
Справа № 755/18091/21
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" січня 2022 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Чех Н.А.,
за участі секретаря судового засідання - Буткевич Л.В.,
розглянувши в приміщенні Дніпровського районного суду м. Києва у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
у с т а н о в и в:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою про стягнення суми боргу посилаючись на те, що 08.02.2018 року до Управління звернулась відповідач із заявою про призначення житлової субсидії, де зазначила одну особу - вона ( ОСОБА_1 ), яка проживає в АДРЕСА_1 . Рішенням від 22.02.2018 року відповідачу призначено житлову субсидію. З 01.05.2018 року призначення субсидій здійснюється після подання нових заяв та декларацій, якщо у складі домогосподарства є особи, члени сім`ї яких не зареєстровані за цією адресою. Про внесення змін повідомлено в рахунках на оплату послуг за червень 2018 року. Відповідачу з урахуванням змін до законодавства, був надісланий лист від 24.09.2018 року з проханням надати новий пакет документів, проте відповідач на лист не відреагувала. Листом від 09.12.2020 року управління просило відповідача надати у разі наявності дані про одруження та копію свідоцтва про шлюб. Лише 18.12.2020 року відповідач надала документи про шлюб з ОСОБА_2 з 20.08.2005 року. Дане свідчить про те, що при зверненні до управління відповідач навмисно приховала факт перебування в шлюбі. За період з травня 2018 року по березень відповідачу нараховано житлову субсидію в розмірі 10 762,64 грн., які просить з неї стягнути. Листом від 27.01.2021 року відповідач була повідомлена про необхідність повернути вказані кошти, однак кошти не були повернуті.
26.10.2021 року матеріали справи надійшли до Дніпровського районного суду м. Києва.
28.10.2021 року проведено автоматизований розподіл судової справи між суддями.
05.11.2021 року здійснено запит до Електронного реєстру територіальної громади м. Києва «ГІОЦ/КМДА» щодо відомостей про реєстрацію місця проживання та інші персональні дані відповідача.
10.11.2021 року надійшла відповідь з Електронного реєстру територіальної громади м. Києва «ГІОЦ/КМДА».
Згідно ухвали Дніпровського районного суду м. Києва від 12.11.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Відповідачу був встановлений п`ятнадцятиденний строк з дня вручення вказаної ухвали подати відзив на позовну заяву.
Копію ухвали про відкриття провадження та копію позовної заяви з додатками направлено відповідачу за адресою, яка вказана у позовній заяві.
16.12.2021 року від надійшов відзив на позовну заяву.
Оскільки розгляд справи призначено в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, розгляд проводиться по матеріалах справи.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Положення «Про порядок призначення житлових субсидій», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 1995 року № 848, визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам житлових субсидій.
Згідно п. 3 Положення, житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку. Суми призначеної, але не виплаченої у зв`язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно п. 9 Положення, заяви про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява), з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення. З 01.01.2021 року заяви з необхідними документами приймаються від громадян структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних держадміністрацій лише у разі надіслання їх поштою або в електронній формі (через офіційний веб-сайт Мінсоцполітики, інтегровані з ним інформаційні системи органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування або Єдиний державний веб-портал електронних послуг).
Як установлено з матеріалів справи, 08.02.2018 року до Управління звернулась ОСОБА_1 із заявою про призначення житлової субсидії за адресою: АДРЕСА_1 , де зазначила одну особу - себе.
Рішенням від 22.02.2018 року відповідачу призначено житлову субсидію. В подальшому субсидія була продовжена, оскільки підстави для її припинення, були відсутні.
Згідно п. 78 Положення після закінчення строку отримання житлової субсидії структурні підрозділи з питань соціального захисту населення самостійно здійснюють призначення житлової субсидії на наступний період для домогосподарств, які отримували житлову субсидію у попередньому періоді.
Враховуючи норми діючого законодавства відповідачу і надалі призначалася субсидія.
Постановою КМУ № 329 від 27.04.2018 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та визнання такою, що втратила чинність постанови Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 року № 1022» внесено зміни до Положення, які набули чинності з 01.05.2018 року, де затверджено нові заяви і декларації.
Про внесення змін повідомлено в рахунках на оплату послуг за червень 2018 року.
