Рішення № 102625737, 20.01.2022, Черкаський районний суд Черкаської області

Дата ухвалення
20.01.2022
Номер справи
700/409/21
Номер документу
102625737
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

700/409/21

2/707/26/22

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

10 січня 2022 року м.Черкаси

Черкаський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого судді Суходольського О.М.

з участю секретаря Культенко Н.В.

представника позивача прокурора Куліш А.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Черкаси цивільну справу за позовом заступника керівника Черкаської обласної прокуратури в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Черкаської обласної ради, Руськополянської сільської ради до ОСОБА_1 про стягнення втрат сільськогосподарського виробництва, -

в с т а н о в и в:

Заступника керівника Черкаської обласної прокуратури Д.Чустрак, який діє в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Черкаської обласної ради, Руськополянської сільської ради звернувся до суду з указаним позовом до ОСОБА_1 мотивуючі позовні вимоги тим, що рішенням Руськополянської сільської ради від 17.10.2019 № 14-13/VІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення, та зміну цільового призначення приватизованих земельних ділянок» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок (кадастрові номери 7124982500:02:002:0814, 7124982500:02:002:0815, 7124982500:02:002:0817), загальною площею 16,4968га, які перебувають у приватній власності ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, розташованих в с. Геронимівка адміністративні межі Руськополянської сільської ради Черкаського району Черкаської області (Руськополянська сільська об`єднана територіальна громада), розроблений ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», змінено цільове призначення вказаних земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства (код КВЦГІЗ 01.03), на землі житлової та громадської забудови для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код КВЦПЗ 02.03).

У подальшому, рішенням Руськополянської сільської ради від 22.11.2019 №15-26/VІІ «Про викладення в новій редакції рішення Руськополянської сільської ради від 17.10.2019 № 14-13/VІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення, та зміну цільового призначення приватизованих земельних ділянок», доповнено рішення від 17.10.2019 № 14-13/VІІ пунктом 4, відповідно до якого ОСОБА_1 зобов`язано відшкодувати у двомісячний термін кошти за втрати сільськогосподарського виробництва, спричинені вилученням сільськогосподарських угідь (рілля), земель приватної власності, для використання їх у цілях, не пов`язаних із веденням сільськогосподарського господарства, відповідно до розрахунку розміру втрат, розробленого ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»: площею 4,4933 га, кадастровий номер - 7124982500:02:002:0814, розмір втрат - 492 213, 23 грн; площею 1,2643 га, кадастровий номер - 7124982500:02:002:0815, розмір втрат - 147 023, 36 грн; площею 10,7392 га, кадастровий номер - 7124982500:02:002:0817, розмір втрат - 1 237 670, 99 грн. Рішення Руськополянської ради від 17.10.2019 № 14-13/VІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення, та зміну цільового призначення приватизованих земельних ділянок» зі змінами внесеними рішенням Руськополянської сільської ради від 22.11.2019 №15-26/VІІ чинним та не зміненим, згідно постанови Шостого апеляційного алдміністратвиного суду від 03.03.2021 року №580/1503/20.

Відповідно до акта перевірки Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 28.01.2020 № 47-ДК/35/АП/09/01/-20, встановлено факт порушення земельного законодавства, зокрема ст.ст. 207, 209 Земельного кодексу України, які полягають у несплаті ОСОБА_1 1 876 907,58 грн, втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених зміною цільового призначення земельної ділянки, загальною площею 16,4968 га, розташованої в адміністративних межах Руськополянської сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту.

Позивач вказує, що Головним управлінням видано ОСОБА_1 обов`язковий до виконання припис від 28.01.2020 №47-ДК/0013Пр/03/01/-20 щодо усунення виявленого порушення, проте на цей час припис залишився не виконаним, кошти у добровільному порядку не сплачено.

Відповідно до Інформаційних довідок з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 256494767, №256495485, № 256495186 від 14.05.2021, цільове призначення земельних ділянок за кадастровими номерами 7124982500:02:002:0814, 7124982500:02:002:0815, 7124982500:02:002:0817, загальною площею 16,4968 га, які належать ОСОБА_1 визначено для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Відтак, згідно з вимогами ст. 208 Земельного кодексу України, відповідно до п. 4 рішення Руськополянської сільської ради від 22.11.2019 №15-26/VII, втрати сільськогосподарського виробництва підлягають відшкодуванню ОСОБА_1 .

