
ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 січня 2022 року м. ПолтаваСправа № 440/11118/21Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Гіглави О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Краснолуцької сільської ради, Виконавчого комітету Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення моральної шкоди,
В С Т А Н О В И В:
15 вересня 2021 року (згідно даних на поштовому конверті) ОСОБА_1 звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Краснолуцької сільської ради про визнання протиправною бездіяльності щодо не реагування належним чином та у порядку, визначеному законодавством України, на звернення позивача щодо виділення йому матеріальної грошової допомоги для належного лікування відповідно до індивідуальної програми реабілітації інваліда №410, стягнення моральної шкоди у розмірі 5000 грн.
Позовні вимоги позивач мотивує незгодою із бездіяльністю Краснолуцької ОТГ щодо не реагування належним чином та у порядку, визначеному законодавством України, на звернення позивача щодо виділення йому матеріальної грошової допомоги на технічні та інші засоби реабілітації, зокрема, окуляри.
Ухвалою суду від 27.09.2021 позовну заяву ОСОБА_1 до Краснолуцької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, стягнення моральної шкоди залишено без руху. Встановлено позивачу строк для усунення недоліку - десять днів з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху шляхом надання до Полтавського окружного адміністративного суду: - позовної заяви, оформленої відповідно до частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, із зазначенням та конкретизацією предмету позову, а саме, бездіяльності, з якою позивач не погоджується та просить суд визнати протиправною, а також копій такої позовної заяви відповідно до кількості учасників справи; - одного примірника належним чином завірених копій додатків до позовної заяви для направлення його відповідачу. Роз`яснено позивачу, що у разі не усунення недоліку позовної заяви, вона буде повернута. Також роз`яснено, що процесуальні строки, встановлені судом у цьому судовому рішенні, відповідно до пункту 3 розділу VІ "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України можуть бути продовжені судом за відповідною заявою учасника справи.
В подальшому позивач усунув недоліки позовної заяви, визначені в ухвалі суду від 27.09.2021.
Як наслідок, ухвалою суду від 11.11.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/11118/21 за позовом ОСОБА_1 до Краснолуцької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, стягнення моральної шкоди. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).
02.12.2021 до суду від Краснолуцької сільської ради надійшов відзив на позовну заяву, у якому сільська рада заперечує проти задоволення позовних вимог ОСОБА_1 /а.с. 27-33/. Зазначає, що рішенням третьої сесії Краснолуцької сільської ради восьмого скликання від 21.12.2020 затверджено Програму соціального захисту населення територіальної громади Краснолуцької сільської ради на 2021 рік. Відповідно до положень вказаної Програми остання розроблена для захисту законних інтересів окремих категорій населення сільської ради, які потребують найбільшої уваги, підтримки та поліпшення якості життя. Станом на сьогоднішній день місцевий бюджет перевантажений видатками на одноразові матеріальні допомоги військовослужбовцям - учасникам антитерористичної операції, операції об`єднаних сил, які отримали статус учасника бойових дій та надання допомоги сім`ям загиблих, які мешкають на території Краснолуцької територіальної громади, що здійснюються в рамках Програми. Окрім того, слід зазначити, що на даний час місцевий бюджет перевантажений видатками на соціальну та медичну сферу, на подолання наслідків пандемії СОVІD-2019, додаткові доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення та у зв`язку із підвищенням цін на оплату комунальних послуг (опалення, водопостачання та електроенергію). Така ситуація не дає можливості передбачити виділення грошових коштів на надання матеріальної допомоги. Отже, рішення про виділення ОСОБА_1 матеріальної допомоги Краснолуцькою сільською радою не приймалося. Поряд з цим, відповідно до Додатку 4 "Перелік послуг, що надаються особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю по зору" Програми забезпечення осіб вікової категорії старше пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", технічними та іншими засобами реабілітації, зокрема, окулярами здійснюють заклади охорони здоров`я. Облік інвалідів та дітей-інвалідів, які мають право на безоплатне забезпечення технічними засобами, ведуть відповідні управління охорони здоров`я. Разом з тим, позивачем не надано підтвердження перебування на обліку інвалідів, які мають право на безоплатне забезпечення технічними засобами у закладі охорони здоров`я. Стосовно обґрунтованості позовних вимог позивача про стягнення моральної шкоди сільська рада вказує, що позивачем не надано доказів на підтвердження факту заподіяння останньому моральної шкоди, не зазначено, з яких міркувань позивач виходив визнаючи розмір шкоди та якими доказами це підтверджується.
02.12.2021 разом з відзивом на позовну заяву від сільської ради надійшли документи по справі, з яких судом встановлено, що відповідь на звернення ОСОБА_1 щодо виділення йому грошової допомоги для належного лікування надавалася Виконавчим комітетом Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області.
