Рішення № 102558769, 12.01.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.01.2022
Номер справи
640/10398/21
Номер документу
102558769
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 січня 2022 року м. Київ № 640/10398/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого судді Шейко Т.І.,

розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Державного реєстратора Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України Заєць Юлії Анатоліївнипровизнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії

встановив:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна» з позовом до Міністерства юстиції України, в якому просило:

- визнати протиправним і скасувати рішення державного реєстратора Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України Заєць Юлії Анатоліївни від 02.02.2021 №52/19.4 про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми;

- зобов`язати державного реєстратора Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України Заєць Юлію Анатоліївну (або інших державних реєстраторів) повторно розглянути подані 05.01.2021 документи для внесення змін до відомостей про Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна» з урахуванням висновків суду.

Ухвалою від 15.04.2021 суд залишив без руху позовну заяву, встановивши позивачу строк для усунення її недоліків.

У подальшому до суду звернувся ОСОБА_1 (далі також - позивач) з позовом до Державного реєстратора Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України Заєць Юлії Анатоліївни (далі також - відповідач), в якому просив визнати протиправним і скасувати рішення Державного реєстратора Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України Заєць Юлії Анатоліївни від 02.02.2021 № 52/19.4 про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми, зобов`язавши повторно розглянути подані 05.01.2021документи для внесення змін до відомостей про Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна», з урахуванням висновків суду.

Ухвалою суду від 28.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд якої вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив про протиправність оскаржуваного рішення про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, зокрема й змін до статуту та програми Партії, з підстав, які не передбачені законодавством, оскільки таке рішення ґрунтується на невірних висновках відповідача про суперечність поданих Партією документів вимогам законодавства та про невідповідність відомостей, що містяться в цих документах відомостям, що містяться стосовно Партії в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачене Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Відповідач у відзиві на позовну заяву просив відмовити в її задоволенні з огляду на необґрунтованість позовних вимог. Наполягав на тому, що оскаржуване рішення є законним та обґрунтованим.

Позивач надав суду відповідь на відзив відповідача на позовну заяву, в якій вказав на відсутність законодавчо визначеного обов`язку вказувати в протоколі з`їзду Партії інформацію про засідання Політичної ради Партії, на якому вирішувалися питання проведення позачергового з`їзду. Рішення Політичної ради Партії - це окремий внутрішній документ Партії, подання якого не вимагається до реєструючого органу. Вважає, що відповідач належним чином не обґрунтував в чому конкретно полягає суперечність статуту Партії поданих нею до Міністерства юстиції України документів. Зауваження відповідача щодо недоліків у поданих документах є надуманими і їх наявність не може бути підставою для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про Партію.

Відповідач у запереченні проти відповіді позивача на позов повторно виклав свої доводи щодо наявності підстав для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про Партію.

Ознайомившись із матеріалами справи, суд встановив, що 27.05.2010 Міністерством юстиції України зареєстровано Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна», головою якого обрано ОСОБА_2 .

04.01.2021 рішенням позачергового з`їзду змінено найменування Політичного об`єднання «Рідна Вітчизна» на Політична партія «Карпати», мету Партії, прийнято статут та програму Партії в новій редакції, обрано новий склад керівних органів, зокрема, головою партії обрано Євсєєва Юрія Миколайовича, змінено адресу місцезнаходження Партії, інформацію про зв`язок та інш.

05.01.2021 новообраний голова Політичної партії «Карпати» Євсєєв Ю.М., що є позивачем у даній справі, звернувся до Міністерства юстиції України із заявою про проведення державної реєстрації відповідних змін стосовно Партії, в тому числі змін до її статуту.

Рішенням державного реєстратора Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України Заєць Юлії Анатоліївни від 02.02.2021 №52/19.4 відмовлено в державній реєстрації змін до відомостей про Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, в тому числі змін до статуту та програми.

Як вбачається зі змісту цього рішення, його прийнято на підставі статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», пункту 6 розділу V Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 09.02.2016 №359/5, та правового висновку від 29.01.2021 щодо відповідності вимогам Конституції та законів України документів, поданих для державної реєстрації змін до відомостей про партію, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми.

Оцінюючи таке рішення суд виходить із наступного.

