Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 496/2208/21
Провадження № 1-кс/496/115/22
У Х В А Л А
24 січня 2022 року м. Біляївка
Біляївський районний суд Одеської області у складі:
слідчого судді - ОСОБА_1
при секретарі ОСОБА_2
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Біляївка клопотання прокурора Біляївської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів, за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42021162250000007 від 19.05.2021 року, за ознаками ч.1 ст.364 КК України, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор звернувся до суду з вказаним клопотанням. Свої вимоги мотивує тим, що Біляївською окружною прокуратурою здійснюється процесуальне керівництво у кримінальному провадженні №42021162250000007 відомості про яке 19.05.2021 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо можливих фактів зловживання службовими особами органів місцевого самоврядування своїми службовим становищем в інтересах ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », в частині організації та надання послуг з організації шкільного харчування учнів закладів освіти на території Одеського району Одеської області, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, досудове розслідування у якому проводять слідчі слідчого відділу Одеського районного управління поліції №2 ГУНП в Одеській області. В ході проведення досудового розслідування встановлено, що протягом 2020-2021 посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 код ЄДРПОУ НОМЕР_1 та посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 проводились тендерні процедури у вигляді відкритих торгів на закупівлю послуг з організації шкільного харчування учнів закладів освіти, де за результатами переможцем постійно було визначено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » код ЄДРПОУ НОМЕР_3 . В подальшому, із вказаним підприємством укладались вказані договори за бюджетні кошти, в тому числі: 28.01.2020 між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » укладено договір №1/20 на суму 5 061 573 гривень щодо надання послуг з організації шкільного харчування; 22.02.2021 між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » укладено договір №26/21 на суму 3 768 320 гривень щодо надання послуг з організації харчування (сніданків) для учнів 1-4 класів, а також для пільгового контенту; 30.01.2020 між ІНФОРМАЦІЯ_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » укладено договір №9 на суму 2 969 312, 50 гривень щодо надання послуг з організації шкільного харчування учнів ІНФОРМАЦІЯ_6 »; 30.03.2021 між ІНФОРМАЦІЯ_5 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » укладено договір №30035521 на суму 6 266 807, ЗО гривень щодо надання кейтингових послуг (послуги з організації харчування учнів закладів загальної ІНФОРМАЦІЯ_7 ). Згідно умов укладених договорів, виконавець повинен надати замовнику послуги якість яких відповідає ЗУ «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів», інших вимогам державних стандартів України. Згідно умов укладених договорів, розрахунок проводиться шляхом оплати замовником після підписання сторонами акта надання послуг після отримання бюджетного фінансування. До акту надання послуг додаються: списки учнів, згідно відвідування; меню на кожен день харчування, затверджене ? директором навчального закладу; зведену відомість використання коштів; щоденні накладні про кількість сніданків та даними про загальногосподарські витрати. Місце надання послуг: ІНФОРМАЦІЯ_8 » Усатівської сільської ради, що за адресою: АДРЕСА_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_9 , що за адресою: АДРЕСА_2 ; ІНФОРМАЦІЯ_10 , що за адресою: АДРЕСА_3 ; ІНФОРМАЦІЯ_10 , що за адресою: АДРЕСА_4 ; ІНФОРМАЦІЯ_9 , що за адресою: АДРЕСА_5 . Відповідно до умов договору, тендерної документації, вбачається що приготування їжі в зазначених навчальних закладах не буде здійснюватися, страви будуть доставлятись готовими до вживання, учасник забезпечує місце надання послуг усім необхідним посудом для організації харчування учнів 1 - 4 класів та пільгового контенту. Таким чином, у вартість харчування всіх учнів включено затрати на транспортування готових страв від місця приготування до місця споживання. З матеріалів справи вбачається, що ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » має виробничі потужності за адресою: АДРЕСА_6 , яке має відповідні обрання та приладдя для приготування їжі, яка відповідно до документації повинна поставлятись спеціальним транспортним засобом з дотримання усіх вимог щодо безпечності та якості. Крім того, навчальні заклади, які знаходяться на балансі ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_12 , облаштовані діючими їдальнями та харчоблоками, які за даними досудового розслідування придатні для самостійного приготування їжі, та які не передані в оренду будь-якому підприємстві, натомість службові особи сільської ради стверджують про відсутність технічного облаштування та санітарних норм вказаних харчоблоків. Однак, в ході досудового розслідування встановлено, що фактичне приготування їжі для учнів відбувається у приміщення їдальні та харчоблоку та на території ІНФОРМАЦІЯ_9 , що за адресою: АДРЕСА_5 та в подальшому без дотримання вимог якості та безпечності, доставлять до інших навчальних закладів ІНФОРМАЦІЯ_12 страви, при цьому в акти виконаних робіт вноситься недостовірна інформацію щодо постачання продуктів з міста Одеси, що відповідно вливає на формування ціни за надані послуги. Внаслідок таких дій службові особи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » умисно та з корисливих мотивів не виконують умови укладених договорів щодо якості та безпечності поставленої продукції харчування та не дотримуються розрахованих і затверджених норм харчування дітей, що завдає істотної шкоди охоронюваним державою правам та інтересам цих осіб, що в свою чергу призводить до заволодіння бюджетними коштами, які безпідставно перераховуються розпорядниками за постачання продукції сумнівної якості. Вищевказане може свідчити про те, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_11 та ІНФОРМАЦІЯ_12 , завдяки наявним повноваженням, шляхом створення умов для перемоги у тендерах на постачання товарів та послуг, за попередньою домовленістю із представниками підконтрольних підприємств, завдяки злочинній домовленості про пропонування на конкурсних торгах завідомо завищених цін, а також участі у торгах технічних учасників, зловживаючи службовим становищем в порушення Закону України «Про ціни та ціноутворення», Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.1996р. № 1548 «Про встановлення повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів)» шляхом внесення до тендерної документації невідповідних даних про очікувану вартість створюють умови для розкрадання коштів місцевого бюджету, та під час закупівлі послуг харчування та при встановленні ціни, завищено гранично допустимі торговельні надбавки на продукцію та готові страви. Так, для повного, всебічного та об`єктивного дослідження всіх обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, з метою проведення економічного дослідження, виникла необхідність провести тимчасовий доступ до речей та документів, а саме доступ до документів (документів бухгалтерської звітності), які були створені внаслідок виконання умови договорів укладених з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». Враховуючи, що в матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що відомості, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та підтверджують скоєння кримінального правопорушення та причетність до скоєння вказаного кримінального правопорушень інших осіб, а також існує реальна загроза зміни або знищення документів та неможливістю іншими способами встановити обставини, які передбачаються довести за допомогою цих документів, у зв`язку з чим прокурор звернувся до суду з вказаним клопотанням.