Відповідачу, з урахуванням змін до законодавства, був надісланий лист від 24.09.2018 року з проханням надати новий пакет документів, проте відповідач на лист не відреагувала.
З квітня 2019 року призначення житлової субсидії відповідачу припинено.
Листом від 09.12.2020 року позивач просив відповідача надати, у разі наявності, дані про одруження та копію свідоцтва про шлюб. Лише 18.12.2020 року відповідач надала документи про шлюб з ОСОБА_2 з 20.08.2005 року.
Відповідно до п. 24 Положення, житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства, до складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім`ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються.
Пунктом 25 Положення, визначено, що у разі коли у складі домогосподарства кількість фактично проживаючих зареєстрованих членів домогосподарства є меншою за кількість членів домогосподарства, зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку), за рішенням комісії соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування розраховуються на фактично проживаючих зареєстрованих за даною адресою членів домогосподарства. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення.
За рішенням комісії доходи членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), але фактично за даною адресою не проживають, в сукупний дохід домогосподарства не враховуються. Рішення комісії в такому разі приймається з урахуванням норм, зазначених в абзаці першому пункту 20 цього Положення, і не може поширюватися на випадок, визначений в абзаці третьому пункту 24 цього Положення (за винятком осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти).
Згідно пункту 26 Положення, відповідно до рішення комісії, прийнятого на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства та/або документів, що підтверджують фактичне непроживання особи за адресою, управителі, об`єднання, виконавці комунальних послуг не нараховують плати за житлово-комунальні послуги, внески/платежі на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком на членів домогосподарства, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).
Відповідно до п. 49 Положення, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала .
Не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача. (ст. 1215 Цивільного кодексу України).
По даній справі установлено, що з 22.02.2018 року відповідачу призначено житлову субсидію, виплата якої подовжувалась з урахуванням діючого законодавства. З 01.05.2018 року були зміни щодо порядку призначення та виплати субсидій. У зв`язку з даними змінами відповідачу був надісланий відповідний лист для надання необхідних документів. Проте, документи відповідачем не були надані, а тому з квітня 2019 року відповідачу припинено надання субсидії.
В період з травня 2018 року по березень 2019 року відповідачу нараховано та виплачено житлові субсидії на суму 10 762,54 грн.
Враховуючи, що відповідач не надала необхідний пакет документів, зокрема і документи про перебування в шлюбі з 20.08.2005 року, кошти, які вона отримала в рахунок житлової субсидії, слід стягнути.
Заперечення відповідача суд не приймає до уваги, оскільки вони є необґрунтованими та суперечать діючому законодавству. Інформація про внесення змін до законодавства України є загальнодоступною.
Безпідставним є і посилання на те, що вона нових заяв про призначення субсидії не подавала, оскільки продовження нарахування субсидії відбувалось в рамках діючого законодавства.
Враховуючи викладені обставини, оцінивши докази, встановивши характер спірних правовідносин, суд приходить до висновку, що позов є обґрунтованим та таким підлягає задоволенню в повному обсязі, оскільки обставини встановлені ст. 1215 ЦК України, якою передбачено повернення безпідставно отриманої допомоги за відсутності недобросовісності з боку набувача, знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України стороні, на користь якої постановлено рішення, суд присуджує з другої сторони всі судові витрати. По даній справі позивачем було сплачено судовий збір - 2270,00 грн. Дані кошти слід стягнути з відповідача на користь позивача.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 2, 4, 12, 13, 76-78, 81, 141, 258, 259, 264, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
в и р і ш и в:
Позовні вимоги за позовом Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації до ОСОБА_1 про стягнення коштів - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (код ЄДРПОУ 37397200, адреса: м. Київ, вулиця Курнатовського, будинок № 7-А) суму субсидії за період з травня 2018 року по січень 2019 року в розмірі 7 010,72 грн. та судовий збір у розмірі 2 270,00 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Міністерства соціальної політики України (код ЄДПОРУ 37567866, адреса: м. Київ, вул. Еспланадна, будинок № 8/10) суму субсидії за період з лютого 2019 року по березень 2019 року в розмірі 3 751,82 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складання повного судового рішення 21.01.2022 року.
Суддя: