Рішення № 102558115, 13.01.2022, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.01.2022
Номер справи
580/9398/21
Номер документу
102558115
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2022 року справа № 580/9398/21

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін, адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, третя особа - Головне управління Державної Казначейської служби України у Черкаській області про визнання протиправними дій, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернулася до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), в якому просить зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси сформувати та подати до Головного управління Державної казначейської служби України у м. Черкаси подання щодо повернення ОСОБА_1 збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомості в розмірі 11164,03 грн.

Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 27.08.2021 уклала договір купівлі-продажу квартири та при цьому сплатила 11164,03грн. збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна у розмірі 1% вартості об`єкта купівлі-продажу. Оскільки придбано житло вперше, 23.09.2021 звернулась до відповідача з листом про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 11164 грн. 03 коп. Проте відповідач листом №2300-0503-8/56076 від 24.09.2021 відмовив позивачу в поверненні вказаних коштів. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його права.

Відповідач проти позову заперечив, зазначивши у відзиві на позов, що починаючи з 26.09.2020, відповідно підпункту «в» пункту 15-2 Порядку № 1740, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, та підтверджує цей факт визначеним переліком документів, а саме: заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло; відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; даними про невикористання житлових чеків. Позивач зазначену інформацію при зверненні не надав, а в Україні відсутній механізм перевірки інформації про те, чи вперше особа придбала нерухомість та не існує єдиної бази, за допомогою якої можна визначити первинне придбання особою нерухомого майна, а також органу, компетентного видати довідку на підтвердження цих обставин. Таким чином, відповідач не володіє інформацією щодо прав власності громадян на нерухоме майно, тому не має підстав для вчинення будь-яких дій щодо повернення сплаченого збору. З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.

Третя особа до суду надала письмові пояснення, згідно яких управлінням вказано про зарахування даних коштів на казначейський рахунок та можливе проведення операції з повернення коштів у разі надходження відповідних документів від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд виходить з такого.

27.08.2021 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладений договір купівлі-продажу квартири розташованої за адресою в АДРЕСА_2 , який посвідчено приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Левицькою Е.А.

Право власності позивача на квартиру за адресою АДРЕСА_2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2441607871101) зареєстроване 27.08.2021 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, що підтверджується копією витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності з індексним номером 272123610, сформованого 27.08.2021.

Згідно копії платіжного доручення АТ КБ "Приватбанк" №1257 від 27.08.2021 код доручення 18R17B884C4268 позивачем під час укладання договору сплачено 11164 грн. 03 коп. збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, що становить 1% вартості квартири. Вказана сума зарахована на рахунок Державного бюджету №UA638999980313090156000023759.

23.09.2021 позивач звернулась до відповідача із заявою про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 11164,03 грн.

До заяви додано: копію паспорта та РНОКПП; копію квитанції про сплату збору; копію договору купівлі-продажу; копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідач листом №2300-0503-8/56076 від 24.09.2021 відмовив позивачу в поверненні сплаченого ним збору на обов`язкове державне пенсійне страхування. В обґрунтування відмови зазначив, що до заяви не подано документи передбачені підпунктом «в» пункту 15-2 Порядку № 1740, а тому, позитивно вирішити питання щодо повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування як особі, яка придбаває нерухоме майно вперше, неможливо.

Не погоджуючись із відмовою у поверненні сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування позивач звернувся до суду.

Крім того, згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження... від 15.11.2021 за ОСОБА_1 зареєстрована лише квартира за адресою АДРЕСА_2 .

При цьому, згідно довідки Старосинявської селищної ради №543 від 11.10.2021 гр. ОСОБА_1 проживала в АДРЕСА_3 в період з 02.09.1983 по 07.02.2014 роки участі у приватизації не приймала, а власником будинку є ОСОБА_3 .

Також надано заву від 15.11.2021 про те, що вона не має та не набувала права власності на житло.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Порядок справляння та використання збору на обов`язкове державне пенсійне страхування визначений Законом України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР.

Відповідно до пункту 9 статті 1 Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 26.06.1997 №400/97-ВР платниками збору на обов`язкове пенсійне страхування є підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізичні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Згідно із пунктом 15-1 Порядку сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 листопада 1998 року №1740 (далі - Порядок №1740), збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком державних підприємств, установ і організацій, що придбавають нерухоме майно за рахунок бюджетних коштів, установ та організацій іноземних держав, що користуються імунітетами і привілеями згідно із законами та міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше. Нерухомим майном визнається жилий будинок або його частина, квартира, садовий будинок, дача, гараж, інша постійно розташована будівля, а також інший об`єкт, що підпадає під визначення групи 3 основних засобів та інших необоротних активів згідно з Податковим кодексом України.

