Рішення № 102784128, 26.01.2022, Слов'янський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
26.01.2022
Номер справи
243/142/22
Номер документу
102784128
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Номер справи 243/142/22

Номер провадження 2/243/806/2022

РІШЕННЯ

І м е н е м У к р а ї н и

(заочне)

«26» січня 2022 року Слов`янський міськрайонний суд Донецької області в складі:

Головуючого - судді Хаустової Т.А.,

за участю секретаря судового засідання – Корчма О.В.,

розглянувши в порядку спрощеного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області до ОСОБА_1 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, -

В С Т А Н О В И В:

Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Донецької області звернулося до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, обґрунтовуючи свої позовні вимоги тим, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (перебувають у шлюбі) перебувають на обліку в Управлінні соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області (далі - Управління), як внутрішньо переміщені особи, що підтверджуються довідками про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

Згідно заяв про призначення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - адресна допомога) від 04 квітня 2017 року, від 04 жовтня 2017 року, від 04 квітня 2018 року, від 04 жовтня 2018 року, від 04 квітня 2019 року, від 09 жовтня 2019 року, родина Сушко одержувала в Управлінні адресну допомогу із розрахунку двох осіб.

Виплати здійснювалися за рахунок коштів Державного бюджету.

03 червня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 і від 22 вересня 2016 р. № 646», якою були внесені зміни до п. 5, 6 та абзаци перший і другий пункту 2 замінити абзацами такого змісту:

Грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її

призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. №1085-р.

Місто Святогірськ не відноситься до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення відповідно до розпорядження 1085-р від 07.11.2014 р.

Згідно п. 5 Порядку № 505, починаючи з 03 червня 2017 року у заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги інформацію про:

- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);

- наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;

- наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

До заяви додається копія свідоцтва про одруження, копії свідоцтв про народження дітей, засвідчені власним підписом уповноваженого представника сім`ї, письмова згода довільної форми про виплату грошової допомоги уповноваженому представнику сім`ї від інших членів сім`ї та згода на обробку персональних даних, а також письмовий дозвіл на розкриття уповноваженим банком інформації, що містить банківську таємницю, щодо поточного рахунка, відкритого уповноваженому представнику сім`ї в установі уповноваженого банку.

У разі наявності житла, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, додається копія відповідного акту технічного стану.

Згідно п. 6 Порядку № 505 починаючи з 03 червня 2017 року грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Відповідно до п. 10 Порядку № 505 уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.

Під час проведення перевірки, державним соціальним інспектором виявлено, що ОСОБА_3 з 16 серпня 2004 року має у власності житло, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .

ОСОБА_2 у своїх заявах починаючи з 04 квітня 2017 року повідомляв, що будь-хто із членів сім`ї не має у власності житлового приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції.

Відповідно до п. 11 Порядку суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.

За результатами перевірки ОСОБА_2 надіслано повідомлення (№ 11-11/1118-1 від 09 березня 2021 року) про необхідність повернення в добровільному порядку надміру отриману адресну допомогу у розмірі 120486 грн. 36 коп.

На адресу Управління 01 квітня 2021 року надійшло повідомлення від ОСОБА_2 про зобов`язання повернення надміру виплачених коштів. Суму переплати у розмірі 26800 грн. відповідачем повернуто у період з квітня до липня 2021.

Залишок переплачених державних коштів ОСОБА_2 не повернута.

Просить суд стягнути з ОСОБА_2 , на користь Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району

Донецької області, ЄДРПОУ - 44522551, незаконно отриману адресну допомогу у розмірі 93 686,36 грн. та перерахувати її на UА 328201720343130035000139456, а також витрати на оплату судового збору у сумі 2270,00 грн. на UА - 838201720344210006000139456, ЄДРПОУ - 44522551.

Відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження за наявними у справі матеріалами.

Відповідач ОСОБА_2 повідомлявся про розгляд справи у спрощеному провадженні, а також про необхідність у строк до 26 січня 2022 року надати відзив на позовну заяву із зазначенням заперечень та доказів, що підтверджують його відзив.

Як вбачається з матеріалів справи кореспонденція, яка направляється на адресу відповідача, ним не отримується (а.с.43).

