ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
21.04.10Справа №2а-13066/09/11/0170 о 09 годині 31 хвилині Окружний адміністративний суд АР Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Бурдейній Г.Ю., за участю:
представника позивача - Бахаревої Н.Ю., довіреність від 04.01.2010 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Кримського республіканського відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Комунального підприємства "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького"
про стягнення адміністративно - господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 році у сумі 32642,00 грн.
ВСТАНОВИВ:
Кримське республіканське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Комунального підприємства «Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького» про стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 році у сумі 32642,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, наведених у позові.
Відповідач явку представника у судове засіданні не забезпечив, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином - судовою повісткою.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ст. 19 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” (далі - Закон) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Комунальне підприємство "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького" (код ЄДРПОУ 03328853), адреса: 97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Бєлінського, 1, 24.09.1993 року зареєстроване, як юридична особа виконавчим комітетом Євпаторійської ради АР Крим (а.с.6)
Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік за формою №10-ПІ, затвердженим наказом Мінпраці України від 10.02.2007р. №42, відповідач визначив норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості восьмі місць, окрім того зазначив середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу що працювали у 2008р. у кількості 212 осіб, із них середньооблікова чисельність штатних працівників, яким за висновками медико-соціальних експертних комісій встановлена інвалідність - у кількості 6 осіб. Фонд оплати праці штатних працівників визначено у розмірі 3460000 грн., розмір середньорічної заробітної плати штатного працівника 16321,00грн., сума адміністративно господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів 32642,00грн. (а.с.8).
Частиною 1 ст. 20 Закону передбачено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України N 70 від 31.01.2007р. (далі Порядок) встановлено, що роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів (далі - відділення Фонду) за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
Згідно розрахунку позивача (а.с. 4) та звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2008 рік (а.с.8) середня річна заробітна плата штатного працівника становить 16321,00 грн.
Таким чином, розмір штрафних санкцій, за нестворення відповідачем у 2008 році двох робочих місць для інвалідів дорівнює 16321,00 грн. x 2 р.м. = 32642,00 грн.
Згідно зі статтями 216-218 Господарського кодексу України, учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.
До суб'єктів господарювання за порушення ними правил здійснення господарської діяльності застосовуються адміністративно-господарські санкції.
Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин, а адміністративно-господарські санкції - уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.
Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Згідно зі статтею 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Як вбачається із листа Євпаторійського міського центру зайнятості № 3253 від 29.12.2009р., відповідач за період з 01.01.2008 року по 01.01.2009 року звітт 3ПН " Звіт про наявність вакансій" надавав у лютому, червні та жовтні 2008р., таким чином, суд дійшов висновку, що у 2008р. відповідачем у повному обсязі не вжито всіх заходів щодо працевлаштування інвалідів.
Посилання представника відповідача, у наданих письмових запереченнях, як на підставу для відмови у задоволенні позовних вимог на те, що відповідач у 2008р. не був зареєстрований у Фонді, є необгрунтованим, оскільки, законодавець не пов'язує обов'язок суб'єкта господарювання зі сплати адміністративно-господарських санкцій з реєстрацією його у Фонді.
Відповідно до підпункту 3 пункту 4 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України № 1434 від 26 вересня 2002 року), Фонд соціального захисту інвалідів як урядовий орган державного управління (та його територіальні відділення) відповідно до покладених на нього завдань здійснює контроль за своєчасним перерахуванням сум штрафних санкцій, що надходять від підприємств, установ і організацій за недодержання ними нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
За змістом статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” від 21 березня 1991 року № 875-12 , саме Фонду соціального страхування захисту інвалідів надано право на стягнення санкцій за недодержання законодавчо встановленого нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
Приймаючи до уваги те, що відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав ні доказів створення двох робочих місць для працевлаштування інвалідів, ні доказів сплати заборгованості у сумі 32642,00 грн., суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 21.04.2010 року.
У повному обсязі постанову виготовлено 26.04.2010року.
На підставі викладено, керуючись ст. 158-161, п.4 ч.2 ст. 162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з комунального підприємства "Трамвайне управління ім. І.О. Пятецького" (код ЄДРПОУ 03328853, адреса: 97400, АР Крим, м. Євпаторія, вул. Бєлінського, 1) адміністративно - господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2008 році у сумі 32642 (тридцять дві шістсот сорок дві) гривні 00 копійок.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Москаленко С.А.