У зв`язку з цим, ухвалою суду від 13.12.2021 залучено до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до Краснолуцької сільської ради про визнання бездіяльності протиправною, стягнення моральної шкоди в якості співвідповідача Виконавчий комітет Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області (37315, Полтавська область, Миргородський район, село Красна Лука, вул. Миру, буд. 24, ідентифікаційний код 04381915).
Виконавчий комітет Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області правом на подання відзиву на позовну заяву не скористався.
Згідно з частиною третьою статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
За приписами пункту 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Відповідно до частини другої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
При цьому, як визначено частиною другою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 являється особою з інвалідністю 2 групи (інвалідність з дитинства) та отримує відповідну пенсію по інвалідності /а.с. 12/.
Позивач у 2019 році звертався до Краснолуцької сільської ради та ОТГ відповідно із заявами від 11.02.2019 та від 20.03.2019 (зареєстрована в ОТГ 29.03.2019 за вх.№02-17/60) про надання йому грошової допомоги для належного лікування /а.с. 37, 65/.
Отримання вказаних заяв відповідачами не заперечується.
Будь-якої відповіді Краснолуцької сільської ради на заяву від 11.02.2019 матеріали справи не містять.
При цьому, у відповідь на заяву від 20.03.2019 виконавчий комітет Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області листом від 29.03.2019 №02-17/216 проінформував ОСОБА_1 про те, що надати останньому матеріальну допомогу на лікування немає можливості, оскільки у бюджеті сільської ради відсутні кошти на виплату такої допомоги /а.с. 48/.
10.04.2020 відносно позивача оформлено Індивідуальну програму реабілітації інваліда №410 (вікова категорія від 18 років і старше) за формою, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.10.2007 №623, в якій МСЕК висловило рекомендації щодо необхідності забезпечення позивача з метою реабілітації виробами медичного призначення, а саме - окулярами та лупами /а.с. 9-10/.
Повторно із заявою про надання грошової допомоги для належного лікування від 04.08.2020 ОСОБА_1 звернувся до Краснолуцької ОТГ 12.08.2020 /а.с. 42/.
Отримання вказаної заяви Краснолуцькою ОТГ підтверджується відбитком вхідного штампу ОТГ за №02-17 від 12.08.2020 /а.с. 42/.
Будь-якої відповіді Краснолуцької ОТГ на вказану заяву матеріали справи не містять.
Рішенням третьої сесії восьмого скликання Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області від 21.12.2020 "Про затвердження Програми соціального захисту населення територіальної громади Краснолуцької сільської ради на 2021 рік" на підставі пункту 22 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" вирішено затвердити Програму соціального захисту населення територіальної громади Краснолуцької сільської ради на 2021 рік /а.с. 49/.
В чергове з метою отримання грошової допомоги для належного лікування в сумі 5000,00 грн ОСОБА_1 звернувся до Краснолуцької ОТГ із заявами від 17.06.2021 та від 23.06.2021 (зареєстрована в ОТГ 05.07.2021) /а.с. 34, 67/.
Отримання вказаних заяв Краснолуцькою ОТГ відповідачами не заперечується.
Будь-яких відповідей Краснолуцької ОТГ на вказані заяви матеріали справи не містять.
Вважаючи протиправною бездіяльність щодо не реагування належним чином та у порядку, визначеному законодавством України, на звернення щодо виділення матеріальної грошової допомоги для належного лікування відповідно до індивідуальної програми реабілітації інваліда №410, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку вимогам позивача, суд зазначає наступне.
Згідно статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.12.2006 №1686 затверджено Державну типову програму реабілітації осіб з інвалідністю /далі - Програма/.
Ця Програма спрямована на забезпечення системного підходу до організації реабілітації, послідовності і наступності в проведенні багатопрофільних реабілітаційних заходів і установлення контролю за якістю реабілітаційних послуг.
Програма виконується шляхом складення індивідуальних програм реабілітації для осіб з інвалідністю медико-соціальними експертними комісіями, для дітей з інвалідністю - лікарсько-консультативними комісіями лікувально-профілактичних закладів.
Обсяг реабілітаційних послуг, що надаються за індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю та дитини з інвалідністю, не може бути менший від передбаченого Програмою.
Для виконання Програми розроблено перелік послуг, що надаються особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю з порушенням опорно-рухового апарату та центральної і периферичної нервової системи (додаток 1), перелік послуг, що надаються особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю з інтелектуальними та психічними порушеннями (додаток 2), перелік послуг, що надаються особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю по слуху (додаток 3), перелік послуг, що надаються особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю по зору (додаток 4), перелік послуг, що надаються особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю з порушенням внутрішніх органів (додаток 5), перелік послуг, що надаються особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю з онкологічними захворюваннями (додаток 6).