Відповідно до приписів статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі також - Закон №755-IV) Міністерство юстиції України є суб`єктом державної реєстрації, зокрема у разі державної реєстрації політичних партій.

Відповідно до статті 2 цього Закону відносини, що виникають у сфері державної реєстрації, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону №755-IV державна реєстрація базується на таких основних принципах:

1) обов`язковості державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі;

2) публічності державної реєстрації в Єдиному державному реєстрі та документів, що стали підставою для її проведення;

3) врегулювання відносин, пов`язаних з державною реєстрацією, та особливостей державної реєстрації виключно цим Законом;

4) державної реєстрації за заявницьким принципом;

6) єдності методології державної реєстрації;

7) об`єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі;

8) внесення відомостей до Єдиного державного реєстру виключно на підставі та відповідно до цього Закону;

9) відкритості та доступності відомостей Єдиного державного реєстру.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону №755-IV державний реєстратор:

1) приймає документи;

1-1) встановлює черговість розгляду поданих документів для державної реєстрації;

2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів;

3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації;

3-1) під час проведення реєстраційних дій у випадках, передбачених цим Законом, обов`язково використовує відомості реєстрів, автоматизованих інформаційних систем, держателем (розпорядником, володільцем, адміністратором) яких є державні органи, шляхом безпосереднього доступу до них, у тому числі відомості, що містять персональні дані особи, а також використовує відомості, отримані у порядку інформаційної взаємодії між Єдиним державним реєстром та інформаційними системами державних органів;

3-2) перевіряє дійсність довіреності, нотаріально посвідченої відповідно до законодавства України, за допомогою Єдиного реєстру довіреностей;

3-3) перевіряє використання спеціальних бланків нотаріальних документів, на яких викладені документи, що подаються для здійснення реєстраційних дій, за допомогою Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів;

4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру;

5) веде Єдиний державний реєстр;

6) веде реєстраційні справи;

6-1) надає в установленому порядку та у випадках, передбачених Законом України "Про виконавче провадження", інформацію органу державної виконавчої служби або приватному виконавцю;

7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Статтею 3 Закону №755-IV передбачено, що цим Законом може бути встановлено особливості державної реєстрації громадських формувань.

Статтею 25 Закону №755-IV визначено порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій.

На виконання статті 25 вказаного Закону Міністерством юстиції України прийнято наказ від 09.02.2016 №359/5, яким затверджено Порядок державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи (далі - Порядок).

Відповідно до приписів пункту 1 розділу ІІ Порядку державна реєстрація проводиться на підставі документів, поданих заявником, шляхом звернення до суб`єкта державної реєстрації, нотаріуса. Документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій формі або у електронній формі.

Абзацами першим та другим пункту 10 розділу ІІ Порядку передбачено, що державний реєстратор у строки, визначені законом, здійснює перевірку зареєстрованих в Єдиному державному реєстрі документів на наявність підстав для зупинення їх розгляду та на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.

У разі наявності підстав для зупинення розгляду документів державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру вичерпний перелік таких підстав, передбачених законом.

Абзацом першим пункту 14 розділу ІІ Порядку визначено, що державний реєстратор за наявності підстав для відмови у державній реєстрації, визначених статтею 28 Закону, за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру формує повідомлення про відмову у державній реєстрації із зазначенням виключного переліку підстав для відмови та рішення суб`єкта державної реєстрації про відмову у державній реєстрації, що за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру розміщується на порталі електронних сервісів у день відмови у державній реєстрації.

Розділом V Порядку встановлені особливості проведення державної реєстрації політичних партій.

Так, відповідно до положень розділу V Порядку державна реєстрація політичних партій проводиться на підставі правового висновку за результатами правової експертизи поданих для державної реєстрації документів (пункт 1 вказаного розділу).

Правовий висновок готується державним реєстратором за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в межах строку розгляду документів для державної реєстрації, встановленого Законом, але не пізніше ніж за 2 дні до закінчення такого строку (пункт 2 вказаного розділу).

