Постанова № 102658542, 11.01.2022, Галицький районний суд м. Львова

Дата ухвалення
11.01.2022
Номер справи
461/10014/21
Номер документу
102658542
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №461/10014/21

Провадження №3/461/104/22

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

11 січня 2022 року м. Львів

Суддя Галицького районного суду м. Львова Волоско І.Р., за участі представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , представника Львівської митниці Державної митної служби України Черепащука І.В., розглянувши справу про адміністративне правопорушення:

ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого керівником компанії «Profit Trade Group s/r/o/» (Janosikova, 15A, Zilina, 01001, Slovakia, ідентифікаційний номер (ІСО 51662655), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за ч.2 ст. 483 МК України,-

ВСТАНОВИВ

Згідно протоколу про порушення митних правил №1195/20900/21, 29.06.2021 в зону митного контролю пункт пропуску «Краківець - Корчова» митного поста «Яворів» Галицької митниці Держмитслужби в`їхав транспортний засіб з реєстраційним номером НОМЕР_1 / НОМЕР_2 з товаром: «бувші у вжитку: одяг, взуття, текстильні вироби, сумки... 15011,00 кг.». який переміщувався в митному режимі імпорт за попередньою митною декларацією типу ІМ ЕЕ №UA209140/2021/064178. Як підставу для переміщення товару, водієм фірми перевізника до митного контролю подано наступні документи: міжнародну товарно-транспортну накладна (CMR) без номеру від 24.06.2021 року; рахунок-фактуру (Invoice) №210089 від 24.06.2021 року; митну декларацію Республіки Польщі (MRN) №21PL402010E0934003. Відповідно до поданих документів, на митну територію України транспортним засобом з реєстраційним номером BC4827MC/BC0613XF на адресу ТОВ «БЕЗМЕЖНИЙ ПРОСТІР» (79069 м.Львів, вул.Кульпарківська, 93А, Україна, код ЄДРПОУ 42857621) переміщується товар: «бувші у вжитку: одяг, взуття, текстильні вироби, сумки... 15011,00 кг.». Відправником та продавцем товару зазначена компанія «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» (Janosikova 15A, Zilina, 01001,Slovakia). Вага брутто переміщуваного товару заявлена 15001,00 кг., вартість 19648,55 доларів США, що згідно з курсом Національного банку України відповідає сумі 539527 гривень 58 копійок. Товар переміщувався відповідно до контракту зовнішньоекономічного договору (контракту) купівлі-продажу товарів №2204-2019 від 22.04.2019, укладеного між компанією «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» в особі директора ОСОБА_4 ) та ТОВ «БЕЗМЕЖНИЙ ПРОСТІР» в особі директора ОСОБА_5 , а також товаросупровідних документів, які підписані керівником компанії продавця («PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» директором ОСОБА_6 ( ОСОБА_7 ). У ході здійснення митного контролю транспортного засобу, а саме під час проведення огляду переміщуваного вантажу, разом із заявленим товаром, виявлено товари, які не заявлені у товаросупровідних документах, а саме «м`які іграшки вживані», загальною вагою 410 кг. які знаходились у 40 мішках та «пряжа», загальною вагою 249 кг., яка знаходилась у 13 мішках. З метою з`ясування обставин переміщення зазначеного вище товару через митний кордон України, Львівська митниця 01.07.2021 скерувала лист №7.4/20-01/14/95. яким викликався керівник компанії «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» ОСОБА_8 ( ОСОБА_7 ). У визначений час останній не з`явився, однак у отриманому 01.07.2021 листі, він повідомив про неможливість прибуття у визначений строк та про необхідність виконання усіх митних формальностей без його участі.