Відповідно до ч. 8 ст. 128 ЦПК України, днем вручення судової повістки є:

1) день вручення судової повістки під розписку;

2) день отримання судом повідомлення про доставлення судової повістки на офіційну електронну адресу особи;

3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду;

4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати судову повістку чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Конверт із судовою повісткою для ОСОБА_2 на 26 січня 2022 року повернувся до суду із відміткою АТ "Укрпошта" про причини повернення "адресат відсутній за вказаною адресою", що відповідно до положень ч. 8 ст. 128 ЦПК України є належним повідомленням сторони (а.с.43).

У відповідності до п.3, п.4 ч. 1 ст. 280 ЦПК України, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо відповідач не подав відзив та позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Відповідач ОСОБА_2 своєчасно і належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду справи у спрощеному порядку, не використав наданого законом права на подачу відзиву на позовну заяву, тому суд, враховуючи згоду позивача (представника позивача), відповідно до положень частини першої статті 280 ЦПК України, вважає можливим провести заочний розгляд справи, вирішити справу за наявними в матеріалах прави доказами та ухвалити заочне рішення.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області до ОСОБА_2 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, підлягають задоволенню з огляду на їх законність та обґрунтованість.

Згідно з вимогами ст. 55 Конституції України права та свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожна особа має право в порядку, встановленому законом звернутися за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод, інтересів.

У відповідності до п. п. 10,11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року « Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя» «Конституційні положення про законність судочинства та рівність усіх учасників процесу перед законом і судом ( ст. 129 Конституції) зобов`язують суд забезпечити всім їм рівні можливості щодо надання та дослідження доказів, заявлення клопотань та здійснення інших процесуальних прав. При вирішенні цивільних справ суд має виходити з поданих сторонами доказів.

Гарантоване право кожного подати будь-який позов до суду, що стосується його цивільних прав і обов`язків, передбачений пунктом 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Проте право на суд не є абсолютним і воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання з боку Держави.

Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Стаття 12 ЦПК України передбачає, що цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, мають рівні права щодо

подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості.

Суд на підставі ст. ст. 12, 13, 43, 81 ЦПК України розглядає справу у межах заявлених позовних вимог та на підставі доказів, наданих сторонами. Особа, яка бере участь у справі, зобов`язана надати усі наявні у неї докази та довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказуванню підлягають обставини, що мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких виник спір.

Судом встановлено, що 16 січня 2015 року, 16 липня 2015 року, 14 січня 2016 року, 13 липня 2016 року, 04 квітня 2017 року, 04 жовтня 2017 року, 04 квітня 2018 року, 04 жовтня 2018 року, 04 квітня 2019 року відповідач ОСОБА_2 звертався до позивача - Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради із заявами про призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. У заявах зазначив, що у будь-кого з членів сім`ї у володінні житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та райони проведення антитерористичної операції (зазначається місцезнаходження житла) немає (а.с.18,20,22,25,27,29,31-33).

09 жовтня 2019 року відповідач ОСОБА_2 звернувся до позивача - Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги на наступний шестимісячний строк, а саме з 09 жовтня 2019 року. ОСОБА_2 підтвердив, що на виконання пункту 11 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, він зобов`язується повідомити Управлінню соціального захисту населення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин. Також зазначив, що у складі родини дві особи (а.с.16).

Як зазначив позивач, ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебувають у шлюбі.

09 жовтня 2019 року ОСОБА_3 надала до Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради заяву, якою дала згоду на виплату нарахованої їй щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, уповноваженому представнику сім`ї ОСОБА_2 (а.с.16 зворот).

На підставі поданих відповідачем ОСОБА_2 заяв позивачем прийнято рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 11 лютого 2016 року за період з 14 січня 2016 року по 25 червня 2016 року, від 19 липня 2016 року за період з 13 липня 2016 року по 12 січня 2017 року, від 10 травня 2017 року за період з 04 квітня 2017 року по 30 квітня 2017 року та з 01 травня 2017 року по 03 жовтня 2017 року, від 19 жовтня 2017 року за період з 16 вересня 2017 року по 03 жовтня 2017 року, від 19 жовтня 2017 року за період з 04 жовтня 2017 року по 03 квітня 2018 року, від 20 квітня 2018 року за період з 04 квітня 2018 року по 03 жовтня 2018 року, від 31 жовтня 2018 року за період з 04 жовтня 2018 року по 03 квітня 2019 року, від 11 квітня 2019 року за період з 04 квітня 2019 року по 03 жовтня 2019 року (а.с.17,19, 21,23-24,26,28,30).

Надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг регулюється Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505.

03 червня 2017 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до порядків, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 р. № 505 і від 22 вересня 2016 р. № 646».

Згідно з п. 2 даного Порядку, грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Згідно п. 5 Порядку № 505, починаючи з 03 червня 2017 року у заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги інформацію про:

- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);

- наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;

- наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання

внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації.

Згідно п. 6 Порядку починаючи з 03 червня 2017 року грошова допомога не призначається у разі, коли будь-хто із членів сім`ї має у власності житлове приміщення/частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану.

Як вбачається з Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта від 15 лютого 2021 року № 244438944, 16 серпня 2004 року за дружиною відповідача, ОСОБА_3 , було зареєстровано право приватної власності на будинок АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право власності без № від 16 серпня 2004 року, виданого Долинською сільською радою (а.с.13).

Згідно з п.11 Порядку, уповноважений представник сім`ї, якому призначено грошову допомогу, зобов`язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня виникнення таких обставин.

Тобто, відповідач ОСОБА_2 при зверненні до позивача із відповідними заявами про призначення щомісячної адресної допомоги повинен був повідомити Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради про наявність у володінні дружини ОСОБА_3 нерухомого майна (житлового приміщення) - будинку АДРЕСА_1 .

Відповідно до Довідки Слов`янського міського УСЗН від 19 лютого 2021 року борг за період з 03 червня 2017 року по лютий 2021 року становить 120 486,36 грн. (а.с.12).

03 березня 2021 року Управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської ради складено Акт №11-20/54 про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявником для призначення всіх видів державних соціальних допомог, в якому зазначено, що на підставі висновків проведеної перевірки з`ясовано, що в інформації, яка надавалася заявником не зазначено, що у володінні дружини заявника ОСОБА_3 з 16 серпня 2004 року є житлове приміщення, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.11).

Таким чином, в результаті проведеної Управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської ради перевірки встановлено, що ОСОБА_2 не повідомив Управління про наявність у володінні дружини ОСОБА_3 нерухомого майна (житлового приміщення), що призвело до надмірної виплати бюджетних коштів за період з 03 червня 2017 року по 28 лютого 2021 року на суму 120 486,36 грн.

Відтак, грошову допомогу, починаючи з 03 червня 2017 року по 28 лютого 2021 року на суму 120 486,36 грн. відповідач ОСОБА_2 отримав без достатніх правових підстав.

За результатами перевірки ОСОБА_2 надіслано повідомлення № 11-11/1118-1 від 09 березня 2021 року про необхідність повернення в добровільному порядку незаконно отриманої допомоги у розмірі 120 486,36 грн. до 01 квітня 2021 року (а.с.10).

31 березня 2021 року відповідач надіслав на адресу Управління соціального захисту населення Слов`янської міської ради Лист, в якому вказав, що зобов`язується повернути отриману ним допомогу у розмірі 120 486,36 грн., виплачену йому за період з 03 червня 2017 року по 28 лютого 2021 року, протягом 18 місяців, починаючи з 01 квітня 2021 року. Виплатити повну суму не має можливості, тому що не має фізичної змоги у зв`язку з карантинними обмежувальними заходами в Україні. Вказав, що усвідомлює, що у разі невиконання ним зобов`язання по сплаті боргу протягом більше ніж два місяці, на нього буде подано до суду Управлінням соціального захисту населення (а.с.8).

Згідно з Квитанціями від 02 квітня 2021 року, 06 травня 2021 року, 04 червня 2021 року та 08 липня 2021 року відповідачем було повернуто переплату у розмірі 26 800,00 грн. (а.с.6-7).

Проте, як зазначає позивач, залишок переплачених державних коштів у розмірі 93 686,36 грн. ОСОБА_2 у добровільному порядку не повернув.