Згідно з пунктом 3 вказаного розділу правовий висновок повинен містити: дату: число, місяць, рік; прізвище, ім`я та по батькові державного реєстратора; назву поданої заяви відповідно до наказу Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3268/5 «Про затвердження форм заяв у сфері державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». У разі подання заяви для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, додатково зазначається вид (перелік) таких змін; прізвище, ім`я, по батькові заявника; найменування політичної партії; обґрунтування з посиланням на конкретні норми законодавства щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) відповідної політичної партії документів, поданих для державної реєстрації. У разі державної реєстрації створення політичної партії також зазначається кількість підписів громадян України, зібраних на підтримку рішення про створення політичної партії не менш як у двох третинах районів не менш як двох третин областей України, міст Києва і Севастополя та не менш як у двох третинах районів Автономної Республіки Крим. У разі невідповідності вимогам Конституції та законів України поданих для державної реєстрації документів у висновку зазначаються відповідні положення законодавства, яким суперечать (з якими не узгоджуються) подані для державної реєстрації документи та/або норми статуту (положення), які порушені при прийнятті політичною партією відповідних рішень.

Правовий висновок підписується державним реєстратором та після проходження процедури візування в установленому законодавством порядку подається на затвердження Міністру юстиції України або його заступнику відповідно до розподілу повноважень.

Згідно з пунктом 4 розділу V Порядку правовий висновок в межах повноважень, визначених Законом, затверджується Міністром юстиції України або його заступником відповідно до розподілу повноважень.

Відповідно до пункту 6 цього розділу на підставі затвердженого правового висновку державний реєстратор приймає рішення про проведення державної реєстрації або про відмову в такій реєстрації, яке формується за допомогою програмних засобів ведення Єдиного державного реєстру в електронній формі, та підписує його.

Як встановлено судом, оскаржуване рішення державного реєстратора прийняте на підставі правового висновку Міністерства від 29.01.2021 щодо відповідності вимогам Конституції та законів України, статуту (положенню) громадського формування документів, поданих для державної реєстрації змін до відомостей про Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, в тому числі змін до статуту та програми (далі - правовий висновок).

Указаний висновок за своїм оформленням відповідає вимогам Порядку, належним чином затверджений заступником Міністра юстиції України з питань державної реєстрації 02.02.2021.

Як вбачається зі змісту цього висновку, правовою експертизою встановлено:

- суперечність документів, поданих для державної реєстрації змін місцезнаходження, найменування, у складі керівних органів, до статуту, програми Партії, осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, або відомостей про таку особу та інформації для здійснення зв`язку з Партією статуту Партії;

- подання документів або відомостей, визначених Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» не в повному обсязі;

- невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено цим Законом.

Зазначене полягає, зокрема, в тому, що:

- з поданих документів неможливо встановити проведення позачергового з`їзду Партії відповідно до вимог її статуту, оскільки до реєструючого органу подано рішення (протокол №1) позачергового з`їзду Партії, в якому неможливо визначити дату проведення засідання Політичної ради Партії та кількість членів, присутніх на її засіданні, на якому встановлено дату, місце проведення, проект порядку денного та норму представництва позачергового з`їзду Партії.

Так, згідно з рішенням (протоколі №1) позачергового з`їзду Партії дату, місце проведення позачергового з`їзду Партії, проект порядку денного та норму представництва (по одному делегату від територіальних організації Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя) визначено Політичною радою Партії. Проте, з поданих до реєструючого органу документів неможливо встановити, що позачерговий з`їзд Партії проведений відповідно до її статутних вимог, а саме неможливо визначити: дату проведення засідання Політичної ради Партії, кількість членів, присутніх на її засіданні, на якому визначено дату, місце проведення, проект порядку денного та норму представництва позачергового з`їзду Партії;

- нова редакція програми Партії не містить цілей та завдань Партії, а також шляхів їх досягнення, що суперечить статті 7 Закону України «Про політичні партії в Україні»;

- у поданій до реєструючого органу заяві містяться неповні відомості, зокрема, щодо імен та по батькові наступних осіб: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 ;

- в заяві міститься інформація про виключення членів Політичної ради Партії ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , проте в матеріалах реєстраційної справи відсутні відомості про зазначених осіб.

Відповідно до пунктів 6 та 10-3 частини першої статті 28 Закону №755-IV підставою для відмови у державній реєстрації є:

- документи суперечать статуту громадського формування (пункт 6);

- невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі чи інших інформаційних системах, використання яких передбачено Законом (пункт 10.3).