Відповідно до інформації наявної у модулі «Провадження у справах про ПМП» АСМО «Інспектор», директора компанії «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) притягнуто 30.03.2021 року до відповідальності за вчинення правопорушення передбаченого ч. 2 статті 483 Митного кодексу України у справі про порушення митних правил №280/40800/21 від 26.02.2021 року

Враховуючи викладене, у ході перевірки встановлено, що директор компанії «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» ОСОБА_8 ( ОСОБА_3 ) вчинив дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів їх кількості, та вартості, які необхідні для визначення коду товару згідно УКТ ЗЕД та його митної вартості.

Таким чином, на думку автора протоколу, ОСОБА_9 ( ОСОБА_3 ) вчинив переміщення через митний кордон України товарів з приховуванням від митного контролю шляхом подання органу доходів і зборів як підстави для переміщення документів, що містять неправдиві відомості щодо кількості вантажних місць їх маркування та номерів, вчинені повторно протягом року.

Дії ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) органом митниці кваліфіковані, як порушення митних правил, відповідальність за вчинення яких передбачене ч. 2 ст. 483 МК України.

ОСОБА_8 ( ОСОБА_3 ) в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, наслідки неявки.

Відповідно до ст.526 МК України, вважаю можливим провести розгляд справи у відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності та не з`явилася в судове засідання, хоча належним чином повідомлялась про час і місце розгляду справи

Представник особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 під час розгляду справи факт вчинення правопорушення заперечив, з мотивів, наведених у письмових запереченнях та просить закрити провадження у справі, у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.483 МК України. Зокрема азан чає, що матеріали справи не містять доказів про наявність у діях ОСОБА_10 ( ОСОБА_3 ) умислу на порушення митних правил. Зі змісту декларації №UA209140/2021/064178 вбачається, що декларантом є ТОВ «Безмежний простір», а декларація подана представником декларанта ОСОБА_11 .

Представник Львівської митниці Державної митної служби України в судовому засіданні зазначив, що у діях ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) наявний склад правопорушення, яке йому інкриміноване. До останнього слід застосувати стягнення, передбачене санкцією частини 1 статті 483 МК України.

Заслухавши пояснення представника особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), думку представника Львівської митні Державної митної служби України Черепащука В.І. митниці, дослідивши матеріали справи, приходжу до наступного висновку.

Відповідно до ч.1 ст.1МитногокодексуУкраїни (надалі - МК України), законодавство України з питань державної митної справи складається з Конституції України, цього Кодексу, інших законів України, що регулюють питання, зазначені у статті 7 цього Кодексу,з міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також з нормативно-правових актів, виданих на основі та на виконання цього Кодексу та інших законодавчих актів.

У відповідності до ч.2 ст.7 КУпАП провадження у справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Положеннями п.3 ч.1 ст.8МКУкраїни визначено, що державна митна справа здійснюється на основі принципів законності та презумпції невинуватості.

Відповідно до ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до ст. 10 КУпАП, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об`єктивних і суб`єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.

Тобто при складанні протоколу про порушення митних правил враховуються ознаки складу правопорушення, які мають узгоджуватись з диспозицією статті, до відповідальності за якою притягується особа. У іншому випадку відсутність однієї із ознак складу правопорушення виключає можливість притягнення особи до відповідальності.

Згідно ч.2 ст.483 МК України, відповідальність настає за дії, спрямовані на переміщення цих товарів з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу товарно-супровідних документів, що містили неправдиві відомості щодо найменування та кількості товару, вчинені повторно протягом року.

Безпосереднім об`єктом посягання при вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 483 МК України, є встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України.

Об`єктивною стороною правопорушення є дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України, тобто, розуміється активна поведінка (вчинок) особи.

Переміщення предметів із приховуванням від митного контролю - це їх переміщення через митний кордон різними шляхами, зокрема, шляхом подання до митного органу України підроблених документів, які містять неправдиві дані.

Суб`єкт правопорушення осудна особа, яка досягла 16-річного віку, а також посадова особа підприємства. Посадова особа підприємства керівник та інший працівник підприємства (резиденти й нерезиденти), які у зв`язку з постійно або тимчасово виконуваними ними трудовими (службовими) обов`язками відповідають за додержання вимог, установлених МК України, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними в установленому законом порядку.

