
Справа № 326/50/22
Провадження № 3/326/75/2022
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2022 р. Запорізька обл., Бердянський р-н,
м. Приморськ
Суддя Приморського районного суду Запорізької області Ігнатьєв Д.П., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Приазовського національного природного парку Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бердянськ Запорізької області, громадянина України, одруженого, маючого трьох утриманців, який не працює, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст.ст. 90, 91 КУпАП, -
В С Т А Н О В И В:
До Приморського районного суду Запорізької області надійшов протокол № 000375 від 29.10.2021 р. про адміністративне правопорушення, складений відносно ОСОБА_1 за ст.ст. 90, 91 КУпАП. З протоколу вбачається, що 29.10.2021 року о 05 годині 10 хвилин, на березі Азовського моря, Обіточна затока в районі оголовка Обіточної коси встановлено факт порушення природоохоронного законодавства на території природно-заповідного фонду. ОСОБА_1 на відстані від берега 10 метрів вбрід займався незаконним ловом водних біоресурсів забороненими знаряддями лову – 1 (одним) ятером та виловив: піленгас – (шість) одиниць, креветку – 5750 (п`ять тисяч сімсот п`ятдесят) одиниць, морська голка товсторила 1 (одна) одиниця, що є заборонено, що є порушенням ст.ст. 7, 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст.ст. 7, 63 Закону України «Про тваринний світ», р. 3 положення «Про ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Обіточна коса», охоронного зобов`язання № 46 від 25.05.2021 р..
Унаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства державі заподіяна шкода в розмірі 330 (триста тридцять) грн. 00 коп., згідно постанови КМУ №1030 від 07.11.2012 р. та 14774 (чотирнадцять тисяч сімсот сімдесят чотири грн. 00 коп., згідно постанови КМУ № 541 від 24.07.2013 р..
Правопорушник ОСОБА_1 , який був належно повідомлений про час, місце та дату розгляду справи, до суду не з`явився. Про причини його неявки суду не відомі.
Вивчивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до наступного висновку.
Відносно ОСОБА_1 29.10.2021 року складений протокол про адміністративне правопорушення № 000375 від 29.10.2021 р. за ст.ст. 90, 91, КУпАП.
З цього протоколу, який складений належною особою, з дотриманням вимог чинного законодавства, вбачається, що 29.10.2021 року о 05 годині 10 хвилин, на березі Азовського моря, Обіточна затока в районі оголовка Обіточної коси встановлено факт порушення природоохоронного законодавства на території природно-заповідного фонду. ОСОБА_1 на відстані від берега 10 метрів вбрід займався незаконним ловом водних біоресурсів забороненими знаряддями лову – 1 (одним) ятером та виловив: піленгас – (шість) одиниць, креветку – 5750 (п`ять тисяч сімсот п`ятдесят) одиниць, морська голка товсторила 1 (одна) одиниця, що є заборонено, що є порушенням ст.ст. 7, 64 Закону України «Про природно-заповідний фонд України», ст.ст. 7, 63 Закону України «Про тваринний світ», р. 3 положення «Про ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Обіточна коса», охоронного зобов`язання № 46 від 25.05.2021 р..
Диспозиція ст. 90 КУпАП передбачає відповідальність за погіршення, знищення середовища перебування (зростання) тварин і рослин, види яких занесені до Червоної книги України або які охороняються відповідно до міжнародних договорів України, знищення, незаконне або з порушенням встановленого порядку вилучення їх із природного середовища, а також порушення умов утримання (вирощування) тварин і рослин зазначених видів у ботанічних садах, дендрологічних та зоологічних парках, інших спеціально створених штучних умовах, що призвело до їх загибелі, каліцтва (пошкодження), інші порушення порядку охорони, використання і відтворення таких видів тварин і рослин.
В протоколі про адміністративне правопорушення зазначено, що одним із видів тварин, які виловив ОСОБА_1 є морська голка товсторила.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 000375 від 29.10.2021 р. ОСОБА_2 поставив свій підпис про ознайомлення з протоколом.
Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_2 від 29.10.2021 р. він дійсно 29.10.2021 р. виходив у море та здійснив вилов креветки, пеленгасу, голки товсторилої. З порушенням згоден.
