
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.01.2022м. ДніпроСправа № 904/8839/21за позовом Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ"
до Лозуватського житлово-комунального підприємства
про стягнення заборгованості за послуги з централізованого водопостачання, пені, 3% річних, втрат від інфляції
Суддя Юзіков С.Г.
Без участі представників сторін
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просив стягнути з Відповідача борг за надані послуги з централізованого водопостачання у розмірі 937 441,16 грн., пеню -21 301,33 грн., 3% річних - 3 796,66 грн., втрати від інфляції - 4 443,54 грн.
18.11.2021 від Позивача надійшла заява про зменшення розміру позовних вимог, у якій Позивач повідомив, що Відповідач, після подання позовної заяви, сплатив часткову суму боргу, зокрема, суму боргу за надані послуги з централізованого водопостачання у розмірі 547 000,00 грн., так станом на 16.11.2021 основний борг становить 390 441,16 грн. Вимоги, щодо стягнення компенсаційних втрат та пені залишилися без змін.
08.12.2021 від Відповідача надійшло клопотання про приєднання письмових доказів до матеріалів справи - копій платіжних доручень № 1341 від 29.11.2021 на 160 000,00 грн., № 149 від 29.11.2021 на 100 000,00 грн., № 1344 від 30.11.2021 на 66 247 грн., а всього на загальну суму 326 247,24 грн., які підтверджують часткову оплату основного боргу.
Від Позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог, у якій останній просить стягнути з Відповідача 21 301,33 грн. – пені, 3 796,66 грн. – 3% річних, 4 443,54 грн. – інфляційних втрат, заява мотивована тим, що станом на 08.12.2021 Відповідач сплатив основний борг у розмірі 390 441,16 грн., в результаті чого основний борг сплачено повністю.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що Лозуватське ЖКП є єдиним підприємством, що забезпечує питною водою села Лозуватка, Мар`янівка Лозуватської сільської ради Криворізького району Дніпропетровської області та є суб`єктом господарювання у сфері централізованого водопостачання, що проводить господарську діяльність на підставі ліцензії Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 31.03.2016 № 195. Відповідно до підп. 4 п. 3 Розділу II Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 № 530-ІХ на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги. Відповідно до п. 1 постанови КМУ від 09.12.2020 № 1236 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (далі Постанова № 1236) установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі COVID-19), з 19.12.2020 до 30.06.2021 на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами КМУ від 11.03.2020 № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" від 20.05.2020 № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" та від 22.07.2020 № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2". Відповідно до підп. 1 п. 3 Змін, що вносяться до актів КМУ, затверджених постановою КМУ від 16.06.2021 № 611, у Постанові № 1236 - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2021 № 583, у п. 1 цифри і слово "30 червня" замінити цифрами і словом "31 серпня". Відповідно до п. 2 Змін, що вносяться до актів КМУ, затверджених постановою КМУ від 11.08.2021 № 855, у п. 1 Постанови № 1236 цифри і слово "31 серпня" замінити цифрою і словом "1 жовтня". Відповідно до підп. 1 п. 2 Змін, що вносяться до актів КМУ, затверджених постановою КМУ від 22.09.2021 № 981, у Постанові № 1236 - із змінами, внесеними постановами КМУ від 18.08.2021 № 889 та від 13.09.2021 № 954, у п. 1 цифру і слово "1 жовтня" замінити цифрами і словом "31 грудня". Відповідно до розрахунку пені вбачається, що КП "Кривбасводоканал" був здійснений розрахунок пені за наступні періоди: 20.08.2021-09.09.2021, 10.09.2021 -31.10.2021, 17.09.2020-31.10.2021, 21.10.2020-31.10.2021. Вищезазначені періоди розрахунку пені підпадають під період дії карантину, встановленого п. 1 Постанови № 1326, тому, Відповідач вважає позовні вимоги щодо стягнення пені в сумі 21 301,33грн. такими, що не відповідають чинному законодавству.
