 01 січня 2023 року.
За положеннями постанов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 29 грудня 2015 року № 3193, від 24 березня 2016 року № 453 (із змінами, внесеними постановою від 24 вересня 2016 року № 1640), від 28 березня 2017 року № 382 (діяла до 31 грудня 2019 року) та додатків до них до структури тарифу на постачання природного газу було включено вартість витрат на встановлення індивідуальних лічильників газу населенню за кожні поставлені (розподілені) 1000 куб. м природного газу.
Якщо споживач сплачував за газопостачання за встановленими тарифами, в яких були передбачені витрати на встановлення лічильників газу, відповідач зобов`язаний надавати послуги, які оплачені позивачем, та відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» забезпечити встановлення лічильників газу.
Згідно з ч. 1 ст. 3 вказаного Закону фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету; інших джерел, не заборонених законодавством.
Законодавством саме на відповідача покладений обов`язок встановлення індивідуальних лічильників газу, а, отже, покладання на споживачів обов`язку фінансувати встановлення таких лічильників є неправомірним, оскільки відповідне фінансування було закладено у тариф на оплату спожитого газу.
Такий висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постановах Великої Палати Верховного Суду від 07 листопада 2018 року у справі № 214/2435/17 та від 09 жовтня 2019 року в справі №524/7637/16-ц.
Таким чином, аналіз положень Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» свідчить про те, що оператор ГРМ звільняється від обов`язку встановити лічильник газу для населення лише у випадку відмови побутового споживача від встановлення ним лічильника газу чи самостійного встановлення побутовим споживачем лічильника газу із подальшою компенсацією таких витрат за рахунок коштів, які ними сплачуються за тарифом на розподіл природного газу.
Отже, відмова встановити позивачу індивідуальний лічильник природного газу суперечить вимогам законодавства та порушує її права як споживача. З урахуванням вимог статті 5 Закону України «Про захист прав споживачів» волевиявлення позивача на встановлення індивідуальних лічильників газу не може бути проігноровано.
Водночас, до спірних правовідносин необхідно застосувати положення Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» в редакції на час розгляду справи, а не на час виникнення спірних правовідносин, де зазначався строк встановлення газових лічильників для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі, - до 01 січня 2021 року, оскільки спірні правовідносини є триваючими. Зазначений висновок відповідає правовій позиції, викладеній у постановах Верховного Суду від 25 червня 2020 року по справі № 212/7490/17-ц, від 08 липня 2020 року по справі № 210/5132/19, від 23 листопада 2020 року по справі № 212/3482/18, від 27 січня 2021 року по справі № 214/6248/17, від 17 лютого 2021 року по справі № 211/1743/17.
Таким чином, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню шляхом зобов`язання АТ «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» до 01 січня 2023 року встановити за власний рахунок індивідуальний лічильник обліку газу за адресою її проживання.
Доводи представника відповідача, що відповідно до розділу І Плану розвитку газорозподільної системи ПАТ «Хмельницькгаз» на 2016-2025 роки та джерела його фінансування, затвердженого НКРЕКП від 24 березня 2016 року № 413, було передбачено з урахуванням технічних та економічних чинників лише встановлення загальнобудинкового лічильника газу по АДРЕСА_2 , не заслуговують на увагу, адже вимоги ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» мають вищу юридичну силу, ніж рішення Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
З урахуванням положень ст. 22 Закону України «Про захист прав споживачів» позивач ОСОБА_1 при зверненні до суду із позовом про захист прав споживачів звільнена від сплати судового збору, а тому судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь держави пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» про захист прав споживача задовольнити частково.
Зобов`язати Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» (код ЄДРПОУ 05395598, адреса місцезнаходження: м. Хмельницький, проспект Миру, 41) за свій рахунок встановити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , рнокпп – НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_3 ) до 01 січня 2023 року індивідуальний лічильник обліку газу за адресою: АДРЕСА_3 .
У задоволенні решти вимог позову ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» про захист прав споживача відмовити.
Стягнути з Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз» на користь держави судовий збір у сумі 454 грн 00 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
Позивач ОСОБА_1 : місце проживання - АДРЕСА_3 , рнокпп - НОМЕР_1 .
Відповідач Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Хмельницькгаз»: місце знаходження - м. Хмельницький, проспект Миру, 41, код ЄДРПОУ – 05395598.
Повний текст рішення суду складено 27 січня 2022 року.
Суддя: В. І. Столковський