Згідно опису № 000375/1 від 29.10.2021 р. знарядь незаконного добування (заготівлі) природних ресурсів, плавучих транспортних засобів, зброї та набоїв, природних ресурсів або продукції, що з них виготовлена, документів вилучених у ОСОБА_2 у останнього вилучено пеленгас 6 одиниць, креветка 5750 одиниць, морська голка товсторила 1 одиниця, які відповідно до розписки від 29.10.2021 р. передані на зберігання ОСОБА_2
Відповідно до Переліку видів тварин, що заносяться до Червоної книги України (тваринний світ) (затв. Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 19 січня 2021 року N 29) морська голка товсторила занесена до Червоної книги України.
Таким чином склад правопорушення, передбаченого ст. 90 КУпАП в діях ОСОБА_2 встановлений.
Стаття 91 КУпАП передбачає відповідальність за здійснення в межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, їх охоронних зон, а також територій, зарезервованих для наступного заповідання, забороненої господарської та іншої діяльності, порушення інших вимог режиму цих територій та об`єктів, самовільна зміна їх меж, невжиття заходів для попередження і ліквідації негативних наслідків аварій або іншого шкідливого впливу на території та об`єкти природно-заповідного фонду.
Відповідно до ст.7 Закону України «Про тваринний світ» об`єкти тваринного світу, вилучені із стану природної волі, розведені (отримані) у напіввільних умовах чи в неволі або набуті іншим не забороненим законом шляхом, можуть перебувати у приватній власності юридичних та фізичних осіб. Законність набуття у приватну власність об`єктів тваринного світу (крім добутих у порядку загального використання) повинна бути підтверджена відповідними документами, що засвідчують законність вилучення цих об`єктів з природного середовища, ввезення в Україну з інших країн, факту купівлі, обміну, отримання у спадок тощо, які видаються в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 63 ЗУ «Про тваринний світ» відповідальність за порушення законодавства в галузі охорони, використання і відтворення тваринного світу несуть особи, винні, зокрема, в порушенні правил використання об`єктів тваринного світу; виготовленні, зберіганні, реалізації та застосуванні заборонених знарядь добування тварин.
Пунктом 3.15 Правил любительського і спортивного рибальства (затв. Наказом Державного комітету рибного господарства України від 15.02.99 р. № 19) забороняється лов водних живих ресурсів, зокрема: із застосуванням вибухових і отруйних речовин, електроструму, колючих знарядь лову, вогнепальної та пневматичної зброї (за винятком гарпунних рушниць для підводного полювання), промислових та інших знарядь лову, виготовлених із сіткоснастевих чи інших матеріалів усіх видів і найменувань, а також способом багріння, спорудження гаток, запруд та спускання води з рибогосподарських водойм; з човнів або інших плавзасобів на промислових ділянках, закріплених за користувачами водних живих ресурсів, а також на відстані від берега більш як 3 км в Чорному морі і 1,5 км - в Азовському морі.
Відповідно до ст. 7 ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду. Землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об`єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об`єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення. На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об`єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. На землях територій та об`єктів природно-заповідного фонду, які створюються в зоні відчуження та зоні безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, забороняється будь-яка діяльність, що не забезпечує режим радіаційної безпеки. Межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду. На використання земельної ділянки або її частини в межах природно-заповідного фонду може бути встановлено обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором. Обмеження (обтяження) підлягає державній реєстрації і діє протягом строку, встановленого законом або договором. Завдані внаслідок обмеження (обтяження) у землекористуванні втрати відшкодовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. е) ч. 2 ст. 64 ЗУ «Про природно-заповідний фонд України» відповідальність за порушення законодавства про природно-заповідний фонд несуть особи, винні у порушенні вимог щодо використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Згідно з розділом 3 Положення про ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Коса Збиточна» (затв. Наказом Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України 18.05.2021 р. № 328) на території заказника забороняється будь-яка діяльність, що суперечить меті і завданням заказника, передбаченим цим положенням і загрожує збереженню природного комплексу, у тому числі рибальство у невизначених місцях.
Відповідно до Охоронного зобов`язання № 46 від 25.05.2021 р., видане департаментом захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації, цим Охоронним зобов`язанням Приазовському національному природному парку передано під охорону та дотримання встановленого режиму частина території ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Коса Обиточна» площею 6653 га, у межах земель водного фонду, що представлені 1 км акваторії Азовського моря навколо коси Обіточної.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 000375 від 29.10.2021 р. Зазначено, що 29.10.2021 року о 05 годині 10 хвилин, на березі Азовського моря, Обіточна затока в районі оголовка Обіточної коси встановлено факт порушення природоохоронного законодавства на території природно-заповідного фонду. ОСОБА_1 на відстані від берега 10 метрів вбрід займався незаконним ловом водних біоресурсів забороненими знаряддями лову – 1 (одним) ятером та виловив: піленгас – (шість) одиниць, креветку – 5750 (п`ять тисяч сімсот п`ятдесят) одиниць, морська голка товсторила 1 (одна) одиниця.
