
Провадження № 3/702/4/22
Справа № 702/665/21
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19.01.2022 м. Монастирище
Суддя Монастирищенського районного суду Черкаської області Жежер Ю.М., за участі секретаря судового засідання Кольц І.С., захисника особи, що притягається до адміністративної відповідальності Чорного К.О., розглянув матеріали, які надійшли від Головного управління ДПС у Черкаській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючого на посаді директора Монастирищенської філії ВСП «Уманські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго», вул. Соборна, 134, м. Монастирище Уманського району Черкаської області, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-4 КУпАП,
в с т а н о в и в :
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення № 346/23-00-07-1318 від 16.11.2021 ОСОБА_1 перебуваючи на посаді директора Монастирищенської філії ВСП «Уманські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» 01.11.2021 по вул. Соборна, 134 в м. Монастирище порушив ведення податкового обліку, а саме: пп. 16.1.4 п. 16.1 ст.16; п.38.1 ст.38; абз.2 п.57.1 ст.57; пп.168.1.1, пп.168.1.5, ст.168, п.176.2«а» ст.176 Податкового кодексу, що призвело до несвоєчасного перерахування податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1 168 582,39 грн., в тому числі за 2017 рік в сумі 1 065 182,46 грн., за січень 2018 року на суму 103 399,93 грн.; пп.168.1.1, пп.168.1.5, п.168.1 ст.168 та пп.1.4 п.161 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу, що призвело до несвоєчасного перерахування податкового зобов`язання з військового збору на загальну суму 97 961,17 грн в тому числі за 2017 рік на суму 89 278,52 грн, за 2018 рік на суму 8 682,65 грн, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 163-4 КУпАП.
На адресу суду 18.01.2022 від особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надійшло заперечення на протокол про адміністративне правопорушення, згідно з яким вважає, що протокол складений безпідставно та з порушенням норм чинного законодавства, а обставини зазначені у ньому є надуманими з огляду на наступне.
В Монастирищенській філії ПАТ «Черкасиобленерго» було проведено документальну планову виїзну перевірку з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 30.06.2021 з урахуванням п.102.1. ст.102 Податкового кодексу, з питань правильності обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 30.06.2021.
09.11.2021 на адресу Монастирищенської філії ПАТ «Черкасиобленерго» надійшов лист від ГУ ДПС у Черкаській області № 21366/6/23-00-07-1308 від 01.11.2021, яким запрошено директора Монастирищенської філії ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Черкаській області для складання протоколу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи те, що він не ознайомлений з справою про вчинення адміністративного правопорушення та йому невідомі підстави притягнення його до адміністративної відповідальності (оскільки Монастирищенська філія не отримувала Акт перевірки), ним було направлено до ГУ ДПС у Черкаській області лист від 15.11.2021 про відкладення розгляду та складання Протоколу про адміністративне правопорушення на іншу дату та надання йому можливості ознайомитися зі справою про притягнення його до адміністративної відповідальності. Відповіді на його лист від ГУ ДПС у Черкаській області він не отримав.
Йому фактично не було надано можливості надати свої пояснення та заперечення до протоколу, не роз`яснувались права і обов`язки, фактично проігноровано його прохання про ознайомлення з матеріалами справи та відкладення розгляду Протоколу. При складанні протоколу ГУДПС у Черкаській області було порушено вимоги інструкції та ст. 256 КУпАП.
Вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-4 КУпАП, оскільки у даному випадку мало місце несвоєчасне перерахування податку.
Зазначає, що впродовж 2017 року працівникам ПАТ «Черкасиобленерго» тривалий час не виплачувалася заробітна плата (у зв`язку з чим трудовий колектив перебував у страйкових діях, а ситуація в ПАТ «Черкасиобленерго» неодноразово висвітлювалася на телебаченні та в мережі інтернет, де і зазначалося про фінансову кризу на Товаристві), в свою чергу і податок при виплаті заробітної плати не був сплачений.
