Рішення № 102589598, 17.12.2021, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
17.12.2021
Номер справи
415/6044/21
Номер документу
102589598
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 415/6044/21

Провадження № 2/415/1618/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 грудня 2021 року м. Лисичанськ

Лисичанський міський суд Луганської області у складі:

головуючого судді Калмикової Ю.О.,

за участю секретаря Кравченко О.В.,

за участю представника позивача Сагадієвої Н.В. ,

за участю відповідача ОСОБА_2 ,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплаченої суми допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Зміст позовних вимог

Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області звернулось до Лисичанського міського суду Луганської області з позовом до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплаченої суми допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Управлінням соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, згідно з наданою заявою від 18.05.2020 № 543 ОСОБА_2 призначена та виплачена з 01.05.2020 по 31.08.2020 допомога на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку відповідно до Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.04.2020 № 329.

В результаті проведеної перевірки належності ОСОБА_2 до фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку, управлінням встановлено факт виключення Відповідача з Реєстру платників єдиного податку з 12.06.2020, що вплинуло на визначення права Відповідача на отримання допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку з 01.07.2020 по 31.08.2020.

Управлінням прийнято рішення від 18.02.2021 року № 434425 про відшкодування ОСОБА_2 надміру виплаченої суми допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 у розмірі 4436,00 грн.

Відповідач повідомленням від 22.02.2021 № 1507 поінформована про розмір надміру виплаченої суми допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку та необхідність її відшкодування, однак кошти добровільно не повертає.

Розмір надміру виплаченої ОСОБА_2 допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку складає 4436,00 грн..

На підставі вищезазначеного просив суд ОСОБА_2 на користь управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області для зарахування в дохід Державного бюджету, надміру перераховану суму допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку у розмірі 4436,00 грн.

Надходження позовної заяви та інших заяв до суду

17.08.2021 року ухвалою суду про відкриття провадження у справі № 415/1618/21 було відкрито провадження у цій цивільній справі.

16.11.2021 року відповідачем надано відзив на позов.

11.20.2021 представником позивача надано відповідь на відзив.

Доводи особи, яка подала позов

Позовна заява мотивована тим, що встановлено факт виключення Відповідача з Реєстру платників єдиного податку, що вплинуло на визначення права Відповідача на отримання допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку.

Представник позивача Сагадієва Н.В. в судовому засіданні підтвердила факти, викладені в позовній заяві, підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі.

Відповідач ОСОБА_2 підтримала заперечення на позов та просила суд відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.

Вислухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, встановленими наступні фактичні обставини справи.

Фактичні обставини справи, встановлені судом

З матеріалів справи вбачається що згідно з заявою №25365 від 14.05.2020 року, ОСОБА_2 звернулась до Управлінням соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області з проханнями призначити допомогу на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку.

Згідно з рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 18.05.220 року, ОСОБА_2 призначена з 01.05.2020 по 30.06.2020 допомога на дітей фізичним особам-підприємцям в сумі 2218,00 грн..

Згідно з розпорядженням на продовження строку виплати допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, встановлено розмір допомоги з 01.07.2020 року по 31.08.2020 року в сумі 2218,00 грн.

Згідно з інформацією з Реєстру платників єдиного податку, ОСОБА_2 виключена з реєстру з 12.06.2020 року.

Згідно з рішенням №414425 від 18.02.2022 року, Управлінням соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області прийнято рішення про відшкодування ОСОБА_2 надміру виплаченої суми допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 у розмірі 4436,00 грн..

Згідно з повідомленням №1507 від 22.02.2021 року, Управлінням соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області повідомлено ОСОБА_2 про необхідність відшкодувати надміру виплаченої суми допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 у розмірі 4436,00 грн..

Згідно з довідкою від 08.07.2021 року, виданою Управлінням соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, ОСОБА_2 отримала допомогу на дітей ФОП у розмірі 4436,00 грн. за період з липня 2020 року по серпень 2020 року.

Мотивувальна частина

Відповідно до ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 1 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року за №329 «Діякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми», цей Порядок визначає умови призначення і виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку (далі - допомога на дітей).

Відповідно до абзацу 5 п.3, п.2 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року за №329 «Діякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми» встановлено, що допомога на дітей призначається і виплачується також фізичним особам - підприємцям, які до березня 2020 р. (включно) перейшли на спрощену систему оподаткування та обрали першу або другу групу платників єдиного податку. Покриття витрат на виплату допомоги на дітей здійснюється за рахунок коштів, виділених Мінсоцполітики, з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками відповідно доПорядку використання коштів фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 р. № 302.

Відповідно до абз. 6 Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року за №329 «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми», допомога на дітей призначається на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та на один місяць після дати його відміни одному з батьків (опікуну), з яким постійно проживає дитина, на кожну таку дитину до досягнення нею 10 річного віку (включно) у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей відповідних вікових груп станом на 1 січня 2020 р., і виплачується щомісяця за повний місяць.