Відповідно до Додатку 4 "Перелік послуг, що надаються особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю по зору" Програми забезпечення осіб вікової категорії старше пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", технічними та іншими засобами реабілітації, зокрема, окулярами здійснюють заклади охорони здоров`я.
Механізм безоплатного забезпечення медичними виробами та іншими засобами (далі - медичні вироби) осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю та осіб, зазначених в абзаці шостому статті 4 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" (далі - визначені категорії осіб), які мають виражені порушення функцій органів та систем незалежно від встановлення їм інвалідності з метою їх медичної реабілітації, визначається Порядком забезпечення осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, інших окремих категорій населення медичними виробами та іншими засобами, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1301 /далі Порядок №1301/.
Відповідно до абзацу 1 пункту 3 Порядку №1301 забезпечення осіб з інвалідністю медичними виробами здійснюється на підставі індивідуальної програми реабілітації, оформленої медико-соціальною експертною комісією (далі - МСЕК) або висновком лікарсько-консультативної комісії (далі - ЛКК) щодо забезпечення медичними виробами (для осіб з інвалідністю, група інвалідності яких встановлена до 1 січня 2007 р., - безстроково або строк дії якої не закінчився), визначених категорій осіб - на підставі висновку ЛКК або військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) за рахунок та в межах коштів державного (у тому числі в рамках державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення) та місцевих бюджетів, передбачених на зазначену мету, та інших не заборонених джерел фінансування.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
Пунктом 22 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання - затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування.
При цьому, за приписами статті 34 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення. Крім того, до відання виконавчих органів міських рад міст обласного значення та рад об`єднаних територіальних громад, крім повноважень, визначених пунктом "а" частини першої цієї статті, належить забезпечення надання соціальних послуг відповідно до закону.
З аналізу наведених норм слідує, що до повноважень виконавчих органів сільських рад належить вирішення питань щодо встановлення за рахунок власних коштів виконавчого комітету і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення, зокрема, особам з інвалідністю, в тому числі інвалідністю з дитинства.
Як свідчать матеріали справи, на заяву позивача від 20.03.2019 (зареєстрована в ОТГ 29.03.2019 за вх.№02-17/60) про надання грошової допомоги для належного лікування виконавчим комітетом Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області надано відповідь листом від 29.03.2019 №02-17/216, в якому ОСОБА_1 проінформовано про те, що надати останньому матеріальну допомогу на лікування не має можливості, оскільки у бюджеті сільської ради відсутні кошти на виплату такої допомоги /а.с. 48/.
Будь-яких доказів на підтвердження дійсної відсутності у бюджеті сільської ради коштів на виплату такої допомоги виконавчим комітетом до листа від 29.03.2019 №02-17/216 додано не було, як і не надано доказів надсилання вказаного листа ОСОБА_1 .
Однак вже саме існування листа виконавчого комітету від 29.03.2019 №02-17/216 фактично спростовує допущення виконавчим комітетом бездіяльності щодо не реагування належним чином та у порядку, визначеному законодавством України, на заяву позивача від 20.03.2019 щодо виділення йому матеріальної грошової допомоги для належного лікування відповідно до індивідуальної програми реабілітації інваліда.
Водночас, в ході судового розгляду справи виконавчим комітетом не було надано доказів вжиття ним заходів з метою розгляду та надання відповідей на повторні заяви ОСОБА_1 про надання грошової допомоги для належного лікування від 04.08.2020 (зареєстрована в ОТГ 12.08.2020 за вх.№02-17), від 17.06.2021 та від 23.06.2021 (зареєстрована в ОТГ 05.07.2021), що, на переконання суду, свідчить про допущення останнім бездіяльності у вигляді не реагування належним чином та у порядку, визначеному законодавством України, на вказані заяви позивача.
У відзиві на позовну заяву сільська рада посилається на те, що на сьогоднішній день місцевий бюджет перевантажений видатками на одноразові матеріальні допомоги військовослужбовцям - учасникам антитерористичної операції, операції об`єднаних сил, які отримали статус учасника бойових дій та надання допомоги сім`ям загиблих, які мешкають на території Краснолуцької територіальної громади, що здійснюються в рамках Програми. На даний час місцевий бюджет перевантажений видатками на соціальну та медичну сферу, на подолання наслідків пандемії СОVІD-2019, додаткові доплати до заробітної плати окремим категоріям працівників, які забезпечують життєдіяльність населення та у зв`язку із підвищенням цін на оплату комунальних послуг (опалення, водопостачання та електроенергію). Така ситуація не дає можливості передбачити виділення грошових коштів на надання матеріальної допомоги ОСОБА_1 .