Велика Палата Верховного Суду звертає увагу на те, що сума надмірно перерахованої (виплаченої) субсидії є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України. Такий висновок зафіксований у справі № 727/5743/15-ц від 27.03.2019.

Згідно до ч.ч.5,6 ст.13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», висновки щодо

застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов`язковими для всіх суб`єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права. Висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.

Згідно з ч.4 ст.263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Відповідно до ч. 1 ст. 1214 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов`язана повернути доходи.

Статтею 1215 ЦК України встановлено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.

Отже, закон встановлює два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата вказаних платежів не є результатом рахункової помилки з боку особи, яка проводила цю виплату; по-друге, у разі відсутності недобросовісності з боку набувача.

Правильність виконаних розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються.

Такий висновок міститься у рішенні Верховного Суду справа № 298/1396/16-ц 10 квітня 2019 року.

Відповідно до п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, надмірно виплачені внаслідок подання недостовірних документів, неповідомлення про зміну обставин, які впливають на виплату грошової допомоги, повертаються:

уповноваженим представником сім`ї самостійно;

за згодою уповноваженого представника сім`ї у повному обсязі за рахунок наступних виплат грошової допомоги;

за рішенням уповноваженого органу за рахунок суми наступних виплат грошової допомоги в обсязі не менш як 20 відсотків щомісячної суми призначеної грошової допомоги.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання надміру перерахованих сум грошової допомоги вони стягуються в судовому порядку.

Таким чином, оскільки ОСОБА_2 в добровільному порядку не повернув надмірно виплачені кошти, то суд приходить до переконання, що у відповідності до норм чинного законодавства, ОСОБА_2 повинен повернути державі надмірно виплачену грошову допомогу, отриману за період з 03 червня 2017 року по 28 лютого 2021 року, у розмірі 93 686,36 грн., оскільки дана допомога була безпідставно призначена Управлінням соціального захисту населення Слов`янської міської ради внаслідок не надання ОСОБА_2 інформації щодо наявності у володінні дружини, ОСОБА_3 , нерухомого майна (житлового приміщення).

Згідно із частиною 1 статті 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

Відповідно до п/п 1 пункту 1 частини 2 ст. 4 Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» з позовної заяви майнового характеру, яка подана юридичною особою, справляється судовий збір в розмірі 1,5% відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Згідно статті 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік» від 15 грудня 2020 року № 1082-IХ, розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи на 01 січня 2021 року складає 2270,00 грн.

При зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір у сумі 2270 грн. 00 коп. (а.с.34).

Згідно з ч.1 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог позивача про стягнення заборгованості з ОСОБА_2 у розмірі 93 686,36 грн., а тому з ОСОБА_2 підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 2270,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 76, 78, 81, 89, 141, 229, 235, 259, 263, 264, 265, 268, 280-282, 353, 355, 356 ЦПК України, ст. 55 Конституції України, п. п. 10, 11 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 1 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя», ст. ст. 1212, 1214, 1215 ЦК України, Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 року № 505 зі змінами, п. 35 Постанови № 10 Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17 жовтня 2014 року «Про застосування судами законодавства про судові витрати у цивільних справах», суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області до ОСОБА_1 про повернення щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , та мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , інші дані суду невідомі, на користь Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, код ЄДРПОУ 44522551, незаконно отриману адресну допомогу у розмірі 93 686,36 грн. (дев`яносто три тисячі шістсот вісімдесят шість грн. 36 коп. ) на рахунок НОМЕР_2 .

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , громадянина України, який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , та мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , інші дані суду невідомі, на користь Управління соціального захисту населення Слов`янської міської військово-цивільної адміністрації Краматорського району Донецької області, судовий збір по справі у сумі 2270,00 (дві тисячі двісті сімдесят грн. 00 коп.) на рахунок НОМЕР_3 , ЄДРПОУ - 44522551.

Рішення може бути оскаржене в судову палату по цивільних справах Донецького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Донецького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги

всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Рішення прийнято, складено і підписано в нарадчій кімнаті складом суду, який розглянув справу.

Повне судове рішення складено 26 січня 2022 року.

Головуючий:

суддя Слов`янського

міськрайонного суду Т.А. Хаустова