
1Справа № 335/13163/21 3/335/254/2022
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення
12 січня 2022 р. суддя Орджонікідзевського районного суду м. Запоріжжя Шалагінова А.В., за участі захисника Скабука Ю.М., розглянув справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, керівника регіонального структурного підрозділу АЗС ТОВ «БВС Ритейл», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 673294 ОСОБА_1 ставиться у вину вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП), за таких обставин.
29.11.2021 о 13:00 год. ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді керівника регіонального структурного підрозділу АЗС «BVS» за адресою: вул. Південне шосе, 52а, м. Запоріжжя, здійснював господарську діяльність з реалізації пального без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, до суду не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, направив до суду захисника.
Захисник особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, адвокат Скабук Ю.М. надав пояснення про те, що ОСОБА_1 не є суб`єктом даного адміністративного правопорушення. Крім того, протокол не містить норми спеціального закону, який регламентує господарську діяльність, що потребує наявності відповідного дозволу. Крім того, відповідальність за дане правопорушення передбачена окремою нормою, а саме ст. 78 КУпАП, справи за якою не уповноважені розглядати органи Нацональної поліції України. Крім того, у даної мережі АЗС відсутній обов`язок з отримання вказаного дозволу. Просив закрити провадження у справі за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Заслухавши захисника особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, доходжу таких висновків.
Частиною 1 ст. 164 КУпАП передбачена відповідальність за провадження господарської діяльності без державної реєстрації як суб`єкта господарювання або без подання повідомлення про початок здійснення господарської діяльності, якщо обов`язковість подання такого повідомлення передбачена законом, або без отримання ліцензії на провадження виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню відповідно до закону, або у період зупинення дії ліцензії, у разі якщо законодавством не передбачені умови провадження ліцензійної діяльності у період зупинення дії ліцензії, або без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
ОСОБА_1 відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення ставиться у вину провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, якщо його одержання передбачене законом (крім випадків застосування принципу мовчазної згоди).
Разом із тим, у протоколі та інших матеріалах справи відсутнє посилання на те, яким саме законом передбачено одержання дозволу на викиди в атмосферне повітря при здійснення діяльності, яку провадив ОСОБА_1 .
На підтвердження винуватості ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення органом, що склав протокол, надано такі докази:
протокол опитування особи ОСОБА_1 від 29.11.2021, згідно з яким пояснив, що не здійснював торгівлі скрапленим газом за адресою: АДРЕСА_3 . За цією адресою діяльність здійснює ТОВ «БВС Ритейл» (ЄДРПОУ 44098532), юридична адреса: м. Полтава, вул. Зінківська, буд. 19Б. Наявність чи відсутність дозволу на викиди в атмосферне повітря можливо встановити лише шляхом направлення офіційного запиту до ТОВ «БВС Ритейл», чого зроблено не було. Жодним нормативним документом не визначено обов`язку надавати вказаний дозвіл на усний запит, як і обов`язку зберігати його в оригіналі на АЗС;
рапорт про виклик на службу «102», згідно із яким працівник поліції повідомив, що 29.11.2021 о 13:07 год. за адресою: вул. Південне шосе, буд. 52а, АЗС БВС, проводиться господарська діяльність без наявності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
копія листа Запорізької обласної державної адміністрації без дати № 11143/08-46 на адресу Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області «Про надання інформації щодо дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря», відповідно до якого станом на 19.11.2021 суб`єкти господарювання, які здійснюють свою діяльність у сфері зберігання та реалізації паливно-мастильних матеріалів для функціонування АЗС/АГЗС, розташовані, зокрема, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 49, у встановленому законом порядку з відповідною заявою та пакетом документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами до облдержадміністрації не звертались;
копія договору № 094-2021 від 23.11.2021, укладеного між ТОВ «БВС Ритейл» та ПНТП «Соціум» про виконання робіт із підготовки документів для отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря джерел викидів для 3 АЗС, зокрема і за адресою: м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 52;
копія наказу № 1127-к про прийняття на роботу ОСОБА_1 з 28.10.2021 на посаду керівника регіонального структурного підрозділу АЗС відділу регіональних керівників ТОВ «БВС Ритейл»;
копія паспорту ОСОБА_1 ;
фотографії АЗС.
Отже, судом встановлено, що господарську діяльність на АЗС за адресою: м. Запоріжжя вул. Південне шосе, 52а, здійснює ТОВ «БВС Ритейл» (ЄДРПОУ 44098532), директором якого відповідно до змісту вищезазначеного договору, є ОСОБА_2 .
Відтак, суб`єктом господарювання, що здійснює провадження господарської діяльності без одержання документа дозвільного характеру, про який вказано у протоколі, є юридична особа ТОВ «БВС Ритейл». Натомість, в матеріалах справи відсутні докази, що ОСОБА_1 є посадовою особою суб`єкта господарювання, що може нести відповідальність за дане правопорушення. Його посадова інструкція, а також витяг з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, з яких можливо було б встановити коло посадових повноважень ОСОБА_1 , а також, що він є відповідальною посадовою особою вказаного Товариства, до протоколу про адміністративне правопорушення не долучені.
Згідно з приписами ст. 14 КУпАП посадові особи підлягають адміністративній відповідальності за адміністративні правопорушення, зв`язані з недодержанням установлених правил у сфері охорони порядку управління, державного і громадського порядку, природи, здоров`я населення та інших правил, забезпечення виконання яких входить до їх службових обов`язків.
Натомість посадова особа, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, не проаналізувала зміст вищезазначених норм КУпАП та не встановила особу, яка є суб`єктом відповідальності за дане правопорушення.
Враховуючи, що в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 є посадовою особою ТОВ «БВС Ритейл», яке здійснює господарську діяльність, яка передбачає отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, суд доходить висновку, що він не є суб`єктом правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 164 КУпАП.
Крім того, з долученої до протоколу про адміністративне правопорушення та не засвідченої належним чином копії листа Запорізької обласної державної адміністрації без дати № 11143/08-46 на адресу Управління стратегічних розслідувань в Запорізькій області «Про надання інформації щодо дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря», випливає, що інформація про відсутність дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами надавалась за адресою розташування АЗС м. Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 49. У цей же час, в протоколі та інших матеріалах справи міститься інформація, що АЗС розташована за адресою: . Запоріжжя, вул. Південне шосе, буд. 52. Будь-які інші належні та допустимі докази, з яких можливо було б встановити наявність факту правопорушення, до матеріалів справи не долучені.
Відтак, відсутність доказів правопорушення, а також такого обов`язкового елементу адміністративного правопорушення як його суб`єкт, виключає наявність події і складу правопорушення у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності у цій справі, що є підставою для закриття провадження у справі згідно з п. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 27, 34, 35, 164, 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Запоріжжя протягом 10 (десяти) днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Шалагінова