Постанова № 102674081, 13.01.2022, Херсонський міський суд Херсонської області

Дата ухвалення
13.01.2022
Номер справи
766/25510/21
Номер документу
102674081
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №766/25510/21

Пров. №3/766/951/22

13.01.2022 року м. Херсон

Херсонський міський суд Херсонської області у складі:

головуючого-судді: Рябцевої М.С.

за участю: секретаря: Ситникової Ю.О.

представника митниці: Стойчева М.І.

розглянувши справу про порушення митних правил, передбачене ч.1 ст. 483 МК України щодо:

- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Запоріжжя, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , працюючого капітаном т/х «Дніпро лайн», ідентифікаційний номер облікової карти платника податків НОМЕР_1 ,-

в с т а н о в и в:

23.09.2021 року на середній рейд у зону митного контролю митного поста «Херсон-порт» Митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополя, прибуло судно закордонного плавання «Дніпро Лайн» прапор Україна з порту Галлюк, Туреччина з вантажем польовий шпат-2900 т. 23.09.2021 року о 16.00 год. В ході проведення митного контролю судна закордонного пловання «Дніпро Лайн» у машинному відділенні у відсіку кофердам в полімерних мішках чорного кольору з приховуванням від митного контролю було виявлено тютюнові вироби іноземного виробництваз фільтром марки «LEADER» в кількості 49 блоків по 200 штук (9800 штук цигарок) та алкогольні вироби іноземного виробництва марки «Three Castles» в кількості 36 пляшок об`ємом по 0,7 л. (25,2 літрів) які не були заявлені капітаном ОСОБА_1 письмово в декларації про особисті речі екіпажу та декларації про суднові припаси.

ОСОБА_1 в судове засідання 13.01.2022 року не з`явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, зауважень та доповнень до протоколу немає.

Представник митниці Стойчев М.І. вважав факт вчинення ОСОБА_1 порушення митних правил доведеним, про що свідчать надані суду докази. Просив суд визнати останнього винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 1ст. 483 МК України та накласти відповідне стягнення, пов`язане з конфіскацією предмету правопорушення.

Оцінюючи дії ОСОБА_1 судом врахуванню підлягають наступні вимоги діючого законодавства.

Частиною 1 статті 1 Митного кодексу України визначено, що законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу, з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Митного кодексу України, встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності органів доходів і зборів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної політики у сфері державної митної справи, становлять державну митну справу.

Відповідно до п. 57 ст. 4 МК України, всі будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі, валютні та культурні цінності, електроенергія, крім транспортних засобів комерційного призначення, відносяться до категорії товару.

Порядок здійснення митного контролю та оформлення прибуття суден закордонного плавання регламентуються Митним кодексом України, Міжнародною Конвенцією про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року, до якої Україна приєдналася 24.12.1993, Типовою технологічною схемою пропуску через державний кордон України осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, Типовою технологічною схемою здійснення митного контролю водних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451 та наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2015 №308.

Частиною 1 статті 209 МК України визначено, що органи доходів і зборів здійснюють митний контроль на морському та річковому транспорті в зонах митного контролю на територіях морських та річкових портів, а також в акваторіях портів, відкритих для міжнародних перевезень.

Згідно до ч.ч. 1, 2 ст. 318 МК України, митному контролю підлягають усі товари, транспортні засоби, які переміщуються через митний кордон України.

Митний контроль здійснюється виключно органами доходів і зборів відповідно до Митного кодексу України та інших законів України.

Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 334 МК України, органи доходів і зборів вимагають від осіб, які переміщують товари, транспортні засоби комерційного призначення через митний кордон України чи провадять діяльність, контроль за якою цим Кодексом покладено на органи доходів і зборів, тільки ті документи та відомості, які необхідні для здійснення митного контролю та встановлені цим Кодексом.

Особи, зазначені у частині першій цієї статті, зобов`язані надавати органам доходів і зборів документи та відомості, необхідні для здійснення митного контролю, в усній, письмовій та/або електронній формі.

Частиною 1 статті 198 МК України визначено, що органу доходів і зборів в пункті пропуску через державний кордон України згідно із статтею 335 цього Кодексу подаються документи, що містять відомості про товари, достатні для їх ідентифікації та необхідні для прийняття рішення про пропуск їх через митний кордон України.