Він не міг впливати на своєчасність виплати заробітної плати, а також на своєчасне подання Монастирищенською філією ПАТ «Черкасиобленерго» звітності контролюючому органу, оскільки згідно з посадовою інструкцією на нього не покладено обов`язок з ведення бухгалтерського обліку.
Оскільки підприємство має незакінчений баланс, то всі доходи і витрати направляються до ПАТ «Черкасиобленерго» і вже ПАТ «Черкасиобленерго» визначає фінансовий результат.
В період 2017 року по січень 2018 року коштів від ПАТ «Черкасиобленерго» до Монастирищенської філії ПАТ «Черкасиобленерго» на виплату заробітної плати, податку на доходи фізичних осіб та військового збору не надходили.
Перші надходження коштів на сплату заробітної плати та відповідних податків почали надходити до Монастирищенська філія ПАТ «Черкасиобленерго» з січня 2018 року.
Монастирищенська філія ПАТ «Черкасиобленерго» щоквартально подає до контролюючого органу податковий розрахунок форми № 1ДФ, тому контролюючому органу було відомо про наведені в Протоколі порушення ще в 2017 році, а тому строк притягнення (стягнення) за вчиненняадміністративного правопорушення, яке було вчинено впродовж 2017-2018 року є пропущеним.
Просить закрити провадження у справі.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку.
У відповідності до ст. 268 КУпАП справи про адміністративне правопорушення розглядаються у присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, або у її відсутність, коли є відомості про те, що її своєчасно сповіщено про дату, час та місце розгляду справи і від неї не надійшло заяви про відкладення розгляду справи.
Оскільки суд повідомляв особу, яка притягається до адміністративної відповідальності про дату, час та місце розгляду справи, суддя вважає, що є всі підстави для розгляду справи у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
В судовому засіданні захисник особи, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 просив суд провадження закрити за відсутністю в діях особи, що притягається до адміністративної відповідальності складу адміністративного правопорушення та спливу строків накладення адміністративного стягнення, з підстав зазначених ОСОБА_1 в запереченні на протокол про адміністративне правопорушення. Додатково пояснив, що станом на січень місяць 2018 року заборгованість зі сплати податків повністю погашена підприємством.
Заслухавши думку захисника особи, що притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові матеріали справи, суддя приходить до наступних висновків.
Згідно ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Судом встановлено, що згідно з протоколом №346/23-00-07-1318 про адміністративне правопорушення від 16.11.2021 ОСОБА_1 порушив пп. 16.1.4 п16.1 ст.16; п.38.1 ст.38; абз.2 п.57.1 ст.57; пп.168.1.1, пп.168.1.5, ст.168, п.176.2«а» ст.176 Податкового кодексу, що призвело до несвоєчасного перерахування податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1 168 582,39 грн, в тому числі за 2017 рік в сумі 1 065 182,46 грн., за січень 2018 року на суму 103 399,93 грн.; пп.168.1.1, пп.168.1.5, п.168.1 ст.168 та пп.1.4 п.161 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу, що призвело до несвоєчасного перерахування податкового зобов`язання з військового збору на загальну суму 97 961,17 грн. в тому числі за 2017 рік на суму 89 278,52 грн., за 2018 рік на суму 8 682,65 грн (а.с.1)
Згідно витягу з акту від 01.11.2021 № 7965/23-00-07-0105/25204689 «Про результати документальної планової виїзної перевірки Монастирищенської філії ПАТ «Черкасиобленерго» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2017 по 30.06.2021 єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2015 по 30.06.2021» зазначено, що Монастирищенською філією ПАТ «Черкасиобленерго» податок на доходи фізичних осіб за січень-червень, вересень – грудень 2017 року та за січень 2018 року сплачувались з порушенням граничних термінів сплати, чим порушено пп16.1.4 п16.1 ст.16; п.38.1 ст.38; абз.2 п.57.1 ст.57; пп.168.1.1, пп.168.1.5, ст.168, п.176.2«а» ст.176 Податкового кодексу, що призвело до несвоєчасного перерахування податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 1 168 582,39 грн., в тому числі за 2017 рік в сумі 1 065 182,46 грн., за січень 2018 року на суму 103 399,93 грн (податок сплачувався під час виплати (погашення) заборгованості по заробітній платі).Монастирищенською філією ПАТ «Черкасиобленерго» військовий збір за січень – червень, вересень-грудень 2017 року та січень 2018 року сплачувались з порушенням граничних термінів сплати, чим порушено пп.168.1.1, пп.168.1.5, п.168.1 ст.168 та пп.1.4 п.161 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу, що призвело до несвоєчасного перерахування податкового зобов`язання з військового збору на загальну суму 97 961,17 грн. в тому числі за 2017 рік на суму 89 278,52 грн., за 2018 рік на суму 8 682,65 грн (податок сплачувався під час виплати (погашення) заборгованості по заробітній платі)(а.с. 2-5).
