
25.01.2022 Справа № 696/1220/21
№ 3/696/20/22
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
25 січня 2022 року м. Кам`янка
Суддя Кам`янського районного суду Черкаської області Шкреба В.В., за участі захисника Колесника Д.В.,
розглянувши матеріали Департаменту запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої по АДРЕСА_1 , працює головним бухгалтером ТОВ «Олімп», ІПН НОМЕР_1
за вчинення правопорушення, передбаченого статтею 212-15 КУпАП
встановив :
ОСОБА_1 порушила встановлений законом порядок надання внесків на підтримку політичної партії.
Так, за результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру IV квартал 2020 року (далі – Звіт), поданого до Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – Національне агентство) політичною партією «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» ідентифікаційний код 00041789 (далі - Партія), встановлено, що на розрахунковий рахунок Черкаської обласної організації Партії ідентифікаційний код НОМЕР_2 , відкритий в АТ КБ «Приватбанк», МФО 305299 (р/р НОМЕР_3 ) надійшли грошові кошти від Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп», ідентифікаційний код 32230658 (далі – ТОВ «Олімп»), головним бухгалтером якого є ОСОБА_1 , у загальному розмірі 71 650 грн., зокрема:
1) 01.01.2020 за розрахунковим документом № 1392 у розмірі 20 000,00 гривень;
2) 08.10.2020 за розрахунковими документами №№ 1397; 1395 та 1396 відповідно на загальну суму 18 450,00 гривень (10 000,00 гривень; 6 450,00 гривень та 2 000,00 гривень);
3) 12.10.2020 за розрахунковим документом № 1400 у розмірі 13 200,00 гривень;
4) 28.12.2020 за розрахунковими документами №№ 1459 та 1460 відповідно на загальну суму 20 000,00 гривень (10 000,00 гривень та 10 000,00 гривень.
Під час зіставлення та звірки відомостей, зазначених у Звіті Партії, з доданими до Звіту документами, відомостями з інформаційних баз даних державних органів та інших відомостей, які мають відображатись у Звіті, виявлено, що грошові внески на підтримку Партії від ТОВ «ОЛІМП» надані з порушенням Закону України «Про політичні партії в Україні» (далі - Закон).
Так, відповідно до частини четвертої статті 14 Закону внеском на підтримку політичної партії є грошові кошти чи інше майно, переваги, пільги, послуги, позики (кредити), нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального або негрошового характеру, у тому числі членські внески членів політичної партії, спонсорство третіми особами заходів чи іншої діяльності на підтримку партії, товари, роботи, послуги, надані або отримані безоплатно чи на пільгових умовах (за ціною, нижчою за ринкову вартість ідентичних або подібних робіт, товарів та послуг на відповідному ринку), отримані політичною партією її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи.
Водночас відповідно до даних електронної системи публічних закупівель України ProZorro, ТОВ «ОЛІМП» уклав договори про закупівлю товарів та послуг для забезпечення потреб територіальної громади на загальну суму 473 120 00 гривень, що є більшою чим понад сто розмірів прожиткового мінімуму (відповідно до абзацу третього статті 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2020 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 1 січня 2020року становить 2 102,00 гривень) для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснено внесок, а саме:
- з Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради (ідентифікаційний код 04410723) від 18.02.2019 № 18 (TenderlD: UA-2019-02-18-000885-a) на суму 97 920,00 грн (дата завершення дії договору 31.12.2019) щодо очистки доріг від снігу;
- з Відділом освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Кам`янської міської ради (ідентифікаційний код 41823673) від 21.02.2019 № 78 (TenderlD: UA-2019-02-21-002611-b) на суму 160 160,00 грн (дата завершення дії договору 31.12.2019) про закупівлю 17 600 літрів молока;
- з Виконавчим комітетом Баландинської сільської ради (ідентифікаційний код 04410539) від 05.03.2019 № 1 (TenderlD: UA-2019-03-05-000747-b) на суму 13 260,00 грн (дата завершення дії договору 31.12.2019) щодо прогортання сільських доріг від снігу;
- з Відділом освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Кам`янської міської ради (ідентифікаційний код 41823673) від 23.03.2020 № 110 (TenderlD: UA-2020-03-23-000593-b) на суму 167 580, грн (дата завершення дії договору 31.12.2020) про закупівлю 17 100 літрів молока. Додаткової угодою від 13.08.12020 № 1 до договору на закупівлю № 110 від 23.03.2020 зменшено обсяги закупівлі молока до 12 508.16 літрів. Ціна за договором склала 122 580,00 гривень,
- з Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради (ідентифікаційний код 04410723) від 15.04.2020 № 96/04-20 (TenderlD: UA-2020-04-15-003200-a) на суму 79 200,00 грн (дата завершення дії договору 31.12.2020) щодо упорядкування сміттєзвалищ та території населених пунктів Михайлівської ОТГ.
Частиною першою статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Згідно з частиною першою статті 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи ’управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Отже, укладання договорів з Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради, Відділом освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Кам`янської міської ради, Виконавчим комітетом Баландинської сільської ради, Відділом освіти, культури, молоді та спорту Виконавчого комітету Кам`янської міської ради, Виконавчим комітетом Михайлівської сільської ради свідчить, що ТОВ «ОЛІМП» забезпечило територіальні громади послугами та товарами.
Враховуючи викладене, територіальна громада в спосіб та порядок, передбачений Законом України «Про публічні закупівлі» (цей Закон визначає правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об`єднаних територіальних громад), забезпечила свої потреби у товарах та послугах.
Пунктом 9 частини першої статті 15 Закону передбачено, що фізичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, а також юридичними особами, з якими укладено такий договір на загальну суму понад сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня року, в якому здійснюється внесок, - протягом строку дії такого договору та протягом одного року після припинення його дії.
Частиною другою статті 15 Закону визначено, що здійснюючи внесок на підтримку політичної партії, особа підтверджує відсутність обмежень щодо здійснення внесків, передбачених частиною першою цієї статті. Відповідальність за недотримання таких обмежень несе особа, яка здійснює внесок. Партії та їх уповноважені особи не несуть юридичної відповідальності за порушення вимог, передбачених частиною першою цієї статті.
Дії ОСОБА_1 , як головного бухгалтера ТОВ «ОЛІМП», що здійснило грошові внески на підтримку Черкаської обласної організації Партії (ідентифікаційний код 25208486) через порушення пункт 9 частини першої статті 15 Закону кваліфіковані за статтею 212-15 КУпАП.
Зазначене зафіксовано в Акті про проведення аналізу Звіту політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» від 28.05.2021 та Висновку про результати аналізу Звіту політичною партією «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» від 28.05.2021 № 692, затвердженого наказом Національного агентства від 18.05.2021 № 279/21.
В судовому засіданні захисник Шкворець Н.В. вказав, що вона винуватою себе не визнала. Пояснив, що платежі, про які йдеться у протоколах про адміністративне правопорушення вона не могла здійснити самостійно, а тільки за вказівки керівництва товариства. В складених матеріалах відсутні докази її умисного порушення частини 9 статті 15 Закону України «Про політичні партії в Україні». Просив також врахувати, що на час розгляду справи, строки накладення стягнення минули.
Всебічно, повно і об`єктивно дослідивши всі обставини справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, оцінивши за власним переконанням докази, суд приходить до наступних висновків.
За змістом статей 252 та 280 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд має повно, всебічно та об`єктивно дослідити всі обставини справи в їх сукупності та з`ясувати, чи було скоєно адміністративне правопорушення, чи винна особа у його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За визначенням статті 9 КУпАП під адміністративним правопорушенням (проступком) слід розуміти протиправну, винну (умисну або необережну) дію чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Відповідно до статті 1 Закону України «Про засади запобігання корупції» правопорушення, пов`язане з корупцією є діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 212-15 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого законом порядку надання або отримання внеску на підтримку політичної партії, порушення встановленого порядку надання або отримання державного фінансування статутної діяльності політичної партії, а так само за порушення встановленого законом порядку надання або отримання фінансової (матеріальної) підтримки для здійснення передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського або місцевого референдуму.
Відповідно до ст. 254 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Відповідно до ч.2 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні», здійснюючи внесок на підтримку політичної партії, особа підтверджує відсутність обмежень щодо здійснення внесків, передбачених частиною першою цієї статті. Відповідальність за недотримання таких обмежень несе особа, яка здійснює внесок. Партії та їх уповноважені особи не несуть юридичної відповідальності за порушення вимог, передбачених частиною першою цієї статті.
Відповідно до статті 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності не за всі правопорушення, атільки за ті, що зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Як вбачається з посадової інструкції головного бухгалтера ТОВ «Олімп» він являється безпосереднім організатором бухгалтерського обліку господарської діяльності товариства (п.1), зобов`язаний здійснювати контроль за правильністю ведення обліку в касі, підпорядкованих підприємствах (п.16 Розділу «Обов`язки»), а для цього всі види бухгалтерської і оперативної звітності, документи на приймання і видачу грошей та інших цінностей товариства без його підпису є недійсними (п.4 Розділу «Права»).
