
18.01.2022
Справа № 469/1111/21
2/469/308/22
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 січня 2022 року смт.Березанка
Березанський районний суд Миколаївської області у складі головуючого судді Гапоненко Н.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Відділу освіти, культури, молоді та спорту Березанської селищної ради Миколаївської області про скасування наказу про відсторонення від роботи, -
в с т а н о в и в:
Позивач 19 листопада 2021 року звернулася до Березанського районного суду з вказаною позовною заявою, у якій просила скасувати з дати його видачі наказ Відділу освіти, культури, молоді та спорту Березанської селищної ради від 08 листопада 2021 року за №135-к про відсторонення її від роботи як директора Березанської дитячої музичної школи Березанської селищної ради без збереження заробітної плати на час відсутності щеплення від COVID-19. У обґрунтування заявлених вимог позивач зазначила, що діючим трудовим законодавством та умовами укладеного сторонами трудового контракту не передбачено відсторонення від роботи за відмову вакцинуватися від COVID-19, вакцинація для працівників є добровільною.
Ухвалою Березанського районного суду від 24 листопада 2021 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
13 грудня 2021 року до суду надійшов відзив відповідача проти позову, у якому представник відповідача просив відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову, посилаючись на те, що правомірність дій відповідача передбачена діючими нормами, позивач відноситься до працівників, на яких поширюється вимога обов`язкової вакцінації, про що позивача заздалегідь було повідомлено. Протипоказання до вакцинації може встановлювати сімейний або лікуючий лікар, про що надати відповідний висновок. Позивач не надала документів, що вона має такий стан здоров`я, що є перешкодою для вакцинування, а тому її відсторонення ґрунтується на законі, має законну мету, відповідає суспільним інтересам для запобігання зараження працівника та/або поширення ним інфекційної хвороби.
Клопотань від учасників справи про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін до суду не надходило, тому відповідно до ч.13 ст.7, ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними в справі матеріалами, враховуючи, що сторонами надані достатні докази щодо обставин справи.
З матеріалів справи встановлено, що позивач на підставі контракту, укладеного нею та відповідачем 25 березня 2021 року, призначена на посаду директора комунального закладу «Березанська дитяча музична школа Березанської селищної ради”, що вбачається з копії трудової книжки позивача та копії контракту. Відсторонення позивача від виконання обов`язків директора Березанської дитячої музичної школи Березанської селищної ради умовами трудового контракту не передбачено (а.с.5-12).
04 листопада 2021 року ОСОБА_1 відповідачем направлено повідомлення №792/01-17/21 про обов`язкове профілактичне щеплення проти COVID-19, в якому зазначено, що з 08 листопада 2021 року на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, щеплення від COVID-19 є обов`язковим для працівників закладів освіти, та запропоновано до 05 листопада 2021 року надати документ, який підтверджує наявність профілактичного щеплення, або довідку про абсолютні протипоказання відповідно до Переліку медичних протипоказань та застережень до проведення профілактичних щеплень, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 16 вересня 2011 року №595.
Позивача попереджено, що, якщо до вказаної дати нею не буде надано один із зазначених документів, 08 листопада 2021 року її буде відсторонено від роботи без збереження заробітної плати на підставі ст.46 КЗпП України та ст.12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» (а.с.13).
Попередження отримане позивачем 05 листопада 2021 року, що вбачається із її відповіді на попередження, у якій вона заперечує проти вимоги відповідача, посилаючись на її незаконність, оскільки відсутність щеплення не є порушенням трудової дисципліни і не може бути підставою відсторонення від роботи та позбавлення заробітної плати. Вважає дії відповідача такими, що обмежують її конституційні права, передбачені ст.ст.8, 43, 64 Конституції України (а.с.15-16).
Наказом Відділу освіти, культури, молоді та спорту Березанської селищної ради від 08 листопада 2021 року за №135-к ОСОБА_1 відсторонено від роботи як директора Березанської дитячої музичної школи Березанської селищної ради з 08 листопада 2021 року на час відсутності щеплення від COVID-19 без збереження заробітної плати (а.с.14).