Водночас, ОСОБА_1 не сплачено у встановлений рішенням від 22.11.2019 № 15-26/VII двомісячний термін втрати сільськогосподарського виробництва у розмірі 1 876 907,58 грн, про що свідчить лист Руськополянської сільської ради Черкаського району від 14.04.2021 № 896/-2-17, що призводить до недоотримання коштів бюджетами відповідних органів місцевого самоврядування.

Враховуючи, вказані порушення норм діючого законодавства України, позивач звернувся до суду із даним позовом та просить суд стягнути з ОСОБА_1 на користь Руськополянської сільської ради вартість втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 1 876 907 грн 58 коп. Стягнути з ОСОБА_1 судові витрати на користь Черкаської обласної прокуратури у розмірі 28153,62грн.

У судовому засідання прокурор Куліш А.А. позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила суд задовольнити позов у повному обсязі та стягнути з ОСОБА_1 на користь Руськополянської сільської ради вартість втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 1 876 907,58 грн. та стягнути з ОСОБА_1 на користь Черкаської обласної прокуратури судові витрати, які складаються із судового збору у розмірі 28153,62грн.

Представники Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Черкаської міської ради та Руськополянської сілської ради у судове засідання не з`явилися. Будь які клопотання до початку розгляду справи по суті, до суду не надавали.

Відповідач ОСОБА_1 та її представник адвокат Буджерак М.Р. у судове засідання повторно не з`явилися. Від адвоката Буджерак М.Р. на адресу суду повторно надійшла заява про відкладення розгляду справи, проте докази поважності причин неявки у судове засідання, до суду не надав. Суд вивчивши матеріали справи, клопотання адвоката про відкладення розгляду справи призначеного на 07.12.2021 року та клопотання адвоката про відкладення розгляду справи призначеного на 10.01.2022 року, прийшов до висновку про відсутність підстав для відкладення розгляду справи, оскільки представником на доведено поважність причин неявки у судове засідання та вказані клопотання суд розцінює як безпідставне затягування строків розгляду справи. Суд констатує, що у відповідача та представника відповідача було достатньо часу для надання до суду письмових пояснень, відзиву на позовну заяву та доказів в обґрунтування своїх доводів, проте сторона відповідача своїм правом на подання відзиву не скористалася. Від ОСОБА_1 до на адресу суду 03.12.2021 року надійшло заперечення на позовну заяву заступника прокурора Черкаської обласної прокуратури, згідно якого ОСОБА_1 зазначила про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Статтею 131-1 Конституції України на органи прокуратури покладено функцію представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Формами цього представництва є, зокрема, звернення до суду з позовом (заявою, поданням), та участь у розгляді судами справ.

Рішенням Руськополянської сільської ради від 17.10.2019 № 14-13/VІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення, та зміну цільового призначення приватизованих земельних ділянок» затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок (кадастрові номери 7124982500:02:002:0814, 7124982500:02:002:0815, 7124982500:02:002:0817), загальною площею 16,4968 га, які перебувають у приватній власності ОСОБА_1 зі зміною цільового призначення, для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку, розташованих в с. Геронимівка адміністративні межі Руськополянської сільської ради Черкаського району Черкаської області (Руськополянська сільська об`єднана територіальна громада), розроблений ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою», змінено цільове призначення вказаних земельних ділянок із земель сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства (код КВЦГІЗ 01.03), на землі житлової та громадської забудови для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код КВЦПЗ 02.03).

Відповідно до рішення Руськополянської сільської ради від 22.11.2019 №15-26/VІІ «Про викладення в новій редакції рішення Руськополянської сільської ради від 17.10.2019 № 14-13/VІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення, та зміну цільового призначення приватизованих земельних ділянок», доповнено рішення від 17.10.2019 № 14-13/VІІ пунктом 4, відповідно до якого ОСОБА_1 зобов`язано відшкодувати у двомісячний термін кошти за втрати сільськогосподарського виробництва, спричинені вилученням сільськогосподарських угідь (рілля), земель приватної власності, для використання їх у цілях, не пов`язаних із веденням сільськогосподарського господарства, відповідно до розрахунку розміру втрат, розробленого ДП «Черкаський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою»: площею 4,4933 га, кадастровий номер - 7124982500:02:002:0814, розмір втрат - 492213,23 грн; площею 1,2643 га, кадастровий номер - 7124982500:02:002:0815, розмір втрат - 147023,36 грн; площею 10,7392 га, кадастровий номер - 7124982500:02:002:0817, розмір втрат - 1 237 670, 99 грн.

