
Справа № 426/173/22
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 січня 2022 року м.Сватове
Суддя Сватівського районного суду Луганської області Осіпенко Л.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла із Сватівського РВП ГУНП в Луганській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП,-
ВСТАНОВИВ:
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №713625 від 20.01.2022 року ОСОБА_1 20.01.2022 року о 12 годині 10 хвилин по автодорозі Н-26 (перехрестя с. Мілуватка, Сватівського району, Луганської області) здійснював переміщення пального, а саме: палива дизельного ДП-3-ЄВРО5-ВО у кількості 4850 дм3 транспортним засобом марки ГАЗ – 3309, номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , не зазначеним в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне у таких транспортних засобах, чим порушив абзац 3 ст.230.1.5 Податкового кодексу України та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 4 ст. 164 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, про дату, час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, причини своєї неявки не повідомив.
Представник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 – адвокат Жердєв С.М. звернувся з клопотанням про закриття справи оскільки 01.11.2021 року сформована і внесена до Єдиного реєстру акцизних накладних ПП «Компанія «Вікс ОІЛ», ЄРДПОУ 42365563, акцизна накладна №29 згідно якої 01.11.2021 року на транспортний засіб марки ГАЗ – 3309, номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_2 , завантажено паливо дизельне ДП-3-ЄВРО5-ВО у кількості 4850 дм3, яке знаходилося в транспортному засобі у період часу з 01.11.2021 року до 20.01.2022 року. 20.01.2021 року водій ОСОБА_1 виконуючи послуги з перевезення вантажів, згідно договору № 3112-1 від 31.12.2021 року в інтересах ПП «Компанія «Вікс ОІЛ» був зупинений працівниками поліції незважаючи на наявність усіх необхідних документів для здійснення перевезення палива дизельного, тому просить закрити адміністративну справу у зв`язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення за ч. 4 ст. 164 КУпАП та провести розгляд справи без участі його та особи яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 .
Відповідно до ч.1 ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене , присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов`язковою, у зв`язку з чим справу можливо розглянути у відсутність ОСОБА_1 .
Суд, дослідивши матеріали адміністративної справи приходить до наступного висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна чи необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 245 КУпАП України, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності із законом.
Доказами в справі про адміністративне правопорушення, згідно з вимогами статті 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Статтею 280 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно диспозиції ч.4 ст.164 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними:
- у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним п. «а» п. 2 ч.2 ст. 91 Митного кодексу України;
- або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах;
- або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.
З системного аналізу наведеної норми вбачається, що відповідальність за ч. 4 ст.164 КУпАП передбачена для суб`єктів господарювання за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами з порушенням певних нормативно-правових актів.
Відповідно до ст.231.1 ПК України платник податку при …реалізації пального… зобов`язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального… та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.
Отже, обов`язок щодо складання акцизної накладної покладено на особу, яка реалізує пальне.
Згідно з ст.231.3 ПК України акцизна накладна складається платником податку в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.
Така особа зобов`язана зареєструвати перший примірник акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, а другий примірник такої акцизної накладної в день її складання надіслати розпоряднику акцизного складу - отримувачу пального або спирту етилового.
При цьому суб`єкт господарювання, від якого переходить право власності на таке пальне або спирт етиловий, вважається особою, яка реалізує пальне, а суб`єкт господарювання, до якого переходить право власності на таке пальне або спирт етиловий, вважається отримувачем пального або спирту етилового.
У акцизній накладній зазначається номер реєстрації транспортного засобу в уповноважених органах відповідної держави та тип і ємність транспортного засобу - акцизного складу пересувного.
Крім цього, відповідно до назви ст.164 КпАП України, нею встановлена адміністративна відповідальність за порушення порядку провадження господарської діяльності.
Конкретні порушення порядку провадження господарської діяльності передбачені різними частинами статті 164 КУпАП, у тому числі і ч.4 ст.164 КУпАП, яка інкримінується ОСОБА_1 .
Згідно з ст. 3 Господарського кодексу України (далі ГК України) під господарською діяльністю розуміється діяльність суб`єктів господарювання у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.
Відповідно до ст. 55 ГКУ суб`єктами господарювання є учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб`єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку;2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Господарська діяльність, що здійснюється для досягнення економічних і соціальних результатів та з метою одержання прибутку, є підприємництвом.
Згідно з ст. 42 ГК України встановлено, що підприємництвом є самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Отже, необхідною ознакою господарської діяльності є її систематичність.
Відповідно до правової позиції, викладеної у Постанові Пленуму Верховного Суду України від 25 квітня 2003 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства про відповідальність за окремі злочини у сфері господарської діяльності» систематичною вважається діяльність у разі, коли продаж товарів, надання послуг з метою отримання прибутку здійснюється особою безпосередньо, самостійно не менш ніж 3 рази протягом календарного року.
Із матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1 відповідно до договору №3112-1 «Про надання послуг» (цивільного правового характеру) від 31.12.2021 року перебуває у трудових відносинах із ФОП ОСОБА_2 та є водієм-найманим, до обов`язків якого відноситься перевезення вантажів на автомобілі Замовника, та не відноситься організація перевезень пального, складання і реєстрація акцизних накладних у ЄРАН, тощо.
Окрім цього, згідно товарно-транспортної накладної на відпуск нафтопродуктів (нафти) № н-7 від 20.01.2022 року, у графі «водій» зазначено « ОСОБА_1 », вантажовідправник – ПП «Компанія ВІКС ОІЛ», вантажоодержувач – ПП «Компанія ВІКС ОІЛ», пункт навантаження - смт Красноріченське, вул. Дружби, 3, пункт розвантаження – Луганська область, м. Старобільськ, вул. Трудова, 44А та зазначено найменування вантажу. Також у протоколі про адміністративне правопорушення ВАБ №713625 від 20.01.2022 року у графі «місце роботи, посада» зазначено, що ОСОБА_1 працює водієм Алекс-Буд-Логістика.
Згідно матеріалів, які додані до протоколу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 відсутні будь-які докази того, що він є суб`єктом господарювання у розумінні закону та здійснював господарську діяльність із порушенням встановленого порядку. Тобто, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності – ОСОБА_1 не є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП, яке йому поставлене у вину.
Згідно з ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Склад правопорушення це наявність об`єктивних та суб`єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП розпочате провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю, у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин, керуючись принципами презумпції невинуватості, враховуючи диспозитивність суду, вважає за необхідне провадження в адміністративній справі закрити у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 164 КУпАП.
Крім того, відповідно ч. 1 ст. 265 КУпАП, речі та документи, що є безпосереднім об`єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами та зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому законом порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, при оплатному вилученні речей реалізують. Тому вилучене майно згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №713625 від 20.01.2022 року, акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 20.01.2022 року, а саме: автомобіль марки ГАЗ – 3309, номерний знак НОМЕР_1 , паливо дизельне ДП-3-ЄВРО5-ВО у кількості 4850 дм3, підлягає поверненню під відповідальну розписку ОСОБА_1 , у зв`язку із закриттям адміністративної справи відносно нього.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 9, ч.4 ст.164, 245, 247, 251, 255, 266, 274, 279, 280, 283-285, 294 КУпАП, суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 4 ст. 164 КУпАП закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Вилучене майно згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ №713625 від 20.01.2022 року, акту огляду та тимчасового затримання транспортного засобу від 20.01.2022 року, а саме: автомобіль марки ГАЗ – 3309, номерний знак НОМЕР_1 , паливо дизельне ДП-3-ЄВРО5-ВО у кількості 4850 дм3, повернути під відповідальну розписку ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена до Луганського апеляційного суду через Сватівський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Л.М. Осіпенко