Відповідно до вимог ч.2 ст.163 КПУК України, розгляд клопотання проводиться без виклику особи, у володінні якої знаходяться вищезазначені документи, а саме без представника ІНФОРМАЦІЯ_13 , оскільки існують підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вказаних в клопотанні документів.
Прокурор до судового засідання не з`явився.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою технічних засобів не здійснюється, згідно з ч.4 ст.107 КПК України.
Вивчивши матеріали справи, вважаю, що заявлене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 160 КПК України передбачено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Клопотання прокурора, яке надійшло до суду, відповідає вимогам КПК України.
Згідно з ч. 5, 6 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Згідно ч.7 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Слідчим доведено, що документи які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_13 та самі по собі мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні - можуть сприяти розкриттю кримінального правопорушення. Крім того, можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, знайшла своє підтвердження у судовому засіданні, виходячи з чого суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 159-164,166 КПК України,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора Біляївської окружної прокуратури Одеської області ОСОБА_3 про надання тимчасового доступу до речей та документів задовольнити.
Надати прокуроруБіляївської окружноїпрокуратури Одеськоїобласті ОСОБА_3 та іншимпрокурорам,які входятьдо складугрупи прокурорівпо кримінальномупровадженні №42021162250000007від 19.05.2021,а саме: ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,або оперативнимпрацівника завідповідним дорученняслідчого/прокурора,дозвіл натимчасовий доступдо речейта документів,які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_3 код ЄДРПОУ НОМЕР_2 що за адресою: АДРЕСА_7 , а саме доступ до:
-договору №1/20 від 28.01.2020 укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо надання послуг з організації шкільного харчування учнів та доступ до договору №26/21 від 22.02.2021 укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо надання послуг з організації харчування (сніданків) для учнів 1-4 класів, а також для пільгового контенту та доступ до договору №2/20 від 28.01.2020 укладеного між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » щодо надання послуг з організації доставки сніданків для учнів 1-4 класів, а також для пільгового контенту;
-документів, які були створені внаслідок виконання умов вказаних договорів, а саме: супровідні документи на готові страви, товар, в тому числі документи що підтверджують їх походження, безпечність та якість, відповідність вимогам державних стандартів, санітарно-гігієнічним вимогами (в обов`язковому порядку надати товарно-транспортні накладні та декларації виробника, сертифікати якості, якісні посвідчення, або інші документи, які підтверджують вказане); проведені платежі по даному договору, платіжні доручення щодо оплати отриманих товарів; накладні та податкові накладні на оплату, які надавались при виконанні послуг і в яких вказано конкретні найменування товарів, їх кількість та ціни постачання, тощо письмові заявки, на замовлення страв; документи щодо проведених вибіркових (часткових) перевірок страв на якість, документи щодо проведених відборів зразків (проб) та направлення до лабораторії, документи щодо отриманих результатів проведених лабораторних досліджень; первинні бухгалтерські документи щодо придбання та оплати послуг відповідно до умов вказаних договорів, додаткових угод до нього, а саме товарно-транспортні накладні, акти списання товарів, договори про закупівлю товарів, акти закупок, податкові накладні, видаткові накладні, акти прийому-передач, документи бухгалтерської звітності; виставлені рахунки; листування між ІНФОРМАЦІЯ_4 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та Казначейською службою про перерахування бюджетних коштів; журнали - ордери Відділу по розрахункам з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »; регістри бухгалтерського обліку по взаєморозрахункам по договору; тендерну документацію, щодо проведення тендеру на закупівлю товарів відповідно до умов вказаних договорів; до листування з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з приводу виконання умов вказаних договорів, з можливістю ознайомитись з вказаними документами та вилучити з місця зберігання оригінали вказаних документів;
-актів прийому-передачі загальноосвітніх закладів на баланс ІНФОРМАЦІЯ_12 ;
-тендерної документації щодо проведення державних закупівель ІНФОРМАЦІЯ_4 кейтерингових послуг для загальноосвітніх закладів та вказаних договорів укладених з ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з можливістю ознайомитись з вказаними документами та вилучити з місця зберігання оригінали вказаних документів.
Роз`яснити посадовим особам ІНФОРМАЦІЯ_13 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Строк дії ухвали два місяці з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає, але заперечення проти неї може бути подано під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1