Ухвала суду № 102747260, 24.01.2022, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
24.01.2022
Номер справи
921/47/22
Номер документу
102747260
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

24 січня 2022 року м. ТернопільСправа №921/47/22

Суддя Гирила І.М.

розглянув матеріали позовної заяви б/н б/д (вх. № 50 від 19.01.2022) керівника Тернопільської окружної прокуратури (бульвар Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000) в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби (вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79000); Міністерства освіти і науки України (просп. Перемоги, 10, м. Київ, 01135); Тернопільської обласної ради (вул. Грушевського, 8 м. Тернопіль, 46002); Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі (просп. Ст. Бандери, 73, м. Тернопіль, 46011)

до відповідача - ДП «Газпостач» Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільміськгаз», вул. Г. Колонтая, буд. 2, прим. А , м. Тернопіль, 46008

про стягнення неправомірно одержаних коштів за нікчемними додатковими угодами до договору № 1/380 від 02.01.2019 в сумі 113 318,67 грн.

Встановив:

19.01.2021 керівник Тернопільської окружної прокуратури звернувся до Господарського суду Тернопільської області з позовом в інтересах держави в особі Західного офісу Держаудитслужби, Міністерства освіти і науки України, Тернопільської обласної ради, Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі до ДП «Газпостач» Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільміськгаз», надалі - відповідач, про стягнення неправомірно одержаних коштів за нікчемними додатковими угодами до договору № 1/380 від 02.01.2019 в сумі 113 318,67 грн.

Щодо необхідності звернення з даним позовом прокурор вказує те, що незаконність укладення додаткових угод до договору про закупівлю товарів за державні кошти, на підставі якого витрачаються державні кошти, не відповідає суспільним інтересам. Укладення оспорюваних додаткових угод до договору закупівлі товару всупереч норм Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України "Про публічні закупівлі", порушує основні принципи закупівлі – максимальної економії і ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівлі, створення конкурентного середовища, тобто добросовісна конкуренція серед учасників, запобігання корупційним діям і зловживанням у цій сфері.

Порушенням інтересів держави, на думку прокурора, також є те, що укладення відповідачем нікчемних додаткових угод призвело до неправомірної зміни істотних умов договору та підвищення цін за одиницю товару, використання надміру бюджетних коштів державного закладу, що в свою чергу є порушенням фінансово – економічних інтересів держави. Зокрема, внаслідок неправомірного підвищення ціни на природній газ по укладених додаткових угодах надміру оплачено 113 318,67 грн, внаслідок чого необґрунтовано зменшено обсяг придбання природного газу.

Тому, підставою для звернення прокурора до суду в інтересах держави з даним позовом є порушення економічних інтересів держави внаслідок укладення незаконного правочину, завдання шкоди у вигляді незаконних витрат коштів держаної установи, яка фінансується за рахунок бюджетних коштів. У свою чергу, звернення прокурора до суду спрямоване на задоволення суспільних потреб у відновленні законності при вирішенні суспільно значимого питання правомірності використання бюджетних коштів, за рахунок яких здійснюється фінансування закладів освіти, що перебувають у державній власності.

Ч. 1 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" визначено, що державне регулювання та контроль у сфері закупівель здійснюють Уповноважений орган та інші органи відповідно до їх компетенції.

Окрім цього, згідно ч. 3 ст. 7 Закону України "Про публічні закупівлі" контроль у сфері закупівель у межах своїх повноважень, визначених Конституцією та законами України, здійснює рахункова палата, Антимонопольний комітет України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю.

Відповідно до ст. 7-1 Закону України "Про публічні закупівлі" моніторинг закупівлі здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю та його територіальні органи (далі – органи державного фінансового контролю). Моніторинг закупівлі здійснюється протягом проведення процедури закупівлі, укладання договору про закупівлю та його виконання.

При цьому прокурор зазначив, що головним завданням органу державного фінансового контролю, серед іншого, є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, ефективним використанням коштів і майна у бюджетних установах і суб`єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні". Державний фінансовий контроль забезпечується органом державного фінансового контролю через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування.

Згідно з положенням про Державну аудиторську службу України, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 № 43, Державна аудиторська служба є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю.

Також прокурор зазначив, що Державна аудиторська служба України, як орган, який здійснює фінансовий контроль, при моніторингу публічних закупівель має право при виявлені випадків недотримання законодавства про державні закупівлі та не виконанні підконтрольною установою вимог до усунення відповідних порушень, звернутися до суду в інтересах держави.