Відповідно до абз. 8 п.15, абз. 1-3,8 п.151,п.18 Порядку виплата допомоги на дітей припиняється з місяця, що настає за місяцем, в якому виникли зазначені обставини, за рішенням органу соціального захисту населення,який призначив допомогу. Якщо отримувачем допомоги на дітей приховано відомості або подано недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на призначення допомоги, внаслідок чого було надміру виплачено кошти, органи соціального захисту населення:

- визначають обсяг коштів, які підлягають поверненню, з місяця призначення допомоги на дітей та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї;

- повідомляють отримувачу допомоги на дітей про обсяг коштів, які підлягають поверненню, та строки їх повернення.

У разі неможливості добровільного повернення або утримання коштів, які підлягають поверненню, такі кошти стягуються в судовому порядку.

Отримувач допомоги на дітей у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов`язаний протягом трьох робочих днів повідомити про це органам соціального захисту населення.

Відповідно до ч. 1ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно.

Відповідно до ст. 1215 ЦК України передбачено загальне правило, коли набуте особою без достатньої правової підстави майно за рахунок іншої особи не підлягає поверненню.

Законодавцем передбачені два виключення із цього правила: по-перше, якщо виплата відповідних грошових сум є результатом рахункової помилки зі сторони особи, яка проводила таку виплату; по-друге, у разі недобросовісності зі сторони набувача виплати.

При цьому правильність здійснених розрахунків, за якими була проведена виплата, а також добросовісність набувача презюмуються, і відповідно тягар доказування наявності рахункової помилки та недобросовісності набувача покладається на платника відповідних грошових сум.

Аналогічний висновок зробив і Верховний Суд України в постанові від 2 липня 2014 року у справі № 6-91цс14.

Згідно з заявою №25365 від 14.05.2020 року, ОСОБА_2 звернулась до Управлінням соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області з проханнями призначити допомогу на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку, у результаті чого згідно з рішенням про призначення допомоги сім`ям з дітьми від 18.05.220 року, ОСОБА_2 призначена з 01.05.2020 по 30.06.2020 допомога на дітей фізичним особам-підприємцям в сумі 2218,00 грн. Втім, як стало відомо позивачу, згідно з інформацією з Реєстру платників єдиного податку, ОСОБА_2 виключена з реєстру з 12.06.2020 року. Отже, позивач, не будучи суб`єктом, на який поширюється дія Порядку виплати допомоги на дітей фізичним особам - підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 квітня 2020 року за №329 «Деякі питання соціальної підтримки сімей з дітьми», а саме: фізичною особою - підприємцем, яка обрала спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників єдиного податку, за період з 01.07.2020 по 31.08.2020 отримала допомогу на дітей у розмірі 4436,00 грн.; що також підтверджено довідкою від 08.07.2021 року, виданою Управлінням соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, згідно з якою ОСОБА_2 отримала допомогу на дітей ФОП у розмірі 4436,00 грн. за період з липня 2020 року по серпень 2020 року.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач, діяла недобросовісно не повідомивши позивача про виключення її з Реєстру платників єдиного податку та отрмала допомгу на дітей у розмірі 4436,00 гривень без правових підстав.

На підставі викладеного, дослідивши у сукупності докази по справі, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог, які знайшли своє підтвердження в ході судового засідання, є достовірними та обґрунтованими, підтверджені письмовими доказами, сумніву у суду не викликають, у зв`язку з чим позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Відповідно доп.1ч.2ст.141ЦПК України інші судові витрати, пов`язані з розглядом справи,покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача.

Понесення позивачем судових витрат підтверджується платіжним дорученням № 2640 від 15.07.2021 року про сплату судового збору в сумі 2270,00 грн.

Приймаючи до уваги вимоги ст. 141 ЦПК України, суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у сумі 2102,00 грн.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 274, 280-284 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позов Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплаченої суми допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку, задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області для зарахування в дохід Державного бюджету, надміру перераховану суму допомоги на дітей фізичним особам-підприємцям, які обрали спрощену систему оподаткування і належать до першої та другої групи платників податку у розмірі 4436 (чотири тисячі чотириста тридцять шість) гривень 00 копійок.

Стягнути ОСОБА_2 на користь Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області судовий збір у сумі 2270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відомості про учасників справи:

Позивач: Управління соціального захисту населення Лисичанської міської військово-цивільної адміністрації Сєвєродонецького району Луганської області, місцезнаходження за адресою: вул. Малиновського, буд. 22а, м. Лисичанськ, Луганська область, 93100, Україна, код ЄДРПОУ 24205528.

Відповідач: ОСОБА_2 , місце реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер НОМЕР_1

Суддя Ю. О. Калмикова