Пунктом 15-3 Порядку №1740 встановлено, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна. Нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється без документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна за наявності зазначених у підпунктах "в" і "г" пункту 15-2 цього Порядку інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Аналіз наведених норм свідчить, що нотаріальне посвідчення договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється лише за наявності документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, однак, громадяни, які придбавають житло вперше, не є платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування і не здійснюється така сплати при наявності інформації визначеної в п. 15-2 Порядку.

Як встановлено з матеріалів справи, підставою для відмови у поверненні сплаченого збору зазначено, що позивачем не подано перелік документів відповідно до пп. «в» п. 15-2 Порядку, які підтвердять факт придбання житла вперше.

З приводу зазначених підстав відмови суд зазначає наступне.

Відповідно до підпункту "в - г" пункту 15-2 Порядку №1740, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі нерухомого майна не сплачується, якщо особа придбаває житло вперше, що підтверджується заявою фізичної особи про те, що вона не має та не набувала права власності на житло (в тому числі не приватизовувала, не успадковувала, не отримувала у дар, не купувала, зокрема як частку в спільному майні подружжя), та відомостями з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (з урахуванням відомостей з невід`ємної архівної складової частини цього Реєстру про набуття, зміну і припинення речових прав на нерухоме майно, про внесені зміни до відповідних записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно) про відсутність зареєстрованих за такою особою прав власності на житло, а також даними про невикористання житлових чеків для приватизації або використання їх для приватизації частки майна державних підприємств і земельного фонду. Документом, що підтверджує невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду, є довідки з місць проживання (після 1992 року). Особа перебуває у черзі на одержання житла, що підтверджується документом, виданим органом, до компетенції якого належить ведення обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов.

Отже, визначено механізм, за умови дотримання якого фізична особа, що придбаває житло вперше та, відповідно, не є платником збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі нерухомого майна (житла), не сплачує збір при нотаріальному посвідченні договору купівлі-продажу.

Зі змісту Порядку №1740 вбачається, що особа звільняється від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, зокрема, якщо фізична особа подає нотаріусу передбачені даним Порядком документи. За умови отримання від фізичної особи відповідних документів нотаріус на підставі абзацу четвертого пункту 15-3 Порядку №1740 здійснює нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу нерухомого майна без документального підтвердження сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна, оскільки довідки про невикористання житлових чеків для приватизації державного житлового фонду позивач при укладанні договору купівлі-продажу не мав (довідка Старосинявської селищної ради №543 від 11.10.2021).

Суд також зазначає, що ОСОБА_1 23.09.2021 звернувшись до відповідача із заявою про повернення сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 11164,03 грн. не додала інформації та документів, що підтверджують звільнення від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування передбачених підпунктами "в" і "г" пункту 15-2 цього Порядку.

Так, до заяви додано: копію паспорта та РНОКПП; копію квитанції про сплату збору; копію договору купівлі-продажу; копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Таким чином, при відмові позивачу у поверненні сплаченого збору на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно ненадання до заяви документів передбачених підпунктом «в» пункту 15-2 Порядку № 1740, відповідач діяв правомірно.

Однак позивачем до суду надано документи визначені підпунктом «в» пункту 15-2 Порядку № 1740, а саме заяву від 15.11.2021 про те, що вона не має та не набувала права власності на житло, відомості з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно і довідку Старосинявської селищної ради №543 від 11.10.2021 про невикористання житлових чеків.

Щодо архівної складової Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та суд зазначає, що останній містить відомості про зареєстровані з 01.01.2013 права суб`єктів та об`єкти нерухомого майна, а згідно довідки Старосинявської селищної ради №543 від 11.10.2021 позивачем надано дані до 07.02.2014.

Так до 2013 року реєстрація права власності на майно проводилася в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, який зараз є архівною складовою частиною Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Відповідно частини 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення та на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

Крім того, підставою для відмови у поверненні сплаченого збору зазначено, що Пенсійний фонд України не володіє повною інформацією про факт набуття права власності особою на нерухоме майно, оскільки державний реєстр речових прав на нерухоме майно заповнюється за заявницьким принципом та містить відомості лише про зареєстровані з 01.01.2013 права суб`єктів та об`єкти нерухомого майна.