Суб`єктивна сторона вказаного правопорушення характеризується прямим умислом, тобто усвідомленням особою, яка вчинила правопорушення характеру незаконного переміщення товарів через митну територію України.

Не можна розглядати як порушення митних правил дії особи, яка, переміщуючи товари через митний кордон України, надала митним органам супровідні документи з відомостями, що не відповідають дійсності, без умислу порушити митні правила, передбачені чинним законодавством України (п. 6 Постанови Пленуму Верховного суду від 03.06.2005 року № 8 «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил»).

При цьому, що стосується використання документів, то судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Тобто ті, що подаються митному органу на кордоні та є підставою для пропуску товару на митну територію України.

Судом встановлено, що 29.06.2021 в зону митного контролю пункт пропуску «Краківець - Корчова», митного поста «Яворів» Галицької митниці Держмитслужби в`їхав транспортний засіб з реєстраційним номером НОМЕР_1 / НОМЕР_2 з товаром: «бувші у вжитку: одяг, взуття, текстильні вироби, сумки... 15011,00 кг.». який переміщувався в митному режимі імпорт за попередньою митною декларацією типу ІМ ЕЕ №UA209140/2021/064178.

Як підставу для переміщення товару, водієм фірми перевізника до митного контролю подано наступні документи: міжнародну товарно-транспортну накладну (CMR) без номеру від 24.06.2021 року; рахунок-фактуру (Invoice) №210089 від 24.06.2021 року; митну декларацію Республіки Польщі (MRN) №21PL402010E0934003. Відповідно до поданих документів, на митну територію України транспортним засобом з реєстраційним номером BC4827MC/BC0613XF на адресу ТОВ «БЕЗМЕЖНИЙ ПРОСТІР» (79069 м.Львів, вул.Кульпарківська, 93А, Україна, код ЄДРПОУ 42857621) переміщується товар: «бувші у вжитку: одяг, взуття, текстильні вироби, сумки... 15011,00 кг.». Відправником та продавцем товару зазначена компанія «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» (Janosikova 15A, Zilina, 01001,Slovakia). Вага брутто переміщуваного товару заявлена 15001,00 кг., вартість 19648,55 доларів США, що згідно з курсом Національного банку України відповідає сумі 539527 гривень 58 копійок.

У ході здійснення митного контролю транспортного засобу, а саме під час проведення огляду переміщуваного вантажу, разом із заявленим товаром, виявлено товари, які не заявлені у товаросупровідних документах, а саме «м`які іграшки вживані», загальною вагою 410 кг. які знаходились у 40 мішках та «пряжа», загальною вагою 249 кг., яка знаходилась у 13 мішках. З метою з`ясування обставин переміщення зазначеного вище товару через митний кордон України Львівська митниця 01.07.2021 скерувала лист №7.4/20-01/14/95. яким викликався керівник компанії «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» ОСОБА_8 ( ОСОБА_7 ). У визначений час останній не з`явився, однак у отриманому 01.07.2021 листі, він повідомив про неможливість прибуття у визначений строк та про необхідність виконання усіх митних формальностей без його участі.

Згідно висновку експерта СЛПЕД № 1420003400-0171від 05.08.2021 року (іграшки) та № 1420003301-0976 від 03.122021 року (пряжа) сукупна вартість виявленого і вилученого товару становить 102 554,40 гривні.

Відповідно до ч. 1 ст. 265 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Під час переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України декларант, уповноважена ним особа або перевізник подає митному органу документи та відомості, необхідні для митного контролю, передбачені ст. 335 МК України.

Згідно положень ч. 8 ст. 264 МК України з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

За змістомст.265МК України декларантами мають право виступати: при переміщенні товарів,транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України або при зміні митного режиму щодо товарів на підставі зовнішньоекономічного договору,укладеного резидентом,резидент,яким або від імені якого укладено цей договір; в інших випадках - особа, яка відповідно до законодавства України має право вчиняти щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення юридично значущі дії від свого імені.

Декларант може здійснювати декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення самостійно або уповноважувати інших осіб на здійснення декларування від свого імені.

Відповідно до ч.ч. 4, 5 ст. 266 МК України у разі самостійного декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення декларантом передбачену цим Кодексом відповідальність за вчинення порушення митних правил у повному обсязі несе декларант.

Особа, уповноважена на декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта, має такі самі обов`язки, права і несе таку саму відповідальність, що й декларант.

З товаросупровідних документів, а саме: міжнародної товарно-транспортної накладної (CMR) без номеру від 24.06.2021 року; рахунка-фактури (Invoice) №210089 від 24.06.2021 року; митної декларації Республіки Польщі (MRN) №21PL402010E0934003 вбачається, що відправником та продавцем товару є компанія «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» в особі директора ОСОБА_8 ( ОСОБА_7 ), а отримувачем та покупцем ТОВ «БЕЗМЕЖНИЙ ПРОСТІР» в особі директора ОСОБА_5 .

Крім того, з матеріалів справи вбачається, що товар переміщувався відповідно до контракту зовнішньоекономічного договору (контракту) купівлі – продажу товарів №2204-2019 від 22.04.2019 року, укладеного між компанією «PROFIT TRADE GROUP s.r.o.» в особі директора ОСОБА_8 ( ОСОБА_7 ) та ТОВ «БЕЗМЕЖНИЙ ПРОСТІР» в особі директора ОСОБА_5 .

З митної декларації UA209140/2021/064178 вбачається, що декларантом є ТОВ «Безмежний простір» та така підписана ОСОБА_11 .

Отже, в матеріалах справи відсутні та не надавались у судовому засіданні будь-які дані чи належні докази на підтвердження того, що ОСОБА_8 ( ОСОБА_7 ) був суб`єктом декларування та умисно надав товаросупровідні документи на переміщення товарів на територію України, які містять неправдиві відомості.

Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається скоєним умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.

Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням (ст.486 МК України).

Таким чином, матеріали справи про порушення митних правил не містять будь-яких відомостей та жодних доказів того, що ОСОБА_8 ( ОСОБА_7 ) вчиняв будь-які умисні дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю шляхом подання митному органу України документів, що містять неправдиві щодо товару відомості, а тому в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 483 МК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 487 Митного Кодексу України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Згідно ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Згідно п.4 ст.129 Конституції України, однією із засад судочинства є змагальність сторін і закон не покладає на суд обов`язок збирати докази винуватості чи невинуватості особи.

Таким чином, суд прийшов до беззаперечного переконання, що обставини, які викладені в протоколі № 1195/209000/21 від 02.07.2021 року, не відображають всіх ознак складу правопорушення, передбаченого ч.1 ст.483 МК України, при цьому суд позбавлений права самостійно редагувати фабулу правопорушення, відображену в протоколі, або відшукувати докази на користь обвинувачення, а тому провадження у справі підлягає закриттю відповідно до п.1 ст.247 КУпАП у зв`язку з відсутністю в діях ОСОБА_12 ( ОСОБА_7 ) складу адміністративного правопорушення.

Крім того, товар, який був вилучений Львівської митницею Держмитслужби необхідно повернути власнику.

Керуючисьст.ст.7,9,243-244,247,248,249,251,257,283-285КУпАП, ст.ст. 483, 487, 527, 528 МК України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

Відмовити у притягненні ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.483 МК України за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Провадження у справі про порушення митних правил відносно ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ) за ч.1 ст.483 МК України закрити у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Вилучений, згідно протоколу про порушення митних правил №1195/20900/21 від 29.06.2021 року товар повернути власнику після належного митного оформлення або для вивезення за межі митної території України.

Постанова судді у справі про порушення митних правил може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова, особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи, митним органом, який здійснював провадження у цій справі протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Волоско І.Р.