Стверджує, що відомості та документи, розміщені на веб - сайті «Прозоро» щодо укладення та виконання Договору № 1/380 від 02.01.2019 на постачання природного газу перебувають у вільному доступі, відтак Західний офіс Держаудитслужби та Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області могли дізнатися про порушення при укладенні додаткових угод до нього з часу їх розміщення на веб – сайті, тобто ще у 2019 році. Проте, за інформацією Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області у період з 01.06.2020 по 10.07.2020 проведено планову ревізію Державного вищого навчального закладу «Тернопільський коледж харчових технологій» за період з 01.01.2015 по 31.05.2020.

Однак, у процесі ревізії питання дотримання законодавства про закупівлі при здійсненні закупівлі за ідентифікатором UA-2018-11-28-000769-b, укладення та виконання Договору від 02.01.2019 № 1 (надалі № 1/380) про закупівлю (постачання) природного газу між Дочірнім підприємством «Газпостач» Приватного акціонерного товариства «Тернопільміськгаз» та Державним вищим навчальним закладом «Тернопільський коледж харчових технологій і торгівлі», додаткових угод до нього не вивчалось та в акті ревізії від 10.07.2020 № 03-22/2 не відображено (упущено), хоча за ревізійний період ця процедура була найбільшою за сумою. Натомість листом за №131913-17/49-2022 від 05.01.2022 орган державного контролю повідомив прокурору, що звертатися до суду з позовом не буде.

Поряд з цим, за розрахунками проведеними спеціалістом Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області на підставі наданих документів, було встановлено, що укладення до Договору № 1/380 зазначених вище додаткових угод призвело до оплати Тернопільським коледжем харчових технологій і торгівлі, як розпорядником бюджетних коштів, природного газу за 2019 рік та січень 2020 року в обсязі 81,055 тис. м3 по ціні за одиницю товару, що більша ніж передбачена умовами укладеного за результатами за результатами торгів договору, загалом на суму 113 318,67 грн.

Окрім того, прокурор зазначає, що відповідно до Положення про Міністерство освіти і науки України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №630, Міністерство освіти і науки є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сферах освіти і науки, наукової, науково-технічної діяльності, інноваційної діяльності в зазначених сферах, трансферу (передачі) технологій, а також забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за діяльністю закладів освіти, підприємств, установ та організацій, які надають послуги у сфері освіти або провадять іншу діяльністю пов`язану з наданням таких послуг, незалежно від їх підпорядкування і форми власності.

За змістом положень ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України щодо обсягу наданих прав Міністерство є головним розпорядником бюджетних коштів. Згідно з пунктом 7.7. Статуту фінансування Фахового коледжу здійснюється з урахуванням положень статті 66 Закону України «Про фахову передвищу освіту» за рахунок коштів державного бюджету у встановленому законом порядку, в тому числі шляхом надання відповідних освітніх субвенцій, а також коштів місцевих бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.

Фінансування Тернопільського фахового коледжу харчових технологій і торгівлі проводилося за рахунок коштів обласного бюджету по КПК 0611120, КЕКВ 22802 зідно кошторисних призначень на 2019-2020 роки на оплату спожитого природного газу за договором № 1 (надалі - № 1/380) від 02.01.2019 з ДП «Газпостач» ПрАТ «Тернопільміськгаз» по загальному та спеціальному фонду всього у 2019 році на суму 768 тис. грн, а в 2020 році – 129 тис. грн.

На підставі ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», з метою встановлення наявності підстав для представництва інтересів держави в суді у випадку, якщо захист законних інтересів держави не здійснює або неналежним чином здійснює суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, Тернопільська окружна прокуратура направляла 30.12.2021 на адресу Тернопільської обласної ради лист № 12664вих-21 щодо надання інформації чи буде Тернопільська обласна рада самостійно звертатись з позовом про стягнення з ДП «Газпостач» ПрАТ «Тернопільміськгаз» зайво отриманих коштів.

Листом від 05.01.2022 № 07-4 Тернопільська обласна рада повідомила окружну прокуратуру, що повідомлення про виявленні чи допущенні посадовими особами Коледжу порушення законодавства про публічні закупівлі при придбанні природного газу у 2019 році до Тернопільської обласної ради не надходило. Також ними не вживались заходи задля усунення порушень при укладенні та виконанні додаткових угод до договору від 02.01.2019 № 1. Поряд з цим, обласна рада не заперечує пред`явлення позову Тернопільською окружною прокуратурою.