Суд зазначає, що у постанові від 03 липня 2018 року (справа №819/33/17) Верховний Суд дійшов правового висновку, що за відсутності відповідного правового механізму перевірки інформації про факт придбання нерухомості вперше саме держава в особі Пенсійного фонду України як уповноваженого суб`єкта владних повноважень зобов`язана доводити той факт, що у кожному конкретному випадку особа, що зобов`язана сплачувати збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, придбала житло не вперше. Держава, запроваджуючи певний механізм правового регулювання відносин, зобов`язана забезпечити його реалізацію. В протилежному випадку всі негативні наслідки відсутності належного правового регулювання покладаються саме на державу.

Відсутність в Україні єдиної системи реєстрації прав на нерухоме майно та позбавлення можливості Пенсійного фонду України та його територіальних відділень встановити придбання квартир конкретною особою вперше не може ставитись в провину особі, оскільки невизначення порядку виконання законодавчо закріплених норм не може призводити до порушення чи обмеження прав громадян, які наділені такими правами.

Як свідчать матеріали справи, будь-яких належних та допустимих доказів, які б спростовували твердження позивача про придбання нею житла вперше, чи підтверджували б реєстрацію на праві приватної власності за нею будь-якого іншого нерухомого майна та свідчили б про відсутність у неї права на звільнення від сплати збору, відповідачем не надано, а судом не встановлено.

З огляду на встановлені обставини справи та наведені положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позивач придбала житло вперше та має пільгу у вигляді звільнення від сплати збору на обов`язкове державне пенсійне страхування. За таких обставин, за даною операцією купівлі-продажу нерухомого майна позивачем безпідставно сплачено збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.

Враховуючи викладене, зважаючи на встановлені обставини щодо помилковості сплати позивачем до бюджету збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, суд доходить висновку про протиправність відмови відповідача у поверненні позивачеві помилково сплаченого збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомості в розмірі11164,03 грн.

У свою чергу, процедура повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, а саме: податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджету, коштів від повернення до бюджетів бюджетних позичок, фінансової допомоги, наданої на поворотній основі, та кредитів, у тому числі залучених державою (місцевими бюджетами) або під державні (місцеві) гарантії, визначена Порядком повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 03 вересня 2013 року № 787 (далі - Порядок № 787).

Пунктом 5 Порядку № 787 передбачено, що повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету або на єдиний рахунок (у разі його використання) податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів, перерахування між видами доходів і бюджетів коштів, помилково та/або надміру зарахованих до відповідних бюджетів через єдиний рахунок, здійснюється за поданням (висновком, повідомленням) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Відповідно до пп. 2 пункту 4 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 року № 215, Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку забезпечує казначейське обслуговування бюджетних коштів на основі ведення єдиного казначейського рахунка, відкритого у Національному банку, зокрема, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Отже, оскільки повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а таким органом є Пенсійний фонд України, то саме на відповідача покладено обов`язок щодо формування та надання до органів Державної казначейської служби подання про повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Вказаний висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду у постанові від 28.11.2018р. у справі № 813/1126/17 та від 14.05.2019р. у справі №819/259/17.

Відповідно до Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29 січня 2013 року № 43, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 лютого 2013 року за № 291/22823, органи Державного казначейства України у процесі казначейського обслуговування державного бюджету за доходами та іншими надходженнями формують розрахункові документи і здійснюють повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету та здійснюють безспірне списання коштів державного бюджету на підставі виконавчого документа у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням вищевказаного, суд доходить висновку про те що відповідачем недоведено правомірність власних дій з огляду на що позовні вимоги суд вважає обгрунтованими та такими, що належить задовольнити.

Згідно частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 5, 6, 14, 77, 134, 241-246, 255, 263, 295, 370 КАС України суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ - 21366538) сформувати та подати до Головного управління державної казначейської служби України у Черкаській області подання, передбачене п. 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 3 вересня 2013 року №787, про повернення ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) збору на обов`язкове державне пенсійне страхування у сумі 11164 (одинадцять тисяч сто шістдесят яотири) грн. 03 коп.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ - 21366538) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) судові витрати із сплати судового збору у сумі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 80 коп.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту.

Суддя Петро ПАЛАМАР