Стверджуючи про суперечність поданих Партією документів для державної реєстрації змін місцезнаходження, найменування, у складі керівних органів, до статуту, програми Партії, осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи, або відомостей про таку особу та інформації для здійснення зв`язку з Партією статуту Партії, державний реєстратор Заєць Ю.А. у правовому висновку проаналізувала норми статуту Партії.

Доцільно зауважити, що жоден із учасників справи не надав суду копію статуту Партії в реакції, яка діяла станом на час до проведення позачергового з`їзду, і яка містить вищевказані положення. Суду надано лише нову редакцію статуту, затверджену позачерговим з`їздом Партії. Проте учасники справи не заперечували наявність у попередній редакції статуту Партії вищевказаних положень, тому суд бере їх до уваги при розгляді справи.

Так, пунктом 7.4 статуту Партії визначено, що позачерговий з`їзд Партії скликається з ініціативи Політичної ради Партії, голови Партії або на вимогу не менше третини територіальних організацій Партії Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Інформація про дату, місце проведення позачергового з`їзду, запропонований порядок денний, норму представництва, визначений Політичною радою Партії, доводиться секретаріатом Партії до територіальних організацій не пізніше ніж за п`ятнадцять календарних днів до проведення позачергового з`їзду.

Відповідно до пункту 7.5 статуту Партії склад делегатів з`їзду Партії формується на основі норм представництва від територіальних організацій Партії Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, визначених рішенням Політичної ради Партії. Делегатами з`їзду Партії за посадою є голова Партії, заступники голови Партії, керівник секретаріату та члени контрольно-ревізійної комісії Партії.

Згідно з пунктом 7.6 статуту Партії з`їзд Партії повноважний, якщо для участі в його роботі зареєструвалося 2/3 обраних в установленому порядку делегатів не менше як з 2/3 територіальних організацій Партії.

Рішення з`їзду правомочне, якщо воно прийняте шляхом відкритого або таємного голосування і його підтримало більше половини зареєстрованих делегатів.

З протоколу позачергового з`їзду Партії від 04.01.2021 №1, поданого до реєструючого органу, вбачається, що позачерговий з`їзд скликаний на вимогу 9 територіальних організацій. Інформація про дату, місце проведення позачергового з`їзду (04.01.2021, об 09:00 год., 02000, м. Київ, Шевченківський район, бульвар Тараса Шевченка, 33, запропонований проект порядку денного, наведений нижче, норму представництва (по одному делегату від територіальних організацій, Об`єднання Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя), визначену Політичною радою Партії, доведена до територіальних організацій 15.12.2020, тобто не пізніше, ніж за 15 календарних днів до проведення позачергового з`їзду.

Суд погоджується з відповідачем щодо неможливості встановити зі змісту цього протоколу дату проведення засідання Політичної ради Партії та кількість членів Політичної ради Партії, присутніх на цьому засіданні, на якому визначено дату та місце проведення позачергового з`їзду Партії, його порядок денний та норму представництва на з`їзді. Однак, за висновком суду, сама по собі відсутність такої інформації в указаному протоколі не свідчить про те, що цей документ, поданий для державної реєстрації змін до відомостей про Партію, суперечить статуту Партії.

До того ж відповідач у правовому висновку не навів жодних аргументів щодо необхідності зазначення в указаному протоколі інформації про дату проведення засідання Політичної ради Партії та кількість членів Політичної ради Партії, присутніх на цьому засіданні.

Статтею 15 Закону №755-IV встановлено вимоги до оформлення документів, що подаються для державної реєстрації. Так, документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати таким вимогам:

1) документи мають бути викладені державною мовою та додатково, за бажанням заявника, - іншою мовою (крім заяви про державну реєстрацію);

2) текст документів має бути написаний розбірливо (машинодруком або від руки друкованими літерами);

3) документи не повинні містити підчищення або дописки, закреслені слова та інші виправлення, не обумовлені в них, орфографічні та арифметичні помилки, заповнюватися олівцем, а також містити пошкодження, які не дають змоги однозначно тлумачити їх зміст;

4) документи в електронній формі мають бути оформлені згідно з вимогами, визначеними законодавством;

5) заява про державну реєстрацію підписується заявником. У разі подання заяви про державну реєстрацію поштовим відправленням справжність підпису заявника повинна бути нотаріально засвідчена;

6) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.

