
465/5777/20
2/465/1514/21
РІШЕННЯ
Іменем України
28.12.2021 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова у складі:
головуючої - судді Марків Ю.С.
за участі секретаря судового засідання Чапля В.С.
розглянувши у судовому засіданні в залі суду у м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського комунального підприємства "Львівський ліхтар" про повернення безпідставно утриманих коштів, перерахованих як субсидія та стягнення моральної шкоди за завдану шкоду, -
в с т а н о в и в:
Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Львівського комунального підприємства "Львівський ліхтар".
Позов мотивує тим, що відповідач ЛКП «Львівський ліхтар» неправомірно надає у відділ соціального захисту заборгованість перед підприємством за комунальні послуги, в той же час посилаючись на рішення, які прийняті на їх користь, однак дані рішення в подальшому були змінені, а постанова про відкриття виконавчого провадження скасована. Вказує, що згідно смс-повідомлення від «Ощадбанку» від 17.08.2020 року зазначається: нарахована субсидія - 1309,42 грн., залишок - 0 грн., доплатіть - житло 3112,00 грн., відтак вважає, що 1309,42 грн. з неї було безпідставно списано як заборгованість по комунальних послугах на користь ЛКП «Львівський ліхтар». Зазначає також, що таке неправомірне поширення недостовірної, на її думку, інформації завдає їй зайвих переживань, погіршує стан її здоров`я, завдає зайвих турбот в одержанні субсидії.
Враховуючи уточнену позовну заяву, просить стягнути з відповідача безпідставно одержані кошти в розмірі 1309 грн., стягнених з безготівкового рахунку для одержання субсидій, зобов`язати спростувати недостовірну інформацію шляхом подання довідки у відділ соціального захисту про відсутність заборгованості, стягнути з відповідача на її користь 10000,00 грн. моральної шкоди, встановити факт відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги перед Львівським комунальним підприємством "Львівський ліхтар" та зобов`язати Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту Львівської міської ради внести зміни в реєстраційну справу, шляхом виключення заборгованості в розмірі 4237,20 грн.
Не погоджуючись з поданим позовом, від представника відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому просять відмовити позивачці в задоволенні позову в повному обсязі.
Відзив мотивують тим, що позовну заяву вважають безпідставною та необґрунтованою, оскільки така не ґрунтується на нормах чинного законодавства України. Зазначають, що списання сум заборгованості з особового рахунку позивача не передбачено жодним нормативно-правовим актом та рішення суду щодо таких вимог відсутні. Право на призначення субсидії визначається Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, що затверджено постановою КМУ від 21.10.1995 року за №848. Даним нормативно-правовим актом не передбачено перерахування субсидій, які отримані від інших установ, споживачу житлово-комунальних послуг. Окрім цього, зазначають, що ЛКП «Львівський ліхтар» не призначає субсидії ні в готівковій, ні в безготівковій формі, дані повноваження передбачені Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради. Щодо стягнення на користь позивачки моральної шкоди вважають таку вимогу безпідставною.
Сторони в судове засідання не з`явились, хоча й були належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення такого.
Відповідно до вимог ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, відповідно фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити з таких підстав.
Відповідно до частин 1-4 статті 12 Цивільного процесуального кодексу України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до частин 1 3 статті 13 Цивільного процесуального кодексу суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд має право збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи лише у випадках, коли це необхідно для захисту малолітніх чи неповнолітніх осіб або осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Судом встановлено, що згідно даних Автоматизованої системи виконавчих проваджень, виконавчі документи про стягнення з ОСОБА_1 станом на 05.08.2020 на примусовому виконанні у відділі не перебувають, що підтверджується відповіддю Франківського відділу державної виконавчої служби у місті Львові №25628 від 05.08.2020 року.
З відповіді ЛКП «Львівських ліхтар» адвокату Крет О.І. №834 від 02.07.2020 року вбачається, що скасування постанови про відкриття виконавчого провадження чи відсутність виконавчого провадження не є підставою для невиконання рішення суду.
Відповідно до відповідей Франківського відділу соціального захисту №260309-8074 від 21.07.2020 року та №260309-9032 від 21.08.2020 року, наданих ОСОБА_1 , такими роз`яснено позивачці, що житлова субсидія призначена у грошовій безготівковій формі за травень 2020 року у розмірі 433,44 грн., за червень 2020 року - 433,44 грн.; кошти житлової субсидії за травень, червень та за липень 2020 року буде зарахована АТ «Ощадбанк» у серпні 2020 року. Також зазначили, що при отриманні грошової безготівкової субсидії з питань перерахування коштів управителям, об`єднанням, виконавцям комунальних послуг, одержувачі субсидії звертаються до АТ «Ощадбанк».
З відповіді Франківського відділу соціального захисту №26709-14140 від 08.12.2020 року, наданій ОСОБА_1 вбачається, що такій роз`яснено порядок призначення, розрахунку субсидії, порядок перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ «Ощадбанк», порядок перерахування коштів з рахунку для виплати житлових субсидій на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг, а також роз`яснено можливість звернення до АТ «Ощадбанк» з приводу перерахування коштів з рахунку для виплати житлових субсидій на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг.
Щодо позовної вимоги про стягнення з відповідача коштів, стягнених з безготівкового рахунку для одержання субсидій суд приходить до наступного висновку.
Так, відповідно до ч.3 ст.11 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» передбачені законодавством пільги та субсидії на оплату житлово-комунальних послуг виплачуються споживачу в грошовій формі у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Як вбачається зі змісту п. 1 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848, це Положення визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, зокрема: щомісячної житлової субсидії на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово- комунальних послуг.