Відповідно до акта перевірки Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області від 28.01.2020 № 47-ДК/35/АП/09/01/-20, встановлено факт порушення земельного законодавства, зокрема ст.ст. 207, 209 Земельного кодексу України, які полягають у несплаті ОСОБА_1 1876907,58 грн, втрат сільськогосподарського виробництва, спричинених зміною цільового призначення земельної ділянки, загальною площею 16,4968 га, розташованої в адміністративних межах Руськополянської сільської ради Черкаського району, в межах населеного пункту.

Так Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області листом від 20.03.2020 № 32-23-0.44-427/90-20 надіслано ОСОБА_1 для виконання матеріали за результатами проведеної управлінням з контролю за використанням та охороною земель повторної перевірки виконання вимог припису щодо усунення порушень земельного законодавства, а саме акт перевірки від 20.03.2020 № 187-ДК/168/АН/09/01/-20, припис від 20.03.2020 №187-ДК/007311р/03/01-20.

ОСОБА_1 було оскаржено до Черкаського окружного адміністративного суду рішення Руськополянської сільської ради від 22.11.2019 №15-26/ VІІ в частині визнання не законним п.4, яким зобов`язано її відшкодувати у двомісячний термін кошти за втирати сільськогосподарського виробництва. Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 року №580/1503/20 позовні вимоги ОСОБА_1 було задоволено, проте постановою Шостого апеляційного адміністративного суду рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24.07.2020 року №580/1503/20 скасовано та прийнято постанову від 03.03.2021 року, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Руськополянської сільської ради про визнання незаконним та скасування рішення в частині відмовлено. На підставі вказаного, рішення Руськополянської сільської ради від 22.11.2019 №15-26/VІІ «Про викладення в новій редакції рішення Руськополянської сільської ради від 17.10.2019 № 14-13/VІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення, та зміну цільового призначення приватизованих земельних ділянок», доповнено рішення від 17.10.2019 № 14-13/VІІ пунктом 4, є чинним та не зміненим.

Відповідно до вимог ст. 1 Закону України «Про землеустрій» цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Статтею 19 Земельного кодексу України за основним цільовим призначенням землі поділено на категорії: землі сільськогосподарського призначення; землі житлової та громадської забудови; землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; землі оздоровчого призначення; землі рекреаційного призначення; землі лісогосподарського призначення; землі водного фонду; землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі.

Згідно з ч. 2 ст. 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земель провадиться органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проекти землеустрою або приймають рішення про створення об`єктів природоохоронного та історико-культурного призначення.

Частиною 3 ст. 20 Земельного кодексу України визначено, що зміна цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок у порядку, що встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до вимог ст. 207 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва включають втрати сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, а також втрати, завдані обмеженням у землекористуванні та погіршенням якості земель.

Відшкодуванню підлягають втрати сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, перелогів, сінокосів, пасовищ), лісових земель та чагарників як основного засобу виробництва в сільському і лісовому господарстві внаслідок вилучення (викупу) їх для потреб, не пов`язаних із сільськогосподарським і лісогосподарським виробництвом, а також внаслідок використання для будівництва, розміщення і експлуатації об`єктів нафтогазовидобування та облаштування родовища.

Відшкодуванню підлягають також втрати, завдані обмеженням прав власників землі і землекористувачів, у тому числі орендарів, або погіршенням якості угідь внаслідок негативного впливу, спричиненого діяльністю громадян, юридичних осіб, органів місцевого самоврядування або держави, а також у зв`язку з виключенням сільськогосподарських угідь, лісових земель і чагарників із господарського обігу внаслідок встановлення охоронних, санітарних та інших захисних зон.

Втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва компенсуються незалежно від відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам та визначаються у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 4 Порядку визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України «Про розміри та порядок визначення втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, які підлягають відшкодуванню» від 17.11.1997 № 1279 відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, спричинених вилученням сільськогосподарських і лісогосподарських угідь для цілей, не пов`язаних із веденням сільського і лісового господарства, проводиться юридичними і фізичними особами в двомісячний термін після затвердження в установленому порядку проекту відведення їм земельних ділянок, а у випадках поетапного освоєння відведених угідь для добування корисних копалин відкритим способом - у міру їх фактичного надання.