Пунктом 2 ч.1 ст. 335 МК України встановлено, що під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник залежно від виду транспорту, яким здійснюється перевезення товарів, надають органу доходів і зборів в паперовій або електронній формі такі документи та відомості:

2) водним транспортом:

а) генеральна декларація, що містить, зокрема, найменування та опис судна, відомості про його реєстрацію та національну належність, прізвище капітана, прізвище та адресу суднового агента;

б) декларація про вантаж, яка містить, зокрема, відомості про найменування портів відправки, портів заходу судна, завантаження та вивантаження товарів, першого порту відправки товарів, порту вивантаження товарів, що залишаються на борту, перелік коносаментів або інших документів, що підтверджують наявність та зміст договору морського (річкового) перевезення, кількість вантажних місць товару, опис та вид упаковки товарів, які підлягають вивантаженню у даному порту;

в) декларація про припаси (суднові припаси), яка містить, зокрема, відомості про найменування суднових припасів, що є в наявності на судні, та їх кількість;

г) декларація про особисті речі екіпажу судна;

ґ) суднова роль, що містить відомості про кількість і склад членів екіпажу під час прибуття і відправлення судна, зокрема, прізвища, імена, громадянство, звання або посаду, дату і місце народження, вид і номер документа, що посвідчує особу;

д) список пасажирів, що містить відомості про пасажирів під час прибуття і відправлення судна, зокрема, кількість пасажирів на судні, прізвища, імена, громадянство, дату і місце народження, порти посадки і висадки;

е) визначений актами Всесвітнього поштового союзу документ, що супроводжує міжнародні поштові відправлення (за їх наявності);

є) транспортні (перевізні) документи на товари (за наявності), які містять, зокрема, відомості про загальну кількість товарів, кількість вантажних місць, найменування товарів, вид упаковки;

ж) комерційні документи (за наявності) на товари та відомості про розміщення товарів на борту судна;

з) відомості про наявність (відсутність) на борту судна товарів, ввезення яких на митну територію України заборонено або обмежено, включаючи валютні цінності, наявні у членів екіпажу, лікарські засоби, до складу яких входять наркотичні, сильнодіючі засоби, психотропні та отруйні речовини;

и) відомості про наявність (відсутність) на борту судна небезпечних товарів, зброї, боєприпасів.

Також, згідно з Розділом 1 «А» Додатку до «Конвенції про полегшення міжнародного морського судноплавства 1965 року» (дата набуття чинності для України: 24.12.1993) до особистих речей команди судна відносяться: одежа, предмети повсякденного користування і будь-які інші речі, що належать членам команди судна і перевозяться на судні, включаючи валюту.

При цьому, пунктом 2,5 Розділу 1 «В» Додатку до Конвенції визначено, основним документом про особисті речі команди, що містить відомості, що вимагаються державною владою, є Декларація про особисті речі команди.

Відповідно до вимог п. 10 «Типової технологічної схеми пропуску через державний кордон України осіб, автомобільних, водних, залізничних та повітряних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними» затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012р. №451, капітан судна або його морський агент за щонайменше чотири години до прибуття судна у порт з використанням за наявними засобами комунікації до митниці та надає усі необхідні для здійснення митного контролю документи. У разі необхідності, митниця має право безпосередньо на судні здійснювати митний контроль, про що на Генеральній декларації проставляється відповідна відмітка, відповідно до положень Порядку виконання митних формальностей на морському та річковому транспорті, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 10.03.2015 №308, капітан зобов`язаний під час переміщення судна через митний кордон України подати документи, визначені пунктом 2 частини 1 статті 335 Митного кодексу України. Вказані документи підписуються капітаном та посвідчуються судновою печаткою. Факт прийому посадовою особою митниці до оформлення вищевказаних документів, посвідчується шляхом проставляння на примирниках документів відбитку особистої номерної печатки.

Відповідно до пункту 3 «Типової технологічної схеми здійснення митного контролю водних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон» затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012р. №451 визначено, що декларація про особисті речі членів екіпажу судна – документ, що використовується для митного оформлення суден закордонного плавання, де наводяться відомості про наявність у членів екіпажу товарів, валюти та цінностей.

