Ухвала суду № 102787940, 20.01.2022, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
20.01.2022
Номер справи
440/14805/21
Номер документу
102787940
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Дата документу 20.01.2022 Справа № 440/14805/21

Справа № 440/14805/21

Провадження №2-аз/554/3/2022

У Х В А Л А

20 січня 2022 року м. Полтава

Суддя Октябрського районного суду м.Полтави Січиокно Т.О., розглянувши заяву позивача ОСОБА_1 та її представника Борзовця О.В. про забезпечення позову, поданої до позовної заяви ОСОБА_1 до Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, Державної служби України з питань безпеки на транспорті про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення,-

В С Т А Н О В И В:

20.01.2022 року до суду надійшла вказана вище заява, в якій заявники просять суд забезпечити позов шляхом зупинення стягнення в межах виконавчих проваджень № 67812032 на підставі постанови № ВМ 00000349 від 18.10.2021 року; № 67812032 на підставі постанови № ВМ 00000345 від 18.10.2021 року; № 67812445 на підставі постанови № ВМ 00000278 від 18.10.2021 року; № 67812707 на підставі постанови № ВМ 00000317 від 18.10.2021 року, № 67812826 на підставі постанови № ВМ 00000139 від 18.10.2021 року, № 67811886 на підставі постанови № ВМ 00000160, що перебувають на виконанні у старшого державного виконавця Шевченківського відділу ДВС у м.Полтаві Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Соколової Ю.В.

Розглянувши заяву про забезпечення адміністративного позову, суд вважає, що її слід задовольнити з огляду на таке.

Згідно з частиною першою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.

Відповідно до частини другої цієї статті забезпечення позову допускається як до пред`явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:

1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду; або

2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.

Отже, зазначеною нормою визначено дві самостійні підстави для вжиття судом заходів забезпечення позову.

Суд зазначає, що забезпечення адміністративного позову - це сукупність процесуальних дій, які гарантують виконання судового рішення у разі задоволення позовних вимог. Забезпечення позову допускається, якщо не вжиття цих заходів може ускладнити або привести до неможливості виконання рішення суду. Під час вирішення питання щодо вжиття заходів забезпечення позову суд враховує інтереси як позивача, так і відповідача. Заходи забезпечення позову повинні відповідати критеріям розумності, обґрунтованості і адекватності, забезпечення збалансованості інтересів учасників спірних правовідносин, запобігання порушенню у зв`язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів учасників даного судового процесу та не впливати на права, свободи та інтереси інших осіб.

У межах цього судового провадження позивач оскаржує правомірність постанови Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Полтавській області, Державної служби України з питань безпеки на транспорті про скасування постанови в справі про адміністративне правопорушення.

Згідно з частиною четвертою статті 150 Кодексу адміністративного судочинства України подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб`єкта владних повноважень, якщо суд не застосував відповідні заходи забезпечення позову.

Законом України "Про виконавче провадження" визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Частиною першою статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".

Пунктом 1 частини першої статті 26 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Статтею 3 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів, зокрема: постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами.

Відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про виконавче провадження", виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.

Позивачем до клопотання про забезпечення позову додані копії постанов державного виконавця про відкриття виконавчих проваджень № 67812032 на підставі постанови № ВМ 00000349 від 18.10.2021 року; № 67812032 на підставі постанови № ВМ 00000345 від 18.10.2021 року; № 67812445 на підставі постанови № ВМ 00000278 від 18.10.2021 року; № 67812707 на підставі постанови № ВМ 00000317 від 18.10.2021 року, № 67812826 на підставі постанови № ВМ 00000139 від 18.10.2021 року, № 67811886 на підставі постанови № ВМ 00000160, правомірність яких є предметом спору в цій справі.

Відповідно до пункту 5 частини статті 151 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути забезпечено зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.

Враховуючи вищевикладене та те, що державним виконавцем Соколовою Ю.В. Шевченківського відділу державної виконавчої служби Північно-Східного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Суми) розпочато примусове виконання вищевказаних постанов та вчиняються дії зі стягнення з позивача штрафу, суд дійшов висновку, що невжиття заходів забезпечення позову шляхом зупинення стягнення до набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/14805/21 може істотно ускладнити поновлення порушених прав позивача у разі вирішення спору на його користь.

Водночас, указаний вид вжиття судом заходів забезпечення позову не порушує прав та законних інтересів стягувача (відповідача) чи інших осіб.

Крім того, як визначено пунктом 2 частини першої статті 34 Закону України "Про виконавче провадження", виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі зупинення судом стягнення на підставі виконавчого документа.

З урахуванням наведеного, зважаючи на те, що матеріалами справи підтверджено факт відкриття виконавчого провадження з примусового виконання спірних постанов та вжиття державним виконавцем заходів з примусового виконання виконавчого документу, суд дійшов висновку про наявність підстав для забезпечення позову шляхом зупинення стягнення на підставі постанов Слобожанського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у Полтавській області до набрання законної сили судовим рішенням у справі №440/14805/21.

Керуючись статтями 150, 151, 154, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

заяву позивача ОСОБА_1 та її представника Борзовця О.В. про забезпечення позову задовольнити.

Зупинити стягнення в межах виконавчих проваджень № 67812032 на підставі постанови № ВМ 00000349 від 18.10.2021 року; № 67812032 на підставі постанови № ВМ 00000345 від 18.10.2021 року; № 67812445 на підставі постанови № ВМ 00000278 від 18.10.2021 року; № 67812707 на підставі постанови № ВМ 00000317 від 18.10.2021 року, № 67812826 на підставі постанови № ВМ 00000139 від 18.10.2021 року, № 67811886 на підставі постанови № ВМ 00000160 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 440/14805/21.

Допустити ухвалу до негайного виконання.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Січиокно Т.О.