Постанова № 102695913, 21.01.2022, Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
21.01.2022
Номер справи
349/1946/21
Номер документу
102695913
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 349/1946/21

Провадження № 3/349/62/22

П О С Т А Н О В А

іменем України

21 січня 2022 року м. Рогатин

Суддя Рогатинського районного суду Івано-Франківської області Могила Р.Г., за участю захисника - адвоката Немоловської-Хмари Зоряни Петрівни, розглянув справу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , громадянина України, українця, який працює водієм у ПП «Автотранском» (код ЄДРПОУ 36153111),

за ч.4 ст.164 Кодексу України про адміністративні правопорушення ( далі - КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звинувачується у переміщенні пального транспортним засобом, незазначеним в акцизній накладній, зареєстрованій у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне у такому транспортному засобі.

А саме у тому, що 09 грудня 2021 року о 11 год 50 хв. в с. Залужжя Івано-Франківського району Івано-Франківської області він перевозив дизельне пальне транспортним засобом марки SCANIA номерний знак НОМЕР_1 , який не був зазначений в акцизній накладній, зареєстрованій у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складеній на операцію, при здійсненні якої переміщується пальне у такому транспортному засобі, чим порушив ст.ст. 228, 231 Податкового кодексу України. Відповідальність передбачена ч.4 ст.164 КУпАП.

В судове засідання ОСОБА_1 не з`явився, подав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності.

У судовому засіданні в режимі відеоконференції захисник ОСОБА_1 - адвокат Немоловська-Хмара З.П. просила закрити провадження у справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, оскільки внесення інформації до Єдиного реєстру акцизних накладних, про транспортний засіб, яким переміщається пальне, не входило до обов`язків водія ОСОБА_1 , тобто він не є суб`єктом інкримінованого йому адміністративного правопорушення. Вважає, що працівники поліції не виконали свого обов`язку, щодо повного з`ясування усіх обставин події та прийшли до передчасного висновку про наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 164 КУпАП, оскільки у Єдиному реєстрі акцизних накладних містилася інформація про транспортний засіб марки SCANIA номерний знак НОМЕР_1 , який 09 грудня 2021 року використовувався для перевезення пального , що реалізовувало ПП "Нафтотермінал".

Заслухавши пояснення захисника та дослідивши письмові докази, приходжу до висновку, що провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 4 ст.164 КУпАП підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення, з огляду на таке.

Відповідно до частин 1, 2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Згідно статті 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Відповідно до ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Диспозицією ч.4 ст.164 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, не зазначеними у митних деклараціях при переміщенні пального або спирту етилового митною територією України прохідним транзитом або внутрішнім транзитом, визначеним підпунктом "а" пункту 2 частини другої статті 91 Митного кодексу України, або в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне або спирт етиловий у таких транспортних засобах, або в заявках на переміщення пального або спирту етилового транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними.

Об`єктом правопорушення, передбаченого ст. 164 КУпАП є суспільні відносини у сфері регулювання господарської діяльності. Господарська діяльність - це будь-яка діяльність особи, спрямована на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, у разі коли безпосередня участь такої особи в організації такої діяльності є регулярною, постійною та суттєвою.

Відповідно до положень ст. 230.1.5 Податкового кодексу України транспортні засоби, що використовуються суб`єктом господарювання, який не є розпорядником акцизного складу, для переміщення на митній території України власного пального для потреб власного споживання чи промислової переробки, повинні обліковуватися в Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне, створення та ведення якого забезпечується центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне розміщується на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Включення/виключення транспортних засобів до/з Переліку транспортних засобів, що переміщують пальне, здійснюється автоматично на підставі даних акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, або на підставі заявок на переміщення пального транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, із зазначенням періоду переміщення такого пального,

Такі заявки подаються суб`єктами господарювання, які не є розпорядниками акцизних складів, до переміщення митною територією України у транспортних засобах, які не є акцизними складами пересувними, власного пального для потреб власного споживання чи промислової переробки. Форма заявки на переміщення пального транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Такі заявки у формі електронних документів надсилаються центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

Переміщення пального транспортними засобами, що не зазначені в акцизних накладних, зареєстрованих у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції, при здійсненні яких переміщується пальне у таких транспортних засобах, а також не зазначені у заявках на переміщення пального транспортними засобами, що не є акцизними складами пересувними, які надіслані центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, забороняється.

З аналізу даної правової норми вбачається, що заявку на переміщення пального та акцизну накладну, зареєстровану в Єдиному реєстрі акцизних накладних, про транспортні засоби, які використовуються для переміщення пального подає ( вносить інформацію у форму ) саме суб`єкт господарювання, який є платником акцизного податку.

Перелік транспортних засобів, що переміщують пальне розміщений на офіційному вебсайті ДПС України.

Підпунктом 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 Податкового кодексу України визначено, що особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов`язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, постійних представництв, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Відповідно до положень п. 231.3 Податкового кодексу України акцизна накладна складається платником податку в день ввезення на митну територію України пального або спирту етилового чи в день реалізації пального або спирту етилового при кожній повній або частковій операції з реалізації пального або спирту етилового.

Акцизна накладна може бути складена за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не були складені на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є суб`єктом господарювання), розрахунки за які проводяться через касу/реєстратори розрахункових операцій та/або програмні реєстратори розрахункових операцій з урахуванням вимог, визначених Кабінетом Міністрів України, або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, що реалізує пальне). При цьому окремі обов`язкові реквізити акцизної накладної, що ідентифікують отримувача пального, визначені підпунктами "г" та "ґ" пункту 231.1 цієї статті, не заповнюються.

У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця. Для цілей цього пункту під безперервним постачанням вважається забезпечення особою, яка реалізує пальне, можливості для отримувачів пального отримувати пальне в будь-яку годину доби та будь-який день відповідного місяця.

Встановлено, що ПП «Нафтотермінал» 09 грудня 2021 року в період часу з 09 год. 10 хв. по 09 год. 15 хв. було внесено інформацію в акцизні накладні, зареєстровані у Єдиному реєстрі акцизних накладних, складених на операції з переміщення пального транспортним засобом із реєстраційним номером НОМЕР_1 , тобто виконано вимоги п. 228 та п. 231 Податкового кодексу України.

Також з матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 працює на посаді водія у приватному підприємстві «Автотранском» (код ЄДРПОУ 36153111), місцезнаходження: Львівська область, Стрийський район, селище міського типу Славське, вул.Франка Івана, будинок 14 А, вид діяльності: оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами.

Таким чином ОСОБА_1 є лише найманим працівником у зазначеного суб`єкта господарювання і відповідно не є суб`єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.164 КУпАП.

Обов`язок органу (особи), яка склала протокол про адміністративне правопорушення, нести тягар доказування, що є складовою презумпції невинуватості та забезпечення доведеності вини в сенсі ст.62 Конституції України,ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практики Європейського суду з прав людини, та звільняє особу від обов`язку доводити свою непричетність до вчинення порушення.

Зазначене узгоджується і з практикою Європейського суду з прав людини, що сформульована у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі «Кобець проти України» (з відсиланням на п. 282 рішення у справі «Авшар проти Туреччини» (Avsar v. Turkey), згідно яких «доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведено поза розумним сумнівом».

Таким чином, доходжу висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 164 КУпАП, що є підставою для закриття провадження по справі на підставі п. 1 ст. 247 КУпАП.

Керуючись ст.ст. 247, 283-284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.4 ст.164 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Вилучене дизельне паливо у кількості 3403,00 л та 4 502,00 л , а також транспортний засіб марки SCANIA, номерний знак НОМЕР_1 повернути власнику.

Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову судді подається до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Р.Г. Могила