У відповіді на відзив Позивач вказав, що ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" встановлена відповідальність за неналежне виконання договору, зокрема, у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу. Разом з тим, відповідно до підп. 4 п. 3 Розділу ІІ Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 №53О-ІХ, встановлено: "на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (CОVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється: ... нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги". В свою чергу, згідно п. 2 Прикінцевих та Перехідних положень Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 № 533-ІХ зупинено до 01.07.2020 частину першу ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Так як, Закон України "Про житлово-комунальні послуги" є основним нормативно-правовим документом, який визначає нарахування пені за комунальні послуги, слід керуватися його нормами. Тобто заборона нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) на комунальні послуги на період дії карантину діяла у період: з 18.03.2020 по 01.08.2020 відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Враховуючи викладене, заявлений період до стягнення заборгованості з 01.07.2021 по 30.09.2021 та нарахування пені за несплату наданих комунальних послуг не входить в період заборони для нарахування пені у зв`язку з карантином (з 18.03.2020 по 01.08.2020). Таким чином, нарахування пені у розмірі 21 301,33грн. здійснено Позивачем на суму боргу 937 441,16грн. (період заборгованості: з липня 2021 по вересень 2021), пеня нарахована за період прострочення оплати: з 20.08.2021 по 31.10.2021, що відповідає укладеному Договору та нормам чинного законодавства.
Відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, в яких посилається на те, що відповідно до підп. 4 п. 3 Розділу II Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 № 530-ІХ на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, отже нарахування пені у розмірі 21 301,33 грн. є безпідставним та таким, що не відповідає законодавству.
Крім того, до відзиву Відповідач подав клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, мотивоване тим, що під час ознайомлення з матеріалами справи Відповідачем виявлено, що наявні суттєві суперечності, що потребують врегулювання шляхом надання Позивачем додаткових пояснень, зокрема: факт сплати Відповідачем 200 000,00 грн. заборгованості згідно договору № 362 від 11.03.2020; правомірність включення Позивачем до позовних вимог пені за наступні періоди: 20.08.2021- 09.09.2021, 10.09.2021-31.10.2021, 17.09.2020-31.10.2021, 21.10.2020-31.10.2021 а суму 21 301,33 грн.
Суд приймає до уваги, що відповідно до п.8 ч.4 ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного провадження не можуть бути розглянуті справи в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ч.1, 2 ст. 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження розглядаються малозначні справи; у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка інша справа, віднесена до юрисдикції господарського суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду малозначних справ, справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи (ч.3 ст. 12 ГПК України).
Згідно з ч. 5 ст. 12 ГПК України малозначними справами є: 1) справи, у яких ціна позову не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 2) справи незначної складності, визнані судом малозначними, крім справ, які підлягають розгляду лише за правилами загального позовного провадження, та справ, ціна позову в яких перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У даній справі ціна позову не перевищує п`ятисот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Надані сторонами докази суд може оцінити за наявними матеріалами справи, у тому числі, з урахуванням відзиву Відповідача і відповіді Позивача на відзив на позов.
Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Розглянувши клопотання Відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, судом встановлено, що обставини, на необхідність встановлення яких посилається Відповідач, можуть бути розглянуті судом в рамках спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, шляхом дослідження заяв сторін по суті спору та наданих доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, господарський суд ,-
ВСТАНОВИВ:
11.03.2020 сторони уклали договір про надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення № 362 (далі Договір), за п. 1.1. якого Виконавець (Позивач) зобов`язується своєчасно надавати Споживачеві (Відповідач) відповідної якості послуги з централізованого водопостачання, а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
Орієнтований обсяг з централізованого водопостачання складає 362 616 м3/рік та орієнтовний обсяг послуг з централізованого водовідведення складає 0 м3/рік (п. 1.2. Договору).
Договірний обсяг централізованого водопостачання та водовідведення може бути змінений за письмовою заявкою Споживача. Заявка повинна бути надіслана на адресу Виконавця та отримана останнім не пізніше, ніж за один місяць до початку кварталу. У випадку, якщо Виконавець має технічну можливість виконати таку заявку, зміни оформлюються додатковою угодою, яка є невід`ємною частиною цього Договору (п. 1.3 Договору).
Відповідно до п. 1.4. Договору характеристика встановлених засобів обліку води: лічильник Ергомера-125 заводський номер 3664, місце встановлення – Ш 200 мм до водогону західна-ЦГЗК (Західна н.станція).
Тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення на день підписання договору затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг №283 від 04.02.2020 "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП "Кривбасводоканал" тарифи становлять з 05.02.2020 на централізоване водопостачання – 5,03 грн. за 1куб.м (без ПДВ) ( п. 2.1. Договору).
Розрахунковим періодом є календарний місяць. Застосовується щомісячна оплата послуг. За згодою сторін можливе застосування авансової форми розрахунків: авансовий платіж вноситься Споживачем згідно виставленого Виробником рахунку по мірі фінансування (п. 3.1. Договору).
Оплата виставлених Виконавцем рахунків здійснюється Споживачем протягом 3 (трьох) календарних днів з моменту його пред`явлення (п. 3.2 Договору).
Визначення обсягу спожитих послуг з централізованого водопостачання здійснюється на підставі даних засобів обліку води, встановлених Споживачем у відповідності до виданих Виконавцем технічних умов, що є невід`ємною частиною договору та оформлюється актом приймання-передачі послуг. За умови погодження з Виконавцем можливе встановлення декількох засобів обліку в точках розбору послуг з централізованого водопостачання ( п. 3.4. Договору).
Точки розподілу, в яких здійснюється передача послуг від Виконавця до Споживача є межа балансової належності, які визначаються Актом/схемою розподілу балансової належності та меж обслуговування мереж водопостачання та водовідведення, що є невід`ємною частиною Договору (п. 7.1. Договору).
Цей Договір набирає чинності з 01.03.2020 і діє в частині надання послуг з водопостачання до 31.12.2020, а в частині здійснення розрахунків за надані послуги – до повного погашення заборгованості ( п. 9.1. Договору).
На виконання умов Договору, Позивач надав Відповідачу послуги з централізованого водопостачання за період з 01.07.2021 по 30.09.2021 у кількості 157 793,43 м3 на загальну суму 952 441,16 грн., що підтверджується Актами приймання-передачі послуг з централізованого постачання холодної води за договором № 362 від 11.03.2020, підписаними обома сторонами.
Позивач, згідно з умовами Договору, за період з 01.07.2021 по 30.09.2021 виставив Відповідачеві рахунки за послуги з централізованого водопостачання на загальну суму 925 441,16 грн.
- рахунок № 31314/01/389н від 31.07.2021 на суму 370 294,72 грн.;
- рахунок № 35933/01/389н від 31.08.2021 на суму 380 074,19 грн.;
- рахунок № 40518/01/389н від 30.09.2021 на суму 202 072,25 грн.
Рахунки на оплату за надані послуги вручені інспекторами відділу по роботі з юридичними особами КП "Кривбасводоканал" представникові Відповідача, про що свідчать підписи та печатка Відповідача на реєстрах-попередженнях про вручення рахунків.
За надані послуги Відповідач за вересень 2021 сплатив 15 000,00 грн.
11.10.2021 сторони підписали акт звірки взаєморозрахунків за договором № 362 від 11.03.2020, відповідно до якого борг Відповідача на 01.10.2021 становить 1 510 183,17 грн.
Попередженням № 9861 від 28.09.2021 Відповідача проінформовано, що в порушення п. 3.2 Договору № 362 від 11.03.2020, осатаній не здійснив оплату послуг централізованого водопостачання та водовідведення за період з 01.07.2020 по 31.08.2021. внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 1 331 110,92 грн.
04.10.2021 Відповідач отримав попередження № 9861 від 28.09.2021, що підтверджується рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №5002704185066.
За даними Позивача, на день звернення з позовом, борг Відповідача за Договором становив 937 441,16 грн.
З посиланням на ст. 625 ЦК України, 232 ГК України, на прострочений борг Відповідача, Позивач нарахував 21 301,33 грн. – пені, 3 796,66 грн. – 3% річних, 4 443,54 грн. – інфляційних втрат.
За даними сторін, у листопаді 2021 Відповідач погасив основний борг за спірний період.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Предметом доказування у даній справі є: факт надання послуг, порушення Споживачем умов Договору в частині своєчасної оплати наданих Позивачем послуг, правомірність та обґрунтованість нарахування основного боргу, штрафних санкцій та компенсаційних платежів.
Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі Договору, є господарськими зобов`язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст. 193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно зі ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов`язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов`язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов`язання.
Якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов`язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч. 1 ст. 903 ЦК України).
Статтею 193 ГК України визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно з ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ч. 1 ст. 612 ЦК України).
Статтею 599 ЦК України встановлено, що зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов`язання.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Відповідно до ст. 216-217, 230-231 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання, шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Частиною 1 ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку внесення плати за житлово-комунальні послуги.
Пеня не нараховується за умови наявності заборгованості держави за надані населенню пільги та житлові субсидії та/або наявності у споживача заборгованості з оплати праці, підтвердженої належним чином.
Згідно зі ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідно до ст. 78, 79 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Згідно зі ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Після відкриття провадження у справі Відповідач сплатив основний борг, у зв`язку з чим Позивач подав заяви про зменшення позовних вимог.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 46 ГПК України крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу: позивач вправі збільшити або зменшити розмір позовних вимог - до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження…
Згідно з ч. 2 ст. 252 ГПК України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.
Так, ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 15.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, 18.11.2021 та 09.12.2021 від Позивача надійшли заяви про зменшення розміру позовних вимог, отже дані заяви надійшли до сплаву тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі, у зв`язку з чим суд приймає заяви Позивача про зменшення розміру позовних вимог.
Сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі: …зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом ( п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір").
У відзиві Відповідач заперечує проти нарахування пені посилаючись на Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)".
Так, відповідно до підп. 4 п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 № 530-IX, на період дії карантину або обмежувальних заходів, пов`язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється, зокрема, нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
Згідно з ч. 1 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.
Споживач житлово-комунальних послуг (далі - споживач) - індивідуальний або колективний споживач. Індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги;
Згідно зі ст. 5 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до житлово-комунальних послуг належать, зокрема, послуги з централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.
Виходячи з положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги", враховуючи, що відповідно до умов укладеного сторонами Договору Позивач зобов`язується своєчасно надавати Споживачеві (Відповідач) відповідної якості послуги з централізованого водопостачання, а Споживач зобов`язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором, тобто договір стосується надання житлово-комунальних послуг, суд дійшов висновку, що положення підп. 4 п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 № 530-IX поширюються на взаємовідносини сторін за Договором, оскільки послуга з водопостачання та водовідведення, яку Позивач надає Відповідачеві, є житлово-комунальною послугою.
Враховуючи встановлену Законом № 530-IX заборону нарахування та стягнення пені за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги на період дії карантину, суд вважає, що вимоги про стягнення з Відповідача пені в сумі 21 301,33 грн. не підлягають задоволенню. З цих же підстав суд не приймає позицію Позивача щодо строку обмежень дії ст. 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Перевіривши розрахунки Позивача, за допомогою "Юридична інформаційно-пошукова система "Законодавство", судом встановлено, що розрахунки 3% річних та індексу інфляції проведено вірно.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, до стягнення належить 3 796,66 грн. – 3 % річних, 4 443,54 грн. – індексу інфляції, решта вимог задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судовий збір слід покласти на сторін, пропорційно розміру задоволених вимог.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
Керуючись ст. 2, 73, 74, 76, 77-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИР І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Лозуватського житлово-комунального підприємства (53020, Дніпропетровська обл., Криворізький Р-н, с. Лозу ватка, вул. Ватутіна, буд. 45, код 32193370) на користь Комунального підприємства "КРИВБАСВОДОКАНАЛ" (50027, Дніпропетровська обл., м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, 6-А, код 03341316) 3 796,66 грн. – 3 % річних, 4 443,54 грн. – індексу інфляції, 633,19 грн. – судового збору.
У решті позову відмовити.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Центрального апеляційного господарського суду у строк, передбачений ст.256 ГПК України, з урахуванням ч. 4 розділу Х "Прикінцеві положення" цього Кодексу.
Повне судове рішення складене 17.01.2022.
Суддя С.Г. Юзіков