Згідно пунктів 4,7 Типової технологічної схеми, митний контроль водних транспортних засобів і товарів здійснюється митним органом в зонах митного контролю на територіях морських та річкових портів, а також в акваторіях портів, відкритих для міжнародних перевезень. Митний контроль, товарів, що перевозяться членами екіпажів суден, здійснюється, як правило на борту таких суден.

Відповідно до п. п. 9, 10, 17, «Типової технологічної схеми здійснення митного контролю водних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон», у разі коли є підставі вважати що судна закордонного плавання і товари переміщуються через митний кордон України з порушенням норм Митного кодексу України та інших законодавчих актів України, а також у з метою перевірки відомостей зазначених у поданих для митного контролю документах, може здійснюється митний огляд суден.

У разі виявлення фактів порушення законодавства посадова особа митного органу зобов`язана вжити заходів, передбачених законодавством.

Отже, чинне законодавство передбачає обов`язок особам, які переміщують товари, в тому числі тютюнові та алкогольні вироби, при їх переміщенні через митний кордон України водним транспортом, надати органу доходів і зборів в паперовій або електронній документи з достовірними відомостями які необхідні для здійснення митного контролю.

Враховуючи вищезазначені норми законодавства, дослідивши матеріали про порушення митних правил, приходжу до висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується наступними дослідженими в судовому засіданні доказами:

-Протоколом про порушення митних правил № 0179/50800/21 від 23.09.2021 року;

-Копіями фототаблиць до протоколу про ПМП № 0179/50800/21 від 23.09.2021 року;

-Актом про проведення огляду товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу;

-Загальною декларацією;

-Списком судових запасів від 23.09.2021 року;

-Описом предметів від 27.09.2021 року;

-Висновком експертизи № 1420003600-0581 віл 09.12.2021 року.

Оцінюючи наведені докази суд приходить до висновку, що останні узгоджуються між собою щодо часу, місця та обставин, вчиненого правопорушення, і доводять факт порушення ОСОБА_1 умов митних правил і свідчать про те, що ОСОБА_1 дійсно допустив порушення митних правил, за що передбачено відповідальність за ч. 1 ст. 483 МК України, а саме: переміщення або дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення, у зв`язку з чим на вимогу п. 5 ч. 2ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 , підлягає стягненню судовий збір у розмірі 496,20 грн.

Керуючись ст. ст. 280, 283, 284 КУпАП,ст.ст. 9, 10, 57, 103, 380, 483, 519, 520, 526-529 МК України, суд,

-п о с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 100 відсотків вартості предмету порушення митних правил, що складає 33 095, 88 грн. з конфіскації товару: сигарети іноземного виробництва з фільтром з маркуванням «LEADER» в кількості 49 блоків по 200 штук сигарет у кожному (9800 штук цигарок) та алкогольні напої іноземного виробництва з маркуванням «Three Castles» в кількості 36 пляшок об`ємом по 0,7 л. (25,2 літрів) тимчасово вилученого за протоколом про ПМП №0179/50800/21 від 23.09.2021.

Номер отримувача: UA248999980355774540043946385. Код отримувача(код за ЄДРПОУ) 43946385. Банк отримувач Казначейство України (ЕАП) ЦА ГУДКСУ у Херсонській області. МФО - 899998

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави судовий збір в сумі 496, 20 грн.

(Рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001 Одержувач ГУК у м. Києві /м Київ/ 22030106 Код отримувача(код за ЄДРПОУ) 37993783 Банк отримувач Казначейство України (ЕАП) Код класифікації доходів бюджету: 22030106).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь Митниці в Херсонській області, Автономній Республіці Крим і м. Севастополя витрати, пов`язані із зберіганням предметів правопорушення у сумі 1434,68 грн.

(отримувач коштів: Державна митна служба України (витрати) номер отримувача : UA388201720313251001201140174 код отримувача(код заЄДРПОУ) – 43946385 банк отримувач – Державна Казначейська служба України м.Київ МФО - 820172).

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови до Херсонського апеляційного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.

Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з дня винесення.

СуддяМ. С. Рябцева