В протоколі про адміністративне правопорушення № 000375 від 29.10.2021 р. ОСОБА_2 поставив свій підпис про ознайомлення з протоколом.
Відповідно до письмових пояснень правопорушника ОСОБА_2 29.10.2021 року о 05 годині 10 хвилин він дійсно виходив у море та здійснив вилов креветки, пеленгасу, голки товсторилої. З порушенням згоден.
В описі №000375 знарядь незаконного добування (заготівлі) природних ресурсів, плавучих транспортних засобів, зброї та набоїв, природних ресурсів або продукції, що з них виготовлена, документів вилучених у ОСОБА_2 у останнього вилучено ятер у кількості 1 одиниця зеленого кольору, вічко 6 мм, довжина 25 м, висота 0,6 м.
У приймальному акті №000375 від 29.10.2021 року зазначено, що ятер: зеленого кольору, вічко якого 6 мм, довжина якого 25 м, висота якого складає 1 м, яке є забороненим знаряддям лову передано на зберігання ФОП ОСОБА_3 ..
Згідно опису № 000375/1 від 29.10.2021 р. знарядь незаконного добування (заготівлі) природних ресурсів, плавучих транспортних засобів, зброї та набоїв, природних ресурсів або продукції, що з них виготовлена, документів вилучених у ОСОБА_2 у останнього вилучено пеленгас 6 одиниць, креветка 5750 одиниць, морська голка товсторила 1 одиниця, які відповідно до розписки від 29.10.2021 р. передані на зберігання ОСОБА_2
Таким чином склад правопорушення, передбаченого ст. 91 КУпАП в діях ОСОБА_2 встановлений.
Відповідно до ст. 33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Відповідно до санкції ст. 90 КУпАП на правопорушника накладається основне адміністративне стягнення у виді штрафу на громадян від тридцяти до п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією незаконно добутого.
Санкцією ст. 91 КУпАП передбачено накладення основного адміністративного стягнення у виді штрафу на громадян від дев`яти до двадцяти чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів чи без такої.
Виходячи з наведеного в даному випадку більш серйозним правопорушенням є правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 90 КУпАП.
Із врахуванням вищезазначених обставин справи, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати стягнення в межах санкції ч. 2 ст. 90 КУпАП у виді штрафу з конфіскацією знарядь і засобів вчинення правопорушення та незаконно добутих природних ресурсів.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується судовий збір в розмірі 496 грн. 20 коп.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 33, 36, 40-1, 90, 91, 251, 252, 265, 283, 284, 287, 289 КУпАП, суддя -
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ст.ст. 90, 91 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить в сумі 510 (п`ятсот десять) грн. з конфіскацією знаряддя вчинення правопорушення - ятера у кількості 1 одиниця зеленого кольору, вічко 6 мм, довжина 25 м, висота 0,6 м (який знаходиться на зберіганні у ФОП ОСОБА_3 згідно з приймальним актом №000375 від 29.10.2021 р.) та з конфіскацією незаконно добутих природних ресурсів, а саме: пеленгас 6 одиниць, креветки 5750 одиниць, морська голка товсторила 1 одиниця (які передані на зберігання ОСОБА_1 відповідно до опису № 000375/1 від 29.10.2021 р. знарядь незаконного добування (заготівлі) природних ресурсів, плавучих транспортних засобів, зброї та набоїв, природних ресурсів або продукції, що з них виготовлена, документів вилучених у ОСОБА_2 ).
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 496 грн. 20 коп. (чотириста дев`яносто шість грн. 20 коп.) (отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/ 22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783 банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) рахунок отримувача: UA 908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Приморський районний суд Запорізької області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтею 300-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення за наступними реквізитами: (Одержувач: ГУК у Запорізькій області/ТГ м.Приморськ/21081100, код ЄДРПОУ: 37941997, банк одержувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок одержувача: UA948999980313040106000008389).
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк звернення постанови до виконання - три місяці з моменту набрання нею законної сили.
Суддя
Приморського районного суду
Запорізької області Д.П. Ігнатьєв
20.01.22