За результатами проведеної документальної планової виїзної перевірки Монастирищенської філії ПАТ «Черкасиобленерго», результати якої оформлені актом від 01.11.2021 №7965/23-00-07-0105/25204689 складено протокол №346/23-00-07-1318 про адміністративне правопорушення від 16.11.2021 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП.
Згідно з ч. 1 ст. 163-4 КУпАП, неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб за рахунок коштів підприємств, установ і організацій (крім випадків, коли таке перерахування дозволено законодавством), неповідомлення або несвоєчасне повідомлення державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян, - тягне за собою відповідальність встановлену даною статтею.
Отже, диспозиція норми ст. 163-4 КУпАП встановлює відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичних осіб при виплаті фізичній особі доходів.
В той же час в протоколі про адміністративне правопорушення особі, що притягається до адміністративної відповідальності інкримінується несвоєчасність сплати до бюджету сум податку при виплаті фізичній особі доходів, перерахування податку на доходи фізичних осіб.
Згідно Витягу з акту від 01.11.2021 №7965/23-00-07-0105/ НОМЕР_1 про результати перевірки, зазначено, що податок, військовий збір сплачувався під час виплати (погашення) заборгованості по заробітній платі.
Особою, що притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надано до суду податкові розрахунки сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, які містять відмітку про одержання контролюючим органом, з яких вбачається, що за інкримінований ОСОБА_1 період січень-червень, вересень – грудень 2017 року та за січень 2018 року ПАТ «Черкасиобленерго» Монастирищенський район електричних мереж утримувався податок з доходу нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб та військовий збір (а.с. 49- 86).
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, з досліджених суддею доказів вбачається, що мало місце несвоєчасне перерахування податку на доходи фізичних осіб та військового збору, тобто склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.1 ст. 163-4 КУпАП, що передбачає адміністративну відповідальність за неутримання або неперерахування до бюджету сум податку на доходи фізичний осіб у діянні ОСОБА_1 відсутній.
Згідно п.1 ч.1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
З урахуванням наведеного вище, суддя приходить до висновку про необхідність закриття провадження у справі про притягнення директора Монастирищенської філії ВСП «Уманські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-4 КУпАП у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Суддя не вдається до оцінки посилань особи, що притягається до адміністративної відповідальності щодо порушення порядку складення протоколу про адміністративне правопорушення та спливу строків притягнення до адміністративної відповідальності, оскільки в даному конкретному випадку, на висновки судді щодо наявність підстав для закриття справи дані обставини не впливають.
Керуючись ст.23, 24, 33, 34, 35, 40-1, ч.1 ст. 163-4, 283, 284, 287, 294, 307, 308 КУпАП, суддя,
п о с т а н о в и в:
Провадження у справі про притягнення директора Монастирищенської філії ВСП «Уманські енергетичні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.163-4 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду. Скаргу на постанову у справі, може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ю.М.Жежер