Пунктом 5 Положення передбачено, що житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об`єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком (далі - соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування) і розміром обов`язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 р. № 1156 "Про новий розмір витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії"
Відповідно до п.100 Положення житлова субсидія на оплату внесків за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами, а також житлово-комунальних послуг, витрат на оплату комунальних послуг та управління багатоквартирним будинком, в якому створено об`єднання, надається громадянам у грошовій безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок Мінсоцполітики в АТ Ощадбанк на підставі укладеного між Мінсоцполітики та АТ Ощадбанк договору (далі - рахунок для виплати житлових субсидій).
Відповідно до п.102-103 вказаного Положення АТ «Ощадбанк» веде у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік одержувачів житлової субсидії та коштів, які надходять на рахунок для виплати житлових субсидій, в розрізі кожного одержувача житлової субсидії (далі - облікові записи одержувачів житлової субсидії). АТ «Ощадбанк» здійснює переказ коштів на рахунки управителів багатоквартирного будинку, об`єднань і виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між АТ «Ощадбанк» (його установами) та управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг. У таких договорах визначається порядок інформаційного обміну між управителями, об`єднаннями, виконавцями комунальних послуг та АТ «Ощадбанк». Типову форму договору визначає АТ «Ощадбанк» за погодженням з Мінсоцполітики.
Відповідно до першого та другого абзаців пп. 2 п. 113 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. N 848, перерахування коштів з рахунка для виплати житлових субсидій на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг здійснюється АТ "Ощадбанк" в такій послідовності: 2) АТ "Ощадбанк" на підставі отриманих реєстрів нарахованих сум платежів здійснює щомісяця до 18 числа (включно) перерахування коштів загальними сумами з рахунка для виплати житлової субсидії на рахунки управителів, об`єднань, виконавців комунальних послуг з наданням реєстрів нарахованих сум платежів, із зазначенням інформації про перерахування коштів.
Перерахування коштів за послуги (витрати) здійснюється у такій послідовності: постачання теплової енергії, постачання та розподіл природного газу або постачання та розподіл електричної енергії за наявності відповідного виду індивідуального опалення, постачання гарячої води, централізоване водопостачання, централізоване водовідведення, постачання та розподіл електричної енергії, постачання та розподіл природного газу, поводження з побутовими відходами, послуги з управління багатоквартирним будинком, внески за встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного обліку, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються у багатоквартирних будинках за індивідуальними договорами.
Відповідно до частини першої статті 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 76 ЦПК України).
У частині другій статті 78 ЦПК України передбачено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно з частиною першою статті 80 ЦПК України достатніми є докази, які в своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Як вбачається з матеріалів справи, такі не містять жодних належних та допустимих доказів, на яких грунтуються вимоги позивача, відтак, з`ясувавши характер спірних правовідносин (предмет та підставу позову), можливості порушення права позивача за та його захисту в обраний ним спосіб; чи є відновлення становища, що існувало до можливого порушення права, тим правовим способом, що не лише ефективно захистить цивільний інтерес позивача, а й буде адекватним та пропорційно збалансованим з негативними наслідками для відповідача й інших осіб, з`ясувавши характер, суть та підстави заявлених позивачем вимог, норми права, якими вони регулюються, давши належну правову оцінку долученим доказам у їх сукупності, суд приходить до переконання про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог у зв`язку із недоведеністю такого, відтак підстав для задоволення позову в цій частині не вбачає.
Окрім цього, щодо позовних вимог про встановлення факту відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги перед Львівським комунальним підприємством "Львівський ліхтар" та зобов`язання Франківський відділ соціального захисту управління соціального захисту Львівської міської ради внести зміни в реєстраційну справу, шляхом виключення заборгованості в розмірі 4237,20 грн. суд приходить до висновку, що в таких слід відмовити, оскільки вказані позовні вимоги позивачкою не підтверджено жодними доказами, за яких суд міг би встановити порушення її прав, що є її процесуальним обов`язком.
Щодо заявленої позовної вимоги про стягнення з відповідача на користь позивачки завданої їй моральної шкоди, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до статті 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає, зокрема у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості. Моральна шкода відшкодовується незалежно від майнової шкоди, яка підлягає відшкодуванню, та не пов`язана з розміром цього відшкодування.Моральна шкода відшкодовується одноразово, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з ст.12, 13, 81 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Відтак, наведене свідчить, що позивачкою не доведено завдання їй моральної шкоди, що є її процесуальним обов`язком. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Аналізуючи, передбачене ст.55 Конституції України, право на судовий захист, звертаючись до суду, особа вказує в позові власне суб`єктивне уявлення про порушене право чи охоронюваний інтерес та спосіб його захисту.
З урахуванням принципів диспозитивності та змагальності цивільного процесу, встановивши дійсні обставини справи, суд дійшов переконання про відсутність правових підстав для задоволення позову у зв`язку з недоведеністю такого. Відомості, які б спростовували даний висновок суду, у матеріалах справи відсутні.
Керуючись ст.ст. 12,13,81,247,263,265,354, Цивільного процесуального кодексу України, суд,
УХВАЛИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Львівського комунального підприємства "Львівський ліхтар" про повернення безпідставно утриманих коштів, перерахованих як субсидія та стягнення моральної шкоди за завдану шкоду відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Львівське комунальне підприємство "Львівський ліхтар", код ЄДРПОУ 20807029, адреса: м.Львів, вул.Є.Коновальця, буд.27.
Повний текст рішення виготовлено 05.01.2022 року.
Суддя Ю.С. Марків