Рішення уповноваженого органу управління юридичної особи, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами).

Справжність підписів на такому рішенні нотаріально засвідчується з обов`язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів, крім рішень, створених на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та підписаних з використанням кваліфікованого електронного підпису, а також інших випадків, передбачених законом.

Дія абзацу другого цього пункту в частині нотаріального засвідчення справжності підпису не поширюється на державну реєстрацію змін до відомостей про державний орган, орган місцевого самоврядування, громадське об`єднання чи благодійну організацію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, а також на державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що вносяться на підставі розпорядчого акта державного органу, органу місцевого самоврядування.

Справжність підписів на рішенні, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про громадське об`єднання чи благодійну організацію, що містяться в Єдиному державному реєстрі, нотаріально засвідчується лише у разі наявності такої вимоги в установчих документах відповідного громадського об`єднання чи благодійної організації;

7) рішення про припинення юридичної особи має містити відомості про персональний склад комісії з припинення (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії), її голову або ліквідатора, реєстраційні номери облікових карток платників податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), про порядок та строк заявлення кредиторами своїх вимог;

8) установчий документ юридичної особи, положення, регламент, список суддів постійно діючого третейського суду, статут (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, договір (декларація) про створення сімейного фермерського господарства повинен містити відомості, передбачені законодавством, та відповідати законодавству;

9) установчий документ юридичної особи (крім державного органу, органу місцевого самоврядування, юридичної особи, яка створена та діє на підставі модельного статуту) викладається у письмовій формі, прошивається, пронумеровується та підписується засновниками (учасниками), уповноваженими ними особами або головою та секретарем загальних зборів (у разі прийняття такого рішення загальними зборами, крім випадків заснування юридичної особи). Справжність підписів на установчому документі юридичної особи, викладеному у письмовій формі (крім юридичної особи, створеної на підставі розпорядчого акта державного органу, органу місцевого самоврядування) нотаріально засвідчується, крім випадків, передбачених законом.

Дія абзацу першого цього пункту в частині нотаріального засвідчення справжності підпису не поширюється на державну реєстрацію створення юридичної особи (крім створення в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), на державну реєстрацію, що проводиться на підставі установчого документа юридичної особи, створеного на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг та підписаного з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, а також на державну реєстрацію громадського об`єднання, благодійної та релігійної організацій, професійних спілок, їх об`єднань, організацій профспілок, передбачених статутами профспілок та їх об`єднань.

Справжність підписів на установчому документі громадського об`єднання чи благодійної організації нотаріально засвідчується лише у разі наявності такої вимоги в установчих документах відповідного громадського об`єднання чи благодійної організації;

10) установчі документи банків, інших юридичних осіб, які згідно із законом підлягають погодженню (реєстрації) відповідно Національним банком України, іншими державними органами, подаються з відміткою про їх погодження відповідним органом;

11) внесення змін до установчого документа юридичної особи, положення, регламенту, списку суддів постійно діючого третейського суду, статуту (положення) громадського формування, що не має статусу юридичної особи, оформляється шляхом викладення його в новій редакції;

12) передавальний акт (у разі злиття, приєднання, перетворення) та розподільчий баланс (у разі поділу або виділу) юридичної особи повинні відповідати вимогам, встановленим законом. Справжність підписів на передавальному акті та розподільчому балансі юридичної особи нотаріально засвідчується з обов`язковим використанням спеціальних бланків нотаріальних документів, крім випадків, передбачених законом.

Дія абзацу першого цього пункту в частині нотаріального засвідчення справжності підпису не поширюється на державну реєстрацію державного органу, органу місцевого самоврядування, громадського об`єднання, благодійної та релігійної організацій, на державну реєстрацію, що проводиться на підставі передавального акта чи розподільчого балансу в електронній формі, підписаного з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, а також юридичної особи, створеної на підставі розпорядчого акта державного органу, органу місцевого самоврядування.

