
Справа № 487/7288/21
Провадження № 2/487/764/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 січня 2022 року м. Миколаїв
Заводський районний суд м. Миколаєва в складі головуючого судді Сухаревич З.М., за участю секретаря судового засідання Драчинської О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Миколаєва цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених державних коштів,
ВСТАНОВИВ:
13.10.2021 Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, який знаходиться за адресою: м. Миколаїв, вул. Велика Морська, 19, звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_1 , яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 , в якій просить стягнути з відповідача кошти допомоги одинокої матері в сумі 20 735,99 грн.
Позовна заява обґрунтована тим, що позивач не задекларувала свій дохід в ТОВ «СОВИЕЗО, який вона отримувала в періоди за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розмірів допомоги одинокої матері, у зв`язку з чим виникла переплата по вказаним допомогам. ОСОБА_2 була повідомлена про наявні переплати та частково погасила. Станом на 12.10.2021 заборгованість складає 20 735,99 грн, які на рахунок департаменту не надходили.
21 жовтня 2021 р. зазначена позовна заява ухвалою суду залишена без руху у зв`язку з несплатою судового збору.
02 листопада 2021 р. позивачем на виконання вимог ухвали надано оригінал платіжного доручення про сплату судового збору.
04 листопада 2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження, призначено судове засідання.
До судового засідання представник позивача подала заяву про розгляд справи без її участі, позов підтримує.
Відповідач до судового засідання подала заяву про розгляд справи без її участі, позов визнає.
Враховуючи викладене, суд вважає можливим розглянути справу та ухвалити рішення за відсутності сторін, на підставі наявних у суду матеріалів.
Дослідивши матеріали справи та докази, що містяться в ній, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Судом встановлено, що відповідно до п. 33 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751 відповідно до статті 181 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми», право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Відповідно до п. 34 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім`ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.
Середньомісячних сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, яка затвердження Мінсоцполітики, Мінекономрозвиту, Мінфіном, Держстатом, МОНмолодьспортом наказом від 15.11.2001 року, №486/202/524/455/3370.
Відповідно до п. 5.1 Методики, до сукупного доходу сімей (одержувачів) входить нарахована заробітна плата.
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та витрати осіб від 24.04.2018 року ОСОБА_3 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.04.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 1860 гри. 00 коп. щомісяця, з 01.07.2018 року по 30.09.2018 року в сумі 1944 гри.00 коп. щомісяця.
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та витрати осіб від 04.10.2018 року ОСОБА_3 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.10.2018 року по 30.11.2018 року в сумі 1944 гри. 00 коп. щомісяця, з 01.12.2018 року по 3 1.03.2019 року в сумі 2027 гри.00 коп. щомісяця.
Відповідно до заяви про призначення усіх видів соціальних допомог та декларації про доходи та втрати осіб від 25.04.2019 року ОСОБА_3 було призначено державну допомогу одиноким матерям з 01.04.2019 року по 30.06.2019 року в сумі 2027 гри. 00 коп. щомісяця, з 01.07.2019 року по 30.09.2019 року в сумі 2118 гри.00 коп. щомісяця.
Відповідно до п. 49 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім`ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 р. № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім`ям з дітьми, зобов`язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім`ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім`ї тощо).
Отже, відповідачу було відомо про її обов`язок подати достовірні відомості та повідомити в разі зміни обставин.
В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_3 не задекларувала дохід (ознака доходів «101»), а саме заробітну плату з ТОВ «СОВИЕЗО», яку вона отримала в сумі 70021 гри. 50 коп. за періоди за який обчислювався середньомісячний сукупний дохід для визначення розміру вищезазначеної допомоги, а саме з 01.10.2017 року по 31.03.2018 року,01.04.2018 року по 30.09.201 8 року, з 01.10.2018 року по 31.03.2019 року.
Відповідно до п. 25 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою КМУ від 24.02.2003 р. №250, Виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Рішенням управління було зроблено перерахунок допомоги, розмір допомоги одиноким матерям став з 01.04.2018 року по 30.06.2018 року в сумі 48 гри.11 коп. щомісяця, з 01.07.2018 року по 30.09.2018 року в сумі 132 грн.11 коп. щомісяця, з 01.10.2018 року по 31.03.2019року в сумі 00 гри.00 коп., з 01.04.2019 року по 30.09.2019 року в сумі 00 гри.00 коп.
У зв`язку з тим, що Відповідач надала недостовірну інформацію про свої доходи, виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям за період з 01.04.2018 року по 30.09.2019 року в сумі 35 302,34 грн.
ОСОБА_1 було повідомлено про переплату коштів і кошти частково повернуті. Станом на 12.10.2021 залишок заборгованості складає 20 735,99 грн.
Згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.
Таким чином, на підставі викладеного, суд вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, та стягненню з ОСОБА_3 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради кошти державної соціальної допомоги одиноким матерям в сумі 20 735 грн 99 коп.
Розподіляючи судові витрати, суд доходить такого:
Статтею 141 ЦПК України передбачено, що судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.
Разом з тим, відповідно до ч. 1 ст. 142 ЦПК України, у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Таким чином, оскільки позивачем сплачено судовий збір у розмірі 2270,00 грн., до початку судового розгляду відповідач визнала позов, позивачу слід повернути з державного бюджету 50% судового збору, а саме 1135,00 грн., а іншу частину судового збору - 1135,00 грн. - стягнути з відповідача.
Керуючись ст.ст. 4, 10, 11, 12, 13, 76-81, 83, 141, 259, 263-265, 352, 354-355 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачену допомогу одиноким матерям в сумі 20 735 грн 99 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради судовий збір у розмірі 1135,00 грн.
Зобов`язати фінансовий орган - Головне управління Державної казначейської служби України у Миколаївській області (54055, м. Миколаїв, пр. Центральний, 141-В) повернути Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (ЄДРПОУ 03194499) з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого згідно платіжного доручення № 1172 від 28 жовтня 2021 р., що становить 1135,00 грн.
Рішення може бути оскаржене до Миколаївського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач: Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М. Морська, 19, ЄДРПОУ 03194499.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 .
Повне судове рішення складено 10 січня 2022 року.
Суддя: З.М.Сухаревич