
Справа № 560/14642/21
РІШЕННЯ
іменем України
13 січня 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду із позовом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року;
- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області здійснити розрахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області безпідставно не нараховано та не виплачено позивачу грошового забезпечення, а саме індексації грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, тому звернувся до суду з позовними вимогами.
Ухвалою суду від 01.11.2021 позовну заяву залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою суду від 12.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив в якому останній зазначає, що ГУНП в Хмельницькій області позовні вимоги ОСОБА_1 не визнає та вважає їх безпідставними з наступних причин.
ОСОБА_1 звернувся із запитом на інформацію, який надійшов до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області 13.09.2021, яким просив здійснити обчислення розміру індексації за період з 07.11.2015 по листопад 2017, відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", а також у разі якщо в період з 07.11.2015 по 31.10.2017 індексація не виплачувалася, просив її нарахувати та виплатити.
Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області на зазначений запит надано відповідь № 1384зі/121/29/05-2021 від 17.09.2021 про те, що виплата індексації поліцейським проводиться з листопада 2017 року відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", зміни до якої внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18.10,2017 №782 "Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення", в якому абзац п`ятий доповнений такою категорією осіб як поліцейські. Тому правові підстави для виплати індексації за період, вказаний у його запиті, відсутні. Просив у позові відмовити.
Дослідивши позовну заяву, оцінивши наявні в матеріалах справи належні та допустимі докази у їх взаємозв`язку та сукупності суд дійшов наступних висновків.
Суд встановив, що ОСОБА_1 з 07.11.2015 прийнятий на службу до Національної поліції.
Позивач звернувся із запитом до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області, яким просив здійснити обчислення розміру індексації за період з 07.11.2015 по 31.10.2017, відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення".
Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області на запит позивача надано відповідь № 1384зі/121/29/05-2021 від 17.09.2021 про те, що виплата індексації поліцейським проводиться з листопада 2017 року відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 "Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення", зміни до якої внесені постановою Кабінету Міністрів України від 18.10,2017 №782 "Про внесення змін до пункту 2 Порядку проведення індексації грошових доходів населення", в якому абзац п`ятий доповнений такою категорією осіб як поліцейські. Тому правові підстави для виплати індексації за період, вказаний у його запиті, відсутні.
Позивач не погодився з відмовою у нарахуванні індексації, тому звернувся до суду з позовними вимогами.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Відповідно до ст.43 Конституції України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Використання примусової праці забороняється. Не вважається примусовою працею військова або альтернативна (невійськова) служба, а також робота чи служба, яка виконується особою за вироком чи іншим рішенням суду або відповідно до законів про воєнний і про надзвичайний стан. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Використання праці жінок і неповнолітніх на небезпечних для їхнього здоров`я роботах забороняється. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII.
Згідно ст.1 Закону №580-VIII, Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку.
Пунктом 4 частини 10 статті 62 Закону №580-VIII, визначено, що поліцейський своєчасно і в повному обсязі отримує грошове забезпечення та інші компенсаційні виплати відповідно до закону та інших нормативно-правових актів України.
Відповідно до п.2 ст.94 Закону №580-VIII, Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" зокрема у п.1 визначено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Як встановлено судом із матеріалів справи і не заперечується відповідачем, що позивач служив у Національній поліції та за період з 07.11.2015 по 31.10.2017 йому не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що також підтверджується наявними у матеріалах адміністративної справи доказами.
Вирішуючи спірні правовідносини, судом враховано наступне.
Відповідно до ч.5 ст.94 Закону України "Про Національну поліцію", грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.
Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення. До вказаної постанови внесено зміни постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2017 року № 782 та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.
Суд вважає, що індексація прямо передбачена положеннями Закону України "Про Національну поліцію" та Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" та в силу положень ч. 2 ст. 8 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.
З огляду на зазначене, суд погоджується з доводами позивача про його право на отримання індексації грошового забезпечення за період перебування на посаді поліцейського з листопада 2015 року по жовтень 2017 року, оскільки позивач не отримав індексацію за ці місяці, що підтверджується матеріалами справи.
При цьому, суд вважає, що в даному випадку належним способом захисту позивача необхідно зобов`язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період перебування на посаді поліцейського з листопада 2015 року по жовтень 2017 року.
Згідно частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
При зверненні до суду позивач судовий збір не сплачував тому підстави для його розподілу відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період проходження служби у Національній поліції з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 07 листопада 2015 року по 31 жовтня 2017 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 13 січня 2022 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя П.М. Майстер