Справжність підписів на передавальному акті та розподільчому балансі громадського об`єднання чи благодійної організації на державну реєстрацію, що проводиться на підставі передавального акта чи розподільчого балансу в електронній формі, підписаного з використанням засобів електронної ідентифікації з високим рівнем довіри, нотаріально засвідчується лише у разі наявності такої вимоги в установчих документах відповідного громадського об`єднання чи благодійної організації;

13) документи, видані відповідно до законодавства іноземної держави, повинні бути легалізовані (консульська легалізація чи проставлення апостиля) в установленому законодавством порядку, якщо інше не встановлено міжнародними договорами;

14) документ, викладений іноземною мовою, повинен бути перекладений на державну мову із засвідченням вірності перекладу з однієї мови на іншу або підпису перекладача в установленому законодавством порядку;

15) зображення та опис символіки повинні бути оформлені з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству;

16) у разі якщо оригінали документів, необхідних для державної реєстрації, відповідно до законодавства залишаються у справах державних органів, органів місцевого самоврядування, що їх видають, заявник подає копії документів, оформлені такими органами відповідно до законодавства.

Форми заяв про державну реєстрацію затверджуються Міністерством юстиції України.

Вказана стаття Закону №755-IV не містить вимог щодо необхідності зазначення в документах, що подаються для державної реєстрації змін про юридичну особу, зокрема, про політичну партію, інформації, на відсутність якої вказує відповідач.

За наведених обставин суд погоджується з доводами позивача про необґрунтованість висновку відповідача про те, що подані Партією документи для державної реєстрації змін до відомостей про Партію суперечать її статуту, що унеможливлює проведення державної реєстрації цих змін.

Також суд вважає необґрунтованим висновок відповідача про відсутність в новій редакції програми Партії її цілей та завдань, а також шляхів їх досягнення, що за висновком відповідача суперечить статті 7 Закону України «Про політичні партії в Україні», що є підставою для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про Партію.

Згідно з пунктом 5 частини першої статті 28 Закону №755-IV підставою для відмови у державній реєстрації є суперечність документів вимогам Конституції та законів України.

Відповідно до статті 7 Закону України «Про політичні партії в Україні» програма політичної партії є викладом цілей та завдань цієї партії, а також шляхів їх досягнення.

Згідно з Академічним тлумачним словником, що у відкритому доступі міститься в Інтернет-мережі за посиланням http://sum.in.ua/s/meta, мета - це те, до чого хтось прагне, чого хоче досягти; ціль. Із викладеного також слідує, що слова мета і ціль є синонімами.

Зі змісту нового статуту Партії вбачається наявність у ньому статті 2 «Мета. Завдання та права Партії». У пункті 2 цієї статті статуту визначено мету діяльності Партії, якою є сприяння формуванню та вираженню політичної волі громадян України, участь у виборах та інших політичних заходах. У пункті 2.2 статті 2 статуту, який складається із підпунктів 2.2.1-2.2.11 викладено завдання Партії. Так, наприклад, відповідно до підпункту 2.2.1 пункту 2 статті 2 статуту Партії основним завданням партії є участь у розбудові суверенної, незалежної, демократичної, соціальної, правової держави, участь у становленні в Україні громадянського суспільства на засадах гідності, свободи, справедливості та добробуту, керуючись принципами демократії та створення умов для економічного і соціального розвитку держави, формування належних умов для реалізації інтересів громадянина та всебічного розвитку людини.

Пункт 2.3 статті 2 статуту Партії, який складається із підпунктів 2.3.1 -2.3.16, містить шляхи досягнення цілей та завдань Партії. Зокрема, зазначено, що для здійснення своєї мети та завдань Партія може здійснювати будь-яку діяльність, не заборонену законодавством України, що не суперечить засадам, принципам, меті та завданням діяльності Партії. Наприклад, згідно з підпунктом 2.3.2 пункту 2.3 Партія може брати участь у виборах Президента України, народних депутатів Верховної Ради, до інших органів державної влади, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб у порядку, встановленому законами України, сприяти кандидатам, висунутим Партією, що беруть участь у цих виборах, у проведенні передвиборчої агітації.