Таким чином, суд приходить до висновку, що головний бухгалтер ТОВ «Олімп» в силу своїй посадових обов`язків в ході контрольних повноважень фактично своїм підписом санкціонує дійсність проведених операцій з приймання та видачі грошей, при цьому він зобов`язаний при виявленні незаконний дій посадових осіб, порушень і зловживань повідомляти про це керівника товариства (п. 20 Розділу «Обов`язки»).
Як слідує з пояснень ОСОБА_1 та матеріалів справи грошові кошти від Товариства з обмеженою відповідальністю «Олімп» для Черкаської обласної організації політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» у загальному розмірі 71 650 грн. (від 01.01.2020 за розрахунковим документом № 1392 у розмірі 20 000,00 гривень; від 08.10.2020 за розрахунковими документами №№ 1397; 1395 та 1396 відповідно на загальну суму 18 450,00 гривень (10 000,00 гривень; 6 450,00 гривень та 2 000,00 гривень); від 12.10.2020 за розрахунковим документом № 1400 у розмірі 13 200,00 гривень; від 28.12.2020 за розрахунковими документами №№ 1459 та 1460 відповідно на загальну суму 20 000,00 гривень (10 000,00 гривень та 10 000,00 гривень) були переведені, а отже вказані операції були схвалені головним бухгалтером ОСОБА_1 і об`єктивні дані про її заперечення з цього приводу суду не доведені.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки посадова інструкція головного бухгалтера ТОВ «Олімп» передбачає особливу роль підпису цієї посадової особи для приймання і видачі грошей, слід дійти висновку, що саме ця посадова особа і причетна до безпосереднього здійснення платежу (внеску) на рахунок політичної партії.
Попри невизнання вини ОСОБА_1 , її вина доведена і іншими письмовими доказами:
-даними звіту політичної партії «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» від 02.04.2021;
-даними заключної виписки руху коштів за період часу з 01.10.2020 по 31.12.2020;
-даними звітів та типових договорів про закупівлю товарів за державні кошти за 18.02.2019, 21.02.2019, 05.03.2019, 23.03.2020, 13.08.2020, 15.04.2020;
-даними акту про проведення аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» від 28.05.2021;
-даними висновку про результати аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» № 692 від 28.05.2021;
З метою забезпечення права на захист ОСОБА_1 неодноразово викликалась до Департаменту запобігання політичної корупції Національного агентства з питань запобігання корупції (08.11.2021, 15.11.2021, 25.11.2021) і саме через її систематичну неявку копії протоколів зі складеними матеріалами уповноваженими особами Департаменту їй були направлені поштою, а у подальшому надійшли до суду 21 та 22 грудня 2021 року.
В протоколах про адміністративне правопорушення зазначено, що датою виявлення правопорушення являється 26 жовтня 2021 року.
Між тим, з матеріалів справи вбачається, що акт та висновок аналізу Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов`язання фінансового характеру «Всеукраїнське об`єднання «ЧЕРКАЩАНИ» датований 28 травня 2021 року і саме вони стали підставою для складання протоколів про адміністративне правопорушення, а тому з цього часу слід вважати, що у уповноваженої особи (на складання протоколів) виник суб`єктивний момент отримання інформації про такі порушення та суб`єктивна можливість кваліфікації виявленого порушення як адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 212-15 КУпАП.
Згідно частини 4 статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 КУпАП, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Таким чином, на час надходження протоколів до суду строки накладення стягнення минули (крайній строк з огляду на матеріали справи визначений 28 листопада 2021 року), тоді як в день складення протоколів залишалось тільки два дні до закінчення строку накладення адміністративного стягнення.
Згідно пункту 7 частини 1 статті 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
З огляду на вказане, в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки правопорушення, передбаченого статтею 212-15 КУпАП, але провадження підлягає закриттю через закінчення на момент розгляду справи строків накладення адміністративного стягнення.
Керуючись ст.ст. 33, 38, 40-1, 212-15, 283-285 КУпАП,
п о с т а н о в и в :
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винуватою у вчиненні правопорушень, передбачених статтею 212-15 КУпАП.
Провадження по адміністративній справі відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (протоколи № 53-15/307 від 26.11.2021, № 53-15/304 від 26.11.2021, № 53-15/305 від 26.11.2021, № 53-15/306 від 26.11.2021 року) про вчинення правопорушень, передбачених статтею 212-15 КУпАП, закрити на підставі пункту 7 частини 1 статті 247 КУпАП - у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником через Кам`янський районний суд Черкаської області до Черкаського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя : В.В.Шкреба