Разом з тим, вказані посилання сільської ради суд оцінює критично, зважаючи на ненадання останньою до матеріалів справи жодного документального доказу на підтвердження існування вказаних вище обставин.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 про надання грошової допомоги для належного лікування від 04.08.2020 (зареєстрована в ОТГ 12.08.2020 за вх.№02-17), від 17.06.2021 та від 23.06.2021 (зареєстрована в ОТГ 05.07.2021), а також зобов`язати Виконавчий комітет Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області розглянути заяви ОСОБА_1 про надання грошової допомоги для належного лікування від 04.08.2020 (зареєстрована в ОТГ 12.08.2020 за вх.№02-17), від 17.06.2021 та від 23.06.2021 (зареєстрована в ОТГ 05.07.2021).
Вирішуючи позовну вимогу про стягнення моральної шкоди у розмірі 5000 грн, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 56 Конституції України кожен має право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Статтею 23 Цивільного кодексу України передбачено, що особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Зміст поняття моральної шкоди розкрито у статті 23 Цивільного кодексу України.
Так, моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.
Як роз`яснив Пленум Верховного Суду України у своїй постанові № 4 від 31.03.1995 "Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди" (із змінами та доповненнями), під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Обов`язковому з`ясуванню при вирішенні спору про відшкодування моральної (немайнової) шкоди підлягають: наявність такої шкоди, протиправність діяння її заподіювача, наявність причинного зв`язку між шкодою і протиправним діянням заподіювача та вини останнього в її заподіянні. Суд, зокрема, повинен з`ясувати, чим підтверджується факт заподіяння позивачеві моральних чи фізичних страждань або втрат немайнового характеру, за яких обставин чи якими діями (бездіяльністю) вони заподіяні, в якій грошовій сумі чи в якій матеріальній формі позивач оцінює заподіяну йому шкоду та з чого він при цьому виходить, а також інші обставини, що мають значення для вирішення спору.
Загальні підходи до відшкодування моральної шкоди, завданої органом державної влади, були сформульовані Верховним Судом у постанові від 10 квітня 2019 року у справі №464/3789/17. Зокрема, Суд дійшов висновку, що адекватне відшкодування шкоди, зокрема й моральної, за порушення прав людини є одним із ефективних засобів юридичного захисту. Моральна шкода полягає у стражданні або приниженні, яких людина зазнала внаслідок протиправних дій. Страждання і приниження - емоції людини, змістом яких є біль, мука, тривога, страх, занепокоєння, стрес, розчарування, відчуття несправедливості, тривала невизначеність, інші негативні переживання. Порушення прав людини чи погане поводження із нею з боку суб`єктів владних повноважень завжди викликають негативні емоції. Проте, не всі негативні емоції досягають рівня страждання або приниження, які заподіюють моральну шкоду. Оцінка цього рівня залежить від усіх обставин справи, які свідчать про мотиви протиправних дій, їх інтенсивність, тривалість, повторюваність, фізичні або психологічні наслідки та, у деяких випадках, стать, вік та стан здоров`я потерпілого.
Суд погоджується, що оскаржувана бездіяльність могла викликати негативні емоції у позивача. Водночас суд зауважує, що позивачем не надано суду доказів, що такі емоції спричинили розлад здоров`я, або іншим чином досягли рівня страждання або приниження, які заподіюють моральну шкоду. Також позивачем не надано до суду обґрунтованого розрахунку моральної шкоди у розмірі 5000,00 грн.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про стягнення моральної шкоди.
Отже, позов ОСОБА_1 підлягає частковому задоволенню.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (с. Хітці, Гадяцький район, Полтавська область, 37315, рнокпп НОМЕР_1 ) до Краснолуцької сільської ради (вул. Миру, б. 24, с. Красна Лука, Гадяцький район, Полтавська область, 37315, ідентифікаційний код 21051102), Виконавчого комітету Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області (вул. Миру, буд. 24, с. Красна Лука, Гадяцький район, Полтавська область, ідентифікаційний код 04381915) про визнання бездіяльності протиправною, стягнення моральної шкоди задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області щодо не розгляду заяв ОСОБА_1 про надання грошової допомоги для належного лікування від 04.08.2020 (зареєстрована в ОТГ 12.08.2020 за вх.№02-17), від 17.06.2021 та від 23.06.2021 (зареєстрована в ОТГ 05.07.2021).
Зобов`язати Виконавчий комітет Краснолуцької сільської ради Гадяцького району Полтавської області розглянути заяви ОСОБА_1 про надання грошової допомоги для належного лікування від 04.08.2020 (зареєстрована в ОТГ 12.08.2020 за вх.№02-17), від 17.06.2021 та від 23.06.2021 (зареєстрована в ОТГ 05.07.2021).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, а також з урахуванням особливостей подання апеляційних скарг, встановлених підпунктом 15.5 підпункту 15 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.В. Гіглава