Розмір втрат сільськогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом) розраховується суб`єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із Законом України «Про землеустрій».

Розрахунок розміру втрат сільськогосподарського виробництва (у випадках, передбачених законом) є складовою проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. З системного аналізу наведених норм вбачається, що у разі вилучення сільськогосподарських угідь для потреб, не пов`язаних із сільськогосподарським виробництвом, крім викупу земельних ділянок для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, чинне законодавство передбачає обов`язкове відшкодування збитків та компенсацію втрат сільськогосподарського виробництва.

Підставою для відшкодування втрат є затверджена в установленому порядку землевпорядна документація щодо відведення земельної ділянки, а також зміна цільового призначення земельних ділянок.

При цьому розрахунок таких втрат здійснюється виконавцями робіт із землеустрою. Установлено, що підставою зміни цільового призначення належних позивачу земельних ділянок є будівництво і обслуговування багатоквартирного житлового будинку.

Отже, внаслідок зміни цільового призначення земельних ділянок, які перебувають у власності позивача, відбулось фактичне вилучення сільськогосподарських угідь з категорії земель сільськогосподарського призначення для потреб, не пов`язаних із сільськогосподарським виробництвом.

Визначені у Земельному кодексі України норми щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва спрямовані на забезпечення раціонального використання і охорони особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та земель лісового фонду з метою збереження їх кількісного і якісного стану.

Відшкодування втрат передбачає компенсацію суспільству негативних наслідків соціально-економічного, екологічного характеру, що настають внаслідок переведення особливо цінних земель сільськогосподарського призначення та лісового фонду до інших категорій земель, а також у разі обмеження землекористування чи погіршення якості земель як особливого національного надбання, що перебуває під особливою охороною держави.

Земельний кодекс України визначає юридичні факти, з настанням яких мають бути відшкодовані зазначені втрати, закріплює умови та регулює порядок відшкодування таких втрат, а також порядок використання одержаних коштів.

Згідно вимог ч. 1 ст. 209 Земельного кодексу України втрати сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, зумовлені вилученням сільськогосподарських угідь, лісових земель та чагарників, підлягають відшкодуванню і зараховуються до відповідних бюджетів у порядку, визначеному Бюджетним кодексом України.

Відповідно до ст. 69-1 Бюджетного кодексу України до надходжень спеціального фонду місцевих бюджетів належать кошти від відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, що зараховуються у розмірі: 100 відсотків - до бюджетів міст Києва та Севастополя, 25 відсотків - до бюджету Автономної Республіки Крим та обласних бюджетів, 75 відсотків - до бюджетів місцевого самоврядування (крім бюджетів міст Києва і Севастополя).

Враховуючи вказане суд, прийшов до висновку про обгрунтованість вимоги позивача у повному обсязі, відповідачем вартість втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 1876907грн. 58коп. встановлена п.4 рішення Руськополянської сільської ради №15-26/ VІІ від 22.11.2019 року «Про викладення в новій редакції рішення Руськополянської сільської ради від 17.10.2019 № 14-13/VІІ «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі зміни їх цільового призначення, та зміну цільового призначення приватизованих земельних ділянок» не відшкодовано, що суперечить вимогам чинного законодавства.

Оцінюючи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні кожного отриманого у справі доказу зокрема та належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є доведені та обґрунтовані, а тому підлягають до задоволення у повному обсязі.

Питання щодо судових витрат судом вирішуються відповідно до положень ст.141 ЦПК України, а тому з відповідача на користь Черкаської обласної прокуратури підлягають стягненню понесені ним судові витрати, які складаються із судового збору при зверненні із позовом у сумі 28153,62грн.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.12, 13, 141, 259, 263-265, 268, 354 Цивільно-процесуального кодекс України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов прокурора задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь Руськополянської сільської ради (ЄДРПОУ 37930566) вартість втрат сільськогосподарського виробництва в сумі 1876907грн. 58коп.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) на користь Черкаської обласної прокуратури (ЄДРПОУ 02911119) судові витрати, що складаються із судового збору в сумі 28153грн. 62коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його проголошення через суд першої інстанції до Черкаського апеляційного суду.

Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення виготовлений 20 січня 2022 року.

Суддя: О. М. Суходольський