Наведеним спростовується висновок відповідача про відсутність в новій редакції програми Партії її цілей та завдань, а також шляхів їх досягнення, що суперечить статті 7 Закону України «Про політичні партії в Україні», отже зазначена обставина необґрунтовано вказана відповідачем підставою для відмови в державній реєстрації змін до відомостей про Партію.

Також суд уважає необґрунтованою відмову відповідача в державній реєстрації змін до відомостей про Партію, яка полягає в наданні Партією неповних відомостей про імена та по батькові таких осіб: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 .

Дійсно, форма заяви щодо державної реєстрації юридичної особи - громадського формування (з 1 жовтня 2020 року), затверджена наказом Міністерства юстиції України від 18.11.2016 №3268/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 16.09.2020 №3205/5), передбачає необхідність зазначення інформації про члена керівного органу юридичної особи - громадського формування, а саме його прізвище, ім`я та по батькові, та не передбачає можливості зазначення ініціалів такої особи, замість повного імені та по батькові, тоді як всупереч викладеному в поданій Партією заяві зазначено прізвища та ініціали вищеназваних членів керівного органу Партії.

Проте, сам по собі такий недолік заяви Партії, не є безпосередньо підставою для відмови у державній реєстрації змін до відомостей про Партію, в тому числі змін до статуту Партії.

Так, згідно з пунктом 1 частини першої статті 27 Закону №755-IV подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі є підставою для зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації.

Відповідно до частини четвертої статті 27 Закону №755-IV повідомлення про зупинення розгляду документів із зазначенням строку та виключного переліку підстав для його зупинення та рішення суб`єкта державної реєстрації про зупинення розгляду документів розміщуються на порталі електронних сервісів або з використанням Єдиного державного вебпорталу електронних послуг у день зупинення та надсилаються заявнику на адресу його електронної пошти.

Таким чином, відповідач, встановивши вищевказаний недолік, що є підставою для зупинення розгляду документів Партії, повинен був вжити заходів, передбачених частиною четвертою статті 27 Закону№755-IV. Однак, доказів вжиття таких заходів відповідач суду не надав, що виключає прийняття ним рішення про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Партію, в тому числі змін до статуту.

Щодо зауваження відповідача, викладеного в правовому висновку, про те, що подана Партією заява містить інформацію про виключення членів Політичної ради Партії ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , в матеріалах реєстраційної справи Партії відсутні відомості про цих осіб, і суд звертає увагу, що на підтвердження відсутності відомостей про названих осіб в матеріалах реєстраційної справи Партії відповідач не надав суду відповідні докази, а саме повну копію матеріалів цієї реєстраційної справи, що унеможливлює перевірку судом обґрунтованості такого його зауваження.

Враховуючи вищевикладене суд вважає, що правовий висновок відповідача, на підставі якого прийнято оскаржуване рішення, є необґрунтованим, що, в свою чергу, призвело до прийняття ним необґрунтованого рішення про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Партію, в тому числі змін до її статуту.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено);добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На переконання суду відповідач належним чином не довів правомірність оскаржуваного рішення про відмову в державній реєстрацій змін до відомостей про Партію, в тому числі змін до її статуту. Натомість, позивач аргументовано довів протиправність цього рішення, що зумовлює необхідність задоволення його позову у повному обсязі.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивач сплатив судовий збір в розмірі 908,00 грн., що підтверджується квитанцією від 23.04.2021 №81120, тому у зв`язку із задоволенням його позовних вимог ці кошти підлягають йому відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України, державним реєстратором в якому працює відповідач.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 242-246, 251 Кодексу адміністративного судочинства України суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України Заєць Юлії Анатоліївни від 02.02.2021 №52/19.4 про відмову в державній реєстрації змін до відомостей про Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна», що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, у тому числі змін до статуту та програми.

Зобов`язати державного реєстратора Департаменту нотаріату та державної реєстрації Міністерства юстиції України Заєць Юлію Анатоліївну (або інших державних реєстраторів) повторно з урахуванням висновків суду розглянути подані 05.01.2021 Політичним об`єднанням «Рідна Вітчизна» документи для внесення змін до відомостей про Політичне об`єднання «Рідна Вітчизна».

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Городецького, 13, код ЄДРПОУ 00015622).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку та у строки, встановлені статтями 295- 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Шейко Т.І.