Трудові відносини в Україні врегульовані Кодексом законів про працю України, іншим актами законодавства України, прийнятими відповідно до нього (ст.4 КЗпП України.
Статтею 2 КЗпП України визначено основні трудові права працівників, а саме право на працю, тобто на одержання роботи з оплатою праці не нижче встановленого державою мінімального розміру, - включаючи право на вільний вибір професії, роду занять і роботи, право на відпочинок відповідно до законів про обмеження робочого дня та робочого тижня і про щорічні оплачувані відпустки, право на здорові і безпечні умови праці, на об`єднання в професійні спілки та на вирішення колективних трудових конфліктів (спорів) у встановленому законом порядку, на участь в управлінні підприємством, установою, організацією, на матеріальне забезпечення в порядку соціального страхування в старості, а також у разі хвороби або реабілітації, повної або часткової втрати працездатності, на матеріальну допомогу в разі безробіття, на право звернення до суду для вирішення трудових спорів незалежно від характеру виконуваної роботи або займаної посади, крім випадків, передбачених законодавством, та інші права, встановлені законодавством.
Відповідно до статті 2-1 КЗпП України забороняється будь-яка дискримінація у сфері праці, зокрема порушення принципу рівності прав і можливостей, пряме або непряме обмеження прав працівників залежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, гендерної ідентичності, сексуальної орієнтації, етнічного, соціального та іноземного походження, віку, стану здоров`я, інвалідності, підозри чи наявності захворювання на ВІЛ/СНІД, сімейного та майнового стану, сімейних обов`язків, місця проживання, членства у професійній спілці чи іншому об`єднанні громадян, участі у страйку, звернення або наміру звернення до суду чи інших органів за захистом своїх прав або надання підтримки іншим працівникам у захисті їх прав, повідомлення про можливі факти корупційних або пов`язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України "Про запобігання корупції", а також сприяння особі у здійсненні такого повідомлення, за мовними або іншими ознаками, не пов`язаними з характером роботи або умовами її виконання.
Відсторонення працівників від роботи власником або уповноваженим ним органом регулюється статтею 46 КЗпП України та допускається у разі появи на роботі в нетверезому стані, у стані наркотичного або токсичного сп`яніння; відмови або ухилення від обов`язкових медичних оглядів, навчання, інструктажу і перевірки знань з охорони праці та протипожежної охорони; в інших випадках, передбачених законодавством (частина перша статті 46 КЗпП).
Таким чином, перелік підстав для відсторонення працівника від роботи, який визначений статтею 46 КзПП України, не є виключним; положення цієї статті передбачають можливість відсторонення від роботи у разі відмови або ухилення від профілактичних щеплень працівників професій, виробництв та організацій, для яких таке щеплення є обов`язковим.
Відповідно до статті 10 Основ законодавства України про охорону здоров`я громадяни України зобов`язані, зокрема, піклуватись про своє здоров`я та здоров`я дітей, не шкодити здоров`ю інших громадян; у передбачених законодавством випадках проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення; виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством про охорону здоров`я.
Згідно із частинами другою, третьою статті 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов`язковим профілактичним щепленням також проти інших відповідних інфекційних хвороб. У разі відмови або ухилення від обов`язкових профілактичних щеплень у порядку, встановленому законом, ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт. Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти інших відповідних інфекційних хвороб, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я; у разі загрози виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби або масового поширення небезпечної інфекційної хвороби на відповідних територіях та об`єктах можуть проводитися обов`язкові профілактичні щеплення проти цієї інфекційної хвороби за епідемічними показаннями.
Профілактичні щеплення проводяться після медичного огляду особи в разі відсутності у неї відповідних медичних протипоказань.
Інших підстав відмови від обов`язкових профілактичних щеплень законодавством України не передбачено.
Отже, відсторонення від роботи працівників певних професій у випадку відмови або ухилення від обов"язкового профілактичного щеплення передбачене законом.
Відповідно до статті 29 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” постановою Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року №1236 “Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2” з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19) на території України установлено карантин з 19 грудня 2020 року до 31 березня 2022 року.