Наведені вище обставини, на думку прокурора, свідчать про не здійснення відповідними суб`єктами визначених законодавством повноважень щодо захисту інтересів держави, а отже, наявність підстав для звернення прокурора з даним позовом до суду.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судових справ між суддями від 20.12.2021, головуючим суддею для розгляду справи №921/824/21 визначено суддю Гирилу І.М.

Окрім того, позивачем подано клопотання б/н б/д (вх. №344 від 19.01.2022) про витребування доказів. Зокрема, позивач просить витребувати у відповідача – ДП «Газпостач» Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільміськгаз» оригінали та належним чином завірені копії повідомлення ДП «Газпостач» Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільміськгаз» про внесення змін до договору від 03.01.2019 №5/1; експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-1103 від 20.12.2018; повідомлення ДП «Газпостач» Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільміськгаз» про внесення змін до договору від 09.01.2019 № 17; експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати № О-15 від 09.01.2019; повідомлення ДП «Газпостач» Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільміськгаз» про внесення змін до договору від 05.02.2019 № 80/1; експертний висновок Черкаської торгово-промислової палати №О-84 від 05.02.2019; повідомлення ДП «Газпостач» Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільміськгаз» про внесення змін до договору від 20.09.2019 №606; повідомлення ДП «Газпостач» Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільміськгаз» про внесення змін до договору від 14.01.2020 №20.

Також просить суд витребувати від Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області оригінали відповіді Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області №131919-17/4454-2021 від 29.12.2021 з доданою до неї довідкою.

Ознайомившись із вказаними вище клопотанням, враховуючи приписи ст. 165 ГПК України, суд вважає за доцільне розглянути останнє в призначеному у даній справі підготовчому засіданні.

Подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164, 172 Господарського процесуального кодексу України (надалі – ГПК України). Підстави для залишення без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.

За відсутності встановлених главою 10 розділу ІІІ ГПК України обставин в сукупності, справа буде розглядатися за правилами загального позовного провадження.

Відповідно до ст. 53, 165-167, 169, 176, 232-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі 921/47/22.

2. Здійснювати розгляд справи 921/47/22 за правилами загального позовного провадження.

3. Призначити у справі № 921/47/22 підготовче засідання на 15:00 год. 21.02.2022.

Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Тернопільської області за адресою: вул. Кн. Острозького, 14 А, м. Тернопіль, 46000, зал судових засідань № 3 (5-поверх).

4. Запропонувати учасникам справи подати/надіслати суду:

Відповідачу:

- відзив на позов, оформлений згідно з вимогами ст. 165 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких він ґрунтується, якщо такі докази не надані до позовної заяви, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам судового процесу, протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі;

- заперечення на відповіді на відзиви (у разі отримання), протягом 5 днів з дня їх отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 167 ГПК України, разом із документами, що підтверджують їх надіслання (надання) учасникам справи;

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

Прокурору:

- відповідь на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вона ґрунтується, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на відзив і доданих до неї доказів іншим учасникам справи;

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

Позивачам:

- письмово викладену позицію щодо позовних вимог разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються, якщо такі докази не надані учасниками, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) зазначених пояснень іншим учасникам справи;

- відповіді на відзив (у разі отримання), протягом 5 днів з дня його отримання, оформлені згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких вони ґрунтуються, якщо такі докази не надані відповідачем, а також документи, що підтверджують надіслання (надання) відповідей на відзив і доданих до них доказів іншим учасникам справи;

- заяви з процесуальних питань (при наявності).

5. Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання (24.01.2022) та оскарженню не підлягає.

6. Копію ухвали направити: Тернопільській окружній прокуратурі, бульвар Т. Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000; Західному офісу Держаудитслужби, вул. Костюшка, 8, м. Львів, 79000; Міністерству освіти і науки України, просп. Перемоги, 10, м. Київ, 01135; Тернопільській обласній раді, вул. Грушевського, 8 м. Тернопіль, 46002; Тернопільському фаховому коледжу харчових технологій і торгівлі, просп. Ст. Бандери, 73 м. Тернопіль, 46011, ДП «Газпостач» Товариства з обмеженою відповідальністю «Тернопільміськгаз», вул. Г. Колонтая, буд. 2, прим. А , м. Тернопіль, 46008, рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: https://te.court.gov.ua/sud5022.

Суддя І.М. Гирила