Пунктом 41–6 вказаної постанови керівників державних органів (державної служби), керівників підприємств, установ та організацій зобов`язано забезпечити:
- контроль за проведенням обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 працівниками та державними службовцями, обов`язковість профілактичних щеплень яких передбачена переліком професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров`я України від 04 жовтня 2021 р. № 2153 (далі - перелік);
- відсторонення від роботи (виконання робіт) працівників та державних службовців, обов`язковість профілактичних щеплень проти COVID-19 яких визначена переліком та які відмовляються або ухиляються від проведення таких обов`язкових профілактичних щеплень проти COVID-19 відповідно до ст.46 КЗпП України, ч.2 ст.12 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” та ч.3 ст.5 Закону України “Про державну службу”, крім тих, які мають абсолютні протипоказання до проведення таких профілактичних щеплень проти COVID-19 та надали медичний висновок про наявність протипоказань до вакцинації проти COVID-19, виданий закладом охорони здоров`я;
- взяття до відома, що на час такого відсторонення оплата праці працівників та державних службовців здійснюється з урахуванням ч.1 ст.94 КЗпП України, ч.1 ст.1 Закону України “Про оплату праці” та ч.3 ст.5 Закону України “Про державну службу”;
встановлено, що відсторонення працівників та державних службовців здійснюється шляхом видання наказу або розпорядження керівника державного органу (державної служби) або підприємства, установи, організації з обов`язковим доведенням його до відома особам, які відсторонюються;
строк відсторонення встановлюється до усунення причин, що його зумовили.
Пунктом 3 Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов`язковим профілактичним щепленням, затвердженого наказом Міністерства охорони здоров`я України від 04.10.2021 року № 2153, до переліку осіб, які підлягають обов`язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19 віднесено працівників закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.
Позивач є працівником закладу позашкільної освіти - Березанської дитячої музичної школи, тому на неї поширюється вимоги щодо обов`язку проведення профілактичного щеплення проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Статтею 43 Конституції кожному гарантовано право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується; громадянам гарантується захист від незаконного звільнення; право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Тобто саме життя, здоров`я і безпека людини визнаються найвищою соціальною цінністю в Україні і є пріоритетними для держави. Інтереси однієї особи не можуть домінувати над інтересами держави у питанні безпеки життя і здоров`я громадян.
Такої ж правової позиції дотримується і Верховний Суд (постанова від 10 березня 2021 року у справі № 331/5291/19).
У рішенні Європейського суду з прав людини від 15 березня 2012 року у справі "Соломахін проти України" (Solomakhin v/ Ukraine, заява № 24429/03) сформульовано правовий висновок, що обов`язкове щеплення як примусовий медичний захід є вт ручанням у гарантоване пунктом 1 статті 8 Конвенції “Про захист прав людини та основоположних свобод”, право на повагу до приватного життя особи, що включає фізичну та психологічну недоторканість особи. Порушення фізичної недоторканості заявника можна вважати виправданим для дотримання цілей охорони здоров`я населення та необхідності контролювати поширення інфекційного захворювання.
Таким чином, відповідачем обґрунтовано та відповідно до закону винесено наказ про відсторонення позивача від роботи з метою реалізації свого обов`язку щодо забезпечення безпеки життя і здоров`я всіх учнів та працівників музичної школи, де працювала позивач, а також з метою захисту самої позивачки, яка не отримала профілактичних щеплень. Таке рішення відповідача, на думку суду, за встановлених судом обставин є виправданим, пропорційним та необхідним заходом.
Оскільки ухвалою суду від 24 листопада 2021 року позивача на підставі ч.2 ст.133 ЦПК України, ч.2 ст.8 Закону України “Про судовий збір” звільнено від сплати судового збору, на підставі ч.6 ст. 141 ЦПК України судові витрати компенсуються за рахунок держави.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 12, 258, 259, 263-265, 274-279 ЦПК України, суд -
у х в а л и в:
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Судові витрати покласти за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України
Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення його повного тексту шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду. Учасник справи, якому рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: